Nový iPod nano Apple vyrábí levněji. (18.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Nový iPod nano Apple vyrábí levněji. (18.9.07)

19. září 2007, 08.00 | Analytická firma iSuppli rozebrala nový iPod nano a došla k závěru, že se Applu podařilo výrazně snížit výrobní náklady.

Jednu z hlavních novinek mezi nově uvedenými iPody tvoří nový iPod nano, kvůli svým proporcím přezdívaný „tlouštík“.

Avšak jak informuje BusinessWeek, díky tomuto tlouštíkovi zřejmě tloustne i peněženka Applu. BusinessWeek cituje zprávu analytické firmy iSuppli, jež se mimo jiné zabývá rozebíráním různých zařízení spotřební elektroniky (už se takto podívala na různé iPody a iPhone) a odhadem jejich výrobních nákladů. (Článek BusinessWeeku neobsahuje přímý odkaz na studii iSuppli, zřejmě není veřejně přístupná, a tak vám bohužel nemohu nabídnout ani odkaz na obrázky z rozebírání.)

Nový iPod nano přináší vyšší marže

Analýza ceny komponent dovedla iSuppli k závěru, že navzdory přidání podpory videa nové iPody nano přinášejí Applu zatím největší ziskové marže.

Po rozebrání iPodu nano iSuppli odhaduje, že všechny součásti uvnitř modelu se 4 GB paměti (prodává se za 149 USD) vyšly Apple na 58,85 USD, v případě 8GB modelu pak na 82,85 USD (přístroj se prodává za 199 USD). V případě levnějšího modelu to znamená pokles nákladů o 13 USD proti 4GB iPodu nano předchozí generace. A ve srovnání s úplně prvním 2GB iPodem nano uvedeným na trh v září 2005 se náklady snížily o víc než 31 USD. (iSuppli se tradičně zaměřuje u iPodů na nejslabší model, náklady původního 4GB iPodu nano tak nezkoumala.)

Je však třeba si uvědomit, že tyto odhady nákladů počítají pouze s cenou komponent a zanedbávají všechny možné další výdaje, jako třeba vývoj produktu, vývoj jeho softwaru, závěrečnou montáž, zabalení a distribuci.

Tak výrazný pokles výrobních nákladů by se měl projevit i ve financích Applu. Ten sice nezveřejňuje prodeje jednotlivých typů iPodů (předkládá jen souhrnné číslo pro všechny), ale iPod nano se považuje za nejúspěšnější model, který od svého uvedení na trh zajišťuje asi polovinu celkového prodeje iPodů. iSuppli odhaduje, že by Apple mohl ve fiskálním roce 2007 prodat až 23 milionů iPodů nano a v roce 2008 až 28 milionů, v takových objemech každý ušetřený dolar nákladů znamená výrazné zvýšení zisku.

Není ostatně vyloučeno, že vyšší zisky z iPodů nano pomáhají vyrovnat výraznou slevu iPhonu z počátku září (pokud ovšem prodeje iPhonu díky tomu vzrostou, možná ani žádný výpadek příjmů nevznikne).

Střídání dodavatelů komponent

Jeden ze způsobů, jímž Apple snižuje výrobní náklady, spočívá v tom, že proti sobě staví různé dodavatele komponent. Například u nových iPodů nano se dodavatelem elektronických komponent dotykového kolečka opět stala firma Synaptics. Ta dodávala už elektroniku dotykového kolečka pro první iPody, ale poté ji nahradil Cypress Semiconductor. Podle iSuppli Apple k takovéto změně dodavatele sahá pouze tehdy, když znamená výrazné snížení nákladů (v tomto případě by mělo jít o 13 centů).

Podobně pro předchozí iPody nano dodávala součástky pro regulaci napájení NXP Semiconductors (bývalá divize Philipsu), avšak nyní byla nahrazena malou německou firmou Dialog Semiconductor. Pro malou firmu se jedná o významnou zakázku, takže bude zřejmě ochotnější k cenovým ústupkům.

Při rozebírání iPodu nano iSuppli objevila i jednoho nečekaného dodavatele, čipy flash paměti pocházely od Micron Technology. V tomto případě však nejde o změnu dodavatele, Apple prostě bere flash čipy od více výrobců současně, patří k nim Toshiba, Hynix Semiconductor a Samsung. Micron ostatně ani není nijak zvlášť velkým výrobcem flash paměti, iSuppli se domnívá, že kdyby rozebrala více iPodů nano, najdou v nich flash čipy od všech vyjmenovaných dodavatelů. Apple tak nejspíš bere flash paměť od každého, kdo mu ji může dodat.

Nejdůležitější roli mezi dodavateli čipů pro iPod nano si nadále udržuje Samsung, protože pořád poskytuje hlavní procesor pro zpracování zvuku a videa. Tento čip začal dodávat již do druhé generace iPodu nano, kdy nahradil čip firmy PortalPlayer, nasazený v prvotních modelech nano (PortalPlayer se mezitím stala součástí nVidie). Tenhle procesor stojí 8,60 USD a stejný čip používá též iPod classic. Displej ovládá čip od firmy Intersil, podobný tomu v iPhonu (stojí 85 centů) a zvukový čip (90 centů) nadále zajišťuje Wolfson Microelectronics.

Další hůře postižitelné náklady

Jak už bylo řečeno, celkové náklady nelze omezit jenom na cenu komponent, do hry vstupují další méně hmatatelné faktory, mimo jiné i nutné rezervy na pokrytí záručních oprav vadných kusů. Analytik Shaw Wu z American Technology Research odhaduje, že se skutečná marže Applu pohybuje někde okolo 30 až 35 procent, což je ovšem stále dost vysoké číslo. A nový iPod nano, díky nižším cenám komponent, pomáhá toto číslo dále zvyšovat.

Máme tedy celkem logické vysvětlení, proč Apple tak často mění dodavatele komponent, otázkou ovšem je, zda a jak to ovlivňuje kvalitu produktů. A ukazuje to, že není snadné být partnerem Applu ani v roli dodavatele komponent, „své jisté“ nemá nikdo, k jehož nabídce existuje srovnatelná alternativa.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: