iOMEGA eGO MAC edition – sprinter v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

iOMEGA eGO MAC edition – sprinter v praxi

IOMEGA eGO

9. ledna 2012, 00.00 | Dalším externím diskem určeným pro Mac v našem testu se stal iOMEGA eGO MAC edition v kapacitě 0,5TB. V mnoha ohledech je podobný nedávno testovanému WD Studiu. Kde jsou rozdíly?

Po recenzi WD My Passport Studio z minulého týdne Vám nabízíme pro srovnání test levnějšího iOMEGA eGO MAC edition. Ten také nabízí dva FW800 a jeden USB2.0 port, hardarové šifrování dat, předformátování na HFS+ a dokonce i podobný design. Kde jsou tedy rozdíly? Kromě poloviční kapacity testovaného modelu je to osazení rychlejším diskem se 7200ot/m. Navíc najdete v základní výbavě gumové ochranné pouzdro a další drobnosti.

Základní informace
iOMEGA se rozhodla svojí MAC edition přizpůsobit designu Applu stejně jako WD. Na rozdíl od všech ostatních eGO má MAC verze rozměry 135 x 90 x 19mm. Ve srovnání s WD Studiem je disk o kousek větší a trochu lehčí. Kde se bere tento paradox? IOMEGA použila hliník pouze na vnější rámeček. Horní i dolní stěna jsou z lesklého plastu. Plusem je nižší hmotnost a cena, mínusem trochu lacinější design. Ten se projevuje například i velkou led diodou na zadní stěně, která nepůsobí zdaleka tak elegantně jako zapuštěná u WD.

Naopak co se týče výbavy, eGO MAC edition si zaslouží pochvalu. Kromě disku je k dispozici jeden FW800 kabel o délce přes 40cm, jeden miniUSB kabel stejné délky (s rozdvojením pro napájení ze 2 portů, kdyby bylo třeba) a navíc i jeden FW800-400 kabel pro větší komfort a zpětnou kompatibilitu. A jako další bonus najdete v balení i gumový ochranný obal, který výrazně zvyšuje odolnost proti nárazu.


Co se týče programového vybavení, pro Mac OS X iOMEGA nabízí QuickProtect jako alternativu pro Time Machine, MozyHome pro vzdálené zálohování a Trend Smart Surfing pro ochranu počítače.

Výkonostní testy
500GB verze je postavena na rychlém 7200ot/m disku s rozhraním SATA. 1TB verze iOMEGA eGO Mac edition má stejný pomalejší disk jako WD.

eGO 500GB při testu sekvenčního zápisu dosahoval přenosové rychlosti mezi 65 a 75MB/s. Při čtení byla dosažena maximální rychlost skoro 80MB/s. I při nejnáročnějším náhodném čtení malých 4kB bloků eGO předběhl WD Studio o skoro 20%. Vše samozřejmě při použití FW800 portu.

Při testu průměrné přenosové rychlosti při běžné práci jsme dosáhli 68MB/s což je o víc jak 10% lepší výkon než v případě WD Studia při použití FW rozhraní. S USB2.0 byla přenosová rychlost opět cca 30MB/s stejně jako tomu bylo v testu před týdnem.

Pokud to srovnáme s pomalejšími 5400ot/m interními disky běžně používanými Applem do MacBooků, tak eGO je skoro o 30% rychlejší než interní disk a tak uložení dat na tento disk může paradoxně zrychlit váš počítač.


Programová výbava
Abyste využili šifrování dat na disku, budete potřebovat iOMEGA Encryption utility. Ty umožňují zadat, případně zresetovat heslo pro disk. Bohužel po instalaci vyžadují restart systému, což není pod Mac OS X příliš elegantní.


Co se týče zbývající programové výbavy, upřímně většina nabízených utilit patří do kategorie ne příliš povedených portací pro Mac OSX. Pokud spokojene zálohujete přes TimeMachine a netrpíte paranoiou z bezpečnostních rizik, tak žádný z uvedených programů nebudete potřebovat.


Celkové hodnocení
Srovnání iOMEGA eGO a WD My Passport Studio je poměrně jednoduché. WD nabízí elegantnější design a odladěnější software za trochu vyšší cenu. eGO se může pochlubit bohatší výbavou příslušenství a nižžší cenou. Rozdíl v rychlosti je dán zřejmě výhradně použitým hard diskem uvnitř. Takže pro oba dva modely platí, že 0,5TB verze s rychlejším diskem je opravdu o 10-30% rychlejsí oproti 1TB verzi.

Cena 0,5TB verze se pohybuje kolem 4500Kč vč. DPH. 1TB verze je dostupná o cca tisíc korun dráž.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: