Drobné zprávy o hardwaru pro rozhraní Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Drobné zprávy o hardwaru pro rozhraní Thunderbolt

23. září 2011, 00.00 | Objevilo se video ukazující MacBook Pro s připojenými dvěma monitory Apple Thunderbolt Display. A webový obchod Applu začal opět nabízet modely LaCie Litle Big Disku s pevnými disky k brzkému dodání.

V poslední době se sice pomalu, ale přece jenom zvyšuje dostupnost periférií pro rozhraní Thunderbolt. Do prodeje především přišel monitor Apple Thunderbolt Display a zároveň na trh míří další nové periférie pro toto rozhraní. Zde se podíváme na dvě zprávy, které s tím souvisejí:

Video předvádí MacBook Pro se dvěma monitory Apple Thunderbolt Display

Minulý týden Apple vydal podpůrný dokument, v němž popisoval možnosti připojování monitoru Apple Thunderbolt Display k jednotlivým typům Maců (ve středu byl dokument upraven do přehlednější podoby, ale základní informace zůstaly stejné). Z dokumentu vyplývá, že MacBooky Pro, iMacy a Mac mini se samostatnou grafikou AMD mohou připojit dva tyto monitory.

A nyní se již objevilo video (najdete ho na YouTube), jež předvádí 15“ MacBook Pro s připojenými dvěma monitory Apple Thunderbolt Display.

Na videu to sice není vidět, ale 15“ a 17“ modely MacBooků Pro by měly být schopné současně zobrazovat jak na vlastním displeji, tak na dvou externích Thunderbolt monitorech, 13“ MacBooky Pro sice též mohou obsluhovat dva externí monitory, avšak pak jejich vlastní displej zhasne (integrovaná grafika Intelu to již nezvládá).

Tohle video ukazuje, jak může takováto sestava fungovat, ovšem především dokazuje, že monitory Apple Thunderbolt Display už jsou skutečně fyzicky dostupné.

Webový obchod Applu znovu nabízí modely LaCie Litle Big Disku s pevnými disky

V úterý se ve webovém obchodu Applu objevily externí disky LaCie Little Big Disk Thunderbolt Series a podle některých zpráv se dostaly i do několika kamenných obchodů Applu.

Byly však kolem toho značné zmatky, americký Apple Online Store nejprve nabízel modely osazené pevnými disky, ale zanedlouho to změnil a místo nich počal zobrazovat (podstatně dražší) modely s SSD disky.

Změn však zřejmě bylo ještě málo, protože nakonec se do obchodu Applu modely Litle Big Disku s pevnými disky opět vrátily, navíc se zkrácenou dodací lhůtou, pouhý 1 týden. Dá se proto předpokládat, že brzy budou tyto periférie fyzicky dostupné (to však platí jen pro USA, pro jiné země se Litle Big Disky ještě nenabízejí).

Americký Apple Online Store tak teď předkládá jednak 1TB model se dvěma 7200otáčkovými 500GB 2,5“ disky, za cenu 399,95 USD, jednak 2TB model se dvěma 5400otáčkovými 1TB disky za 499,95 USD.

Naopak z obchodu zmizely dva modely s SSD disky a nahradila je jediná nová položka, SSD model o kapacitě 240 GB (ten zřejmě obsahuje dva 120GB SSD disky, ale doprovodný popis o tom mlčí). Cena tohoto modelu činí 899,95 USD, avšak vzhledem k udávané dodací lhůtě 1 až 2 měsíce je zatím reálně nedostupný.

Celé to působí poněkud podivně, na vině ovšem bude asi spíše LaCie, jež zjevně má potíže s dodávkami těchto zařízení. Neustálé změny sice budí značnou nedůvěru, ale zůstane-li stávající stav už zachován, do prodeje zřejmě opravdu nejprve přijdou modely s pevnými disky (podle prvních zpráv do kamenných obchodů dorazily právě tyto varianty Little Big Disku).

Brzy by se tak mohly objevit první výsledky testů těchto zařízení, které ukážou, jaké vlastně podávají výkony. Ovšem již z údajů samotné LaCie plyne, že k dosažení výkonů skutečně naplno využívajících možností rozhraní Thunderbolt bude nutné nasadit sestavy zahrnující více těchto zařízení. Jenže když se podíváme na poměry ceny a úložné kapacity, potom lépe vycházejí disková pole Promise Pegasus (ta se prodávají od konce června a jejich testy dokazují, že podávají opravdu vysoké výkony).

Little Big Disk dosahuje maximálního výkonu až po připojení čtyř kusů, v takovém případě však pole Pegasus stejné kapacity vyjde levněji a navíc nabízí výměnu jednotlivých disků za chodu a bohatší možnosti konfigurování RAID polí (podporuje například pole typu RAID 5).

A také v porovnání s externími pevnými disky pro jiná rozhraní jsou Little Big Disky mnohem dražší. Nepochybně obsahují běžné 2,5“ pevné disky, takže vyšší cena jde na vrub rozhraní Thunderbolt, ale teprve testy ukážou, zda to vyvažují alespoň vyšším výkonem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: