iPod nano - the sexy thing! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

iPod nano - the sexy thing!

22. září 2005, 00.00 | Pokud jste si mysleli, že iPod, který používáte, je ta nejkrásnější hračka, kterou jste si pořídili, měli jste pravdu. Ovšem pouze do 7. září, kdy Steve Jobs uvedl iPod nano - nejkrásnější iPod všech dob. Sexy přehrávač, který si ze svých předchůdců bere to nejlepší.

Pokud jste si mysleli, že iPod, který používáte, je ta nejkrásnější hračka, kterou jste si pořídili, měli jste pravdu. Ovšem pouze do 7. září, kdy Steve Jobs uvedl iPod nano - nejkrásnější iPod všech dob. Sexy přehrávač, který si ze svých předchůdců bere to nejlepší. A to myslím smrtelně vážně, i když jsem po dvou dnech pařížského Apple Expa lehce grogy, čekám na letišti let české nízkorozpočtové aerolinky a iPod nano mi právě přehrává v módu shuffle první várku písniček, kterými jsem ho včera (pár minut po nákupu) nakrmil.

iPod nano je prostě skvělý a o opaku mě jen tak někdo nepřesvědčí. Tak zní můj verdikt po prvních 24 hodinách testování černého krasavce. Ale pojďme se podívat, proč tomu tak je.

Nejlepší ze všech

iPod nano je kombinací tří předchůdců. Od velkého iPodu, kdysi photo, si vzal barevný displej a možnost prohlížení fotografií. iPod mini se na nanu podepsal v zaměření na velikost (tedy malé rozměry) a v barevných odstínech (černá a bíla) a iPod shuffle byl průkopníkem v použití paměťových karet. iPod nano nemá pevný disk, ale dvě paměťové karty (2x 1 GB od Toshiby nebo 2x 2 GB od Samsungu). Kombinací těchto tří iPodů vznikl iPod nano, placatý iPod s barevným displejem, dostatečnou kapacitou a nízkou váhou a především pořádnou dávkou stylovosti. O tom byl iPod vždy a v tomto směru je iPod nano opět celou rodinu přehrávačů od Applu posunul dál.

V balení vedle standardních bílých sluchátek, USB kabelu, samotného iPodu a manuálu s CD, naleznete i redukci na dokový stojánek. iPod nano se asi vlastního doku nedočká a redukce slouží k připojení budoucích periférií (neměl jsem možnost zkoušet, ale do doku od velkého iPodu zapojit nelze). Jak asi víte, iPod nano se vyrábí ve dvou variantách - 2GB a 4GB a dvou barevných provedeních - černá a bílá. V zahraničí je údajně úspěšnější černá verze a i já jsem po ní sáhl. Ovládání je v podstatě stejné, jako u iPodu photo, který jsme celkem do hloubky recenzovali před pár měsíci, proto se dnes zaměřím především na novinky a odlišnosti.

Novinky

Zásadní novinkou je čeština. iPod nano komunikuje kompletně česky a věřím, že řada zájemců si jej díky tomu rychle oblíbí. Uvidíme, zda se v novém iPod updatu objeví toto vylepšení i pro starší verze tohoto přehrávače. Korektně funguje i čeština v kalendáři, adresáři i v poznámkách! Zde jsou ovšem znaky s interpunkci nahrazeny lehce odlišným fontem a jsou tučnější. I přes tento nedostatek je text v poznámkách dobře čitelný. Nikde jinde než v poznámkách jsem tuto nesrovnalost nezaznamenal. Ačkoliv nemám bližší informace o tom, kdo konkrétně tuto lokalizaci dělal, předpokládám, že za ní stojí lokalizační tým, který se stará i Mac OS X (taky nás mohli informovat o překladech nových funkcí :-)). Pokud máte bližší informace, napište nám to do diskuze pod článkem. V každém případě nezbývá než s radostí přijmout, že si po několika letech Apple všiml i naší země.

Mezi další novinky patří stopky, které, jak jinak, stopují čas. Ovládání je intuitivní, stejně tak i u zámku iPodu, který má vzhled bankovního sejfu. Kdykoliv si můžete iPod zamknout a nastavit čtyřmístný kód, aby jej nikdo jiný nemohl použít. Pokud heslo zapomenete, stačí iPod připojit k počítači, aby byla ochrana vyresetována. Nenašel jsem možnost, jak nechat iPod zamykat automaticky, vždy je nutné to udělat ručně, takže pro častější použití je lepší si dát tuto volbu na úvodní stránku. Zajímavé je, jak Apple tlačí vzhled Mac OS X do iPodu. Zatímco celé rozhraní přehrávače má jednotný vzhled, stopky i zámek se dočkaly plechového pozadí - jednoho ze základních znaků Mac OS X.

Příjemnou novinkou je i možnost nastavení více časů v různých částech naší zeměkoule. Vcelku zajímavé vylepšení pro cestovatele. Vzhledem k tomu, že se jedná o ručičkové hodinky, je noc a den signalizováno barvou pozadí - černá = noc, bílá = den. Hádejte, jaké město je nastaveno jako primární? No přece Cupertino, centrála Applu v Californii.

Další věc, která se mi líbila, a o které si nejsem jist, zda fungovala již dříve, jsou lyrics - neboli text písně. Pokud si v iTunes u písničky přidáte v informačním panelu její slova, přenesou se vám i do iPodu nano a při poslechu skladby si můžete číst i text a pilovat si třeba jazyk dané písně. V iTunes stačí zvolit skladbu a stisknout jablíčko - I pro zobrazení informačního panelu a tam zvolit lyrics. Pokud se nepletu, existují i samostatné utilitky či AppleScripty, které text dané písně najdou na internetu a přiřadí dané písni.

Odlišnosti

A čím se iPod nano liší od dalších členů rodiny? iPod nano především neumí přehrávat fotky na externím zařízení jako je TV či projektor. Tuto funkci nabízí pouze velké iPody a iPod nano byl zcela záměrně ochuzen, aby jim nekonkuroval (alespoň předpokládám).

Další odlišností je zapojení sluchátek - zespodu vedle dokového konektoru. Je to v podstatě logičtější zapojení než přes konektor v horní části, ale chvíli trvá, než si na to člověk zvykne a přestane iPod natáčet hlavou dolů. Důvodem tohoto zapojení je bezpochyby i šňůrka na krk kombinovaná se sluchátky, která se dá dokoupit jako příslušenství. Ta má totiž konektor, který v sobě obsahuje jako dok, tak výstup na sluchátka. Dokový konektor se do iPodu zasunuje celkem ztuha a dá se předpokládat, že toto řešení iPod o váze 42 gramů na krku udrží. Osobně se nemohu zbavit dojmu, že právě šňůrka na krk dává s iPodem nano velký smysl a mrzí mě, že se v Paříži nedala koupit - dodací lhůta je zde 4-6 týdnů a tento doplněk asi Apple lehce podcenil. Nové je i klikací kolečko, které je menší než u velkých iPodů, přesto jeho funkčnost je zcela stejná. Mimochodem, dodavatel tohoto řešení již není společnost Synaptics, která se o kolečka v iPodech starala od počátků, ale pravděpodobně si je Apple vyrábí sám.

Nepříjemnosti

Abych iPod nano jen nevychválil, musím odhalit i pár méně příjemných vlastností. Za prvé USB. Majitelům PC zrušení možnosti přenosu dat přes FireWire vadit nebude. Ovšem pro uživatele starších Maců, kteří nemají USB 2.0, je to určitě nešťastná zpráva. Přenášet 4GB písní přes USB 1.0 je operace náročná na čas. Ačkoliv nelze přes FireWire přenášet skladby, lze FireWire použít na nabíjení (pokud si kabel koupíte samostatně nebo jej máte od staršího iPodu). V balení iPodu je standardně jen USB kabel.

Druhé negativum je dědictvím starších iPodů a týká se povrchu. Zadní část je standardní lesklý kov, který se "upatlá" během pikosekundy. Takže než budete chtít iPod někomu ukázat, doporučuji jej nejdříve vyleštit. Přední část iPodu je naopak z měkčího průhledného plastu, který se lehce poškrábe. Na první pohled si jemných oděrek nevšimnete, ale kdo hledá, ten najde. Rozhodně nedoporučuji nosit nano v kapse s klíči či mincemi. Osobně jsem jej měl v kapse bez ničeho, eventuelně pouze se sluchátky a audio konektor od sněhově bílých sluchátek na povrchu zapracoval. Nejedná se o žádné znatelné škody, ale je nutné na tento fakt upozornit. Subjektivně mám pocit, že na černé barvě jsou tyto "škrábance" vidět lépe, ale to je opravdu hodně subjektivní, nemám v tuto chvíli po ruce žádný bílý iPod.

I přes dvě výtky mi nezbývá, než iPod nano prohlásit nejlepším iPodem, který mi prošel rukama. Baterie dle údajů Applu vydrží až 14 hodin přehrávání hudby, osobně bych počítal spíše s cca 10 hodinami, když budete používat barevný displej i na fotky či hry. Přemýšlím nad potencionální konkurencí, ale nenapadá mě na současném trhu žádný přehrávač, který by mohl iPodu nano konkurovat. Pokud máte jiný názor, napište nám to do diskuze.

I když zatím nejsou prodeje takové, jaké by si Apple představoval, dá se očekávat, že iPod nano bude vánoční hit. Aby ne, stačí se podívat na fotky a je vám jasné, že tohle musíte mít!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: