Mac OS X & Mobil: Sendo X - Chytrák z Anglie - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Mac OS X & Mobil: Sendo X - Chytrák z Anglie

14. října 2004, 00.00 | Na stránkách MujMaca jsem již testoval spolupráci Mac OS X s Palm OS (Tungsten T3) i se Symbianem UIQ 2.0 (Sony Ericsson P800). Posledních několik týdnů jsem již začal toužit po změně a otestování nového výrobku a ideálně i jiného operačního systému. Dalším testovaným produktem se stal SmartPhone Sendo X pocházející z Velké Británie. Malý rozměry a velký svou výbavou - po jeho tištěných obvodech totiž běhá Symbian Series 60. A jak si Sendo X a Symbian obecně rozumí s Macem?

Na stránkách MujMaca jsem již testoval spolupráci Mac OS X s Palm OS (Tungsten T3) i se Symbianem UIQ 2.0 (Sony Ericsson P800). Posledních několik týdnů jsem již začal toužit po změně a otestování nového výrobku a ideálně i jiného operačního systému. Dalším testovaným produktem se stal SmartPhone Sendo X pocházející z Velké Británie. Malý rozměry a velký svou výbavou - po jeho tištěných obvodech totiž běhá Symbian Series 60. A jak si Sendo X a Symbian obecně rozumí s Macem?

Dlouhou dobu mě chytré telefony lákaly, ale již jsem nechtěl mobil velkých rozměrů (jako P800/P900) ani lehce nestandardních tvarů, které produkuje společnost Nokia. Z toho důvodu mě nadchl Sendo X, který při svých rozměrech 110.5 mm x 48.5 mm x 22.8 mm spadá do kategorie menších telefonů a přitom umožňuje doinstalovat různé aplikace a utilitky, které z něj učiní počítač do kapsy. A i když jsem zprvu měl strach z malého displeje (176 x 220 px) a absence dotykového displeje a stylusu, musím přiznat, že se dá v terénu bez obtíží použít. Sendo X byl mimochodem oceněn magazínem Mobile Choice jako nejlepší SmartPhone roku.


Ačkoliv se jedná o recenzi tohoto konkrétního mobilního telefonu, platí zde uvedené postupy i pro další telefony vybavené Symbianem Series 60 - což je drtivá většina chytrých telefonů od společnosti Nokia, Siemens SX-1 a další. Jednotlivé telefony se liší většinou pouze drobnostmi jako je výbava (fotoaparát apod.), velikost operační paměti, podpora paměťových karet a podobně, ale 90 % aplikací je navzájem kompatibilních. Podobná situace je i u her, i když procento úspěšnosti již není tak vysoké jako u aplikací. Výhodou je, že můžete hrát i hry, které byly původně určené pro herní konzoly Nokia N-Gage.


Sendo X

Standardně k samotnému telefonu dostanete baterii, nabíječku, datový kabel, sluchátka a CD se softwarem. Datový kabel, stejně jako dodávaný software využijete pouze pod Windows. Vzhledem k tomu, že na stránkách Sendo.com lze nalézt nové updaty firmwaru, stane se občas propojení s PC důležitou součástí vašeho života se Sendem. Přehrát firmware z Maca nejde a pravděpodobně se této možnosti nedočkáme ani v budoucnu. Naštěstí updaty firmwaru nejsou tak časté jako záplaty operačního systému z Redmontu, takže se příliš často s PC kamarádit nebudete. V každém případě je nutné uvést, že možnost přehrát si firmware sám, bez nutnosti návštěvy autorizovaného servisu, hodnotím jako velké plus. Vždy se mi vybaví hodinové čekání na update firmwaru Sony Ericssonu Z600 a následné zaplacení 500,- Kč. To vše u tohoto telefonu odpadá. Přes samotným přehráním si můžete obsah telefonu zazálohat, což je další výhoda oproti méně chytrým telefonům.




Výbava

Pokud je pro vás výbava telefonu to nejdůležitější, určitě nebudete zklamáni. Má v podstatě vše, co naleznete i v ostatních telefonech, jen nezvládne UMTS a Wi-Fi, což je vcelku očekávané. Nemá ani dotykový displej, takže nepotřebujete stylus. Samozřejmostí je GPRS, infra port, Bluetooth, Tri-Band GSM 900, 1800 & 1900, MMS, SMS, email, webový prohlížeč Opera, výstup na sluchátka, stereo repráčky (!), MP3 přehrávač, podpora paměťových karet (SD/MMC), fotoaparát s bleskem (přisvícením) a 4 násobným digitálním zoomem, kamera a hlavně systém, který si můžete dle vlastních požadavků upravovat. Jedná se opravdu o funkcemi nabitého prcka, který vám dokáže zjednodušit práci.


Doplňky

Pokud byste měli v plánu do telefonu dále investovat, určitě zvažte dokoupení skládací klávesnice, které ze Senda udělá plnohodnotné PDA a vy sebou nemusíte nosit iBook či PowerBook. Dalším zajímavým doplňkem je bezesporu Bluetooth headset, ale v této oblasti můžete sáhnout i po řešení jiných výrobců. Testoval jsem spojení se Sony Ericsson HBH-30, které nedopadlo podle očekávání - jedná se přeci jenom o starší model handsfree. S novým HBH-600 stejného výrobce vše funguje bez problémů a headset funguje přesně tak, jak má - můžete telefonovat a přitom máte volné ruce a nezamotáte se do okolních kabelů.




Systém

Bezesporu hlavní předností chytrých telefonů je operační systém a možnost instalace doprovodných aplikací. Z mého pohledu hlavní výhodou Symbianu (hlavně oproti Palm OS) je podpora unicode a především multitasking. Nic nepotěší uživatele více, když se mu po synchronizaci s Address Bookem přenesou obrázky přiřazené ke kontaktu, ale hlavně korektní čeština. A o multitaskingu snad netřeba ani mluvit, můžete na pozadí stahovat emaily a přitom surfovat na internetu, komunikovat přes ICQ nebo hrát hru. Systém se sám postará, aby všechny aplikace běžely pěkně pohromadě a udělaly přesně to, co po nich chcete. V tomto směru má především Palm co dohánět a právě práce se Symbianem mi opět připomněla, jak je multitasking úžasná věc.


Now! screen

Největší výhodou Sendo X oproti mobilním telefonům se stejným operačním systémem je tzv. 'Now! screen'. Jedná se hlavní plochu telefonu, kterou si můžete sami upravovat. Standardně zde vidíte příchozí zprávy, soupis volání, ale třeba i aktuální informace z kalendáře. Přidat si můžete i odkazy na aplikace a mít k nim tak co nejrychlejší přístup. Díky této technologii se stává užívání tohoto mobilu mnohem jednodušší a efektivnější.




Proč chytrý telefon?

Pravděpodobně si před nákupem nové věci svou investici potřebujete obhájit. Než se v dalším díle dostanu k popisům jednotlivých funkcí, zkusím vás alespoň trochu navnadit a uvést, co vše můžete z chytrého telefonu dostat.

Podpora paměťových karet je jedním z taháků - testoval jsme funkčnost i s 1 GB SD kartou a Sendo ji bez problému poznal a pracoval s ní. Nyní ji klidně můžete naplnit MP3 soubory, připojit sluchátka a poslouchat hudbu. Nebo použijete kartu na přenos dat. Součástí Senda je i DocViewer, který dokáže přečíst desítky různých formátů včetně PDF, Word, Excel či dokonce PowerPoint (ale to už je opravdu extrém :-)).

Jste na cestách? Určitě přijde vhod ICQ klient, který můžete doinstalovat a přátelům kdykoliv poslat fotku místa, kde se nacházíte právě přes ICQ, nebo třeba e-mail. Proč platit za drahé a nepříliš neúspěšné MMS. I webový prohlížeč patří k výbavě každého slušného chytrého telefonu. Na dlouhé surfování to není, ale pro získání hledané informace to stačí. Nehledě na to, že spousta webů nabízí i textovou verzi svých stránek, což právě v mobilu oceníte.

I když je to zcela zřejmé, můžete svá data synchronizovat s počítačem - kontakty, diář, úkoly. To ale není vše, přenášet můžete i textové dokumenty, obrázky, videa a další. Potřebujete svá data šifrovat? I to Symbian pomocí doinstalovaných programů zvládne a veškerá důležitá hesla a kódy můžete mít po ruce a přitom hezky chráněné.

A když máte dlouho chvíli? Co si takhle zahrát si pár her? I zde naleznete nepřebernou škálu možností, které vás uspokojí a využijete tak velkou základnu uživatelů Symbian telefonů rekrutujících se především z řad Nokia fanoušků.

I přes výše uvedené výhody je potřeba počítat s tím, že i když vypadá jako telefon, je to ve své podstatě počítač. A to sebou přináší i možné strasti a problémy - již se jedná o "plnohodnotný" systém a tak je k němu potřeba přistupovat a počítat i s eventuelními problémy. Ale o tom si povíme příště.


Co bude příště?

V dalších dílech tohoto seriálu bych se rád věnoval samotné synchronizaci s iSyncem a řešení problému, které mohou nastat. Dále bych zmínil postup, jak si upravit modemový skript, aby fungoval i s telefonem, pro který jej výrobce nedodal a hlavně bych popsal aplikace, které dokáží telefon s počítačem spojit a zjednodušit tak jeho ovládání (ať už počítače, nebo telefonu). Převážně se bude jednat o rady pro Symbian telefony, ale na své si přijdou i uživatelé méně chytrých telefonů, u nichž je postup stejný nebo podobný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vytecne, ...

Autor: hmmm Muž

Založeno: 14.10.2004, 01:04
Odpovědí: 0

...ale proc je tento clanek na mujmac.cz, nikoliv na mobil.cz?
Tak nejak jsem cekal vetsi "ponor", nez kratky dovetek - a co bude priste.... Malinko mi to pripomina primer 5 dni vyzvejknute Pedro... mozna se v prespristim dile dopatrame toho, ze to propojit nende...
Nebo ano? Kdo vi, v dalsich dilech se dozvim..., dozvim:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vytecne, ...

Autor: iVapno Muž

Založeno: 14.10.2004, 08:51

5 dní vyžvejknutý Pedro - to je snad trochu příliš silná káva! :-))
1. Pedro se vyžvejklo z chuti za max. 15-20 min.
2. Do pěti dnů si ho mohl schovávat leda sklerotik.
Je ovšem pravdou, že těch prvních 0-15 minut bylo nádherných!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vytecne, ...

Autor: micker Muž

Založeno: 15.10.2004, 15:32

este sevax stal za zvejkani, ech kde je jim konec... :-)

Odpovědět na příspěvek

Ach jo...

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 14.10.2004, 01:24
Odpovědí: 0

Poslední dobou se zdá být čím dál těžší narazit na MujMacu na článek o macích, hlavně o softwaru, o užitečných utilitkách, o tom, jaké jsou alternativy pro programy, které momentálně letí na PC, velký test nějaké aplikace už tu nebyl ani náhodou... Není výjimkou, že koho nezajímá programování ani mobily (jako mě), i několik dní po sobě si na MujMacu nepřečte ani řádek.

Já taky vážně nechápu, co tady dělá recenze nějakého mobilního telefonu... :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Ach jo...

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 14.10.2004, 02:52

Suhlas, okrem nadpisu a prvej vety Mac OS X nie je spomenuty nikde, ide cisto o popis telefonu, posledne clanky su naozaj len o tom aby niekto mohol urobit ciarku

Odpovědět na příspěvek

RE: Ach jo...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 14.10.2004, 03:35

Presne tak. Kdyby byl clanek alespon o te synchronizaci, jak je uvedeno v nadpisu, tak by se to treba mohlo nekomu hodit. Ale proc je na MujMacu recenze mobilu nechapu... Ostatne tohle je trend mnoha "pocitacovych" serveru ci casopisu. Posledni dobou je mobilu nejak vsude skoro vic, nez vlastnich pocitacu. Lide se zblaznili :-((((

Odpovědět na příspěvek

RE: Ach jo...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 14.10.2004, 04:17

Jsem zvedav, o kolik vic toho bude, nez co jsem psal pred pul rokem o N-Gage, ktera ma, stejne jako Sendo X, Symbian, resp. Series 60 :)

http://www.mujmac.c
z/art/periferie/macosx_ng
age.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ach jo...

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 14.10.2004, 15:44

Myslim, ze se o iSyncu, Address Booku, SMS, GPRS a dalsich da napsat mnohem vice, nez je par radek uvedenych v recenzi o N-Gage...

Odpovědět na příspěvek

RE: Ach jo...

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 14.10.2004, 15:43

Tento clanek je prvni ze serie o propojeni mobilu a OS X a o moznostech, co tato oblast nabizi. Mobily dnes patri k celkem beznym soucastim naseho zivota a verim, ze spouste ctenaru pomuze podivat se na tuto oblast trochu hloubeji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ach jo...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 14.10.2004, 17:26

Pokud jde o spojeni, tak nejaky smysl ten clanek ma. Ale tahle cast je POUZE recenze na nejaky mobil. Myslim, ze toho je plny web i casopisy, takze pokud to nekoho zajima, ma desitky zdroju, kde si to muze zjistit. MujMac ma byt pro uzivatele Macu a ne telefonisty. U pocitace take pouzivam tiskarnu ci skener a prestoze si myslim, ze to je k tematu mnohem bliz nez mobil, podle me by jejich recenze na tyto stranky nepatrila. Zkratka zamereni serveru je od toho, aby se venoval urcite problematice...

Odpovědět na příspěvek

SMS pres AdressBook

Autor: michal Muž

Založeno: 14.10.2004, 02:20
Odpovědí: 0

hmm, zajimave. co ale potrebuji a vyuzivam asi nejvice je podpora posilani SMSek pres AdressBook - cetl jsem dobre a o teto funkci se nedozvedel nic? Mel jsem snad vsechny mozne telefony (9210,P800,P900,V600), ale pouze Z600 a N6230 tuto funkci podporuje. Kupodivu ani SE u rady 9XX ani Moto u rady VXX tuto dost vyuzivanou funkci nepodporuje (((. dik, michal

rozhodne dik patri Kosicke firme macmedia.sk, ktera dela obrovsky kus prace pro support prave SE rady T a Z i rady N6230 na OS X. Bravo! Rad utracim za takove softy.

Odpovědět na příspěvek

RE: SMS pres AdressBook

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 14.10.2004, 08:16

Doporucuji vyzkouset:

http://www.
reelintelligence.com/Blue
PhoneMenu/

resp.:

h
ttp://www.reelintelligenc
e.com/BluePhoneElite/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SMS pres AdressBook

Autor: michal Muž

Založeno: 14.10.2004, 10:11

Dik, BluePhoneMenu menu znam, ale pointa meho prispevku byla jina. Snazil jsem se dozvedet, jestli Vami recenzovany telefon umi SMSkovat z adressbooku primo.

Dekuji za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: SMS pres AdressBook

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 14.10.2004, 15:40

Ne, zatim nikoliv, ale vzhledem k funkcim BluePhoneMenu pouzivam prave jej

Odpovědět na příspěvek

RE: SMS pres AdressBook

Autor: juramac Muž

Založeno: 14.10.2004, 09:27

No, ja si nemyslim, ze je to podporovanim ze strany telefonu ale spis tim, ze v adress booku nemate tento telefon pridany. Zkuste se podivat na stranku
http://www.macosxhints.
com/article.php?story=200
40210190627468
Kde najdete jednoduchy navod, jak pridat vas telefon do podporovanych zarizeni v adress booku. takto se da pridat nejen napr. T630 a nebo K700 ale i dalsi . Neni to o telefonu ale o adress booku a tento "problem" je snadno resitelny pridanim vaseho telefonu do seznamu ......Jiz se to tady nekolikrat resilo....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SMS pres AdressBook

Autor: michal Muž

Založeno: 14.10.2004, 10:05

Bohuzel, u telefonu o kterych jsem se zminoval ten problem je na strane vyrobcu telefonu. Nevim o clanku z oxxhints, ale dost pozorne jsme sledoval apple.discssions na toto tema. Pridanim jmena telefonu do seznamu nestaci. Pokud si prectete muj prispevek, pochopite, ze SE rady T6XX nebo KXX vubec neresim.

>http://devel
oper.sonyericsson.com/vie
wSolution.do?id=5285

Odpovědět na příspěvek

RE: SMS pres AdressBook

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2004, 11:08

Mám Sony Ericsson T610 a SMS přes adressbook funguje naprosto skvěle stejně, jako kompletní synchronizace jak adresáře tak kalendáře. Z MacOS 10.3.5 přes Bluetooth z PowerBooku G4.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SMS pres AdressBook

Autor: michal Muž

Založeno: 14.10.2004, 13:27

Mate pravdu. T610 i Z600 kterou jsem mel fungovala skutecne perfektne a dobre. To jsou ale uz starsi pristroje. Bohuzel z tech co jsem mel (a stale vlastnim V600,P900 ale uz mene vyuzivam) jedine Nokia 6230 podporuje SMS, ale ne plnej iSync. Najit proste telefon, kterej je opravdu sladen s iSyncem a AdressBookem je totiz docela problem a uz to neni jen o tom zdali ma telfon BT nebo ne. Pokud si vzpominam iSync byl uveden kratce po uvedeni T610. Od te doby Apple dost pozaspal a ani posledni update iSyncu neresi bidnou synchronizaci ani u Motorol (u kterych Apple podespal prodej iTunes) ani u docela oblibenych P900. Priste proste doporucuji kupovat telefon s Powerbookem at si to muzete vyzkouset hned v prodejne. Applovsky diskuzni fora o iSyncu jsou dobrym startem pro zacatek kupovani telefonu.

Bohuzel ani telefony vylozene stylove typu Razr od Motoroly a mozna ani nove Nokia komunikatory 9500 a 9300 toto nebudou umet. Na case implementovat SyncML to Tigera, nebo co. Kdyt uz i ty PocketPC jde synchronizovat lepe nez mobily.

Jo a na tyhle strance jsem byl na dost dlouho naposledy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: SMS pres AdressBook

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2004, 16:05

Právě proto jsem si T610 koupil, protože to byl v té době vyzkoušený telefon, se kterým všechno funguje. V neposlední řadě se také v oné době jednalo o výběhový model, tudíž za přijatelnou cenu. V současnosti jsem vyděl nabídku na poslední kousky dokonce za pouhých 4000,- našich železňáků.

Odpovědět na příspěvek

Zajímavý článek...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2004, 11:21
Odpovědí: 0

... ale myslím si, že se příliž netýká Maců. Apropo, daleko vhodnější na komunikaci na cestách mi přijde přenosný počítač s jakýmkoliv levnějším telefonem, který umí GPRS. Zvláště, když jsem viděl na fotce tu sestavu s externí klávesnicí, která se od rozměrů běžného notebooku neliší, s tím rozdílem, že počítač drží pohromadě. Pominu-li fakt, že telefony občas ztrácím nebo rozbíjím, tudíš investice do poměrně drahého byť chytrého telefonu je v mém případě poněkud nevýhodná. Počítač sebou většinou netahám do restaurací nižší cenové kategorie když jdu na jedno, zatímco telefon mám u sebe vždy. Nebo snad mít dva?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: