Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Novinky ze světa Apple

25. října 2013, 07.30 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Nové telefony iPhone dnes vstupují na český trh

Jednu minutu po dnešní půlnoci byl na českém trhu zahájen prodej nové generace chytrých telefonů iPhone 5S a iPhone 5C. Telefony jsou dostupné jak prostřednictvím internetového obchodu společnosti Apple, tak ve vybraných prodejnách a e-shopech trojice tuzemských mobilních operátorů T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone.

 

Lze očekávat, že poptávka po nových telefonech bude vyšší, než v předchozích letech. Apple sice v současné generaci nových iPhonů nepřinesl žádné zásadní změny mimo přidání čtečky otisků prstů Touch ID do plnohodnotného modelu iPhone 5S, oproti minulým rokům jsou ale k dispozici dva modely v celkem osmi barevných provedeních.

 

 

Překvapením je navíc nižší, než očekávaná maloobchodní cena. Zatímco na klíčových trzích v Americe a Evropě plnohodnotný iPhone 5S oproti staršímu modelu iPhone 5 zdražil o 100 dolarů, tedy zhruba 2 000 Kč, v Česku se budou nové telefony prodávat levněji, než třeba v sousedním Německu. Jak jsme vás už informovali, základní 16 GB verzi modelu iPhone 5C pořídíte za zhruba 14 700 Kč a iPhone 5S se stejnou kapacitou vás vyjde na zhruba 17 300 Kč. iPhone 5S s kapacitou 64 GB pořídíte za zhruba 22 500 Kč.

 

Alespoň tak byly v době sepsání článku nastaveny ceny společnosti Apple a mobilního operátora T-Mobile. V době uzávěrky stále nebylo jasné, za jaké ceny budou telefony prodávat mobilní operátoři Telefónica O2 a Vodafone.

 

Apple představil OS X Mavericks, nové iPady a Mac Pro

Na úterní tiskové konferenci představili zástupci společnosti Apple několik významných novinek. V první řadě byl oficiálně představen a uveden nový operační systém OS X Mavericks. Ten je sice na první pohled vcelku podobný předcházejícímu Mac OS X Mountain Lion, zdání ale klame. Nová generace operačního systému od Apple se zaměřila především na snížení nároků na hardware, což se i u starších počítačů Mac projeví pozorovatelným prodloužením výdrže provozu na baterii. Podle redakci dostupných reakcí některých uživatelů se výdrž na baterii u počítačů MacBook Air a MacBook Pro modelového roku 2011 po instalaci OS X Mavericks prodloužila o 30 až 60 minut.

 

 

Oproti předpokladům je OS X Mavericks navíc distribuován zcela zdarma. Tim Cook, CEO společnosti Apple, se navíc nechal slyšet, že zdarma by měly být distribuovány i další verze tohoto desktopového operačního systému. Více si můžete přečíst v tematickém článku.

 

Podle očekávání a zároveň tak trochu mimo ně se vyvíjelo představení nových tabletů iPad. Obecně se očekávalo, že Apple uvede nový iPad obohacený o čtečku otisků prstů Touch ID spolu s menším iPad mini vybaveným Retina displejem. Firma nakonec vcelku překvapila a původní iPad nahradila novým modelem iPad Air. Ten je oproti svému předchůdci tenčí, lehčí, výkonnější a je vybaven Retina displejem.

 

 

Co se modelu iPad mini týká, Apple současnou generaci zachoval a doplnil ji o výkonnější model s Retina displeje. Jak iPad mini s Retina displejem, tak iPad Air ovšem není vybaven čtečkou otisků prstů Touch ID.

 

Podobně jako v případě segmentu chytrých mobilních telefonů, kde je vedle současných modelů iPhone 5S a iPhone 5C prodáván také více než dva roky starý iPhone 4S, se Apple zachoval i v oblasti tabletů. I nadále si tak je možné zakoupit původní, zhruba dva roky starý iPad 2, který je spolu s první generací iPad mini jakýmsi vstupním modelem do rodiny zařízení Apple. Nové iPady bude na českém trhu možné objednávat od 1. listopadu.

 

 

Poslední zmíněnou novinkou je už v červnu představený výkonný desktop Mac Pro. Ten ve své nové generaci prošel vedle každoročního výrazného zvýšení výkonu také radikální změnou designu. Mac Pro se na trhu objeví až v průběhu prosince letošního roku, přičemž jeho základní verze bude stát zhruba 60 tisíc Kč.

 

Apple tlumí výrobu iPhone 5C a posiluje iPhone 5S

Až o 75 % by se v průběhu následujících měsíců měla zvýšit produkce plnohodnotného modelu iPhone 5S. Naopak „levných“ iPhonů 5C se vyrobí o 35 %. Přestože Apple své rozhodnutí o úpravu nastavení výroby nijak nekomentoval, poselství je vcelku jasné a potvrzuje dřívější spekulace. Jinými slovy model iPhone 5C evidentně není tak úspěšný, jak si Apple původně přál a zákazníci stále preferují lépe vybavený a jen o trochu dražší iPhone 5S. Bude zajímavé sledovat, jak se oba modely uchytí na českém trhu.

 

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: