Belkin Wireless G Router - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Belkin Wireless G Router

router

9. července 2007, 10.00 | Máte v malé kanceláři nebo doma více počítačů a jen jedno připojení na Internet? Chcete takovou situaci vyřešit sami, ale postrádáte potřebné zkušenosti a znalosti v oboru síťového připojení? Pak vám možná pomůže tento tip.

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy ve své kanceláři nebo doma máte více počítačů s Mac OS X, Windows či Mac OS 9 a máte k dispozici jen jediné připojení na Internet, můžete snadno vše vyřešit vlastními silami. I přesto, že jste v oboru síťových připojení laikem a nic o nich nevíte.

Řešením je router. Zařízení, které obsahuje firewall, přepínač s ethernetovými konektory RJ45 pro připojení počítačů se síťovou kartou, kabelem a případně i WiFi anténou pro bezdrátové připojení.

Tip na zařízení

Jelikož jsem v oblasti sítí sám laikem, hledal jsem zařízení, které by mi umožnilo rychlé a bezproblémové připojení všech počítačů v kanceláři přes klasický ethernet. Do oka mi padl router od firmy Belkin. Konkrétně Belkin Wirelles G Router, který krom mnou požadovaných vlastností má i anténu pro připojení pomocí WiFi ve standardech 802.11b a 802.11g. Získáte tak vlastně Access Point. Bezdrátové připojení oceníte v případě potřeby připojení notebooku bez omezení možnosti pohybu po kanceláři, typicky notebooku klienta. Tento router jsem volil i s ohledem na podporu Mac OS X (potažmo Mac OS 9), kterou Belkin označuje i na krabici.


Obsah balení

Cena routeru se pohybuje v rozmezí 1 200 – 1 500 Kč, je malý a vcelku zdařilý i po stránce designu. V krabici naleznete router s WiFi anténou, krátký propojovací ethernetový kabel, zdroj, instalační CD (instalace pro OS X a OS 9 na CD není vyznačena, ale nachází se na něm) a návod "krok za krokem" na instalaci. Návod je opravdu dobře a přehledně udělaný (pro WIN i OS 9 a OS X) a jednoduše vás provede jednotlivými úkony, potřebnými pro připojení. Je i v českém jazyce. Na CD se nalézá také podrobný návod v PDF, ovšem již ne v češtině.


Popis zařízení

Jen pro úplnost uvádím technické parametry routeru, což není nic pro laiky. Router umožňuje pro připojení 5x konektor RJ45 10/100Base-T (lze připojit přímo 4 zařízení), podporováno je 253 uživatelů připojených kabelem a 32 uživatelů přes WiFi. Zabezpečení bezdrátové sítě lze volit mezi WPA2 (TKIP/AES) nebo WEP s 64 či 128 bitovým kódováním. Podporovány jsou protokoly CSMA/CD, TCP, IP, UDP, PPPoE, UPnP, DHCP a také AppleTalk (oceníte u starších Apple počítačů a dalších zařízení). Dosah WiFi je uváděno více jak 120 m, samozřejmě s omezením typu prostorů, ve kterých je provozováno. Na stole zabere zhruba 12 x 14 cm (počítáno bez připojených kabelů). Zařízení je lehounké, menší zátěž by nebyla s ohledem na stabilitu od věci, ale to je problém všech obdobných zařízení.Instalace

Velkou výhodou routeru od Belkinu je již zmíněný český návod "krok za krokem" pro instalaci. Po vybalení se stačí řídit tímto návodem a instrukcemi v instalačním programu a vše proběhne hladce. V instalaci je také nabídnuto nastavení bezdrátového připojení, včetně výběru protokolu (WEP či WPA), nastavení kódování a zadání hesla pro plný přístup do sítě a omezeného přístupu, který umožní pouhé připojení na Internet. Po nainstalování routeru nebyl žádný problém s připojením jak přes kabel, tak i přes WiFi. Instalace proběhne jen na jednom počítači, další rozpozná router sám.Nastavení a správa

Správa routeru a jeho dodatečné nastavení probíhá pomocí internetového prohlížeče v HTML rozhraní, které je přehledně členěno. Bohužel nastavení není k dispozici v českém jazyce. I tak si myslím, že se základní znalostí anglického jazyka (nebo německého, francouzského či španělského) se snadno v nastavení zorientujete.

Mezi možná nastavení patří například omezení počtu IP adres, nastavení WiFi včetně hesel, typ připojení, Firewall, DNS, MAC adres, restart routeru, omezení WiFi pouze na g nebo b síť, atd. Naleznete zde i přehled o právě připojených počítačích (pro kontrolu IP adres jednotlivých počítačů či zda nevyužívá připojení i někdo nezvaný) a možnost uložení/zálohy nastavení. Samotné rozhraní nastavení routeru je chráněno volitelným heslem.

Provoz

Router vám umožní optickou kontrolu jeho stavu několika diodami. Diody informují o napájení routeru, připojení k síti (a stavu připojení svítící, blikající dioda), používaných portech a samozřejmě o aktivitě WiFi. Jeho konstrukce umožňuje instalaci na stůl či zeď. V případě umístění na zeď však musíte počítat se špatnou čitelností popisů u diod, kvůli jejich otočení (vzhledem k jejich počtu je to minoritní problém). Provoz routeru je samozřejmě absolutně bezhlučný.

Zkušenosti

V mém případě jsem se připojoval na LAN síť a po jednoduché instalaci jsem okamžitě mohl používat funkce routeru naplno. Druhý počítač jsem nejdříve zkušebně připojil přes WiFi (WPA), kde dosahoval plné rychlosti (přesnou rychlost jsem neměřil). Počítač byl vzdálený od routeru cca šest metrů a v cestě mu stála betonová zeď (a nějaké ty kabely), po přemístění routeru za železobetonovou zeď však síla připojení poklesla. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet plný dosah routeru na větší vzdálenost, myslím si však, že pro potřeby malé kanceláře či bytu bude dosah dostatečný.

Přenos dat mezi počítači připojených na router byl také snadný. V nastavení routeru jsem si ověřil IP adresu druhého počítače, ve Finderu stiskem kláves Apple+K spustil aplikaci Připojit k serveru a zadal adresu, poté jsem zadal heslo k druhému počítači (znalost hesla je samozřejmě nutná) a byl jsem připojený. Výměna dat proběhla rychle a bez problémů. Během krátkého provozu jsem se zařízením spokojený.

Belkin Wirelles G Router je rozhodně vhodným zařízením pro laiky, kterým umožní jednoduché připojení a nastavení sdíleného připojení k Internetu a případného rychlého propojení mezi počítači v jedné kanceláři.


Firma Belkin nabízí i další zařízení ve stejném designu, umožňující rychlejší WiFi připojení, obsahující ADSL modem, Gigabitový switch nebo samostatné 5 či 8 portové switche. Zajímavostí jsou například routery umožňující připojení herních konzolí. Skvělou vlastností zařízení od Belkinu je podpora pro systém Mac OS X a často i pro starší Mac OS 9.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vyrobek s "g" nebo jiz jen s "n"?

Autor: Vincent Muž

Založeno: 09.07.2007, 11:20
Odpovědí: 0

Nechci byt rejpavy, ale totmuto moc nerozumim \"kde dosahoval plné rychlosti (přesnou rychlost jsem neměřil)\" jak tedy mohu vedet, ze neco dosahuje plne rychlosti, kdyz to nemerim? :) S ohledem na to, ze jsou Apple notebooky dnes jiz vsechny s \"n\" rychlosti, tak tento vyrobek lze povazovat za vyprodejovy. Cena je diky tomu dobra.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyrobek s

Autor: Jancak Muž

Založeno: 09.07.2007, 12:58

Prostě jsem jen neprováděl žádná striktní měření a pravděpodobně jsem se v článku špatně vyjádřil. AirPort indikoval plný signál a přenos dat mezi počítači přes router (jeden na kabelu a druhý přes WiFi) jel bez zádrhelů a velmi rychle. Subjektivní pocit je tak plná rychlost.

Belkin pokrývá (tak jako většina výrobců) větší spektrum technologií. A lze si vybrat dle libosti a potřeb (uvedl jsem to na konci článku). To, že jsou dostupné výrobky s rychlejším přenosem neznamená, že je výrobek výprodejový (to že by šlo o novinku neuvádím - jelikož tomu tak není). Většina počítačů 802.11n nemá a proto je tento router použitelný pro většinu čtenářů. Ne každý také potřebuje co nejrychlejší bezdrátové připojení, u Belkinu je toto připojení pro mne jaksi výhoda navíc. Zařízení s 802.11n jsou také dražší.

Odpovědět na příspěvek

Podpora Mac

Autor: Petr Muž

Založeno: 09.07.2007, 11:44
Odpovědí: 0

V podstatě každý takový router každého jednoho výrobce podporu Mac OS má. Z jednoho prostého důvodu - správa přes web browser. Já mám doma už třetí router (začal jsem s klasickým bez wifi, kdy jsem chtěl jen firewall, pak už s notebookem přišly wifi verze) a nikdy jsem to CD nepoužil. Tedy jednou jsem to zkusil a přišlo mi to tak matoucí, že jsem raději si vždycky hrál s tím přes web. Takže koupit se dá jakýkoliv, i když není označen Mac OS, jen člověk musí projít všechna nastavení v prohlížeči. Některé mají i v tomto rozhraní průvodce, který základní nastavení udělá sám...

Odpovědět na příspěvek

RE: Podpora Mac

Autor: Jancak Muž

Založeno: 09.07.2007, 12:44

V tomto smyslu ovšem nejde o podporu systému, ale o způsob nastavení routeru. U Belkinu je i program s tištěným návodem pro instalaci "Krok za krokem" (jak ostatně píši v článku). Tedy i pro člověka těchto technologií neznalého. A pro tento typ čtenářů jsem jej připravil a v článku předeslal.
Jinak souhlasím, je samozřejmě možné použít libovolný router, který lze přes webové rozhraní nastavit. Ve výsledku lze takto zakoupit i levnější zařízení.

Odpovědět na příspěvek

Podpora Mac OS X

Autor: petiar Muž

Založeno: 09.07.2007, 13:48
Odpovědí: 0

No, ja som si kupil podobny od tohto isteho vyrobcu, len s dvoma antenkami (je to myslim G+) a som s nim velmi spokojny. Az na jednu "drobnost" - ta instalacna aplikacia mi vobec nefunguje, po vybere akehokolvek jazyka mi ponukne vybrat poskytovatela pripojenia a su tam len australski. :-) Cez web rozhranie je to ale parada. Mam aj PCMCIA wifi kartu k notebooku od Belkin a ta je tiez super. Belkin by som rozhodne doporucil.

Odpovědět na příspěvek

a k cemu je to dobre ?

Autor: juramac Muž

Založeno: 09.07.2007, 14:49
Odpovědí: 0

Mam doma 2 macy , obcas si domu prinesu i svuj book z prace a vsechny jedou v pohode pres WiFi . Jeden iMac je napojeny dratem k netu a ostatni pres WiFi k nemu. Sdileni netu v pohode, rychlost take. Takze k cemu je pak takova vecicka ,kdyz totez mi zvladne s integrovanym AirPortem jakykoliv novejsi mac ?

Odpovědět na příspěvek

RE: a k cemu je to dobre ?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 09.07.2007, 15:17

Napriklad je to dobre, ostatne jako jakykoliv router, pro pripojeni libovolneho pocitace bez nutnosti behu jineho pocitace. Navic dratove pripojeni je rychlejsi a bez ruseni, coz pocitac s se sdilenym AirPortem (WiFi) neumozni. Navic bez routeru (ci obdobneho zarizeni) dratovou sit nevytvorite. Umozni take pripojit tiskarny atd. (to lze samozrejme i Switchem/Hubem).
Proste protoze lide maji ruzne naroky, existuji ruzne reseni. K tomu je to dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a k cemu je to dobre ?

Autor: MN Muž

Založeno: 11.07.2007, 08:19

Amen :-)

Odpovědět na příspěvek

Kde se da koupit?

Autor: clickk Muž

Založeno: 09.07.2007, 21:04
Odpovědí: 0

Muzete mi poradit nejaky overeny obchod v Praze, kde bych ho mohl koupit? Diky clickk

Odpovědět na příspěvek

RE: Kde se da koupit?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 10.07.2007, 01:11

S kamenným obchodem v Praze, bohužel, neporadím. Nejde o nijak vyjímečné zařízení a jeho dostupnost bude, pravděpodobně, v jakémkoliv obchodu s hardware. Možnost je i na netu.

Ceny v internetových obchodech se hodně liší (v řádu stovek korun) a je nutné hledat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kde se da koupit?

Autor: Mirda Muž

Založeno: 11.07.2007, 14:05

Mají ho v síti KB Elektro Expert, stojí něco kolem 1200

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kde se da koupit?

Autor: clickk Muž

Založeno: 11.07.2007, 15:27

Super! Diky moc.

Odpovědět na příspěvek

router

Autor: tom Muž

Založeno: 10.07.2007, 16:55
Odpovědí: 0

ja jsem dostal krabicku s jablkem, je bila, myslim. ze se jmenuje Air Port a funguje to bajecne jako WiFi (mam IMac 24 a MacBookPro 15) Jenkdyz tu krabicku vezmu a doma ji propojim s modemem od T Mobil 4G, nelze to nejak rozchodit a nepripojim se via WiFi. Dotaz-Ta krabicka Air Port je take router? Diky. tom

Odpovědět na příspěvek

Připojení přes PC a CDMA

Autor: Mirda Muž

Založeno: 11.07.2007, 14:07
Odpovědí: 0

Já si ho koupil - moje vize byla, že přes PC co mám doma se připojím pomocí CDMA, které nasdílím, ale přímou router podporuje jen ADSL, ve Windows se mi nepodařilo nasdílet pro router připojení, tak jsem ho dal do šuplíku a nepoužívám ho. CDMA používám (starší typ) přímo v MacBooku, ale to zasekaný USB mě štve.

Odpovědět na příspěvek

RE: Připojení přes PC a CDMA

Autor: Petr Muž

Založeno: 20.07.2007, 20:56

Měl jsem podobnou potřebu, internet přes CDMA (AnyDATA modem od Eurotel) + sdílenou usb tiskárnu. Koupil jsem ASUS WL-500gP na www.koppel.cz a s trochou intuice a námahy jsem vše zapojil: modem do ASUS přes USB, MacBookPro přes wifi, PC přes síťovou kartu kabelem, tiskárnu do ASUS přes USB, vše funguje ke spokojenosti všech uživatelů!

Odpovědět na příspěvek

nemohu se dostat na web rozhraní

Autor: pass Muž

Založeno: 05.07.2009, 10:58
Odpovědí: 0

Nenechávé dítě si hralo s nastavením a něco asi zablokovalo. Router teď funguje pouze s lan kabelem, ale přes wifi není možný přístup na internet. PC se přes wifi připojí k routeru bez problému, ale net nejde. Na webové rozhraní se nedotanu a nevím kde je chyba. Neznáte někdo řešení. Díky pass

Odpovědět na příspěvek

návod

Autor: Lucie Muž

Založeno: 19.09.2011, 10:34
Odpovědí: 0

Chtěla bych se zeptat, jestli se dá návod někde najít na netu, tento wifi router mám od přítele, ale bez návodu a nevím jak ho zapojit a nastavit aby fungoval jak má. Děkuji za jakoukoli radu

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: