FireWire 800: Užitečný nebo zbytečný luxus? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

FireWire 800: Užitečný nebo zbytečný luxus?

15. března 2006, 00.00 | Přechodem na procesory Intel přišel MacBook Pro oproti PowerBooku G4 o několik věcí, faxmodem, který už dnes moc velké využití nemá, dále místo dvouvrstvé vypalovačky jen jednovrstvou s poloviční rychlostí, a v neposlední řadě chybí FireWire 800, MacBook Pro má jen FireWire 400 stejně jako jakékoliv jiné počítače s chipsety Intel. Je pravda, že periferií pro FireWire 800 je na trhu velmi poskrovnu, většinou se jedná o rychlé externí disky nebo profesionální videotechniku.

V případě potřeby bude možno MacBook Pro dovybavit o FireWire 800 prostřednictvím ExpressCard, což je jistá investice navíc. Má taková investice smysl s ohledem na relativně pomalý disk, který je dnes největší brzdou výkonu všech přenosných počítačů? Na to lze odpovědět poměrně jednoduchým experimentem. V prvé řadě je nutné změřit rychlost čtení a zápisu pevného disku ke zjištění, kde je vlastně strop pro datové toky ve spojení s vnitřním pevným diskem, aby bylo jasné, zda samotné měření času pro kopírování dat prostřednictvím FireWire 400 a 800 má vůbec smysl danou metodou dělat. K testu byla použita aplikace QuickBench 2.1 z balíku SpeedTools. Výsledky pro soubory do 1 MB jsou ve sloupcovém grafu.

Z grafu je vidět, že v některých případech je rychlost zápisu vyšší, než 50 MB/s, což je limit na přenos dat pomocí FireWire 400, nehledě na to, že po sběrnici běhá mnohem více dat, než jenom ta kopírovaná. Vzhledem k tomu, že největší počet souborů, jako je hudba v MP3 nebo fotografie v plné kvalitě a podobně, má velikost jednotek až desítek MB, byl proveden ještě jeden test, a to pro soubory s velikostí 2 - 10 MB. Výsledek testu ukazuje, že pevný disk v PowerBooku je schopen zapisovat takto velké soubory rychlostí téměř 85 MB/s, čímž se prakticky blíží dokonce přenosovému limitu FireWire 800, vezmeme-li v úvahu, že pakety, které po sběrnici běhají, obsahují i další data, jako hlavičky, kontrolní součty a podobně. Z toho jednoznačně plyne, že použití rychlejší verze FireWire jednoznačně smysl má i pro přenosné počítače s relativně pomalými pevnými disky. Ale benchmarky a praxe se dost často významně liší, takže je třeba udělat i praktický test.

Ke změření času potřebného pro kopírování většího množství dat byl použit PowerMac G5 s diskem 160 GB se 7 200 ot./min. na sběrnici SATA. PowerMac byl v Target modu, data se kopírovala na disk v PowerBooku. Kopírovaná složka měla 30,1 GB a obsahovala přes 11 tisíc souborů o velikostech od jednotek KB po stovky MB. Nejdříve bylo provedeno kopírování pomocí FireWire 400. Kopírování trvalo 32,5 minuty, tedy průměrná rychlost kopírování činila 0,93 GB za minutu nebo-li 15,8 MB/s. Další kopírování bylo provedeno prostřednictvím FireWire 800. V tomto případě trvalo kopírování rovných 22 minut, průměrná rychlost kopírování tedy činila 1,37 GB za minutu, což je 23,4 MB/s. Pro oba testy byly použity značkové (Apple) relativně drahé kabely o délce 1,8 m, což ale asi nemá na výsledky žádný vliv. Jednoznačně z toho plyne, že v tomto případě se FireWire 800 ukázal o cca 50% rychlejší, než FireWire 400, a je tedy pro tyto účely mnohem výhodnější. Rozhodně lze FireWire 800 doporučit pro například trvalé připojení externího disku, zvláště nějakého rychlejšího.

Pro další srovnání si dovolím ještě jednu informaci, a to měření času kopírování prostřednictvím USB 2.0, ale předem upozorňuji, že není s předchozím testem relevantní, kopírovalo se něco jiného a za jiných podmínek. Jednalo se o krátce zapůjčený externí USB 2.0 3,5 palcový disk Western Digital 160 GB, který neměl sběrnici FireWire, takže nebylo možné přímé srovnání dvou typů sběrnic. Kopírována byla dvě delší videa v DivX, celkově 3,3 GB, kopírování probíhalo z externího disku na vnitřní disk. Kopírování trvalo 6,5 minuty, tedy 0,51 GB za minutu, což je 8,7 MB/s. Ve srovnání i s FireWire 400 tedy velmi pomalu a jednoznačně z toho plyne, že použití USB pro připojení rychlých periferií poněkud postrádá smysl. Navíc při kopírování dat přes USB stouplo zatížení procesoru PowerBooku průměrně o cca 10%, při kopírování přes FireWire jsem žádné zatížení procesoru nepozoroval. Z tohoto důvodu chápu, proč se Apple dost dlouhou dobu USB 2.0 bránil a používal USB 1.1, které na připojení klávesnice, myši, nějaké té levnější tiskárny nebo skeneru bohatě stačí, pro připojení čehokoliv rychlejšího počítal s FireWire. A jde i o to, že třeba, co se týče distribuce napájení, tak z USB lze dodávat maximálně pouze 2,5 W, ze sběrnice FireWire až 8 W, takže lze z FireWire "uživit" výkonnější zařízení bez potřeby externího napájení a tím pádem množení kabelů a napájecích adaptérů. Zvláště v terénu bez přístupu k elektrické síti při napájení z baterie přenosného počítače to může být důležité kritérium.

V brzké době, snad během dvou týdnů, bych měl mít k dispozici externí 2,5 palcový disk s USB 2.0 a FireWire 400, pokusím se oba typy sběrnic na jednom zařízení porovnat detailněji a hlavně přesněji, a také na daný disk udělat praktický test. Výsledky pak zveřejním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: