Co nového se seběhlo kolem iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Co nového se seběhlo kolem iPhonu

19. února 2007, 09.00 | Ačkoliv ho od Macworld Expa zahaluje tradiční příkrov mlčení Applu, iPhone stále představuje diskutované téma.

Zatímco vývojové týmy Applu pracují někde ve skrytu laboratoří na dokončení iPhonu, již zveřejněné informace nepřestávají čeřit mediální hladinu. Minulý týden ve čtvrtek skončil barcelonský kongres 3GSM, kam se sjela většina výrobců mobilních telefonů. Ačkoli se Apple neúčastnil, přesto se tam k němu kdekdo vyjadřoval. To, že iPhone na kongresu málokoho nechává v klidu, musel uznat i český Mobil server, který se v minulosti o iPhonu vyslovoval docela nepříznivě (na to má samozřejmě právo, ovšem tamní první články budily dojem, že snad proti němu zorganizují demonstraci).

A vyjadřování k iPhonu nám pokračuje, už to začíná připomínat poslanecké rozpravy (pořád je to ovšem lepší, než pochvalné ódy na velkého vůdce ve stylu Severní Koreje). LG přišla dokonce s obviněním, že Apple základní koncepci iPhonu okopíroval od jejího stylového modelu Prada (bližší informace najdete tady anglicky a zde česky). Zřejmě však šlo jen o silácká slova, neobjevily se žádné zprávy o nějakých právních krocích.

Na 3GSM též předváděli „čínský iPhone“ Meizu miniOne (opět anglická a česká zpráva). Již jsem se o něm na MůjMacu zmiňoval, vyvolal i nějaké komentáře. Ano, má některé hardwarové parametry (například rozlišení displeje) lepší než Apple. Používá však operační systém Windows Mobile 6.0 (teprve tato verze pořádně podporuje displeje s vyšším rozlišením), takže se nijak zvlášť neliší od ostatních podobných chytrých telefonů. Z toho plyne, že těžko nabídne nový způsob ovládání iPhonu, podoba se týká zevního vzhledu. (Stejně však překvapuje, že na to Apple zatím nereagoval, na napodobení svého designu přitom bývá hodně citlivý.)

To, že nikdo nechce podcenit mobilní trh (nakonec máloco jiného dnes nabízí takový růstový potenciál), dosvědčuje prototyp nVidie Quark. Vzhledem k původci neudivuje, že se tento chytrý telefon soustřeďuje na přehrávání multimediálních dat. Ovládání přístroje, postaveného na čipové sadě GoForce 6100, obstarává dotyková obrazovka, přístroj má třímegapixelový fotoaparát a WiFi adaptér. nVidia sice říká, že uvedení tohoto prototypu na trh není pravděpodobné, ale mohla by komponenty pro podobné přístroje dodávat jiným výrobcům.

Pokračovala samozřejmě také vyjádření „nebojsů“ – šéf Symbianu Nigel Clifford prohlásil, že se příchodu iPhonu nebojí, naopak ho vidí jako katalyzátor pro zvýšení celkového prodeje chytrých telefonů, protože díky iPhonu Američané konečně zjistí, co všechno se s moderními mobilními telefony dá dělat kromě telefonování. Navíc naznačil, že by ceny těchto telefonů mohly brzy klesnout až někam ke 300 USD, což teprve pořádně rozhýbe jejich prodej, a upozornil, že iPhone má stát dvakrát tolik. (My ovšem víme, že mu pravděpodobně zůstává značný prostor ke zlevnění.) Tato odpověď se zdá být jako okopírovaná od Nokie, což však těžko překvapí, když většinu symbianových telefonů dodává na trh právě Nokia. Symbian mimochodem oznámil, že za loňský rok se na trh dostalo 51,7 milionu telefonů s jeho operační platformou, to představuje 73 procent celkového počtu dodaných chytrých telefonů. Nu, vedle toho by se Apple se svými očekávanými 10 miliony iPhonů opravdu mohl vejít.

Shrnu-li informace z 3GSM, je jasné, že výkonné chytré telefony s dotykovou obrazovkou budou přibývat. Zároveň se ovšem zdá, že na trhu ještě nějakou dobu bude dost místa, aby se všichni vešli vedle sebe. Až skutečně začnou klesat ceny, pak asi situace na trhu přitvrdí, ale dosud to tak nevypadá. Zatím se ceny možných konkurentů iPhonu pohybují zhruba ve stejné výši jako ceny Applu. A jestliže pokles cen bude vycházet ze zlevňování komponent (což lze předpokládat při rostoucím prodeji), neměl by s tím mít potíže ani Apple.

iPhone však rozhodně nedokáže konkurovat jenom samotným hardwarem, z komponent dostupných na volném trhu podobný přístroj dnes sestaví i malá firma. Ovšem z informací všech lidí, jimž se zatím iPhone dostal do rukou, jasně plyne, že první věcí, co vás zaujme, bude ovládání. A nezapomeňte, že jde o informace od zkušených autorů technických článků, ne od nějakých naivních uctívačů Applu. Nové, intuitivní a velice snadno ovladatelné uživatelské rozhraní, dobře využívající kvalitní, ačkoli ne úplně špičkový hardware, to by mělo být hlavní lákadlo iPhonu, za něž si ovšem budete muset připlatit. Jistě ne náhodou to připomíná vstup Applu do světa osobních počítačů – iPhone jako Macintosh mobilního světa. Při velikosti daného trhu se v takovém postavení dá určitě slušně přežívat. Samozřejmě si lze představit i jiné scénáře, od „iPodového“ (získání dominance na trhu) až po „katastrofický“ (prohra s mobilní obdobou PC). Avšak z toho, co řekl Jobs na Macworld Expu, soudím, že on sám by chtěl dosáhnout „macovského“ scénáře, tedy významného, přestože nikoli převažujícího podílu na trhu.

Bez ohledu na konečný osud iPhonu ovšem uživatelské rozhraní iPhonu bude nepochybně inspirací pro ostatní. Všiml si toho také Mike Elgan z Computerworldu a dokonce na toto téma rozvinul delší úvahu. Upozorňuje, že vychází z toho, co viděl předvádět Jobse na Macworldu, a neví, jak iPhone dopadne, ale přesto je přesvědčen, že Apple uvedl v život nové uživatelské rozhraní. Ne, nevymyslel ho, jednotlivé prvky se nabízely už dávno, pouze je vzal z laboratoří, dal dohromady a uhladil a nakonec z nich udělal něco, co si budete moci koupit. Elgan tvrdí, že se iPhone stane prvním milníkem na cestě k uživatelskému rozhraní třetí generace.

První generací podle něj byla příkazová řádka, kterou Apple využíval pro své první počítače (před Macintoshem). Druhá generace uživatelského rozhraní staví na ikonách, složkách a oknech, jež lze překrývat a mají měnitelnou velikost – to používáme dnes. Tohle rozhraní vymyslel Xerox, avšak Apple z něj jako první významná firma udělal produkt pro běžné uživatele, v podobě Macintoshe uvedeného na trh v roce 1984. Od té doby přišla Windows a Mac OS X, ale v podstatě pořád používáme stejné uživatelské rozhraní, a Elgan tvrdí, že přišel čas uskutečnit přechod na třetí generaci.

Jeho prvky byly opět již vymyšleny, jednotlivé části vyvinuly desítky nadaných lidí v různých výzkumných centrech, která se k řešení ubírají rozdílnými cestami, přesto všechna využívají některé z pěti základních prvků. Prvním jsou vícenásobné dotyky (anglicky „multitouch“). Tyto technologie se vyvíjejí už přes deset let, ovládání více dotyky současně umožňuje přiblížit uživatelské rozhraní skutečnému světu, s objekty se tak dá zacházet podobně jako v normálním životě. Druhý tvoří gesta. Elgan připomíná, že gesta podporoval již Newton a dnes je lze najít v řadě aplikací, ale právě spojení s vícenásobnými dotyky nesmírně posiluje jejich účinek. Za příklad uvádí zvětšení fotografie na iPhonu tím, že roztáhnete prsty od sebe. Jako třetí prvek poslouží fyzikálně realistické objekty. Dnes máme složky, koše a dokumenty zastupující skutečné objekty, ty se však nechovají jako fyzikální objekty, např. při přemisťování nezrychlují a nebrzdí. Kdyby to dělaly, více by nám připomínaly skutečné předměty. Čtvrtým prvkem je 3D grafika. Dnes sice některé objekty Windows a Mac OS X již mají 3D vlastnosti, jde je například otáčet a prohlížet z různých stran, avšak většina uživatelského rozhraní zůstává u 2D grafiky. A za pátý důležitý prvek Elgan považuje minimalizaci role ikon. Tvrdí, že dnes ikony představují ústřední prvek operačních systémů, kde zastupují složky, dokumenty a aplikace v zavřeném stavu. Po otevření ikona zůstává, ale to, co zastupují, se otevře a nahraje do paměti. Operační systémy nové generace učiní ústřední prvek ze samotných objektů v otevřeném stavu, kdy objekty bude možné plynule zvětšovat a zmenšovat. Spojením všech těchto pěti prvků dnešní klasické uživatelské rozhraní prakticky zmizí a s ním též nutnost zaučování – s takto vybaveným počítačem dokáže ihned pracovat i malé dítě.

A právě tohle přináší iPhone, což Elgan považuje za důležitější než sloučení telefonu s iPodem či vytvoření mobilní verze OS X. iPhone podle něj ztělesňuje první pro masový trh určený počítač s uživatelským rozhraním třetí generace. Jako ukázku toho, kam až by to mohlo dojít, Elgan odkazuje na toto video z kalifornských konferencí TED, na nichž se scházejí vědeckotechničtí vizionáři a předkládají výsledky svého bádání. Ukázka předvádí všechny výše zmíněné prvky nového uživatelského rozhraní v praxi a také ukazuje, co potřebujete za hardware: obrazovku s „kreslicí plochou“ ve vhodné poloze a náklonu, rozměrnou dotykovou obrazovku, hardware zajišťující plynulou 3D grafiku, výkonné zpracování souborů a dostatečný hrubý výkon procesoru. Podle Elgana si tohle budete moci brzy koupit v podobě iPhonu, je však přesvědčen, že zanedlouho se objeví toto rozhraní i na osobních počítačích, což bude znamenat nový převrat.

Mike Elgan je možná až příliš nadšený, ovšem většině jeho úvah nelze upřít racionální základ. Osobně si myslím, že se neprosadí úplně čistá forma nového uživatelského rozhraní, ostatně v naší současné druhé generaci nadále přetrvávají prvky příkazové řádky a často bývají k užitku. Stejně tak nejspíš zůstanou mnohé prvky dnešního uživatelského rozhraní, prvky třetí generace se uplatní tam, kde to přinese zjednodušení. Mimochodem, tohle uživatelské rozhraní se už hodně blíží tomu, co vídáme ve sci-fi filmech. (Pamatujete se na „skleněné“ počítače z Minority Reportu?). To jsme se dostali již hodně daleko od současné všední každodennosti, ovšem za pár let se tyto zdánlivě futuristické výhledy nejspíš stanou novou každodenností. Teď se však musím opět vrátit k „přízemnějšímu“ tématu.

Další významná událost spojená s iPhonem nás čeká možná už tento týden. Všichni jistě víte o sporu o název „iPhone“ mezi Applem a Ciscem. Spor se zatím odvíjí víceméně mlčky v zákulisí, ale minulý čtvrtek Cisco prohlásilo, že dává Applu ještě delší čas na formální zodpovězení již podané žaloby. Původně měl Apple odpovědět už počátkem února, poté mu Cisco tuto lhůtu prodloužilo do 15. února. A teď přišlo další prodloužení, novou mez Cisco stanovilo na 21. února s tím, že se bude naplno snažit využít dodatečného času k dosažení oboustranně výhodného řešení. Dosavadní vývoj tohoto sporu jsem popsal v tomto článku, proto se tady nebudu opakovat. Kroky Cisca ovšem jasně svědčí o tom, že by rádo dosáhlo smírného řešení. Obě strany asi mají silné právní argumenty ve svůj prospěch a obě by mohly hodně ztratit. Navíc obě firmy mezi sebou pojí určité obchodní vazby. Cisco dodává páteřní síťové vybavení Applu a hlavně též Googlu, jehož generální ředitel Eric Schmidt sedí ve správní radě Applu. A generální ředitel Cisca John Chambers není typ člověka, který by záměrně vyhledával střety. Naděje na rozumné vyřešení tohoto sporu se tedy zdají být dosti velké, musíme však počkat do konce týdne, jak to nakonec dopadne.

To by mělo v kostce být vše podstatné, co se kolem iPhonu v poslední době událo. Samozřejmě mluvili ještě mnozí jiní, ale buď šlo o různé finanční dohady analytiků, anebo o vyjádření podpory či naopak nedůvěry iPhonu. Zdá se, že časné představení iPhonu byl opravdu chytrý marketingový tah. Bez ohledu na to, jaké názory vyslovují, se všichni starají iPhonu o reklamu, aniž to Apple něco stojí. To se ovšem nedá dělat do nekonečna, jednou bude muset Apple přijít s hotovým iPhonem a ukázat, co skutečně umí. A tehdy mu už žádná reklama sama o sobě nepomůže. Ale soudě podle dosavadních výkonů se pod marketingovým pláštěm stále ukrývá dost skutečných předností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: