Máme v kanceláři Mac: Není se moc čeho bát - Rubriky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůRubriky

Máme v kanceláři Mac: Není se moc čeho bát

14. srpna 2013, 10.40 | Mac byl vždycky jiný, než PC. V některých věcech je lepší, v některých horší, v některých ale úplně stejný. V první řadě se ale jedná o zcela jiný ekosystém s jinými pravidly hry, možnostmi nastavení, mírou zranitelnosti a schopností dálkové správy. Především proto se Mac ve firmách nikdy moc neprosadil, obzvlášť pak ne v těch se silnou kulturou Windows a dostatečně zarytým IT oddělením. Jaká je ale situace dnes? Je možné Mac bez větších obav a komplikací integrovat do firemní struktury a úspěšně jej používat? Pro zodpovězení této otázky jsme připravili krátký seriál, kde se klady a zápory Macu na pracovišti pokusíme objektivně zhodnotit.

 

Důvodů pro odmítání počítačů Mac ve firmách a státních úřadech je mnoho. Od prozaických v podobě obav z nekompatibility přes ty byrokratičtější jako nemožnost nacpat Mac do škatulky „úřednického kancelářského počítače“ až po ty úsměvné typu korporátně neunifikovaného designu ve stylu Dell, HP a IBM / Lenovo, který by mohl vést k závisti mezi zaměstnanci. Svůj podíl „viny“ má bezesporu i obchodní politika Apple, která počítače Mac do korporátů a úřadů přeci jen necpe tak agresivně, jako výše uvedení výrobci.

 

 

Kompatibilita

 

Kanceláře jsou dnes spíš doménou klasických Windows PC, než Maců.

Subjektivně naprosto rozumím obavám týkající se nekompatibility s firemním hardwarem a softwarem. Časy, kdy byl Mac něčím dramaticky jiným, jsou ale pryč. Tabulku nebo textový dokument, který vytvoříte na Macu, si bez problémů přečtete i na Windows. Stejně jako není nijak náročné nastavit Exchange, připojit SharePoint či zabezpečit přístup k síťovému disku. V mnoha případech toto nastavení dokonce považuji za jednodušší než na Windows, což je přinejmenším zvláštní.

 

V oblasti hardwarové kompatibility je situace komplikovanější. Prakticky všechny moderní tiskárny, skenery a další multifunkční zařízení spolupracují se službou Bonjour a jejich přidání a optimální nastavení je automatické, bezproblémové a rychlé. A nepotřebujete žádná CD s ovladači a stostránkovými uživatelskými manuály. V případě starších periferií ale není těžké narazit na problém, který buď obejdete komplikovaným ručním nastavováním, doinstalováním pochybných aplikací třetích stran (sem řadím i oficiální aplikace výrobců tiskáren, u kterých není jasné, proč bych si je měl instalovat) nebo se jej vůbec odstranit nepodaří.

                                                                                                 

Samotnou nepříjemnou kapitolou je potom připojení externích zařízení přes rozhraní, kterým daný Mac nedisponuje. A jak známo, obzvlášť přenosné počítače MacBook větší variabilitu rozhraní zrovna nenabízí. Pro na Windows PC rutinní činnosti, jako je zapojení síťového kabelu LAN nebo připojení projektoru přes VGA, DVI či HDMI tak většinou potřebujete danou redukci, které jsou nejen drahé, ale především se velmi jednoduše zapomínají a ztrácí.

 

 

Rozhraní pro připojení externích zařízení MacBooky tradičně mnoho nenabízí.

 

 

Osobně mi pak chybí i možnost dokoupení originální dokovací stanice, tak jak ji ke svým byznys notebookům nabízí snad všichni významnější výrobci. Přeci jen přijít do kanceláře, zasadit notebook do dokovací stanice a mít hotovo je příjemnější, než přijít do kanceláře, vylovit redukci na kabel k monitoru, připojit, vylovit redukci na LAN, připojit a tento proces opakovat vždy, když s MacBookem někam odcházíte.

 

Neškodný, pro neznalce ale existující problém vychází ze samotné funkčnosti správy souborů na Mac. V rámci něj Mac při zápisu na externí disk vytváří drobnou složku nazvanou .DS_Store a při zabalení do archivu pak složku __MACOSX. Obě obsahují informace pro OS X týkající se struktury obsahu dané složky. Zatímco na Mac jsou obě složky systémové a tedy neviditelné, na Windows se běžně zobrazují. Jejích úprava či smazání sice žádnou škodu nezpůsobí, neznalým uživatelům ale bude jejich samotná přítomnost připadat přinejmenším zvláštní.

 

 

Spolupráce s firemními aplikacemi

 

... je prostě ošemetná. CRM systémů, účetních aplikací, projektových nástrojů a dalších programů je takové množství, že nelze bez obav určit, do jaké míry s nimi Mac kompatibilní je a nebo není. Obecně se ale dá usuzovat, že je-li vámi používaný systém od drobnějšího vývojáře, je pravděpodobnější, že nastavení spolupráce s Mac bude někde na škále od velmi náročného po absolutně nemožné. Naopak je-li od velkého dodavatele jsou šance na kompatibilitu větší.

 

S postupným rozšiřováním cloudových služeb přestane být kompatibilita s firemními aplikacemi problém.Kritici namítnou, že jakýkoliv problém v kompatibilitě se dá eliminovat instalací Windows pomocí Boot Camp nebo jejich virtualizací pomocí některého z dostupných nástrojů. A nutno poznamenat, že například režim koherence ve virtualizačním prostředí Parallels Desktop, umožňující spouštění Windows aplikací přímo v prostředí OS X, skutečně je velmi povedený. Na druhou stranu, je-li potřeba kvůli práci rozsáhle virtualizovat Windows, možná se vyplatí dát od Macu raději ruce pryč a koupit si počítač s Windows.

 

S nástupem cloudových služeb se ale otázka kompatibility s Mac platformou stává irelevantní. Jen velmi málo z nich vyžaduje přístup prostřednictvím internetového prohlížeče, který by nebyl dostupný i pro OS X a často je k dispozici i vlastní aplikace pro Mac. Problém kompatibility Mac s firemními aplikacemi tak sice existuje a není malý, do budoucna ale jeho význam bude klesat.

 

 

Prostě funguje

 

Na podporu počítačů Mac je nutné zmínit jejich relativně bezúdržbový provoz. Svůj MacBook Pro mám dva roky, během kterých jsem ho reinstaloval jednou a to ještě ze zvědavosti a ve finále bez jakéhokoliv efektu. A Mac i dnes funguje stejně, jako v momentě vybalení z krabice, jen kapacita baterie klesla na dnešních 93 %. Může tohle říct kdokoliv s Windows PC?

 

 

 

 

 

Používáte Mac ve své firmě? Vidíte subjektivně nějaké podstatné výhody a nevýhody? Dívají se na vás kolegové mezi prsty? Podělte se s námi o své zážitky a zkušenosti v diskuzi.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

MAC skusenosti

Autor: Helo Muž

Založeno: 15.08.2013, 07:51
Odpovědí: 0

Moja skusenost je nasledovna ako každy začínal som samozrejme s PC a Win. Po neustalom používaní Ctrl+Alt+ Del ma to niekedy v roku 1999 prestalo baviť a kúpil som HP notebook ešte vtedy za šialené prachy cca 90.000.-Sk... Ale musím povedať, že to HP ečko funguje doteraz!!!!! čo sa však nedá povedať o súčasných notebookoch na platforme Win... Bohužial mi všetky nasledovné Notebooky cca po dvoch rokoch odišli do večných lovíšť. Každá oprava by jednoducho stála čo nový notebook. Skratka večné problémy. No a to sa nevyjadrujem už k OS Win počnúc Vistou, tak tá ma mimochodom dorazila:)) No a vtedy som si povedal "A dosť!!" Tak som sa vrhol ma MAC najprv som mal z toho des ale NEĽUTUJEM!!! Za dva týždne som ho zvládol tak čo sa mi pri OS Win od roku 1990 nepodarilo doteraz. Ja nie som žiadny fanatik IT a ani sa nevyžívam v nastavovaní a zaškrtávaní resp. odškrtávaní nespočetných a nezmyselných okienok WIN. Jedoducho Mac pripojíš a keď to bude aj pračka Romo Kombi tak sa to spojí a komunikuje! Neuveriteľné! Nastavenia čo sa týka pošty, prehliadača siete, Wifi atď. je šokujúco inteligentné, jednoduché a hlavne prehľadné nie ako Win čo mi aj teraz niekedy keď to musím niekde robiť neraz zaskočí " čo je blbo zakliknuté, resp. zabudnuté... Čo sa týka kompatibility absolútne nie je problém, moju firmu som už celú prehodil na MAC a od vtedy nevieme čo je modrá obrazovka, a Ctrl+Alt+Del nepoznáme a nepotrebujem ani žiadneho IT čkára aby mi stále chodil a niečo ladil defragmentoval, čistil vylaďoval. Jednoducho to chodí a každému vrelo odporúčam. Prešiel som na Mac v 2008 a to si myslím že už stojí za to že sme od vtedy nemali ani jednu poruchu alebo nejake padanie systému a pod. Takže toľko z mojich skúseností a dúfam že niekomu môj názor pomôže.

Odpovědět na příspěvek

Dokovaci stanice

Autor: kppm Muž

Založeno: 15.08.2013, 13:51
Odpovědí: 1

Dokovaci stanice existuji, napr. od firem BookEndz nebo Henge Docks.
Samozrejme, v souladu s filozofii Apple, existuje reseni v podobe dokovaci stanice v Apple monitoru Cinema Display, ktery se postara i o napajeni laptopu, takze neni treba nosit vlastni adapter.

Odpovědět na příspěvek

Re: Dokovaci stanice

Autor: Petr Švec Muž

Založeno: 15.08.2013, 14:23

Dobrý den,

díky za doplnění. Přiznám se, že o výrobcích společností BookEndz a Henge Docks jsem neslyšel a jsou pro mne novinkou. Máte s produkty některého z nich zkušenost? Osobně mám trochu averzi vůči těmto after market výrobcům, ale to jsem holt já.

Apple Cinema Display je určitě fajn rěšení, ta cena je ale jako z jiného světa. Představa, že dám 30K za MacBook Air a dalších 27K za dokovací stanici i s monitorem mi přijde trochu, no nepředstavitelná :-/

Pěkný den,

Petr Švec

Odpovědět na příspěvek

Mac OS X Mountain Lion

Autor: Jarda Wlk Muž

Založeno: 19.08.2013, 21:24
Odpovědí: 1

Dobry den,
Mam neco k te "lehkosti a kompatibilite" pouzivam od Aple Iphone, Ipad a nyni i MacBook Pro Retina. Na mobilnich zarizenich neni skutecne jediny problem pripojit se uctu na Exchange ( firemne pouzivame Exchange 2007) nastaveni a samotne pripojeni bylo dilem okamziku. Avsak naraz hlavou do zdi byl ukrutny, kdyz jsem se pokousel nastavit to same na Mountain Lion. Dokonce mi z technicke podpory volal manik s tim ze to neni mozne. Dal jsem mu vzdaleny pristup aby se presvedcil ze to opravdu nefunguje. Jsem kosmopolitni co se OS tyce. Od Linuxu po Win. A rikal jsem si zkusim Maca. Problem uz byl pri tvorbe standardni PPTP VPN. Na vsem moznem co mam od Lin po Win to funguje skvele bez nutnosti instalovat dalsi SW. Tady dalsi rana. No dal jsem tomu 9 dni badani a pote co jsem dostal mail ze supportu Aple jsem to vzdal, koupil Paraller Deskot a od te doby jsem spokojeny uzivatel Mac/Win ultrabooku.
Vyzkousel jsem vsechny mozna fora, ale bez valneho vysledku. Tedy kdyz nechame stranou krasny a super rychly Macbook, tak pro korporatni pouziti je mozny az s virtualem pro win. Jestli nekdo znate jinou cestu. Tak sem s ni. ;-)
Jarda

Odpovědět na příspěvek

Re: Mac OS X Mountain Lion

Autor: Petr Švec Muž

Založeno: 19.08.2013, 23:01

Dobrý den Jardo,

pochopil jsem správně, že Vám nejde nastavit Exchage 2007 pod OS X Mountain Lion? Jakého klienta používáte?

Díky,


Petr Švec

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: