Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Novinky kolem iPhonu: nové webové aplikace, hostovaná Exchange pošta a dohady o iPhonu v Kanadě a v Británii. (10.7.07)
10. července 2007, 06.00 | Přibývají nové webové aplikace pro iPhone. IceMail nabízí hostovanou poštovní službu postavenou na Exchange. iPhone se podle určitých náznaků zřejmě brzy dostane do Kanady. A náhlé objevení Steva Jobse v Londýně vyvolává spekulace o tom, co tam dojednává.
iPhone sice už není tak mediálně všudypřítomný, ovšem pořád se kolem něj objevuje dost zpráv.
Webové aplikace pro iPhone stále přibývají
Zatím jediný „povolený“ prostředek rozšiřování možností iPhonu ze strany nezávislých vývojářů tvoří webové aplikace. A ty stále přibývají, už je jich tolik, že známý server Wired přinesl přehled těch, jež považuje za nejlepší.
Patří mezi ně drobné hry, klienti pro různé webové služby (pro sociální sítě či fotografickou sužbu Flickr) a drobné utility, které vám například zjistí ceny benzínu v jednotlivých lokalitách USA.
Chybějícího IM klienta mohou nahrazovat obdobné webové služby jako třeba Meebo.
Google Reader uzpůsobený pro iPhone umožňuje využít webovou čtečku RSS kanálů od Googlu. (Safari nemá vlastní čtečku, „oficiální“ webová RSS čtečka Applu se nachází zde).
Widgetop dovoluje pracovat na iPhonu s dodatečnými widgety, ty sice částečně duplikují ty dodávané s iPhonem, ale Widgetop toho poskytuje samozřejmě mnohem víc, vývojáři mohou doplňovat vlastní widgety a celý systém se dá rozsáhle konfigurovat.
A dokonce se už pro iPhone nabízí uzpůsobená verze internetového kancelářského balíku Zoho, psát však zatím jde pouze do textového procesoru Writer. Jak však podotýká Wired, prakticky použitelný bude tento balík jen přes WiFi připojení, přes EDGE jsou prodlevy nesnesitelně dlouhé.
Jeden z komentářů tohoto výběru aplikací odkazuje na obsáhlý přehled webových aplikací iPhonu, který zároveň funguje jako jejich správce. V současnosti nabízí 62 aplikací, přehledně rozdělených do jednotlivých kategorií.
Zajímá-li vás to blíže, podívejte se na odkazované weby, mnohé aplikace se dají vyzkoušet i v prohlížečích pro „velké“ počítače a pochopitelně by měly fungovat ve stolních verzích Safari.
Přes všechna omezení vyplývající z jejich podstaty tak webové aplikace začínají docela významně rozšiřovat možnosti iPhonu, bude zajímavé sledovat jejich další vývoj.
IceMail nabízí hostovanou Exchange poštu pro iPhone
Firma IceWeb nabízí hostované služby elektronické pošty postavené na Microsoft Exchange, čehož využívají především menší podniky, pro něž by bylo vlastní Exchange řešení příliš drahé. A nyní začala tato firma nabízet svou poštovní službu IceMail také pro iPhone. Jde o placenou službu, avšak lze si ji zdarma vyzkoušet po dobu 30 dnů. Bude-li se zájemcům zamlouvat, mohou začít platit předplatné, které začíná na 8,50 USD měsíčně.
IceWeb prohlašuje, že se snažila zajistit, aby uživatelé iPhonu měli přístup k poštovnímu systému postavenému na Exchange, aniž by to vyžadovalo změny podnikové infrastruktury.
Při uvedení iPhonu se hodně mluvilo o tom, že iPhone nebude vhodný pro uživatele podnikové elektronické pošty, protože není plně kompatibilní s implementacemi Exchange. IceWeb se snaží, aby tomu tak nebylo.
Apple už dříve sliboval, že v tomto ohledu na iPhonu ještě zapracuje, mimo jiné se objevily pověsti, že by mohl přidat podporu pro synchronizační technologii Activesync užívanou Exchange. Dojde-li k tomu, hodlá IceWeb tuto možnost zahrnout do služby IceMail.
Spekulace o iPhonu v Kanadě
Zdá se, že se iPhone brzy objeví též v Kanadě. Řetězec prodejen spotřební elektroniky Best Buy na svém kanadském webu zveřejnil reklamu na iPhone, jež tvrdí, že iPhone přijde do Kanady, a nabízí zákazníkům možnost přihlásit se k zasílání aktualit o iPhonu v Kanadě a také k odběru každotýdenního věstníku Best Buy.
Není ovšem jasné, zda Best Buy skutečně bude při uvedení telefonu na kanadský trh hrát nějakou roli, možná se jedná jen o chytrý tah, jak upoutat pozornost a legálně získat poštovní adresy zájemců.
Apple ostatně ke svým plánům s iPhonem vně USA zatím nezveřejnil nic konkrétního, ovšem v Kanadě síť GSM potřebnou pro iPhone provozuje pouze Rogers Wireless, největší tamní mobilní operátor, což dohady o volbě kanadského operátora dost zjednodušuje.
Už počátkem roku se objevila zpráva, že Rogers uzavřel smlouvy s Applem, ta však byla později popřena s tím, že jednání o konkrétních podmínkách nadále pokračují. Pokud ovšem Apple chce iPhone uvést na kanadský trh, k žádnému jinému operátorovi stejně jít nemůže.
Spekulace kolem Jobsovy návštěvy v Londýně
Podstatně větší rozruch vyvolala zpráva o objevení Steva Jobse v Londýně.
Server ifoAppleStore informoval, že Steve Jobs byl v neděli spatřen, jak prochází vlajkový londýnský obchod Applu na Regent Street.
To pochopitelně okamžitě vedlo ke spekulacím, že Jobs přijel do Londýna, aby uzavřel exkluzivní smlouvu o iPhonu s některým z britských mobilních operátorů. Není ovšem jasné se kterým, v posledních době se na toto téma vyrojila řada spekulací.
Již se objevila zpráva, že exkluzivní smlouvu pro Británii uzavřel operátor O2, jenže ten to vzápětí popřel.
Loga výchozích operátorů, obsažená přímo v iPhonu, by ukazovala na Vodafone a T-Mobile, o nichž se též hodně spekuluje, avšak zatím není jasné vůbec nic, zprávy přinášené západoevropskými novinami si často vzájemně odporují. Zdá se však, že spíše než aby zvolil jednoho operátora pro celou Evropu (o čemž se uvažovalo původně), se Apple vydá cestou smluv s různými operátory pro jednotlivé země.
Všechny zdroje se však shodují v tom, že jednání s Applem jsou nesmírně náročná, evropští operátoři ho shledávají „neuvěřitelně arogantním“, prý si klade takové požadavky, jaké se nedají ospravedlnit, bez ohledu na to, jak žhavý produkt iPhone představuje. Evropští operátoři se teď zřejmě těžce rozhodují mezi vidinou dodatečných příjmů z iPhonu a odporem k podrobení se přísným požadavkům Applu.
Spekulací kolem iPhonu v Evropě určitě bude ještě hodně a bude asi trvat dost dlouho, než se dočkáme nějakých skutečně hodnověrných informací, prozatím se musíme smířit s porovnáváním útržků rozporných zpráv a jejich kritickým hodnocením.