Podzimní novinky Apple, díl 1: OS X Mavericks bude zcela zdarma - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Podzimní novinky Apple, díl 1: OS X Mavericks bude zcela zdarma

23. října 2013, 01.10 | Na úterní tiskové konferenci představila společnost Apple řadu víceméně očekávaných novinek. Mimo nové generace populárního tabletu iPad a oficiálního představení výkonného desktopu Mac Pro je to především uvedení nového desktopového operačního systému OS X Mavericks. Ten přináší desítky nových funkcí, zlepšení a aplikací a slibuje, že prodlouží výdrž vašeho počítače Mac až o hodinu. A navíc je všem majitelům Mac OS X 10.6 Snow Leopard a novějších verzí dostupný už dnes a zcela zdarma. Více v článku.

Nová verze desktopového operačního systému OS X Mavericks rozhodně nepatří mezi neočekávané dech beroucí novinky z dílen Apple, přesto svým způsobem dech beroucí a revoluční vlastně je. Nové aplikace, větší a nejen vizuální propojení s mobilním operačním systémem iOS, zaměření na maximální optimalizaci využití zdrojů představují v kostce hlavní novinky, které OS X Mavericks nabízí. Poprvé po dlouhé době se navíc jedná o tak rozsáhlý kus software, který je majitelům počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku dostupný zcela zdarma.

 

 

Apple OS X Mavericks poprvé ukázal na konferenci v polovině června letošního roku. Změna je patrná na první pohled, respektive na první přečtení. Apple poprvé v historii vypustil z názvu svého operačního systému označení Mac a nová verze se tak jmenuje jednoduše OS X. Stejně tak se v případě OS X nesetkáváme s označením systému vycházejícím z nějaké kočkovité šelmy, ale odkazující na legendární surfařské místo na severu státu Kalifornie, Mavericks, nedaleko městečka Princeton-By-The-Sea. K tématu surfování ostatně odkazuje jak známé pozadí obrazovky systému ve tvaru vlny, tak screenshot aplikace Maps, kde je vyznačena právě oblast Mavericks.

 

Nové aplikace a funkce

Pojďme ale k samotným novinkám, které OS X Mavericks přináší. Jedná se předně o desktopové verze některých aplikací, které byly dosud dostupné pouze pro iOS, konkrétně tedy iBooks a Maps. Co se aplikace Maps týká, Apple se poučil z nepříliš vydařeného loňského představení vlastní mapové aplikace na iOS a plánuje rozsáhlé a časté aktualizace mapových podklad. Mimo zcela nových aplikací se výrazných změn se dočkaly také aplikace Calendar a Mail.

 

 

Další zásadní změny se týkají především úprav jednotlivých systémových aplikací. Aktualizace se tak dočkal internetový prohlížeč Safari, podle očekávání se vrátila funkce iCloud Keychain a správce souborů Finder dostal toužebně očekávanou podporu záložek.

 

Mezi nové systémové funkce patří například Timer Coalescing, umožňující efektivnější správu výpočetních procesů a tím pádem nižší nároky na procesor, App Nap, která výrazně zpomaluje neaktivní a na pozadí spuštěné aplikace nebo Compressed Memory, která naopak uvolňuje potřebnou operačním paměť od dat momentálně nepoužívaných aplikací.

 

 

Výsledkem této kombinace je rychlejší a k bateriím přenosných počítačů šetrnější operační systém. Podle Applem prezentovaných statistik by na stejném stroji měl OS X Mavericks pod zátěží reagovat 1.4x rychleji než Mac OS X Mountain Lion. Probuzení ze standby módu by mělo probíhat až 1.5x rychleji, než u předchozích verzí. A mimochodem, výdrž baterie v závislosti na modelu počítače a prováděné činnosti měla stoupnout až o jednu hodinu.

 

Navždy zdarma

Pro majitele zařízení Apple je pak bezesporu revoluční novinkou změna cenové politiky OS X Mavericks, respektive tedy její eliminování. Zatímco všechny předchozí aktualizace Mac OS X bylo nutné zakoupit, byť vždy za relativně přijatelnou cenu v řádu stovek korun, OS X Mavericks je dostupný zcela zdarma. Tedy alespoň majitelům všech operačních systémů počínaje Mac OS X 10.6, respektive těch zařízení, které OS X Mavericks budou podporovat. Nemělo by se navíc jednat jen o dočasnou výjimku, ale o změnu trendu – tedy všechny budoucí verze operačního systému OS X by měly být taktéž zdarma.

 

Apple k tomuto neobvyklému kroku vedl pravděpodobně fakt, že příjmy z prodeje samotného operačního systému mají na celkových příjmech společnosti jen velmi malý podíl. Oficiální vyjádření, podle kterého chce Apple „poskytnout všem uživatelům počítačů Mac ty nejnovější technologie a nejvyšší úroveň bezpečnosti“ přeci jen působí lépe, než říct, že příjmy z prodeje OS X samy o sobě pro firmu nejsou zas tak zajímavé.

 

 

Představuje tak změna strategie Apple revoluční krok, který budou následovat i další velcí výrobci hardware a software? Pravděpodobně ne. Linuxové distribuce jsou zdarma prakticky odjakživa a obchodní politika Microsoftu je postavená jinak, než aby si společnost mohla dovolit distribuovat svůj operační systém zcela zdarma. A i když nedávná aktualizace Windows 8.1 zcela zdarma byla, je jen velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o trvalý trend.

 

Co z toho tedy plyne? Především fakt, že koupíte-li si počítač Mac, máte po dobu jeho očekávané životnosti prakticky jistý přísun nových technologií a aktualizace základních systémových aplikací. A to je něco, co může pomoci přesvědčit některé současné majitele osobních počítačů s Windows ke konverzi na platformu Mac.

 

Jak už bylo uvedeno výše, aktualizace na OS X Mavericks je už nyní dostupná v App Store.

 

 

V dalším díle seriálu se podíváme na novou generaci tabletů iPad, iPad mini a iPad Air.

 

 

Láká vás OS X Mavericks? Patříte mezi early adopters nebo si raději počkáte na odladění případných chyb?

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: