Motorola ROKR E1, telefon s iTunes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Motorola ROKR E1, telefon s iTunes

27. září 2005, 00.00 | iTunes, synchronizace s adresářem a kalendářem a přístup na internet přes GPRS. To jsou tři základní pohledy na telefon, na který se dlouho čekalo.

Mé díky za zapůjčení telefonu Motorola ROKR E1 patří vedení místní pobočky společnosti Motorola. Tento text není recenzí telefonu, tu si najděte na www.mobil.cz nebo jinde na internetu, ale spíš pohled dlouhodobého uživatele Mac OS X na možnosti využití telefonu Motorola ROKR E1.

Telefon, který dennodenně používám, je Sony Ericsson SE 610, se kterým jsem v podstatě spokojen, zejména, pokud ho ovládám z počítače. Jinak si myslím, že autoři menu v telefonu měli schizofrenii ve chvíli, kdy ho navrhovali, ale to je jiná story. Motorola ROKR je trochu větší, v podstatě stejně těžký jako SE 610, má nepatrně větší displej, který je ale rozhodně kontrastnější. Pokud se nepletu, tak jsou vývojově asi ze stejné doby, takže nelze očekávat, že by ROKR znamenal v tomto ohledu výrazný krok dopředu. Je to, alespoň z mého pohledu rok starý telefon s implementovanými iTunes. Protože jsem od začátku věděl, že mi ROKR nezůstane, zajímaly mne jen tři základní věci:

  • iTunes
  • iSync a synchronizace s AddressBookem a iCalem
  • připojení na internet

iTunes
Komunikace s iTunes je řešena přes USB 1.1, kabel je součástí dodávky. Při připojení telefonu k počítači se ozve pípnutí, pak se spustí automaticky iTunes. Je nutné používat iTunes 4.9 a vyšší, zaznamenal jsem na internetu problémy s Pantherem, já mám 10.4.2, kde jsem nemusel nic nastavovat. V menu se telefon zobrazil jako ROKR, možnosti má stejné jako iPod Shuffle, tedy Autofill z knihovny případně náhodný výběr skladeb. V předvolbách lze dále nastavit, aby se soubory překonvertovaly do AAC. Limit telefonu je 100 skladeb, pokud se tedy pokusíte přenést více, tak i kdyby vám stačila kapacita flash paměti, tak se do telefonu nahraje pouze prvních 100 skladeb.

Podpora češtiny je, tak jak snad u všech telefonů Motorola, které umí komunikovat s Mac OS X, dobrá - prostě funguje. U zobrazování českých znaků nedochází k žádné degradaci písma, znaky nejsou větší ani jakoby jiným písmem, je to tak, jak bychom očekávali od všech výrobců.

Přehrávání skladeb z iTunes je možné jak přes sluchátka, která jsou také standardní součástí dodávky, tak i přes vestavěný reproduktor. Na to, jak veliký je to telefon (a tím, jak veliký má reproduktor), je přehrávání velice dobré a i dostatečně hlasité.

iSync
Telefon lze připojit pro potřeby synchronizace jak přes USB, tak i přes Bluetooth. Takovou informaci jsem alespoň nalezl na internetu, mně se to přes veškerou snahu přes USB nepodařilo. Možná to bylo tím, že kabel, který jsem k telefonu dostal, nebyl z nejlepších (byl s největší pravděpodobností u konektoru přelomený) a nebo jsem neměl správnou verzi firmware.

Používal jsem tedy připojení přes Blueooth, které fungovalo tak, jak se dá čekat. Telefon se prostě pomocí asistenta (pro switchery wizarda) nastaví a je to. Už při připojení asistent indikoval, že pro posílání SMS a vytáčení telefonních čísel přímo z AddressBooku nelze ROKR použít. Synchronizace přinesla dva problémy, které mne poměrně rozladily. Sice se správně přenesly kontakty, ale z nějakého důvodu se rozpadly na jednotlivá telefonní čísla, takže pokud jsem měl u jednoho člověka pět čísel a emailovou adresu, objevil se mi v telefonu šestkrát! Opět se odvolám na internetové diskuse, ze kterých vyplývá, že jde o známý problém, snad ho vyřeší nový firmware.
Pokud někdo z vás vlastní licenci k programu Blue Phone Elite, pak vězte, že s tímto programem spolupracuje Motorola ROKR E1 bez potíží a lze tak obejít to, že telefon s AddressBookem nespolupracuje podle představ.

Kalendáře se přenáší i s úkoly tam i zpět korektně, nezaznamenal jsem žádný problém. Jen se domnívám, že limit (nevím ale, jestli to není limit v iSyncu) na maximálně 8 týdnů dopředu je při velikosti paměti v dnešních telefon přeci jen trochu minimalistický.

Připojení na internet
Bluetooth asistent mi při prvotním připojení nabídl možnost datového nastavení přístupu na internet. Použil jsem stejné nastavení jako mám na SE 610, jen s jiným BT modem - opět jsem nechal vše tak, jak mi bylo nabídnuto - přednastavil se modem Motorola BitSURFR 56K. Tohle nastavení je samozřejmě pro GPRS nesmyslné, takže jsem si stáhl skripty pro telefony Motorola a použil ten, co se jmenuje Motorola GPRS CID1 +CGQREQ. Pak vše fungovalo bez problémů.

Mé subjektivní zhodnocení telefonu na závěr... Asi bych si ROKR nevybral jako telefon, ale iTunes uvnitř jsou super věc. Odezva aplikace by rozhodně mohla být rychlejší, ale není to něco, na co by se nedalo zvyknout. Ani ten limit 100 skladeb nevidím jako velkou chybu, protože to není telefon místo iPodu, ale jen jeho doplněk. Dovedu si představit, že budu mít iPod mini (nano) a ROKR dohromady. Tu omezenou kapacitu využiji v případě, že jdu jen tak ven a vím, že se za tři hodiny vrátím. Na cestu z Prahy do Ostravy bych si pak vzal s sebou i svůj iPod.

USB 1.1 pro přenášení byť i 30 písniček je ale hrůza a pokud bych to měl dělat denně, asi bych právě v tom viděl slabý bod. Podle mne jsou tedy iTunes v mobilu dobrá věc a pokud se Motorole podaří jejich implementace do dalších modelů, mohlo by se jednat o zajímavou konkurenční výhodu.

Jako úplně poslední glosu si neodpustím malou poznámku k ovládání telefonu ROKR. Navigace v menu pomocí dvou tlačítek a joysticku v porovnání s ovládáním iTunes jen joystickem silně pokulhává. Možná by se mohli vývojáři v Motorole zamyslet a něco z iTunes okoukat, protože větší chaos jsem ještě neviděl, a to jsem z SE 610 zvyklý na hodně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: