Zprávy z víkendu: Akcie Applu se opět zotavily, avšak chystá se na něj hromadná žaloba kvůli displejům notebooků, Jonathan Ive dostal cenu za design a opět vyplulo pár informací k iPhonu (21.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy z víkendu: Akcie Applu se opět zotavily, avšak chystá se na něj hromadná žaloba kvůli displejům notebooků, Jonathan Ive dostal cenu za design a opět vyplulo pár informací k iPhonu (21.5.07)

21. května 2007, 04.00 | Kurs akcií Applu rychle vyšplhal zpátky a nyní se hledá kurs oslabující původce poplašné zprávy. Dva uživatelé se chystají vyvolat hromadnou žalobu proti Applu kvůli údajně podvodně inzerovaným displejům MacBooků a MacBooků Pro. Jonathan Ive, designérská legenda Applu, obdržel prestižní ocenění National Design Award. Apple si vynutil výběr reklamní firmy pro marketing iPhonu podle své vůle a iPhone se má začít prodávat ve 2000 obchodech.

Přes víkend nakupené informace jsou sice spíše netechnického rázu, dokreslují však současné dění kolem Applu.

Akcie Applu opět rostou, hledá se původce poplašné zprávy

Falešná zpráva o odkladech iPhonu a Leoparda sice výrazně zahýbala kursem akcií Applu, ale v pátek opět dosáhly maxima. Ve středu těsně po oznámení spadly asi o 2,2 procenta, ovšem okamžitě po popřeních Applu začaly zase růst. Když navíc ve čtvrtek přišla zpráva, že iPhone obdržel schválení od FCC, pokračovaly akcie v dalším růstu. V pátek dosáhly až na 110 USD, takže všechny následky falešné zprávy byly úspěšně zahlazeny.

Zároveň se asi chystá vyšetřování, kdo za to vše může. Mluvčí Applu Natalie Kerrisová popírá tvrzení, že příslušná poštovní zpráva vznikla uvnitř Applu. Současně opět potvrdila již dříve vyřčené termíny uvedení iPhonu a beta verze Leoparda.

Někteří analytici již volají po vyšetřování komisí pro cenné papíry SEC, k čemuž může ještě dojít, potvrdí-li se, že zpráva skutečně vznikla s úmyslem manipulovat s kursy akcií Applu.

Jestliže bude dotyčný odhalen, asi ho nečeká nic příjemného, sice nevěřím, že by byl zlynčován rozzuřenými příznivci Applu, jak by nejspíš tvrdil jistý druh komentátorů zdejších článků, avšak mohl by ho čekat pobyt na hodně nevlídných místech.

Apple to ovšem podle očekávání přestál dobře a investoři, kteří si zachovali chladnou hlavu a aspoň špetičku logického uvažování, si nyní mohou radostně mnout ruce.

Žaloba kvůli displejům MacBooků

Možná však Apple čeká jiná nepříjemnost. Dva soukromí američtí vlastníci MacBooku a MacBooku Pro se snaží podat na Apple hromadnou žalobu u soudu v kalifornském San Diegu, v níž Apple obviňují, že nepravdivě inzeroval kvality displejů svých notebooků s procesorem Intel. Vycházejí z reklamních tvrzení Applu o tom, že displeje notebooků podporují „miliony barev“ a nabízejí „obraz prostě nedostupný na jiných přenosných počítačích“. Žaloba ovšem prohlašuje, že notebooky Applu ve skutečnosti používají displeje schopné zobrazit pouze šest bitů na kanál barvy, což dává dohromady 18 bitů a tedy jen zhruba 262 tisíc barev, proti displejům s 8 bity na kanál, které jich zvládnou přes 24 milionů. Iluze milionů barev Apple dosahuje technikou rastrování („dithering“), jež způsobuje, že sousední pixely používají mírně pozměněné odstíny barev, což může lidské oko zmást tak, aby vnímalo požadovanou barvu, i když to doopravdy ta barva není. Podle žalujících právě tohle bylo příčinou, proč si po uvedení nových notebooků na trh řada uživatelů stěžovala, že jejich displeje jsou zrnité či jiskřivé.

Žaloba jako důkaz shromáždila stížnosti zákazníků Applu na kvalitu displejů na diskusních forech Applu a jiných serverů, včetně for AppleInsideru a MacNN. A na základě těchto tvrzení Apple obviňuje z porušení řady zákonů, podrobnosti zde jistě není třeba rozebírat, a též z toho, že se Apple snažil příslušné diskuse na svých forech upravovat a potlačovat.

Oba žalující se domáhají odškodnění pro sebe, dále toho, aby celá záležitost dostala statut hromadné žaloby, vztahující se i na další zákazníky, a také žádají, aby Apple přestal používat v reklamě tvrzení o zobrazovaných milionech barev.

Není samozřejmě nijak jisté, zda bude tato žaloba vůbec připuštěna k projednání a i kdyby byla, výsledek se vzhledem k poněkud specifickému americkému soudnímu systému těžko dá odhadovat.

Přesto celá záležitost vzbudila na příslušných serverech dost bouřlivé diskuse. Bez ohledu na právní hantýrku kolem však celá záležitost vynesla do popředí jednu věc – otázku skutečného počtu barev displejů notebooků Applu. Ono je skutečně hodně pravděpodobné, že používá 6bitové barvy, dělá to i většina ostatních notebooků. Celá záležitost by se tak mohla stát jednou ze součástí širší diskuse o tom, nakolik se projevují rozdíly mezi 6bitovými a 8bitovými LCD displeji. Zároveň s připravovanými modely vybavenými displeji s LED podsvícením vyvstává otázka, jak to bude vypadat u nich. Přinejmenším teoreticky by měly používat 8bitové barvy, protože jinak by se výhody LED technologie v práci s barvami těžko projevily. Věřím, že mnozí ze čtenářů by mohli k této otázce doplnit své zkušenosti, bez ohledu na to, že téma vyvolala poněkud obskurní žaloba.

Jonathan Ive získal další prestižní ocenění za design

K charakteristickým znakům produktů Applu patří jejich výrazný a mnohými obdivovaný design. Lze říci, že právě design představuje jeden z důvodů, proč mají tolik příznivců, a dokonce obdivovatelů.

Na tom všem samozřejmě pracují celé designérské týmy, avšak hlavní podíl se připisuje Jonathanovi Iveovi, nyní zastávajícímu postavení viceprezidenta pro průmyslový design. (Bližší informace o něm získáte v přehledné podobě na Wikipedii, chcete-li se o něm dozvědět opravdu hodně, podívejte se na tento web vytvořený jeho obdivovatelem.) Jonathan Ive za své dosavadní počiny získal mnoho cen a nyní do své sbírky přidal ještě jednu další. Minulý týden obdržel ocenění 2007 National Design Award za produktový design udělovaný „jednotlivci nebo firmě za výjimečnou a příkladnou práci v designu spotřebitelského zboží, techniky nebo domácího a kancelářského nábytku”. Toto ocenění uděluje americké národní muzeum designu Cooper-Hewitt, National Design Museum, dnes součást Smithsonova ústavu. Jedná se tedy o celoamerické ocenění za design, které má značnou váhu. Nominace připravuje výbor složený z více než 800 významných lidí (designéři, kulturní osobnosti, vedoucí pracovníci firem a podobně ze všech států USA). Ive byl oceněn za svou novátorskou práci na designu produktů Applu během minulých 11 let (patřily k nim třeba iPod, iPod nano, iBook a další), jimiž uvedl design „do veřejného povědomí bezpříkladným způsobem”.

Ocenění byla oznámena již minulé úterý, avšak vlastní oficiální předání cen proběhne až v říjnu na slavnostní večeři ve zmíněném muzeu. Ive je sice na ocenění zvyklý (zde najdete jejich seznam a o nasbíraných cenách hovoří též příslušná kategorie přehledu letošních cen), ale proti mysli mu to jistě nebude. A pochopitelně tak zajišťuje další reklamu i Applu. Mimochodem, předpokládá se, že se Ive podílí také na návrhu designu iPhonu.

Reklamu na iPhone bude zajišťovat oblíbenec Applu

A tento oslí můstek využiji k přechodu na poslední zprávy týkající se právě iPhonu. Nedá se nic dělat, ty se teď asi začnou objevovat častěji.

Jak se zdá, Apple si v oblasti iPhonu nadále drží rozhodující slovo. Podle lidí obeznámených se zákulisím příprav totiž už byla vybrána firma, jež bude mít na starosti marketing iPhonu. Vítězem se stala reklamní firma TBWA, oblíbená firma Applu pro reklamní zakázky.

Sice není znám přesný důvod této volby, ale jedním z možných rozhodujících faktorů by mohla být reklama na iPhone uvedená při letošním udělování Oskarů, připravená právě touto firmou. Navíc TWBA začala dostávat zakázky od Applu poté, co se Jobs vrátil v roce 1997, a pak se podílela na všech důležitých kampaních Applu. Mimo to se tvrdí, že Jobs je osobním přítelem Leea Clowa, prezidenta TWBA a tvůrce legendární reklamy „1984”.

Mnozí tuto volbu ovšem označují rovněž za ukázku toho, jaký má Apple vliv na záležitosti kolem iPhonu. AT&T v reklamě upřednostňuje firmu BBDO, avšak Apple si prosadil svého favorita. (Není však vyloučeno, že nějaké reklamní paběrky po uvedení iPhonu na trh dostane též BBDO.)

Vypadá to, že otěže iPhonu nadále pevně drží v rukou Apple, což je pro svět mobilních telefonů opravdu dost neobvyklé (bývá to spíše naopak, výrobci telefonů plní přání operátorů), ovšem Apple si také v tomto udržuje výjimečné postavení a AT&T zřejmě projektu iPhonu věří natolik, že skousne i toto. Ovšem teprve v červnu se uvidí, jak dobrá sázka to byla.

iPhone se začne prodávat ve 2000 obchodech

Apple a AT&T se rozhodně budou snažit využít každou příležitost, o čemž svědčí i tyto informační drobty, jež získal analytik firmy Bear Stearns Andy Neff při setkání s lidmi z vedení Applu minulou středu.

Mimo jiné se dozvěděl, že při uvedení se začnou iPhony prodávat ve všech kamenných obchodech Applu a AT&T (Apple má v USA asi 160 obchodů, AT&T nabízí mobilní telefony v přibližně 1840 specializovaných prodejnách), což znamená na 2000 místech. (iPhone se bude samozřejmě prodávat i na webu Applu.)

Apple Neffovi potvrdil svůj cíl dodat na trh 10 milionů kusů v roce 2008, za hlavní zbraň iPhonu označuje výjimečné uživatelské zážitky. Vedle revolučního dotykového rozhraní a intuitivního softwaru hodlá Apple odlišit iPhone od ostatních telefonů vylepšením všech zřetelů uživatelských zážitků, a to prý včetně vlastního prodeje.

K samotným svým obchodům Apple poznamenal, že se chce nejprve soustředit na místa, kde má velkou uživatelskou základnu, a teprve poté je bude rozšiřovat do dalších oblastí. V USA chce navíc posilovat počty svých “podobchodů” v pobočkách řetězce Best Buy (provozovaných zaměstnanci Applu uvnitř prodejen řetězce).

V souvislosti s těmito plány se začaly objevovat pochybnosti, zda se Apple nezačne potýkat s potížemi rychlého růstu a rozšiřování palety produktů, ale Neff tvrdí, že jemu se zdá, že Apple svůj růst zvládá docela dobře. Hodně komentářů a dohadů asi vyvolá jeho poznámka, že Apple přijal operační systém Leopard jak pro iPhone, tak Macy, což minimalizuje nároky na zdroje. Náznaky, že iPhone užívá mobilní verzi Leoparda, se objevily už těsně po jeho představení, ovšem přesvědčivý důkaz nikdo neměl. Ostatně i tady je otázkou, zda to lidé z Applu přímo řekli, anebo si to analytik domyslel.

Neff dále tvrdí, že Apple si připravil velmi „výběrový” časový plán uvádění produktů se zvláštním důrazem na jejich načasování a na to, do jakých oblastí se nebude pouštět. Apple prý poznamenal, že za úspěchy stojí mimo jiné dobrá koordinace a těsná spolupráce mezi různými skupinami ve firmě.

Andy Neff po setkání s lidmi z Applu nezměnil své optimistické hodnocení firmy, došel k podobným závěrům jako jiní analytici, kteří se setkali s vedením firmy již dříve v tomto měsíci. (Ono by bylo také divné, kdyby se každý analytik dozvěděl něco jiného.)

Neffova vstřícnost vůči Applu má poněkud ironický nádech, protože tentýž analytik se před pár lety vyjadřoval k Applu velice odmítavě, v podstatě mu doporučoval stát se výrobcem PC. (Odpůrci Intelů mohou podotknout, že se to víceméně stalo, jenže Neff měl na mysli PC s Windows.) Pro Čechy pak docela zajímavě zní i jeho jméno, ale pokud vím, skutečně se nejedná o přestrojeného Ondřeje Neffa (což by jistě byl analytik velice svérázný).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: