Mobilní telefon Googlu? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Mobilní telefon Googlu?

21. března 2007, 09.00 | Podle určitých náznaků se Google zdá chystat vlastní mobilní telefon, zřejmě však jde o pouhou mediální bublinu nafukovanou rádoby analytiky.

V minulých dnech vzbudily určitý rozruch informace o tom, že Google chystá vlastní mobilní telefon s přístupem na Internet. Šlo ovšem o různé útržkovité náznaky, ve kterých se někteří analytici zmiňovali o tom, že „od dobře informovaných zdrojů“ vědí o takovémto projektu. Mluvilo se o projektu „Switch“, telefonu vzhledem a fungováním podobném modelům BlackBerry, ale s lepšími možnostmi přístupu na Internet. Už v lednu Engadget zveřejnil fotografie údajného telefonu Googlu (který by pro něj měl vyrábět Samsung), s největší pravděpodobností se však jedná o podvrh. Přesto se vynořovaly stále další pověsti a za konečné „přiznání“ se začal vydávat rozhovor s Isabel Aguilerou, provozní ředitelkou Googlu v Iberské oblasti, jež v rozhovoru pro španělský zpravodajský server Noticias.com potvrdila, že několik inženýrů Googlu pracuje na částečný úvazek na projektu vývoje mobilního telefonu. Dále řekla, že její firma „zkoumá“ možnost vývoje mobilního telefonu, který by fungoval jak jako zařízení pro přístup k Internetu, tak jako způsob, jímž by se dalo rozšířit využívání Internetu na nově se rozvíjejících trzích.

Google samozřejmě takovéto pokoutní informace nechtěl komentovat, jeho mluvčí v pátek pouze prohlásila, že mobilní oblast je pro Google důležitá a že zůstávají soustředěni na tvorbu aplikací a ustavování partnerství s předními hráči v oboru pro vývoj novátorských služeb. Nic jiného k ohlášení Google nemá. Hodně se spekulovalo, že Google něco odhalí u příležitosti CeBITu, ale nestalo se tak.

Přesto to vzbudilo jistý neklid u příznivců Applu, neboť z některých náznaků vyplývalo, že by Google mohl přijít s konkurentem iPhonu. Přitom až donedávna se iPhone zdál být ukázkovým příkladem spolupráce, protože Steve Jobs na Macworld Expu na iPhonu předváděl právě služby Googlu. A ve správní radě Applu sedí generální ředitel Googlu Eric Schmidt, což by mělo zaručovat dobré vztahy mezi oběma firmami.

S jedním uklidňujícím vysvětlením přišly TimesOnline, podle nichž půjde o jednoduché zařízení pro masový trh, zaměřené na ty, kdo ještě nemají počítač. Telefon by vyráběla některá zavedená firma (mluví se hlavně o HTC), Google by dodal jenom software. V takovém případě by telefon Googlu a iPhone oslovovaly různé segmenty trhu a nekonkurovaly by si.

Pravděpodobně nejstřízlivější názor na celou záležitost předložil na Macworldu Dan Nystedt.

Upozorňuje, že přes všechny zprávy agentur, náznaky v blozích a podobně lze těžko najít mnoho přesvědčivých důvodů, proč by měl Google vstupovat na trh mobilních telefonů, kde panuje velice bezohledná konkurence. Připomíná případ firmy BenQ, jež koupila divizi mobilních telefonů Siemensu, avšak po roce to vzdala. Drsná konkurence v mobilním světě prostě ztěžuje dosažení ziskovosti.

Přiznává však, že myšlenka telefonu Google je lákavá a dobře se o ní čte. Připomíná všechny ty zveřejněné údajné fotografie, snadno však zpochybňuje jejich věrohodnost, pro fotografii z Engagdetu rychle našel náznaky, že se zřejmě jedná o něčí žert.

Podle Nystedta to vše hlavně zajišťuje výtečnou publicitu Googlu, který asi brzy skutečně přijde s nějakými mobilními aplikacemi (podotýká, že první pověsti o telefonu od HTC se vynořily již v prosinci). Všechny tyto komentáře se většinou točily kolem pověstí a postrádaly nějaký opravdu závažný motiv pro takový čin. Google vyrábí software, nikoli hardware a už před pár lety podobně kolovaly pověsti, že Google vyvíjí vlastní PC, což se nakonec ukázalo jako mylné – Google pouze pro PC vyvíjel software.

Za úplně směšné pak považuje řeči o chystaném konkurentovi iPhonu (kterého už stačili šiřitelé pověstí přezvat na gPhone). Připomíná, že skoro každý chce vyrobit něco podobného jako iPhone, takže by si Google musel stoupnout do hezky dlouhé fronty, což vzhledem k jeho obvyklému chování nezní zvlášť pravděpodobně. Ano, Apple také předtím telefony nedělal, ovšem zkušenosti s výrobou hardwaru nepochybně má, navíc iPhone pro něj částečně představuje obranu proti pronikání funkcí hudebních přehrávačů do telefonů.

Za ještě větší problém však považuje Nystedt to, že by se Google stal konkurentem velkých výrobců mobilních telefonů jako je Samsung, jimž nyní poskytuje některý svůj vyhledávací software. V případě, že by přišel na trh s konkurenčním přístrojem, mohli by tito výrobci telefonů na oplátku sáhnout po softwaru konkurence (Yahoo a Microsoft by jistě neváhaly s nabídkou).

Rovněž skeptický zůstává Nystedt k teorii, podle níž Google chce vyvinout levné zařízení rozšiřující přístup k Internetu po celém světě. Připomíná, že se Google již účastní podobného projektu OLPC, nemluvě o tom, že ceny mobilních telefonů připravených pro Internet už tak jako tak klesají.

A nakonec zdůrazňuje, že ani samotné výroky zástupců Googlu nepředstavují nějak pádný důkaz. Isabel Aguilera pouze řekla, že myšlenku telefonu zkoumají a že pár inženýrů tomu věnuje část svého času. Jenže Google svým zaměstnancům běžně dovoluje trávit část pracovní doby (až 20 procent) na vlastních experimentálních projektech, které velmi často mohou skončit bez hmatatelného výsledku. (Stejně dobře ovšem mohou přinést něco zajímavého, nemluvě o tom, že to velice zvyšuje přitažlivost práce u Googlu pro talentované lidi. Právě podobnými věcmi získal Google svou pověst.)

Když se tedy všechno dá dohromady, skutečně pádné důvody pro telefon Googlu se nenajdou. A tak není divu, že sobotní Wall Street Journal oznámil, že všechny řeči o vlastním telefonu jsou mylné, Google ve skutečnosti vyvíjí nový software pro mobilní telefony jiných výrobců, avšak propracovanější než ten předchozí.

K Nystedtově rozboru lze těžko něco přidat, podle mého názoru celou záležitost vysvětluje nejlépe. Možná řeknete, že se to celé vlastně Applu netýká. Přímo určitě ne, ovšem jak Google, tak iPhone se dnes těší takové pozornosti, že takovouto věc nejde ignorovat. Navíc případná roztržka mezi Applem a Googlem by rozhodně nebyla bez následků. Celá ta „aféra s googlophonem“ však hlavně ukazuje, jak mnozí analytici a komentátoři dění v oblasti informačních technologií často skutečně vaří z vody, což samo o sobě znamená důležité ponaučení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: