Frixbee: bezdrátové nabíjení iPhonu v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Frixbee: bezdrátové nabíjení iPhonu v praxi

Dexim

7. března 2012, 00.00 | Nedávno jsme informovali o bezdrátové nabíječce iPhonů od Deximu. Nyní jsme ji měli možnost otestovat v praxi. Nakolik je technologie bezdrátového nabíjení použitelná v praxi?

Myšlenka nabíjení mobilních zařízení pomocí bezdrátového přenosu energie, tedy magnetickou indukcí, není nijak nová. Různé společnosti s ní experimentují již dlouhou řádu let, ale většinou skončí u prototypů nebo ne příliš zdařilých produktů. Dexim slibuje, že jeho nabíječka Frixbee je jiná. Jaké jsou naše zkušenosti?

Základní princip
Aby mohlo bezdrátové nabíjení fungovat, potřebujete základnovou stanici, do níž přivedete proud, a pak anténu v mobilním zařízení, která bude energii přijímat. V případě iPhonu nepřichází v úvahu vyměnit baterii za novou s vestavěnou anténou, a tak dexim zvolil chytré řešení. Anténa je zabudována do ochranného pouzdra (hard case), kam se iPhone vloží. Telefon tak může být nejen nabíjen položením na základnovou stanici, ale zároveň je chráněn proti mechanickému poškození.

Základnová stanice
Samotná nabíječka je zajímavá tím, že umožňuje obsloužit dvě zařízení najednou. Díky svému eliptickému tvaru nabízí dvě nabíjecí plošky, na které se iPhone pohodlně vejde. Designově se jedná o povedený kousek a i dílenské zpracování plastů si zaslouží pochvalu.

Na základnové stanici nenajdete žádné ovládací prvky, nejsou totiž potřeba. Pouze zezadu zapojíte kabel od síťového zdroje a v přední části svítí dioda v případě, že základnová stanice nabíjí nějaké zařízení. O napájení se stará 12V zdroj, který zvládá 100-240 V a jde k němu pořizovat různé mezinárodní koncovky. Kabel od zdroje měří 1,5 m, takže je dostatečně dlouhý. Díky šesti gumovým nožičkám základnová stanice stabilně stojí na desce stolu a neklouže, ani když je kabel od zdroje napnutý.

Pouzdro
Dodávané pouzdro je z černého pogumovaného plastu a tloušťku iPhonu zvětší jen o cca 2mm. Hrany má lehce zaoblené a díky povrchové úpravě se dobře drží a neklouže v ruce. Tloušťka iPhonu se v pouzdře dramaticky nemění, naopak prodloužení o 11 mm způsobené nutností napojit elektroniku na systémový konektor je při používání iPhonu znát. A to je potřeba si uvědomit, že dexim šetřil, kde mohl. Pouzdro se napojí na systémový konektor iPhonu, ale nereplikuje jej. Pro to prostě není místo. Možnost nabíjet a synchronizovat mobil drátově ale neztrácíte. Vlevo dole najdete micro USB konektor a k pouzdru je dodáván i příslušný cca 90cm kabel.

Samozřejmostí je dostupnost všech ovládacích prvků v pouzdře i funkčnost kamery. Dostatek místa je i kolem konektoru pro sluchátka, takže nebudete mít problémy s žádným tvarem a velikostí konektoru.

Jedinou nevýhodou pouzdra jsou drobné zvukovody od reproduktorů na spodní hraně iPhonu. Ty snižují hlasitost a lehce zkreslují zvuk.

Bezdrátové nabíjení v praxi
Pokud položíte iPhone v pouzdře na základnovou stanici, nabíjení začne během několika málo sekund. Telefon není potřeba pokládat do nějaké konkrétní polohy. O jeho umístění se stará magnet, který pouzdro přitáhne na střed a zabraňuje sklouznutí.

Bezdrátové nabíjení je bezproblémové a bohužel poměrně pomalé. Při našich testech úplně vybitý iPhone začal startovat po více jak pěti minutách a následně každých 10 minut znamenalo získání 6 – 7 % kapacity akumulátoru. Ideální proto je telefon, kdykoli jej nepoužíváte, odložit na základnovou stanici a pomalu jej dobíjet. Pokud je telefon vybitý a potřebujete jej rychle nabít, je lepší použít přiložený USB kabel.

Elektromagnetická indukce je samozřejmě vždy potenciálním zdrojem rušení. Při našich testech jsme ale na žádný problém tohoto typu nenarazili.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že při nabíjení je z nabíječky slyšet tiché cvakání. V běžně hlučné kanceláři či open space prostoru to zřejmě ani nezaznamenáte, ale v tiché místnosti je jasně zřetelné.

Hodnocení
Dexim Frixbee je zatím nejlépe fungující nabíječka pro iPhone, kterou jsem měl možnost testovat. Nejen že vypadá dobře na stole, ale základnová stanice umožňuje nabíjet dvě zařízení současně, magnet usnadňuje polohování iPhonu na základnové stanici a ochranné pouzdro je určitě lepší řešení, než zasahovat do baterie iPhonu. Ani deximu se bohužel zatím nepodařilo vyřešit rychlost nabíjení. Nabít zcela vybitý iPhone trvá kolem 2,5 hodiny. Pokud vám tento fakt nevadí a nebaví vás neustále připojovat nabíječku na systémový konektor, pak jde o velmi dobrou volbu. Na českém trhu je celý set k dispozici za cca 2 000Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zije!

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 07.03.2012, 17:38
Odpovědí: 0

Tak nakonec to vypadá, že MůjMac dokonce ještě žije. Už jsem ani nedoufal... Ale frekvence článků je tedy hodně tristní.

Odpovědět na příspěvek

Hrůza

Autor: Pavel Muž

Založeno: 08.03.2012, 07:42
Odpovědí: 0

Nezlobte se na mě, ale to je strašná kravina! Vkládat telefon do pouzdra a potom teprve nabíjet. Jaký to má prosím význam?

Odpovědět na příspěvek

RE: Hrůza

Autor: SteveJSF Muž

Založeno: 08.03.2012, 22:18

Taky v tom celém hledám nějaký rozumný smysl. Je to fajn, vypadá to hezky, doba nabíjení mi nepřijde nějak extra dlouhá. Pokud někdo používá nějaký obal nebo pouzdro na iPhone, může použít toto a asi mu to nebude moc překážet. Dobíjet pouhým odložením iPhonu pak může být pohodlnější než jeho připojování ke kabelu nebo zapichování do docku. Přesto si myslím, že procento uživatelů tohoto řešení bude dost malé - přichází se tím o využití docků, kterých je skutečně široká nabídka. Navíc někteří nebudou nadšeni z toho, že při každém zvednutí iPhonu se přeruší nabíjení - to s kabelem můžu iPhone používat a zároveň nabíjet.

Samozřejmě používat to pouzdro jen pro nabíjení je blbost, takhle to asi nebude používat nikdo. Jakékoliv jiné řešení by bylo zžejmě jednodušší.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hrůza

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 14.03.2012, 12:55

To řešení s pouzdrem je prostě dané tím omezením, že se nedá vyměnit baterie... Třeba pro kouzelnou myšku se dělá aku-set a podložka, na kterou když se hlodavec položí, tak se nažere :-) Samozřejmě úplně do mrtě vybitý se probouzí taky docela dlouho...
Mně to tak strašný nepřijde - prostě kdo ví, že na telefon potřebuje futrál, může tohle vzít v úvahu...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hrůza

Autor: Michal Muž

Založeno: 25.03.2012, 21:21

Jaky to ma vyznam?
1. magneticke pole vytvari silocary tak ze stopro se to nevyhne pusobeni na plosny spoj v telefonu, mimo GSM a wifi cast neni stinena,
2. berte to jako test IQ, protoze za podobne ponekud rozporuplne vytvory mi prominte nemuze snad nikdo utracet vice nez za zertovne predmety jako prdici polstarek a umele hovno.
3. a ze by se melo jednat o presne naladeny prijimac o tom dost pochybuji.

Odpovědět na příspěvek

Kde koupím 2 obal?

Autor: Azifaral Muž

Založeno: 20.03.2012, 21:14
Odpovědí: 0

Celé je to zajímavé, dokonce i to, že můžu nabíjet 2 zařízení najednou, ale nějak jsem nepřišel na to kde a za kolik bych byl schopen koupit druhý obal. Asi by nemělo trochu logiku kupovat tu nabíječku ještě jednou když máme s přítelkyní oba iPhone a ona umí nabíjet 2 zařízení ....tedy logiku pro mě coby nakupujícího :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: