Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Apple iPhone – praktické zkušenosti ze sítě AT&T
Apple iPhone
29. srpna 2007, 00.00 | Apple iPhone jsem intenzivně testoval v síti AT&T v Kalifornii, Arizoně, Utahu a státě New York. Jak se chová iPhone v každodenní praxi z pohledu běžného Američana? Jak je na tom s výdrží či třeba rychlostí?
iPhone je produkt, který celosvětově vyvolal opravdu hodně rozruchu. Na hodnocení toho, zda šlo o opravdový přelom v pohledu na chytré telefony nebo jen o umně vyrobenou marketingovou třešničkou je opravdu ještě příliš brzy. Přesto si dovolím učinit několik závěrů z pohledu amerického trhu, který má z pohledu Evropana přeci jen řadu specifik. A právě pro něj byl iPhone 1.0 navržen. Uvidíme, s čím přijde Apple na trh evropský.
Jak Američan vnímá mobilní telefon?
V první řadě je potřeba si při hodnocení iPhonu uvědomit, že pohled na mobilní telefon u nás a v USA se dramaticky liší. Dokonce se dá říct, že východní pobřeží USA, zejména velká města jako NY či Washington, se značně z pohledu užívání mobilního telefonu liší od západního pobřeží, které je domovem Applu. Přesto lze obecně konstatovat několik faktů:
- Američané jsou díky cenové politice z dob pevných linek zvyklí hodně a opravdu dlouho telefonovat. Je to dáno nejen neomezenými voláními za fixní cenu, ale i demografickým rozložením obyvatelstva a ochotou lidí cestovat za prací. Z tohoto pohledu Američané dodnes používají pevné linky výrazně více než my a mobil vnímají spíš jako pojítko na cestách. Na druhou stranu, když už Američan začne telefonovat, jeho hovor netrvá minuty, ale desítky minut a často i hodiny.
- Američané nepoužívají mobil jako primární pojítko k Internetu. Souvisí to opět s výrazně jinou telekomunikační infrastrukturou a dostupností velmi levného broadbandu. Důsledkem je fakt, že Američan Internet v mobilu používá takřka výhradně na cestách, byť by šlo o cestu z/do práce.
- Americké mobilní sítě jsou technologicky na výrazně nižší úrovni než naše. Je to dáno historickým vývojem, rozlohou USA a požadavky trhu. Sítě třetí generace všichni operátoři včetně AT&T zatím spíš testují, a to jen ve vybraných aglomeracích převážně východního pobřeží. Mimochodem nejužívanějšími marketingovými argumenty pro získání zákazníků jsou v USA pokrytí území a počet přerušených hovorů.
- Američané díky Blueberry a řadě dalších zařízení znají a používají chytré telefony výrazně více a častěji než Češi. Týká se to zejména manažerů, úředníků apod. Na druhou stranu řada uživatelů chytrých telefonů používá dva přístroje, chytrý telefon většinou na vyřizování emailů či chatování a druhý klasický telefon na telefonování.
Jak Američan vnímá Apple iPhone?
Z výše uvedeného je poměrně zřejmé, proč Apple udělal iPhone tak, jak jej udělal. Cílem bylo navrhnout a vyrobit co nejjednodušší přístroj, který dokáže zkombinovat Internet, emaily, chatování a pohodlně použitelný telefon. Pro Čecha tak přirozená honba za extra funkcemi, MMS, 3G apod. by na Američana prostě neplatila. Jednak Američané podobné funkce nepoužívají, a pokud ano, telefonů v tomto segmentu je na trhu přehršel. Apple iPhone v tomto smyslu opravdu vytvořil nový tržní segment – stylový, snadno ovladatelný telefon s lepším Internetem.
Praktické zkušenosti z používání v síti AT&T z pohledu Evropana
Co se týče telefonování a odesílání SMS, zaslouží si síť AT&T v podstatě pochvalu. Po pohlcení konkurenční sítě Cingular nabízí jedno z nejlepších pokrytí Spojených států s vynikající stabilitou sítě. I v odlehlých částech Arizony, Utahu a Nevady jsem vždy signál AT&T s trochou snahy našel, což před dvěma roky rozhodně neplatilo. Televizní a billboardová kampaň AT&T hlásá, že má síť s nejmenším počtem přerušených volání, čemuž lze věřit. Navíc síť přestala zkracovat identifikaci volajícího, takže skončil problém se spárováním čísel příchozích hovorů a SMS s telefonním seznamem.
Co se týče mobilních datových přenosů, iPhone spoléhá 100% na EDGE technologii, která je v síti AT&T k dispozici skoro všude, kde je signál. EDGE jako takový sdílí time sloty s GSM provozem, takže jeho chování je definováno přímo principem. Pokud jste sami uprostřed pouště, tak můžete sledovat bez problémů stream živého videa z YouTube, a to klidně i když pojedete v autě rychlostí 100km/h. Když se však dostanete do oblasti se slabým signálem (2 čárky a méně), jde datový přenos rychle k nule. Pokud jste v místě s hustým zalidněním a lidi kolem vás telefonují, tak Internet sice funguje, ale na úrovni cca GRPS přenosu, tedy kolem 5-8 kBs. Z toho zřejmě pramení některé kritické poznámky na rychlost připojení k Internetu, které se občas objevují. Uvědomme si, že Safari nijak neoptimalizuje přenášená data pomocí proxy serverů a stahuje to, co na WWW serveru najde. A stahuje to takovou rychlostí, jakou EDGE lokálně dokáže nabídnout.
Když jsem se snažil změřit přenosovou rychlost pomocí www.speedtest.cz, dostal jsem výsledky od 20 až po 600 kbs. Tak jsem vyzkoušel službu http://www.bandwidthplace.com/speedtest, která běží na serverech v USA a výsledek se pohyboval mezi 160 až 970 kbs, což jsou na EDGE poměrně slušné výsledky.
Navíc ve městech USA opravdu není problém narazit na otevřenou WiFi, ke které se iPhone rád přihlásí, a v ten okamžik máte po rychlostním problému. I přes EDGE jsem bez problémů používal všechny služby (web, email, YouTube, Google Maps a řadu widgetů). Proti GPRS O2, které používám jako mobilní připojení v ČR, byl přenos citelně rychlejší. Ve srovnání 3G sítí O2 naopak citelně pomalejší, ale ruku na srdce, míst, kde O2 3G síť k dispozici reálně má, není v ČR zdaleka tolik jako míst s EDGE pokrytím sítě AT&T.
AT&T a podpora iPhonu
Jak jsem síť AT&T pochválil, její podpora zákazníků si s iPhonem zatím příliš rady neví. Exkluzivní smlouva s Applem viditelně vnesla do zaběhané rutiny AT&T řadu nových prvků, takže jakákoli změna tarifu, aktivace či deaktivace služby vždy vzbuzuje na pobočkách AT&T nefalšovaný chaos. Naštěstí po stránce technické je vše nakonfigurováno už z výroby, takže AT&T není v tomto ohledu pro Američana potřeba. Ale aktivovat roaming a ještě jen pár týdnů po aktivaci tarifu je opravdové dobrodružství.
Výdrž akumulátoru
Další diskutovanou otázkou je výdrž na akumulátor. To, že v iPhonu nejde uživatelsky vyměnit, je fakt, který je třeba přijmout a mne osobně nijak zásadně nevzrušuje. Co se týče výdrže, záleží na tom, co a kde s telefonem děláte. Skoro měsíc jsem srovnával iPhone s Nokii N95 a výsledek byl pro iPhone jednoznačně pozitivní. Pokud je na iPhonu nastaven jas displeje na střední hodnotu, což bohatě stačí i v exteriéru, tak dokáže přehrát 12 dílů Digitu (více jak 6 hodin videa) za sebou a v baterii zbude cca 20% energie. Nokia zvládá cca 4 hodiny. Pokud jde o běžné používání (cca 20 minut hovoru denně, cca hodinka audia, cca 40 minut on-line na emaily a web), telefon budete nabíjet cca 1x za tři dny, což je o den lepší než v případě Nokie. Stejně skvěle si vede WiFi modul iPhonu, který má dle všeho asi o 30% nižší spotřebu energie než modul Nokie. Navíc s upgradem firmwaru 1.0.2 je WiFi modul iPhonu viditelně citlivější. Jediné, co by potřeboval iPhone dořešit, je spotřeba v případě, kdy se dostane do míst s velmi špatným či žádným signálem. Den v Grand Canyonu bez jediné čárky signálu dokázal zcela vybít baterii, zatímco Nokia skončila na 50% kapacity.
Co se týče stavu baterie, iPhone umí velmi pěkně a přesně zobrazovat stav akumulátoru, případně při nabíjení stav nabíjení. Ve standardním nastavení vás telefon upozorní, když zbývá v akumulátoru 20, 15, 10 a naposledy 5% energie. Nabíjení je možné buď z USB portu počítače, nebo prostřednictvím miniaturního zdroje, na kterém je také USB port. Takže v obou případech se používá stejný systém a napájení přes systémový konektor. Plné nabití trvá v USA cca 2,5 hodiny. Dodávaný zdroj podporuje 100 i 240V a koncovka pro zásuvku je vyměnitelná jako u zdrojů pro notebooky Apple. Jde o stejnou koncovku, takže není problém si pořídit evropskou verzi.
Drobnosti na závěr
AT&T má velmi pěkné webové rozhraní pro zákazníky, kde můžete kontrolovat svůj podrobný výpis hovorů, aktivovat/deaktivovat služby a platit účty. V tomto ohledu by se čeští operátoři opravdu mohli učit. Vše pochopitelně „free of charge“. Další dobrá zpráva je, že po 10 dnech není na krycím skle displeje jediný škrábanec, a to iPhone neměl sekundu pokoje a nosil jsem jej většinou v kapse u kalhot. Pouzdro pochopitelně v ceně žádné není, to by nebyl Apple.
Závěr
Od iPhonu ani od americké sítě AT&T jsem upřímně řečeno po technické stránce neměl mnoho očekávání. Po hořkých zkušenostech s roamingem v USA od roku 2000 až v podstatě do současnosti jsem čekal spíš problémy, ale realita je nakonec mnohem lepší. Síť fungovala, jak měla, a iPhone nabízí to, co slibuje. Bezproblémový a plnohodnotný přístup k Internetu bez nastavování, omezování a přeformátovávání. Rychlost a výdrž odpovídají technologii, kterou AT&T a Apple zvolili. Pokud je někdo z iPhonu zklamaný, pak by se měl zamyslet nad svými technologickými znalostmi a očekáváními.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|