AirPort -síť bez drátů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

AirPort -síť bez drátů

30. září 2002, 00.00 | Zajímá vás, co je ten často zmiňovaný AirPort od Apple? K čemu je dobrý a s jakými počítači ho můžete používat? V dnešním článku se dozvíte důležité základní informace o tom jak AirPort funguje a co od něj můžete očekávat.

Jednou z velmi často zmiňovaných technologií, podporovaných počítači Apple, je tzv. AirPort - přesto se však s touto technologií v praxi setká asi relativně malý počet uživatelů. Pojďme se proto podívat, co všechno AirPort vlastně je a co nabídne. V dnešním článku si řekneme něco o základech a principech, v příštím článku si podrobně popíšeme, co všechno nabízí řešení od Apple a jak jsme ho otestovali v praxi.

Co to je AirPort

AirPort je v podstatě pouze obchodní jméno, které používá společnost Apple pro bezdrátovou síť, založenou na technologii IEEE 802.11b, tedy bezdrátovém Ethernetu. Apple pod označení AirPort schovává všechny části celého řešení - od základnové stanice, přes bezdrátové karty až po ovládací software. Tak jak je u Apple zvykem, jedná se o snadno použitelné ucelené řešení, které dokáže používat opravdu kdokoliv. Snad stojí za zmínku, že v Japonsku se tato technologie jmenuje AirMac - slovo "letiště" už asi někdo měl registrované jako ochrannou známku.

Technologie bezdrátového Ethernetu vznikla pro to, co přesně vystihuje označení - umožnění vzájemné komunikace síťových prvků bez nutnosti propojování kabely. Tyto technologie se vyvíjejí od počátků 90. let a stále se zvyšuje jejich rychlost - AirPort, používající 802.11b, má maximální rychlost 11 MBit/s, ovšem již byla standardizovaná norma 802.11g, která na shodných frekvencích dovoluje použít rychlost 54 MBit/s.

K ohromné popularitě a všeobecnému nasazení této technologie přispělo to, že používá tzv. nelicencované frekvenční pásmo 2,4 GHz (u nás je v praxi licencované prostřednictvím tzv. Generální licence ČTU), které je na (takřka) celém světe volně k dispozici. Existují výjimky, například ve Francii ještě malou část tohoto pásma blokuje armáda.

V praxi je technologie bezdrátového Ethernetu nasazovaná na nejrůznější aplikace - od tvorby přístupu k internetu u poskytovatelů připojení (tedy směrová spojení v rámci kilometrů "nad střechami") až po pokrytí kanceláří, kde díky tomu není nutné používat kabely, v řádku několika desítek, maximálně stovek metrů (v otevřeném prostranství). Široké popularity se tato technologie dočkala u uživatelů přenosných počítačů, protože se mohou připojit takřka kdekoliv, kde je vytvořené potřebné lokální pokrytí (tedy nelze se připojit kdekoliv k vašemu poskytovateli - jedná se o odlišný typ sítí).

Technologicky se v případě AirPortu jedná o zařízení, odpovídající standardu IEEE 802.11b, používající přenosovou technologii DSSS (technologie rozprostřeného spektra). Kromě této technologie zahrnuje daná norma ještě technologii FHSS (technologie frekvenčních skoků) - tyto dvě technologie nejsou navzájem kompatibilní, obvykle se však využívají k jiným účelům - FHSS zařízení zpravidla používají poskytovatelé internetu k tvorbě bezdrátových připojení.

Protože existencí těchto dvou technologií pod jednou normou vznikl určitý nesoulad, a také jednotliví výrobci zařízení vnášeli do svých výrobků rozdílné prvky, které způsobovaly nekompatibilitu zařízení používajících stejný princip, došlo k vytvoření "standardu" Wi-Fi - v podstatě se jedná o certifikaci kompatibility daných zařízení zájmovou asociací WECA. Všechna Wi-Fi zařízení využívají stejnou technologii a jsou navzájem kompatibilní - co to v praxi znamená pro nás si řekneme později. AirPort v praxi používá výrobky společnosti Lucent Wavelan Orinoco, resp. nyní již společnosti Agere, pouze k nim "přibaluje" další hardwarové a softwarové funkce (především už Base Station).

K čemu lze AirPort použít.

Apple tuto technologii uvedl původně především pro snadné bezdrátové připojení svých přenosných počítačů iBook a PowerBook, nyní však lze AirPort použít v libovolném Macu - je na to již z výroby připraven. V případě PC se buď používají PCMCIA karty se zabudovanou anténou, nebo také externí USB moduly pro stolní počítače. AirPort (resp. Wi-Fi) se používá obvykle v kancelářích, ovšem především v USA se můžeme s pokrytím potkat i na dalších místech - na letištích, v restauracích a kavárnách, často také na výstavách. Přístup k sítím (až na výstavy) je pochopitelně zpravidla placený.

Kromě toho se začíná už i u nás s výstavbou metropolitních sítí - tedy sítí, které budou pokrývat především frekventovaná místa města - představte si, že si na Václavském náměstí otevřete iBook a budete si v klidu brouzdat po internetu - díky společnosti VanCo toto bude již brzy realitou. Kromě toho začíná v českým městech také vznikat "volné" či lépe řečeno nekomerční pokrytí prostřednictvím aktivityCZ Free Net, v tomto případě by podle všeho mělo jít o jakési dvojí pokrytí - technologie bude použita jednak na vzájemné propojení stanic a také bude nabízet část kapacity všem uživatelům v dosahu.

V principu se tedy jedná o vzájemné propojení bezdrátových počítačů (klidně to může být i PDA s Wi-Fi kartou) a obvykle především připojení celé této sítě k internetu. Ačkoliv dosah jedné buňky je obvykle pár desítek, nanejvíš stovek metrů, do se spojováním buňek vytvořit souvislé pokrytí na velkých plochách.

Co AirPort přesně je?

AirPort je souhrnný název pro celou technologii, k jejímu provozování však potřebujete několik částí. Základní obvykle bývá AirPort Base Station, což je základnová stanice, ke které se připojují jednotlivé počítače, jejím prostřednictvím komunikují a také jejím prostřednictvím komunikují se zbytkem sítě - ať už lokální, nebo s internetem. K připojení počítače je potřeba do něj vložit AirPort kartu, případně kompatibilní kartu - jedná se o klasickou PCMCIA (PC Card) kartu, ovšem musí mít potřebné rozhraní pro připojení antény. Všechny modely počítačů Apple jsou nyní vybavené rozhraním pro umístění karty v počítači a také jsou vybaveny anténou. K tomu patří také příslušné softwarové vybavení - v případě Applu je však již přímo integrované do systému, nemusí se nic instalovat (maximálně novější verze).

Základní AirPort síť, umožňující přístup k internetu, lze vytvořit i bez přítomnosti stanice, postačí k tomu počítač s AirPort kartou a operačním systémem Mac OS X 10.2.

Co je AirPort Base Station?

Tato efektně designovaná "krabička" v sobě skrývá především základnovou stanici pro ostatní počítače - umožňuje jim komunikovat mezi sebou. Kromě toho jim však dokáže zprostředkovat komunikaci s místní sítí a případně také s internetem. K tomu obsahuje několik rozhraní - jednu telefonní zásuvku pro modem a dvě ethernetová rozhraní. Pomocí zabudovaného modemu se stanice může připojit k internetu po telefonní lince a všem připojeným počítačům (přes AirPort i přes klasický Ethernet) poskytnout připojení k internetu. Dva ethernetové porty má z jednoduchého důvodu - přes jeden se může připojit k internetu (například přes kabelový modem) a druhým se připojí k místní sítí. Kromě toho, že zprostředkuje připojení bezdrátovým uživatelům tak také může připojit neomezený počet uživatelů na lokální sítí, včetně přístupu všech počítačů přes jednu IP adresu a podobně.

Mimo to lze například propojit Ethernetem více stanic a poskytovat tak jednotný přístup na větší ploše - uživatel ani nemusí zaregistrovat, že přechází z jedné stanice k druhé.

Jelikož postupem času došlo k vylepšení původní základnové stanice (označované jako Graphite) na novou verzi (White), budeme se při dalším popisu držet nové základové stanice. Stará verze nemá především dva ethernetové porty (a tak ji není možné použít jako "router" při připojení například přes kabelový modem) a také obsahuje slabší ochranu připojení pouze 40bitový WEP. Novější verze obsahuje silnější 104, resp. 128mi bitovou verzi - karty v počítačích lze na silnější verzi upgradovat, základnovou stanici však nikoliv.

Díky tomu, že se AirPort je Wi-Fi zařízení, lze bez problémů používat jiná kompatibilní zařízení - například uživatel s PC se může připojit k AirPort Base Station či naopak uživatel s iBookem k "PC" základně - pouze je potřeba mít na paměti, že to, co Apple používá jako přístupové heslo, není WEP heslo, použivané na zabezpečení u PC sítí.

Příště se prakticky podíváme, jak přesně lze základnovou stanici použít v sítí, jaké služby nám může nabídnout a co všechno v síti obstarat. Také se podíváme na praktické porovnání pokrytí pomocí AirPort Base Station a stanice jiné značky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

airport s PC?

Autor: petr vlk Muž

Založeno: 30.09.2002, 12:40
Odpovědí: 0

Ma nekdo z ctenaru (ci primo MaLer) skusenosti s pouzitim Airportu pouze s PC stanicemi? Shanim WiFi reseni (pro PC - zatim), a airport kupodivu vubec nevychazi draho (nebo se spatne divam do ceniku ;) ). Je tu predevsim otazka nastaveni airportu.. s apple je to jasny, asi bych si na to i mohl pujcit od nekoho ibooka nebo powerbooka.. ale prece - nevite jestli by to slo i uplne bez apple pocitace?

Dik.

Odpovědět na příspěvek

RE: airport s PC?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 30.09.2002, 12:54

myslim že jo. stačí mít kompatibilní kartu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: airport s PC?

Autor: petr vlk Muž

Založeno: 30.09.2002, 12:57

jasne, ale ta zakladna se musi nastavit..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: airport s PC?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 30.09.2002, 15:10

to jo - pokud na to není PC soft, tak to jde na Macu přes Ethernet a pak si to odneseš nakonfigurovaný k PC strojům.

Odpovědět na příspěvek

RE: airport s PC?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 30.09.2002, 14:21

AirPort lze bez problemu pouzivat jako heterogenni reseni. S AirPort kartou se bez problemu prihlasite do libovolne WiFi site (az na potencialni problemy se 128bit. WEP) a obracene k AirPort Base Station se bez problemu prihlasi lib. WiFi karta.

Jen se obavam, ze konfigurace BaseStation je mozna pouze z Maca, aspon jsme to tak vzdy delali ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: airport s PC?

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.09.2002, 15:18

Podivejte se sem: http://freebase.sourcefor
ge.net

Zda se, ze i PCckari maji sanci nakonfigurovat base station.

Odpovědět na příspěvek

RE: airport s PC?

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.09.2002, 15:04

Mam doma sit s dvema PC a jednim Macem. Jedno PC a Mac dost casto pristupuji na net pres WiFi. Mam Linksys BEFW11S4, ktery je na jedne strane pripojeny do CableModemu a na druhe strane ma 8 100Mbit pripojeni a umoznuje az 100 WiFi zarizeni. Nabizi DHCP, muzete do jiste miry zabezpecit sit pomoci WEP. Cena je v USA mene nez 200USD (coz je podstatne mene nez AirPort). Pro PC budete potrebovat WiFi kartu. Da se dostat bud jako PCMCIA pro laptop nebo zasunovatelna do PC desktopu. Kouknete na Dellovskou stranku - maji je tam v nabidce. Ja osobne mam PCMCIA pro laptopa a PC je pripichnuto do Linksysu pres Ethernet. No a muj Mac ma Airport kartu. Vse funguje bez problemu, protoze je to vse TCP/IP. Navic mam Linksys nastavenej aby mi daval privatni IP adresy, takze je moje sit dost chranena. Pokud mate jeste dalsi otazky, dejte vedet na musiljan@mac.com.

Honz
a

Odpovědět na příspěvek

RE: airport s PC?

Autor: Aleš Muž

Založeno: 30.09.2002, 21:02

Airport karta, jak jsem se o tom bavil s prodejcem Apple, je plně funkční i na PC, ale musíš počítat s další investicí do PCI držáku karty (současné Apple už mají připravený na desce pro kartu slot :-) . Asi bude pro PC levnější nakonec nějaké USB řešení.
Já mám doma Airport Base, Airport kartu v I-macu a jedno PC připojené po ethernetu kabelem o tři patra níž - nebyl signál. Ještě chystám kartu do Powerbooka.
Co se týče nastavení základny pro PC, myslím že každý prodejce vše rád zařídí, nastaví údaje providera k internetu a dál není nic potřeba. Na Pc se pak nastaví jenom IP adresa, aspoň mě to tak funguje.
Jedno je ale jisté, ve světě PC nenajdeš tak krásnou základnu !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: airport s PC?

Autor: vtreup Muž

Založeno: 01.10.2002, 18:01

jde to : AirPort Admin Utility for Windows 1.0
http://docs.info.app
le.com/article.html?artnu
m=120093

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: