Adaptér Kanexu připojí Macy s DVI výstupem k 27palcovému monitoru Cinema Display - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Adaptér Kanexu připojí Macy s DVI výstupem k 27palcovému monitoru Cinema Display

19. srpna 2011, 00.00 | Kanex začal nabízet adaptér z DVI na Mini DisplayPort podporující plné rozlišení 27palcového monitoru Apple LED Cinema Display.

Apple sice svůj dosavadní 27“ monitor LED Cinema Display brzy (zřejmě v září) nahradí monitorem Apple Thunderbolt Display, ale stále se jedná o zajímavý zobrazovač (pokud vám nevadí lesklá povrchová úprava, s tím se u Applu prostě musíte smířit).

Monitor však jako vstup poskytuje pouze Mini DisplayPort, což nedovoluje připojení starších Maců s DVI výstupem. Takovýchto strojů přitom stále zůstává v provozu docela dost, a tak není divu, že se počaly objevovat různé adaptéry (Apple jasně řekl, že výrobu adaptérů ponechá na třetích stranách).

S 27“ monitorem Applu je však další potíž v tom, že má fyzické rozlišení 2 560 x 1 440, což standardní rozhraní DVI již nezvládá (to podporuje nejvýše rozlišení 1 900 x 1 200). Pro vyšší rozlišení bude potřebné podvojné (dual-link) rozhraní DVI, jenže to znamená, že ho musí podporovat též příslušný adaptér pro Mini DisplayPort.

Kanex C247DL zvládá fyzické rozlišení 27“ monitoru Applu

A právě takový adaptér nyní začala prodávat firma Kanex, v USA velmi známý dodavatel různých adaptérů a propojovacích kabelů.

Jeho nový adaptér Kanex C247DL je schopen převádět signál podvojného DVI rozhraní (právě na to ukazují písmena „DL“ v názvu) na signál pro Mini DisplayPort a dovoluje tak připojení Maců s DVI portem (nebo PC s výkonnými grafickými kartami) k 27“ monitoru Apple LED Cinema Display. Adaptér podporuje rozlišení až 2 560 x 1 600 a 2 560 x 2 048, takže si snadno poradí s rozlišením 27“ monitoru Applu. Kanex tvrdí, že adaptér aktivně převádí vstupní signál z rozhraní DVI, aby poskytoval maximální možnou kvalitu obrazu.

Adaptér podporuje také přenos zvuku

Monitor Applu ovšem nese též docela kvalitní zvukový subsystém (o výkonu 49 wattů), adaptér Kanexu pamatuje i na něj. Rozhraní DVI zvuk přenášet neumí, a tak se to řeší dodatečným USB kabelem.

Ten přenese zvukový signál z Macu do adaptéru, který ho přimíchá do vstupního signálu pro Mini DisplayPort. USB připojení navíc umožňuje spolupracovat s integrovanou kamerou iSight a zabudovaným mikrofonem monitoru. (Jak si jistě pamatujete, stejné řešení Apple použil i pro první Macy s Mini DisplayPortem. Toto rozhraní sice od počátku podporuje přenos zvuku, avšak Apple přenos zvuku přes Mini DisplayPort doplnil až později).

Adaptér Kanex C247DL nabízí vstup pro jednoduché nebo podvojné rozhraní DVI (přes připevněný DVI kabel) a výstup pro Mini DisplayPort. Další vstupní kabel je určen pro rozhraní USB, přes něž lze přenášet 2 zvukové kanály současně. Navíc slouží USB též k napájení adaptéru. Adaptér je kompatibilní s ochranou obsahu HDCP a podporuje automatické rozpoznávání EDID údajů.

Adaptér není kompatibilní s rozhraním Thunderbolt

Dá se použít pro MacBooky Pro z let 2006 až 2008 (modely z října 2008 už ovšem nasadily Mini DisplayPort), dále pro Macy mini z let 2005 a 2007 a se všemi dosavadními Macy Pro. A také dovoluje k 27” monitoru Applu připojovat PC s odpovídajícím DVI výstupem a dostatečně výkonnou grafickou kartou.

Adaptér též lze užít k připojení starších Maců (třeba MacBooků Pro) s DVI výstupem k Mini DisplayPortu 27“ iMaců z roku 2010 v režimu Target Display Mode (ten jsme podrobněji popsali zde), avšak pro ovládání USB funkcí bude potřebný USB kabel se zástrčkami („samci“) na obou koncích.

Letošní iMacy s rozhraním Thunderbolt však adaptér již podporovat nebude. A také s novým monitorem Apple Thunderbolt Display adaptér není kompatibilní, dá se však očekávat, že časem začne Kanex nabízet další typ adaptéru, co si poradí i s novým monitorem.

Aktivní adaptéry nebývají levné, a to platí i v tomto případě, Kanex za C247DL chce (v USA) 149 USD. Proti koupi nového Macu to ovšem pořád bude o hodně levnější a též cena 999 USD za samotný 27“ monitor LED Cinema Display je podstatně vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: