Novinky okolo rozhraní Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Novinky okolo rozhraní Thunderbolt

9. září 2011, 00.00 | Do obchodů konečně míří monitory Apple Thunderbolt Display. A Magma představila externí rozšiřující šasi ExpressBox 3T, umožňující na Thunderbolt port připojit až tři PCIe karty.

Velmi výkonným rozhraním Thunderbolt jsou vybaveny všechny letošní Macy, zatím však trpí nedostatkem periférií, jež by jeho možností využily. Ale nyní se to přece jenom začíná zlepšovat, o čemž svědčí i následující zprávy:

Do obchodů brzy dorazí monitory Apple Thunderbolt Display

Když Apple uvedl koncem července modernizované MacBooky Air a Macy mini, zároveň oznámil nový monitor Apple Thunderbolt Display.

Zase tak úplně nový monitor to ovšem není, jak jeho 27“ LCD IPS panel s LED podsvícením, tak zvukový subsystém jsou úplně stejné jako u dosavadního 27“ monitoru Apple LED Cinema Display.

Ke změně došlo především v rozšiřujících portech nabízených monitorem (mimoto ještě integrovanou kameru iSight nahradila nová kamera FaceTime HD podporující HD rozlišení 720p). Na zadním panelu monitoru dosavadní tři napájené porty USB 2.0 dále doplnily port FireWire 800, gigabitový Ethernet port a samozřejmě také provedený Thunderbolt port.

Monitor tak bude moci fungovat i jako dokovací stanice pro všechny Macy s rozhraním Thunderbolt, po připojení Thunderbolt kabelem. To ocení zejména majitelé letošních MacBooků Air, jež jsou vybaveny Thunderbolt portem, ale samy nesou jen dva porty USB 2.0, nyní tedy budou moci navíc využívat všechny porty nového monitoru (a díky vlastnostem rozhraní Thunderbolt budou tyto porty poskytovat plný výkon).

Dosud však nebylo možné si tenhle monitor fyzicky pořídit, při jeho oznámení Apple slíbil, že ho začne dodávat do 60 dnů. Tato lhůta sice uplyne až po 20. září, avšak monitor se zřejmě na trh dostane ještě o něco dříve (přinejmenším v USA).

Server MacRumors se totiž dozvěděl, že Apple začne nový 27“ monitor Thunderbolt Display dodávat do svých obchodů a dalším prodejcům již tento týden, zákazníci by tak už brzy měli mít možnost si ho skutečně koupit (za 999 USD v USA či 999 EUR v eurozóně).

Webový obchod Applu však nadále udává dodací lhůtu 2 až 3 týdny, ale MacNN k tomu dodává, že podle jeho informací se vyřízení prvních objednávek odhaduje okolo 15. září, tedy koncem příštího týdne.

Můžeme proto očekávat, že alespoň v některých zemích bude možné monitor Apple Thunderbolt Display zakoupit již příští týden a zanedlouho se na Webu jistě objeví popisy zkušeností prvních jeho vlastníků.

Magma představila rozšiřující Thunderbolt šasi ExpressBox 3T pro PCIe karty

Už jsme zmínili, že pro rozhraní Thunderbolt se zatím nabízí jenom velmi málo periférií. S novým monitorem Applu se to sice poněkud zlepší, rozhodně však nebude všelékem, velké naděje se proto vkládají do adaptérů umožňujících na Thunderbolt port připojovat periférie pro jiná rozhraní. Koncem srpna například Sonnet Technologies ohlásila svůj adaptér dovolující připojování karet ExpressCard/34 (do prodeje ale přijde až v říjnu).

A ve středu své rozšiřující šasi pro Thunderbolt představila firma Magma, dodavatel externích rozšiřujících šasi pro PCI a PCIe karty (tady najdete oficiální tiskovou zprávu). Její nové šasi ExpressBox 3T pro rozhraní Thunderbolt nabídne tři rozšiřující sloty PCIe 2.0 umožňující instalaci různých PCIe karet. (Rozhraní Thunderbolt lze v podstatě považovat za externí sběrnici PCIe, takže nebylo až tak obtížné navrhnout takovéto řešení.)

Magma sama jako příklady použití zmiňuje karty pro zachytávání videa, pro kódování mediálního obsahu, pro zpracování zvuku či pro rychlá úložná zařízení. Neuvádí však, o jaký typ PCIe slotů jde, tedy kolik nabízejí PCIe linek, což přitom bude dost důležité pro typy použitelných karet.

Co se týče výkonu těchto karet, vzhledem k tomu, že rozhraní Thunderbolt podporuje přenosovou rychlost 10 Gb/s oběma směry na každém datovém kanálu (Thunderbolt port má dva datové kanály), nemělo by přinejmenším u jednodušších PCIe karet docházet k významnějšímu zpomalení.

Jedna linka PCIe 2.0 podporuje teoretickou přenosovou rychlost 5 Gb/s (v praxi to však budou spíše 4 Gb/s kvůli režii přenosového protokolu). To znamená, že jeden Thunderbolt kanál dokáže beze ztráty výkonu obsloužit nejméně dvě PCIe linky a jeden Thunderbolt port by si měl poradit se čtyřmi linkami. Avšak karta pracující s více než čtyřmi PCIe linkami už bude v tomto šasi podávat nižší výkon proti vnitřní sběrnici PCIe 2.0. (V praxi to ovšem bude ještě složitější, ne vždy je karta vytížena na maximum a bude třeba zahrnout vliv mnoha dalších faktorů.)

V každém případě však bude s šasi ExpressBox 3T možné každý Mac vybavený rozhraním Thunderbolt, včetně MacBooků Air, doplnit o další PCIe karty (pro jejich fungování pod Mac OS X bude potřebný příslušný ovladač).

Šasi Magmy má vlastní vnitřní zdroj o příkonu 220 wattů, ale postrádá dodatečné napájecí konektory pro karty, jimž nestačí napájení ze sběrnice PCIe 2.0, takže například výkonné grafické karty s vlastním napájením do něj nainstalovat nepůjde.

Je ovšem otázkou, zda by něco takového vůbec mělo smysl, protože tyto karty by stejně nemohly přes rozhraní Thunderbolt podávat plný výkon (výkonné grafická karty používají 16 PCIe linek, není však ani jisté, zda šasi Magmy podporuje PCI karty typu 16x, vzhledem k výkonu Thunderbolt portu by to nedávalo valný smysl).

Šasi nese provedený Thunderbolt port, takže ho lze zapojovat do řetězců Thunderbolt periférií a neměly by vznikat potíže při kombinování různých periférií.

Magma však zatím o své novince mnoho bližších podrobností nesdělila, neprozradila ani přibližný termín dostupnosti, ani cenu zařízení. (Po registraci v tomto formuláři zájemci přednostně obdrží informace o dostupnosti zařízení.) Pouze naznačila, že příjem předběžných objednávek začne během letošního podzimu a cena šasi ExpressBox 3T by neměla překročit 1 000 USD (zřejmě se však bude této částce dost blížit).

Externí PCIe šasi ExpressBox 3T podstatně zvětší možnosti rozšiřování Maců s rozhraním Thunderbolt (do jisté míry je tak přiblíží možnostem rozšiřování Maců Pro), avšak na jeho fyzickou dostupnost si budeme muset ještě několik měsíců počkat a stejně jako ostatní Thunderbolt hardware to asi nebude zrovna levné řešení. Přesto lze očekávat, že řada uživatelů jeho možnosti ocení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

TB

Autor: Michal Muž

Založeno: 09.09.2011, 08:36
Odpovědí: 0

No vida a je ten case se zdrojem za par korun.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: