iGlasses - iSight na maximum! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

iGlasses - iSight na maximum!

12. července 2006, 00.00 | Nejste spokojeni s obrazem, který vám poskytuje webkamera iSight (resp. iBot) ? Pak určitě vyzkoušejte iGlasses, adjustační software od Ecamm network.

Není snad iSight sám o sobě dost dobrý ?

Tato otázka je zcela namístě: přece nás Apple neustále „masíruje“ v reklamách, jakou že to má parádní webkameru, ne ? Nu, ano … mají v zásadě pravdu, ve srovnání s webkamerami konkurence ze stejného období (nezapomínejme prosím, že iSight má už také „něco za sebou“ – představen světu byl 23.června 2003 na WWDC) je iSight opravdu parádní kousek, nehledě na úchvatný design ve stylu stolní G5. Pravdou ale také je, že v podstatě libovolná webkamera - stejně jako jednodušší kompaktní digitální fotoaparát či fotoaparát v mobilu - je silně závislá na kvalitě okolního osvětlení. Zde jistě není co dodávat, zkušeností s oranžovými, „roztečkovanými“ snímky máme jistě všichni bezpočet. Úplně stačí mít pracovnu s počítačem někde ve sklepě (můj případ) nebo v místnosti, kde je osvětlení řešeno populárními ekonomickými „úsporkami“ (nebo klasickými zařivkami) … a problém je na světě.

iGlasses: stručná charakteristika, nároky, použitelnost

iGlasses je adjustační („nastavovací“) software, určený pro libovolnou verzi kamery iSight a externí FireWire verzi kamery iBot. Je primárně zaměřen na korekce obrazu, nicméně poskytuje i další „vychytávky“ a speciální módy, viz dále. V současné verzi 1.3.4 je již ve stádiu UB a funguje proto jak na PPC, tak na Intel Macích. Jeho nároky na hardware či software jsou velmi přátelské: spokojí se s libovolným PPC či Intel Macem, běžícím alespoň na OS X 10.3.9 a schopným provozu jedné z výše jmenovaných webkamer. Dostupný je po nainstalování nejen v populární aplikaci iChat AV, ale i v dalších programech, které umí iSight využít, jako například v iMovie, PhotoBooth a mnoha dalších. Úplný aktuální výčet podporovaných aplikací naleznete zde.

Korekce obrazu – nejsilnější zbraň iGlasses

Co do korekcí obrazu, iGlasses poskytuje jednoduché, ale komfortní rozhraní formou klasických „táhel“ k detailnímu nastavením následujících parametrů:
- Brightness (jas)
- Colorize (barevnost)
- Edge Enhancement (zvýraznění hran)
- Focus (manuální ostření – nepodporováno u vestavěné verze iSight v noteboocích)
- Gain (sytost vstupu)
- Hue (množství přítomných barev)
- Saturation (saturace)
- Shutter (clona)
- SW Brightness (softwarem kontrolovaný jas)
- SW Contrast (softwarem kontrolovaný kontrast)
- Temperature (teplota barev)
- Treshold (míra potlačení vstupních dat)
- White Balance (vyvážení na bílou)
A dále obsahuje ještě užitečné volby:
- Rotate (postupně rotuje obraz o pravý úhel)
- Mirror (klasické vertikální zrcadlo)
Funkce Rotate může být velmi prospěšná v situaci, kdy nemá člověk externí iSight upevněn „klasicky“ nad displejem, ale v nějaké netradiční poloze, například zavěšen na nějakém držáku „vzhůru nohama“, či třeba upevněn na displeji někde „zboku“ a podobně.


Jak vidíte, ovlivnit toho lze opravdu hodně: typicky vše směřuje k tomu, udělat si nějaký vlastní (uživatelský) profil … a ten si uložit. iGlasses si samozřejmě pamatuje naposledy užitý profil, takže po nastavení není již nutno přístě nic řešit – obraz bude i nadále takový, jaký si ho člověk nastavil posledně (a pokud si alespoň jednou tento vlastní profil i uložil).

Přednastavené profily

Co do přednastavených profilů, ani těmi iGlasses nešetří a nabízí tak následující profily, které jdou často daleko za možnosti běžného užití kamerky:

- Standard (tovární nastavení kamery, jako bez iGlasses – dobré ke srovnávání)


- Extra Bright (extra jasný mód pro tmavší prostory)


- Super Bright (jestě jasnější mód pro velmi temné prostory)


- Enhanced (ostřejší obraz s výraznějšími barvami)


- Black & White (klasický černobílý obraz)


- Sepia (klasická Sepia, co dodat)


- Crazy Colors (obraz v tomto módu cyklicky mění barvu – opravdu „šílené“)


- Night Vision (použitelný i v úplné tmě)


- Macro Focus (zaostření do bezprostřední blízkosti kamery, působivé!)


Nejvýstižnější jsou vždy otisky obrazovky, proto jsem každý mód zdokumentoval tímto způsobem. Dále přidávám ještě jeden svůj „custom“ profil: takto mám kameru nastavenu já s přihlédnutím k realitě podání skutečnosti:


Mimochodem, žádnou atraktivní modelku jsem neměl jaksi momentálně po ruce a tak se musíte spokojit s mou maličkostí, za což se pochopitelně omlouvám … čistě pro jistotu: opravdu nejde o žádný druh narcismu či egocentrismu, neměl jsem prostě jinou rozumnou možnost :-)

Také - jak jste si jistě všimli – nejsou v mém případě výsledky některých přednastavených módů moc použitelné: je to dáno tím, že jsou připraveny na hodně odlišné podmínky osvětlení. U mne, ve sklepě a ještě při úsporných žárovkách, se nejvíc osvědčí uživatelský profil, přednastavené prostě nejsou jaksi to pravé. Ve vašem případě tomu ale může být úplně jinak: jednotlivé módy si nejlépe vyzkoušejte přímo ve vašem domovském prostředí … a uvidíte, zda vás některý neosloví. Ostatně, mírnou úpravou jednotlivých parametrů v nejlépe zobrazovaném profilu dosáhnete také nejrychleji vlastního, zcela vyhovujícího uživatelského nastavení.

Dostupnost a cena

Jelikož se jedná o shareware, je nejjednodušší cestou pro jeho získání nákup online s užitím odpovídající platební karty. Sám jsem tak učinil již před časem, cena činí jen sympatických 8 USD. Odkaz na koupi naleznete typicky na hlavní stránce produktu.

Naštěstí iGlasses nabízí bezplatné demo (bez možnosti uložení uživatelských profilů).

Závěrečné hodnocení

Software iGlasses je typický „must-have“ produkt: dává možnost nastavit si obraz z webkamer iSight či iBot přesně tak, jak potřebuje ten-který uživatel. Osobně mi poskytl přesně to, co jsem v původním balení kamery iSight marně hledal (a mnohé, co jsem ani netušil, že by iSight mohl umět - jako například parádní makro). Abych pravdu řekl, docela mne zarazilo, že Apple nebundloval k iSight nějaký podobný ovládací panel: řešení třetím výrobcem mi zde přijde - zvláště při ceně iSight, která činí nezanedbatelných 149 USD - poněkud „trapné“. Každopádně v případě iGlasses jde skutečně o skvělou utilitu a všem majitelům iBot či iSight (včetně majitelů moderních MacBook/MacBookPro/iMac, kteří mají iSight stylově vestavěn) mohu její odzkoušení formou bezplatné demoverze jednoznačně doporučit: iGlasses vás dostane! Osobně si bez nich svůj iSight už nedokážu představit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: