iPhone 5S potřebuje zásadní novinku, možná NFC nebo čtečku otisků prstů. Nebo obojí. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

iPhone 5S potřebuje zásadní novinku, možná NFC nebo čtečku otisků prstů. Nebo obojí.

10. září 2013, 10.00 | Pro společnost Apple dnes nastane jeden z nejvýznamnějších dnů v roce – představení nové generace chytrého telefonu iPhone. Událost je o to významnější, že představen by neměl být jeden, ale hned dva telefony. Přestože spekulace jsou stejně silné jako v minulých letech, iPhonu zdá se, jako by chybělo něco, co jej opět posune daleko před konferenci.

iPhone byl vždy velmi inovativním telefonem. První generace si netroufla na nic menšího, než kompletně změnit tehdejší trh s chytrými mobilními telefony. iPhone 3G přinesl mírně upravené tělo přístroje a, překvapivě, podporu 3G, iPhone 3GS pak podstatné zrychlení chodu systému. iPhone 4 přišel nejen s novým, ostřejším, designem, ale také s v mnohem jiným iOS 4. O rok později přinesl iPhone 4S jako první hlasovou asistentku Siri. A nakonec, v roce 2012, jsme se poprvé dočkali iPhone s jinou úhlopříčkou, než 3.5“. I když je v tomto případě otázkou, jestli se jednalo o inovaci nebo spíš úlitbu trhu, který si na stále větší úhlopříčky displejů potrpí.

 

Podle mnohých ale iPhone postupně něco ztrácí. Zatímco v roce 2007 působil první iPhone, v porovnání s do té doby běžnými Motorolami a Nokiemi, tak trochu jako zjevení z jiného světa, v posledních letech má Apple spíš co dělat, aby udržel krok s konkurencí. Především Samsung dělá velmi dobré telefony a pomyslné růžky pomalu vystrkují také dosud neznámí čínští výrobci.

 

 

Doslova pár hodin před představením nového iPhone tak vyvstává otázka, jaký bude nový iPhone a především, jestli přinese nějakou zásadní novinku. Domnělé hardwarové konfiguraci zařízení jsme se už věnovali, ale už jen samotné označení iPhone 5S značí, že než revoluce se dnes večer dočkáme spíš evoluce. I když šance tady pořád je a má podobu tlačítka Home Buttonu.

 

O tom, že by Home Button v iPhone 5S měl být vybaven čtečkou otisků prstů jsme vás už informovali. To, že by součástí mohl být i NFC čip, o jehož uvedení v iPhone se mluví už několik let, je ale novinkou. Že by na obojí mohlo tentokrát skutečně dojít nasvědčují dvě informace. První z nich je mezinárodní patent číslo WO 2013/130396 A2 společnosti Apple, který kombinuje právě čtečku otisků prstů a NFC čip a to zařízení nápadně připomínajícím právě Home Button. Apple si tuto technologii nechal v USA patentovat už v minulém roce, letos pak došlo i na státy EU.

 

Tou druhou informací jsou pak uniklé fotografie údajného balení iPhone 5S, ze kterých je kolem Home Buttonu patrný tenký bílý kroužek. To odpovídá realizaci výše uvedeného patentu.

 

 

Ať už čtečka otisků prstů a NFC v novém iPhone 5S budou nebo ne, důležité je, jestli mají potenciál být onou tak potřebnou zásadní novinkou. Co se čtečky prstů týká, záležet bude bezesporu především na možnostech využití. Jinými slovy používat vlastní prst k odemykání a zamykání telefonu je sice moc fajn, trh jako takový to ale kupředu moc neposune. Pokud ovšem Apple dá vývojářům možnost využívat čtečky otisků prstů ve svých aplikacích, mohli bychom se dočkat rozšíření na bezpečnost náchylnějších aplikací i do mobilního prostředí.

 

 

Technologie NFC už se kolem nás pohybuje hezkých pár let, až donedávna se jí ale příliš prorazit nepodařilo. Na druhou stranu je to právě Apple, který má finance, zkušenosti, vliv a tedy potřebný potenciál k tomu to změnit. Jeden příklad za všechny – pokud by se podařilo iPhony začít používat namísto platebních karet (s použitím NFC a ověření například přes integrovanou čtečku otisků prstů), mohlo by to opět znamenat výraznou inovaci s dopadem na několik různých trhů. Tedy něco, co jsme naposledy viděli při představení SIri.

 

 

Myslíte si, že se Applu dnes podaří představit revoluční produkt nebo se dočkáme jen snahy o udržení kroku s konkurencí? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: