Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Novinky ze světa Apple

4. října 2013, 07.30 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Bývalí uživatelé služby MobileMe přišli o gigabajty prostoru v iCloud zdarma

Apple počátkem týdne definitivně odstřihl bývalé uživatele služby MobileMe od poslední výhodu a to větší kapacitu cloudové služby iCloud. Po představení služby iCloud v roce 2011 byli uživatelé do té doby používané služby MobileMe vyzváni k přechodu. Pokud nabídky využili, Apple jim až do konce září letošního roku zdarma poskytoval účet se stejnou kapacitou, jaký měli i v době uvedení iCloud. Uživatelé, kteří dosud nepřešli na některý z placených plánů, tak nově získali standardní zdarma dostupný účet s kapacitou 5 GB.

 

Samotná služba iCloud slouží k zálohování důležitých dat a sdílení souborů prostřednictvím cloudové infrastruktury společnosti Apple. Každý uživatel má prostřednictvím svého Apple ID zdarma nárok na základní účet s kapacitou 5 GB. Ten lze následně rozšířit zakoupením některých nadstavbových plánů. Další gigabajt prostoru v průměru vychází na 2 dolary, tedy zhruba 40 Kč za rok. Maximální možná kapacita jednoho iCloud účtu je 105 GB.

 

O iCloud se dozvíte více už počátkem příštího týdne, na kdy pro vás připravujeme zcela nový seriál o službách pro zálohování a sdílení dat.

 

Apple vydal aktualizaci Mac OS X 10.8.5

Dlouho očekávaná aktualizace desktopového operačního systému OS X s číslem 10.8.5 je od čtvrtečního večera k dispozici ke stažení v App Store. Jak jsme vás už informovali, aktualizace na verzi 10.8.5 přináší několik zásadních oprav, tedy:

 

  • obvyklé zlepšení stability a výkonu systému;

  • zvýšení přenosové rychlosti bezdrátové sítě WIFi standardu 802.11ac;

  • opravu chyby, v důsledku které aplikace Mail nezobrazovala nové nepřečtené zprávy;

  • opravu chyby, v důsledku které se automaticky nespustil spořič obrazovky;

  • zvýšení spolehlivosti procesu Xsan.

 

 

Součástí aktualizace Mac OS X 10.8.5 je také aktualizace iTunes verze 11.1.1. Její hlavní novinky zahrnují:

 

  • podporu iTunes Radio v zemích, kde je iTunes Radio už dostupné pro iOS 7;

  • funkci Genius Shuffle, která umožňuje náhodné přehrávání žánrově podobných skladeb;

  • funkci Podcast Stations, podporující větší možnosti třídění a správy oblíbených podcastů;

  • vylepšení synchronizace multimediálního obsahu se zařízeními s iOS 7.

 

Vydání OS X Maverics se blíží

Představení nové verze operačního systému OS X se pomalu blíží. Nové informace nasvědčují, že Applu by se mělo podařit tento nový desktopový systém představit už na konci tohoto měsíce. Potvrzuje to i čerstvá informace, podle které nová vývojářům dostupná verze OS X Maverics, označená jako Build 13A598, už neobsahuje podtitul „Developer Preview“. To tak naznačuje, že práce na systému se skutečně blíží ke konci.

 

 

Připomeňme si, že nový operační systém společnosti Apple mimo jiné na desktop přinese celou řadu aplikací, které dosud známe spíš z iOS. Nebude mezi nimi chybět aplikace iBooks nebo třeba Maps. Z dalších zásadních novinek pak stojí za zmínku uvedení Finder Tabs, tedy záložek do správce souborů Finder a dále funce App Nap nebo Compressed Memory.

 

Obecně se také předpokládá, že spolu s novým OS X Maverics Apple představí také novou generaci tabletů iPad a především inovované přenosné počítače řady MacBook.

 

Druhá generace iPad mini přijde možná až počátkem roku 2014

Po problémech s dodávkami vlajkového telefonu iPhone 5S se zdá, že Apple naráží na podobné problémy také v oblasti tabletů. Problémovým produktem má v tomto případě být druhá generace tabletu iPad mini, kterou by firma měla představit už v polovině tohoto měsíce. Nový iPad mini by podle neoficiálních informací měl být vybaven také čtečkou otisků prstů Touch ID, která údajně stála za problémy v dodávkách iPhone 5S. V případě iPadu mini ovšem problém nemá být ve čtečce Touch ID, ale v novém Retina displeji, kterým má být nový „malý“ iPad také osazen.

 

Výroba Retina displejů pro iPad mini druhé generace má být rozdělena mezi společnosti LG Display, Samsung a Sharp. Za samotnými problémy pak nestojí ani tak napjaté vztahy mezi jednotlivými výrobci a Applem, ale velmi přísné požadavky na maximální odběr energeticky náročných Retina displejů, které se výrobcům dlouhou dobu nedařilo naplnit.

 

 

Přestože by se výroba Retina displejů v průběhu tohoto týdne už měla plně rozběhnout, celkové zdržení je údajně tak velké, že se druhá generace iPadu mini na trh nedostane dříve, než počátkem prosince, pravděpodobněji pak ale až počátkem roku 2014.

 

Apple drží hotovost ve výši téměř 3 bilionů Kč

Neuvěřitelných 147 miliard dolarů, tedy zhruba 3 bilionů Kč, dosáhl balík hotovosti, který má společnost Apple prakticky okamžitě k dispozici. To odpovídá celé jedné desetině všech hotovostních prostředků, které jsou v držení firem a korporací na území USA. Pro srovnání kombinovaná hotovost držená společnosti Cisco, Google, Microsoft a Pfizer dosahuje zhruba 300 miliard dolarů, tedy okolo 6 bilionů Kč.

 

Na první pohled příjemný důsledek úspěšné obchodní strategie a velká konkurenční výhoda je ale ve skutečnosti především velmi nestandardní situací nesoucí s sebou nemalé riziko. Předně tedy hotovost uložená na běžných účtech a v krátkodobých finančních instrumentech není nejlepší investicí. Vlastně se jedná o investici dost špatnou, neboť prostředky jako takové nejenže nečinně leží a nepřináší firmě žádný další zisk, ale v případě byť sebemenší inflace bude jejich reálná hodnota postupně klesat.

 

 

Není se tak čemu divit, že od roku 2010, kdy v čele Apple stanu její současný CEO Tim Cook, se firma snaží najít nové cesty, jak s dostupnými prostředky naložit a co nejefektivněji je využít. Jak už bylo zmíněno dříve, jedná se o tak významnou sumu peněz, kterou nejenže nejde jednoduše utratit, ale která se navíc, v důsledku obchodních úspěchů Apple i neustále zvyšuje. Možná i proto jsou všechny dosud představené způsoby využití prostředků neproduktivní a spíš, než o cokoliv jiného se jedná o úlitbu akcionářům firmy. Tedy něco, co spoluzakladatel Apple a dřívější CEO Steve Jobs nikdy nepřipustil.

 

Dosud oznámené programy využití dostupných prostředků se tak v praxi omezují buď na výplatu dividend nebo na organizovaný zpětný odkup akcií společnosti. Jen v rámci něj by firma do konce roku 2015 měla z trhu stáhnout akcie v hodnotě neuvěřitelných 100 miliard dolarů, tedy zhruba 2 biliony Kč. Tato činnost přitom není nijak produktivní a firmě v dlouhodobém horizontu nepomůže.

 

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: