Apple si patentoval iPod s ovládáním na zadní straně (11.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Apple si patentoval iPod s ovládáním na zadní straně (11.5.07)

11. května 2007, 08.00 | Nově zveřejněný patent Applu popisuje kapesní zařízení (například iPod), jež zobrazuje výstup na displeji na čele, ale k ovládání používá větší dotykové rozhraní na své zadní straně.

Apple podává spousty patentů (jako většina amerických firem, o tom se zde už mluvilo mnohokrát) a občas se mezi nimi objeví něco zajímavého. Netvrdím, že zrovna tohle někdy bude realizováno, berte to jako zábavnou kuriozitu na víkend.

Konkrétně se jedná o patent na kapesní zařízení (typu iPodu) s dosti neobvyklým způsobem ovládání. Patent byl nazván „Back-Side Interface for Hand-Held Devices”, tedy „Uživatelské rozhraní na zadní straně pro kapesní zařízení”.

Odůvodnění patentu

Apple tento patent podal k přihlášení americkému patentovému úřadu 5. ledna 2007 a v přihlášce uvádí, že stále oblíbenější kapesní elektronická zařízení jako iPod bývají obvykle vybavena LCD displejem, který je často příliš malý, než aby se dal účinně ovládat dotyky prstů.

Dotykové rozhraní sice lze vložit do displeje, ale i jediný prst může zakrýt jeho velkou část. Navíc vyvstává problém se špiněním dotykového displeje. Dotykové obrazovky ovládané perem částečně řeší potíže se zakrýváním a odstraňují špinění, avšak vyžadují pro ovládání obě ruce proti ovládání prsty, navíc se pero musí někde přechovávat, což znamená velkou nevýhodu.

Základní princip nového ovládání

Apple jako řešení nabízí použít pro vstup a výstup různé povrchy zařízení. Konkrétně dotykový povrch citlivý na mechanické podněty se umístí na přední nebo zadní stranu zařízení, přes niž bude uživatel obstarávat vstupy (typu ovládání kurzoru a výběru a aktivace ovládacích prvků). Na opačné straně se pak bude nacházet zobrazovací prvek předkládající ovládací prvky a kurzor.

Po zapnutí se na displeji objeví ovládací prvky (softwarová tlačítka a menu). Tlačítka mohou být neprůhledná nebo průsvitná (aby nezakrývala jiné zobrazované informace). Dále se bude zobrazovat kurzor, jehož poloha bude signalizovat, kde na zadní dotykové ploše uživatel právě má prst. Uživatel mírným stlačením zadní plochy v místě proti zobrazenému tlačítku (k čemuž ho navede kurzor) tlačítko “stiskne”. Tak bude možné přístroj ovládat jednou rukou.

Tento náčrt ukazuje, jak by mohl vypadat iPod s takovýmto ovládáním.

Další možné varianty

Apple dále uvádí jako jednu možnou variantu začlenění funkcí dotykového kolečka do ovládací strany zařízení pomocí vyleptaného nebo vyvýšeného obrysu. Když uživatel aktivuje “kolečko” na zadní straně, na čelním displeji se zobrazí navigační menu a virtuální kolečko.

Současně se objeví kurzor ukazující polohu prstu uživatele vůči kolečku. Podle tohoto náčrtku se navigační menu a kolečko zobrazují jako průhledné (v kresbě to symbolizují přerušované čáry), takže uživatel nadále uvidí informace předkládané předtím, než kolečko aktivoval.

Další možná implementace spočívá v multimediálním kapesním zařízení poskytující více ovládacích prvků. Každý zobrazený ovládací prvek by mohl mít vyleptaný protějšek na zadní dotykové ploše, anebo by tato plocha zůstala zcela hladká a uživatel by se řídil jenom displejem.

Možnosti uplatnění

Podle Applu by se takovéto ovládací techniky daly použít pro kapesní počítače, tabletové počítače, mobilní telefony, PDA, přenosné videopřehrávače a přenosné hudební přehrávače.

Jak jsem uváděl již na začátku, vůbec není jasné, zda Apple někdy něco takového vůbec realizuje, může jít o jeden z mnoha “nárazníkových” patentů. Celé uspořádání působí dost nezvykle a zůstává otázkou, jak pohodlné by bylo v praxi. Ostatně iPhone očividně vsadil na ovládání prsty na displeji, přes možné problémy se špiněním. Na druhou stranu, pro jednodušší přístroje, právě typu iPodu, by to mohlo být zajímavé (třeba pro nějakou budoucí verzi iPodu nano s displejem zabírajícím celou čelní plochu). Ovšem, i když to nebude mít žádný praktický význam, docela dobře to ukazuje, že vývojové oddělení Applu překypuje všemi možnými zajímavými nápady, z nichž však zdaleka ne všechny přežijí střet s tvrdou všední realitou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: