Aria Extreme - géčkové wifi pro vašeho PowerBooka - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Aria Extreme - géčkové wifi pro vašeho PowerBooka

11. října 2004, 00.00 | Přenosné počítače s logem nakousnutého jablíčka podporují bezdrátové sítě již od dob, kdy WiFI bylo ještě v plenkách a AirPort karty se dají dokoupit i do starších modelů PowerBooků a iBooků. Bohužel se především PowerBooky vyznačují ne zrovna výkonnou anténou umístěnou v plášti stroje. Tento fakt vede mnoho uživatelů, kteří se potřebují k základové stanici připojit i v místech, kde není dostatečné silný signál, k zamyšlení, jak tuto situaci řešit.

Přenosné počítače s logem nakousnutého jablíčka podporují bezdrátové sítě již od dob, kdy WiFI bylo ještě v plenkách a AirPort karty se dají dokoupit i do starších modelů PowerBooků a iBooků. Bohužel se především PowerBooky vyznačují ne zrovna výkonnou anténou umístěnou v plášti stroje. Tento fakt vede mnoho uživatelů, kteří se potřebují k základové stanici připojit i v místech, kde není dostatečné silný signál, k zamyšlení, jak tuto situaci řešit. Pravděpodobně nejjednodušší cestou je vybavit PowerBooka PCMCIA kartou.

Výhodou tohoto řešení je nejenom lepší příjem signálu, ale hlavně se jedná o géčkové WiFi - neboli protokol 802.11g s teoretickou přenosovu rychlostí až 54 Mb/s (oproti 11 Mb/s u 802.11b). Totéž nabízí i karta AirPort Extreme, kterou bohužel do starších PowerBooků nedostanete a nezbývá vám, než se spokojit s původní AirPort kartou, která zvládá zmiňovaných 11 Mb/s. Je potřeba uvést, že se jedná pouze o teoretické maximální hodnoty, v reálu se rychlost pohybuje spíše na 50% maxima. Dalším faktorem je kvalita signálu, množství připojených klientů na základové stanici, objem přenosu dat apod.

Pokud se tedy potřebujete připojovat do sítí, na které váš PowerBook s interní AirPort kartou již nestačí, nebo u staršího stroje chcete využít rychlejší přenosy, možná by se vám hodila PCMCIA karta Aria Extreme od Sonnetu, kterou nám na otestování zapůjčila společnost Quentin, provozující internetový obchod dtpobchod.cz. Zde si tuto kartu můžete pořídit za cenu 2 580,- Kč bez DPH.

Minimální požadavky

Jak již bylo uvedeno, jedná se o PC kartu a pro její zapojení budeme potřebovat PowerBook G3 nebo G4 s operačním systémem Mac OS X 10.2.6 (a vyšší) a AirPort 3.1 (a vyšší). Karta má rozměry 101 x 54 x 3,3 mm, váží 41 g a při zasunutí do PCMCIA slotu z něj kouká pouze anténa, jak můžete vidět na obrázcích. Na jejím povrchu jsou dvě diody, které signalizují zapojení karty a přenos dat. Na spodní části naleznete MAC adresu, nebo taky AirPort ID - jedná se o číslo identifikující tuto kartu, které budete potřebovat, pokud bude základová stanice chráněna pro přístup pouze pro uživatele s konkrétními MAC adresami.

Instalace

Zapojení karty je zcela triviální. Stačí počítač vypnout (nelze zapojit za chodu), zasunout kartu do PC slotu a spustit PowerBook. Jestliže máte instalovanou i původní AIrPort (nikoliv AirPort Extreme) uvnitř stroje, není potřeba ji vyjímat. Po nastartování operačního systému bude automaticky použita Aria Extreme a vnitřní AirPort karta bude vypnuta. Po vypnutí a vysunutí Aria Extreme karty bude vnitřní AirPort karta opět funkční.

Jakmile vám naběhne Mac OS X, uvidíte v hlavním menu ikonku síly signálu a ukazatel instalované PC karty. Když jsem Aria Extreme testoval na počítači s čistě instalovaným Mac OS X, vše fungovalo jako po drátkách a hned po nastartování nebylo problém se připojit k základové stanici a začít pracovat. Při testování na mém pracovním PowerBooku, kde je Panther instalován téměř rok (a denně na něm testuji další a další programy), byla situace složitější. System Profiler tuto kartu viděl, ale nebyl schopen ji zapnout. Pomohlo ručně odstranit ze systémové složky soubory Extensions.mkext a Extensions.kextcache a restartovat. Následně stačilo vytvořit nové Místo (Location) a pomocí Asistenta kartu zapnout, zvolit Access Point, ke kterému se chci připojit, zadat heslo a začít si vychutnávat připojení na síť v místech, kde jsem dříve neměl šanci.

AirPort vs. Aria Extreme

Aria Extreme jsem dostal na testování v polovině měsíce srpna a testoval jsem ji s originální AirPort kartou na PowerBooku G4 (Titanium)/867 MHz. První částí testu bylo zachycení signálu AirPort Express stanice přes několik cihlových zdí různé tloušťky. Jak asi tušíte, pro AirPort (resp. anténu PowerBooka) to byl vcelku těžký oříšek a signál byl kolísavý a občas při nízkém signálu vypadával (například iBook Tangerine s tím neměl žádné větší problémy). Při použití Aria Extreme ve stejném prostředí jsem nezaznamenal žádné výpadky a síla signálu byla kolem 60%. Druhým testem bylo mapování terénu - neboli zjištění, kolik přístupových bodů dokáže PowerBook zachytit v okolí (centrum Prahy, testováno na cestách). Při použití AirPort karty jsem našel pouze silné body v okolí, Aria Extreme dokázala najít i základové stanice, které AirPort ani nezaznamenal (především základovky v různých firmách, které vyzařovaly do okolí, a CZFree.net).

Z toho vyplývá jako jasný vítěz Aria Extreme. Menší změna nastala, když Apple uvolnil AirPort Driver Update 2004-08-31 , který znatelně zvýšil výkon interních AirPort karet a zdi z prvního testu již nebyly takový problém, jako před aplikováním této záplaty. Ale i přesto nedokázal AirPort svým dosahem překonat géčkovou kartu Aria Extreme.

Jedná se tudíž o zajímavé řešení pro každého, komu AirPort prostě nestačí a jeho výkon je nedostatečný i po aplikování výše uvedeného updatu. Dalším plusem je zpřístupnění vyšší rychlosti i na starších strojích, které jsou jinak odkázány na rychlost pod 11 Mb/s. Nevýhodou zůstává vyčuhující anténa z PC slotu. Při práci jsem se nedostal do situace, kdy by mi vadila (překážela), jedná se spíše o vzhledový zásah do jinak vyladěného designu PowerBooka. S tím je potřeba počítat i u přenášení počítače - aby se vám po instalaci karty do brašny či batohu vešel.

Závěr

Aria Extreme umí přesně to, co slibuje. Zapojí váš G3 či G4 PowerBook do sítě s teoretickou rychlostí až 54 Mb/s. Menší problémy s instalací byly zaznamenány pouze na déle používaném, různým testům podrobovaném a denně testovaném operačním systému (10.3.5 - Panther). Na čistě instalovaném počítači nebyl žádný problém, takže nepředpokládám, že by běžný uživatel narazil na nějaký zádrhel. Po zapojení karty a zapnutí počítače se může okamžitě bez problémů připojit k základové stanici. Při používání jsem na žádné nekorektní chování nenarazil - karta funguje a vy o ní v podstatě ani nevíte. Jediné, co vám ji může připomenout je anténa s dvěma diodami na boku vašeho PowerBooka.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: