Maxtor 3000DV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Maxtor 3000DV

20. srpna 2001, 00.00 | Pěkný, rychlý, externí FireWire disk, ideální pro digitální video, za rozumné peníze. Co víc si přát?

Když Apple oznámil, že bude všechny nové stroje standardně osazovat rozhraním FireWire, nezbylo než zajásat a těšit se na světlé zítřky. Vysoká přenosová rychlost, maximálně snadné zpracování digitálního videa, skvěle fungující plug & play či možnost zapojení až 62 periferií na jeden FW port, to jsou některé z hlavních východ tohoto rozhraní. Vzhledem k našemu miniaturnímu trhu však byla nakonec skutečnost od optimistických vizí poněkud odlišná a na FireWire periférie jsme si museli pár měsíců počkat. Ať už je to díky stoupající oblibě platformy Apple v zemích českých nebo nesmělému pronikání FW do světa Wintelu, začínají první vysokorychlostní mašinky konečně pronikat i do našich luhů a hájů. Vedle samotné CDS, která začala nedávno distribuovat výrobky firmy Formac (mj. pevné disky a mechaniky CD-RW), se pochlapil například rovněž Maxtor, jehož externí FW hard disk s typovým označením 3000DV jsme měli možnost otestovat.

Základní parametry
Ještě než se pustíme do podrobného rozboru našich měření a zkušeností, shrneme základní data. Disk je napájen z externího síťového zdroje, což je vzhledem k možnosti přivést energii samotným FW kabelem poněkud nepraktické, obzvláště u notebooků, ale budiž. Kapacita čítá 60GB, plotny se otáčí rychlostí 7200 otáček za minutu a bohužel se opět jedná 3,5 palcový IDE disk, takže reálná přenosová rychlost je limitována hranicí 100MBps.

Měření
Když už jsme měli Maxtora k dispozici, nedalo nám to, abychom vedle porovnání s interním diskem, zároveň nezjistili rozdíly v rychlosti při práci pod Mac OS 9.1 a novým Mac OS X (10.0.4). Namísto benchmarkových měření jsme se více soustředili na reálné testy, neboť jak už to bývá, jsou jejich výsledky pro běžného uživatele mnohem výmluvnější.

Všechna srovnání byla měřena na PoweMacu G4 osazeném procesorem s taktovací frekvencí 400MHz a 256MB paměti RAM. Externí i interní disk (připojený přes rozhraní Ultra ATA/66) byly zaplněny zhruba ze dvou třetin a před začátkem testů jsme pro dosažení přesnějších výsledků oba defragmentovali.

Jak ukazují výsledky, dokáže Mac OS X zapisovat a číst data z pevného disku rychleji něž klasický Mac OS 9.1. Jedinou kategorii, v které nový operační systém výrazně zaostává, představuje duplikování souboru (takřka dvakrát pomalejší), ačkoliv při duplikování složky s velkým množstvím souborů starý systém, stejně jako v ostatních případech, předčí. Těžko říci, čím je tento jediný poklesek desítky způsoben, ale vezmeme-li v potaz celkové výsledky, slibuje Mac OS X interesantní zrychlení v zápisu i čtení dat.

Za pozornost rovněž stojí, že Maxtor dosáhl ve většině případů lepších výsledků než interní disk, neboť využívá rychlejší rozhraní Ultra ATA/100. Tento fakt dokazuje, že navzdory některým předsudkům nemusí být externí disk nutně pomalejší než interní a zároveň také vznáší otázku, proč Apple stále používá pomalejší Ultra ATA/66. Novým G4 by rychlejší rozhraní jistě slušelo.

Benchmarkový test QuickBench 1.0.2


Interní disk IBM, kapacita 10 GB, Ultra ATA 66, 7200 RPM


Maxtor 3000DV

Provedení
DV 3000 je stejně jako ostatní disky od Maxtoru absolutně tichý a nebýt dvou LED kontrolek v čelním panelu, tak nemáte prakticky šanci poznat, zda vůbec pracuje. Z uživatelského hlediska je rovněž příjemné, že zde najdete dva FireWire konektory, takže k disku můžete snadno připojit další zařízení, aniž byste si nutně museli pořizovat FW hub. Připojené disky je navíc možné stripovat jako RAID pole, což oceníte především při práci s digitálním videem.

Plug & Play
Instalační CD-ROM sice obsahuje vlastní driver přímo od Maxtoru, ale prakticky jej není nutné instalovat, protože Mac OS 9.1 i Mac OS X dokáží disk automaticky rozeznat. Po prvním připojení naskočila okamžitě na ploše ikona a bez problémů bylo možné s diskem pracovat. Jediná komplikace, jejíž podstatu se mi nepodařilo odhalit, nastala ve chvíli, kdy jsem disk odpojil od počítače a v zápětí se ho pokusil připojit k PowerBooku. V Apple System Profileru byl sice disk vidět, ale ikona na ploše se neobjevila. Po několika marných restartech a nadávkách, jež se zde rozhodně nesluší citovat, jsem zjistil, že je nutné disk na chvíli odpojit ze sítě, a pak už vše běží jako po drátku. Tento nevysvětlitelný unplug bylo nutné provést při každém přepojení disku mezi dvěma různými stroji. Ať žije unplug & play :-)

Video
Díky svým parametrům je Maxtor 3000DV ideálním úložným prostorem pro digitálním video (o čemž koneckonců svědčí i jeho název). Přenosová rychlost 100Mbps skýtá pro formát DV s konstantním datovým tokem 25Mbps dostatečnou rezervu, což potvrdily i naše zkoušky. Na disk bylo možné zapisovat video, aniž bychom zaznamenaly jakékoliv výpadky, a stejně dobře fungovalo také přehrávání uloženého materiálu. Díky tomu může Maxtor ve spojení s Powerbookem či iBookem velice dobře posloužit při práci v terénu nebo jako médium pro přenos dat mezi různými pracovišti.

Pro úplnost ještě dodejme, že zápis a přehrávání videa jsme zkoušeli s aplikací Final Cut Pro 2.0.

Bootování
Vedle digitálního videa, může Maxtor díky kapacitě 60 GB a vysoké přenosové rychlosti velice dobře posloužit také jako zálohovací médium, což ještě podtrhuje fakt, že z disku je možné i bootovat. Při našich testech se podařilo z Maxtora nastartovat TiBook i stolní G4, nicméně podle technických specifikací je tato vychytávka dostupná pouze u stolních Powermaců G4 s AGP slotem a v případě ostatních modelů slibuje Apple bootování pouze u počítačů se zabudovaným FireWirem, takže při použití FW karet třetích výrobců máte bohužel smůlu. Další podmínkou k bezproblémovému bootování je pak minimální verze systému Mac OS 9.0.2.

Software
Společně s diskem jsou dodávány také tři servisní utility: Integrity 1.0.2, který ověřuje povrch disku a stabilitu datového signálu, Quick Bench 1.0.2 pro testování rychlosti a Maxtor FireWire Utilities, což je soubor nástrojů pro formátování, nastavení RAID pole atp.

Resumé
I když je firma Maxtor na našem trhu méně známá, její disky mají velice dobrou pověst a díky výbornému poměru výkonu vůči ceně jsou v zahraničí oblíbené především mezi digitálními filmaři. Výmluvným osvědčením jejich kvality je koneckonců i fakt, že Maxtory používá také samotný Apple, který si, jak známo, vybírá hardwarové komponenty více než obezřetně. Cena disku je 14 600,- Kč.

Ať už potřebujete přenášet objemná data nebo vám přestává stačit interní disk v iMacu, iBooku či PowerBooku, investice do Maxtoru 3000DV představuje ideálním řešení. A pokud nemáte vaše Jabko vybavené FireWire rozhraním, můžete si za 2490,- Kč přikoupit i PCI adaptér.

Technické parametry:
Kapacita: 60 GB
Přenosová rychlost: 100 Mbps
Disk: 3.5“ IDE, Ultra ATA 100
Cache Buffer: 2MB
Otáčky: 7200 RPM
Cena: 14 600 Kč
Minimální systémové požadavky:
32 MB RAM
Procesor G3
Mac OS 8.6

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: