EyeTV 200 - TV Tuner ElGato pro Maca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

EyeTV 200 - TV Tuner ElGato pro Maca

10. června 2005, 00.00 | V našich podmínkách bude ovšem pro většinu uživatelů patrně nejzajímavější model EyeTV 200, který obsahuje standardní analogový televizní tuner. Právě tento model jsem měl možnost díky firmě Cables&Simms vyzkoušet, a o něm si toho dnes řekneme malinko více.

Už před dost dlouhým časem přišla firma ElGato na trh s prvním externím televizním tunerem EyeTV: ten se připojoval k počítači prostřednictvím USB a nabízel díky kódování MPEG1 obrazovou kvalitu zhruba na úrovni záznamu na kazetu VHS (spíš o něco horší). Přesto se na trhu kupodivu stal poměrně úspěšným; naštěstí firma ElGato neusnula na vavřínech a vyrobila řadu následníků, již využívají daleko rozumnější rozhraní FireWire, lepší enkodéry, a díky tomu nabízejí mnohem lepší služby.

Mezi ně patří EyeTV 300, obsahující digitální satelitní tuner (DVB-S) nebo EyeTV 400, vybavený pro příjem pozemního digitálního vysílání (existují i varianty 310 a 410, vybavené standardním rozhraním CI /common interface/ pro příjem PayTV).

V současnosti a v našich podmínkách bude ovšem pro většinu uživatelů patrně nejzajímavější model EyeTV 200, který obsahuje standardní analogový televizní tuner. Právě tento model jsem měl možnost díky firmě Cables&Simms vyzkoušet, a o něm si toho dnes řekneme malinko více.

Hardware

Vlastní EyeTV je celkem elegantní krabička; na zadní straně jsou všechny potřebné konektory (dvakrát FireWire, externí napájení pro případ, že bychom měli FireWire bez energie, anténa a audio i video vstup, neboť EyeTV může sloužit i jako obyčejný A/D převodník např. pro zpracování signálu z videorekordéru). Zepředu pak je jen čidlo pro IR dálkový ovladač:

Ten je také samozřejmě součástí balení.

Připojení k počítači nemůže být jednodušší: prostě použijeme kabel FireWire a je hotovo. Pak ještě zapojíme anténu, a je to.

Software

Neměl jsem čas testovat EyeTV příliš dlouho; za několik dní, po něž jsem měl přístroj k dispozici, jsem však nenarazil ani na jediný problém s ovládacím software – po dosti špatných zkušenostech např. se software Formac to bylo velmi příjemné.

Aplikaci stačí instalovat a spustit – dokonce je možné ji na vyzkoušení spustit přímo z instalačního CD a vše funguje také korektně. Uživatelské rozhraní je celkem intuitivní a příjemné; na můj vkus by jen ovladač mohl být spíše ve standardním okně s méně avantgardním vzhledem, ale umím si představit, že jiní uživatelé to budou naopak považovat za výhodu:

Kromě toho, že software funguje velmi slušně, nabízí i bohatou paletu služeb: máme k dispozici řadu variant kódování videa (to je ovšem ve skutečnosti vlastnost hardware – EyeTV obsahuje enkodér MPEG1/2/4), samozřejmostí je "time shift", tedy průběžné nahrávání videa na disk, umožňující pausu či zpětné "přetočení", a podobně.

Software ElGato toho ovšem umí mnohem více: ovšemže můžeme předem naprogramovat nahrávání na požadovaný čas; aplikace dokáže ve spolupráci s hardware počítač probudit nebo spustit s dvouminutovým předstihem před začátkem nahrávání.

Nahrané pořady nejenže můžeme prohlížet; software nabízí i základní editační služby, včetně vypuštění bloků, o něž nestojíme (typicky tedy reklam):

K dispozici je i dlouhá řada dalších služeb, z nichž některé, bohužel, jsou nám zde málo platné – software ElGato kupříkladu dokáže spolupracovat s internetovým seznamem pořadů pro pohodlné programování; bohužel, společnost tvtv, jež tyto služby nabízí pro Evropu a s jejímž rozhraním si EyeTV "rozumí" – alespoň prozatím – Českou Republiku nepokrývá.

Přesto však stojí za zmínku, právě v souvislosti s Macy a firmou Apple: webový software tvtvt totiž je implementován ve WebObjects.

Suma sumárum...

... je ElGato EyeTV 200 velmi hezká hračka. Snad jediná výhrada, již bych osobně k zařízení měl, je poměrně vysoká cena: 9 950,- Kč bez DPH není za televizní tuner úplně málo. Jinak však mohu EyeTV 200, alespoň na základě omezených zkušeností, jež se zařízením mám, jen a jen doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: