CES 2012: Thunderbolt disk konečně přicházejí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

CES 2012: Thunderbolt disk konečně přicházejí

Thunderbolt

12. ledna 2012, 00.00 | Již více jak rok nabízí Apple počítače s novým rozhraním Thunderbolt a uživatelé si stěžují, že pro něj takřka neexistují žádné periferie. Letošní CES konečně přinesl smysluplnou porci TB disků. Pojďme se podívat na jejich přehled.

Thunderbolt je společnou technologií Applu a Intelu, která spatřila světlo světa před více jak rokem. Přestože se Intel dušoval, že nové rozhraní bude intenzivně podporovat a zařadí jej do většiny svých čipových sad, Apple je zatím dominantním zastáncem tohoto nového ultra-rychlého rozhraní. Řada uživatelů se po roce čekání na smysluplné periferie ale začíná obávat, že TB skončí podobně jako FireWire, tedy krásná technologie s velmi omezených využitím.

Letošní veletrh CES v Las Vegas zdá se je konečně světlem na konci tunelu. Kromě toho, že se objevila řada ultrabooků v PC světě s rozhraním Thunderbolt a dalších zařízení podporujících nový standard, výrobci disků zřejmě konečně reálně začnou prodávat Thunderbolt verze svých produktů. Zde je přehled novinek v abecedním pořadí, které se nám podařilo objevit.

Elgato Thunderbolt SSD
Elgato na CESu oznámilo, že připravuje dvojici externích 2,5“ SSD disků s rozhraním Thunderbolt. Jde o malé externí disky s rozměry 132 x 84 x 20mm a hmotností 270g napájené přímo z TB portu v elegantním kovovém pouzdře s jedním TB portem. Konkrétně by mělo jít o 120GB verzi s cenou 420USD a 240GB verzi za 700USD. Oba dva disky by měli nabídnout zápisovou rychlost 270MB/s a dostupné by měli být v únoru letošního roku. Mimochodem v ceně zařízení není Thunderbolt kabel.

Hitachi G-Drive
Společnost Hitachi zatím pro Thundebolt připravuje pouze řadu dvoudiskových externích polí (2x 3,5“ SATA disk) G-Drive s podporou RAID 0 a G-RAID. Toto řešení by mělo být o něco pomalejší než níže popsaný WD Thunderbolt Duo, přesto rychlejší než G-Drive postavený na FireWire. Na CESu byly v praxi představeny 8TB verze jejíž cena by měla být zhruba 1100USD. Podle neoficiální informace by mohli být dostupné na trhu cca za měsíc až dva.

LaCie 2BIG
Společnost LaCie je jedním z mála výrobců, kteří již reálně Thunderbolt externí disky nabízejí. V současnosti má na trhu malá řešení založená na dvojici 2,5“ disků. Na CESu byla představena i varianta 2BIG, tedy pole s dvojicí hot-swap 3,5“ disků. Zařízení samotné je konstrukčně stejné jako 2BIG s USB či FW rozhraním. Ve verzi TB nabídne přenosovou rychlost až 311MBs a samozřejmostí je možnost řetězení. O její dostupnosti na trhu zatím zástupci společnosti moc mluvit nechtěli, ale potvrdili, že větší 4BIG se pro Thunderbolt zatím nepřipravuje. Ve verzi 2BIG by měla být maximální kapacita 8TB.

OCZ Lightfoot SSD
Společnost OCZ oznámila, že připravuje řadu externích 2,5“ SSD disků postavenou na stávající Enyo řadě (USB 3.0), která bude vybavena Thunderbolt rozhraním. K dispozici by postupně měly být kapacity 128GB až 1TB s maximální přenosovou rychlostí až 750MB/s. OCZ údajně vyvíjí svůj vlastní Thunderbolt řadič a disky by měli být určeny náročným A/V profesionálům. Bohužel bližší informace zatím nejsou k dispozici.

Seagate GoFlex adaptéry
Společnost Seagate představila nejdostupnější Thunderbolt řešení. Stalo se tak v podobě TB verze jejich Go Flex konceptu. Go Flex se skládá ze dvou částí. Externího disku jako takového a adaptéru obsahujícího konkrétní datové rozhraní. V tomto okamžiku jsou k dispozici USB, FW a eSATA adaptéry Go Flex pro malé přenosné 2,5“ disky a takzvané GoFlex Desktop adaptéry pro větší 3,5“ externí disky. Uživatel vlastnící Go Flex disk může změnou adaptéru změnit datové rozhraní a nemusí vyměňovat celý disk.

Go Flex TB adaptér by měl být na trhu během cca 1 měsíce s příjemnou cenou 99USD. Větší Go Flex Desktop zřejmě až v druhé polovině roku 2012 za cca 189USD.

WD My Book Thunderbolt Duo
Western Digital poměrně nečekaně a tajemně představil na CESu zařízení, které pojmenoval My Book Thunderbolt Duo. Toto externí diskové pole vypadá vizuálně zcela totožné jako WD My Book Studio II s tím rozdílem, že je vybaveno pouze dvojicí TB portů. Na akci byla dokonce předvedena varianta při které byly zřetězeny čtyři tato dvoudisková pole za sebou a testovací software naměřil zápis 515MBs a čtení 770MBs. Kromě toho, že jde o zařízení osazené dvojicí 3,5“ disků a reálně na trhu bude dostupné v době Macworldu (leden 2012) bohužel WD neuvolnil žádné další informace.

Shrnutí
Jak vidno, všichni významní výrobci externích disků již vzali Thunderbolt vážně a mají první produkty připravené pro prodej v letošním roce. Nové rozhraní je svou rychlostí předurčeno zejména náročným uživatelům a tak nepřekvapí, že většina produktů je buď postavena na kombinaci více disků nebo na rychlých SSD discích. Alternativou pro méně náročné budou Thunderbolt dokovací stanice, které umožní například k MacBooku Air připojit FireWire disky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: