Směsice zpráv: středeční falešná pověst zahýbala s akciemi Applu, iPhone obdržel schválení od FCC a zřejmě se chystá Mac OS X 10.4.10 (18.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Směsice zpráv: středeční falešná pověst zahýbala s akciemi Applu, iPhone obdržel schválení od FCC a zřejmě se chystá Mac OS X 10.4.10 (18.5.07)

18. května 2007, 06.00 | Falešné pověsti o odkladech vyvolaly ohromné změny kursu akcií Applu, celkově se jednalo o miliardy dolarů. iPhone obdržel schválení od výboru FCC k provozu v USA, a tak překonal další překážku v cestě na trh. Odložení Leoparda si pravděpodobně vyžádá uvedení nové verze Tigera, Mac OS X 10.4.10.

Zpráv je nadále málo a některé z nich naši čtenáři možná označí za „bulvární“, jenže ony mohou mít velice citelné důsledky, jak se záhy dozvíte:

Falešná pověst o odkladech s miliardovými následky

Středeční falešná pověst o odkladu uvedení iPhonu a Leoparda zveřejněná blogem Engadget měla také dost výrazné finanční důsledky. Na onu zprávu o dalších odkladech totiž okamžitě zareagovaly akcie Applu a ztratily během šesti minut 4,47 procentního bodu své hodnoty, spadly ze 108 pod 104 USD. Pro všechny akcie Applu na trhu dohromady takový pokles představuje částku 4 miliardy USD (mimochodem, to činí v aktuálním kursu 83,5 miliardy Kč).

Není divu, zpráva o tom, že Leopard stihnou další odklady a že se odsune premiéra iPhonu, musela investory vystrašit.

Zippy Aima, analytik Frost & Sullivan, se domnívá, že obavy vyvolaly hlavně zvěsti o odkladu Leoparda, protože na trhu mobilních telefonů je Apple nováčkem, a tak nebylo tak nerozumné uvěřit, že by se mohl iPhone zpozdit. Jako příklad uvádí nutnost úprav, aby se vyhovělo požadavkům regulačních orgánů. (Zrovna tohle ovšem už problém není, viz níže.)

Mnou již včera zmiňovaná prudká reakce Applu se při takových číslech jeví v jiném světle, po uklidnění situace kurs zase vystoupal zpět ke 107 USD.

Avšak stále zůstává nejasný původce zprávy, jež to vše vyvolala. Apple v podstatě přiznal, že falešná poštovní zpráva pocházela z jeho ústředí, ale neurčil jejího původce, ani nesdělil totožnost toho, kdo to předal na veřejnost. Apple údajně celý incident zkoumá a mnozí rozlícení investoři mezitím volají po vyšetřování komisí SEC pro cenné papíry. Ona se celá ta věc skutečně jeví jako pokus o manipulaci s akciemi a Apple se díky své mediální známosti k takové věci výborně hodil. Investoři, kteří po falešném oznámení impulzivně prodali své akcie Applu, zřejmě nyní devastují svou vlasovou pokrývku a žádají důkladné prošetření.

Na pranýři se ovšem ocitl Engadget a hlavně autor onoho „poplašného“ příspěvku Ryan Block, v jehož kůži bych nyní rozhodně nechtěl být.

A tak není vyloučeno, že to celé ještě bude mít dohru, pokud se dotyčného člověka podaří vypátrat.

V každém případě se jedná o velice důraznou ukázku síly pověstí, ono to rychlé a snadné šíření informací má přece jen i své stinné stránky. Ty kladné ovšem převažují, nemluvě o tom, že kdyby většina lidí o tom, co se dočte, aspoň trochu přemýšlela, nemohly by mít pověsti tak výrazné důsledky. Asi na těch řečech o klipové generaci skutečně něco bude.

iPhone získal schválení od FCC

V souvislosti s pověstmi o odložení iPhonu je docela zajímavé, že právě včera obdržel iPhone schválení od amerického telekomunikačního regulátora, výboru FCC. (Ti, kdo věří v konspirační teorie, ostatně hned začali tvrdit, že načasování těchto dvou událostí není náhodné.)

Ve čtvrtek vydal tento výbor oficiální povolení k prodeji přístroje Applu ve Spojených státech, zde se můžete podívat na náhled dokumentu oficiálně potvrzujícího, že rádiové vyzařování iPhonu je ve shodě s platnými normami a neohrožuje obyvatelstvo.

Dokument ovšem nemluví o iPhonu, označuje ho jako „GSM telefon s Blutetooth a WiFi“.

Na webu FCC najdete příslušnou dokumentaci tady. Z ní mimo jiné vyplývá, že žádost o schválení dostal výbor FCC 9. března a své kladné stanovisko vydal včera 17. května.

Souhlasné stanovisko se dalo čekat, vždyť jinak by se iPhone vůbec nemohl prodávat. Zajímavější však je, že na žádost Applu byly části zprávy o testování vyloučeny ze zveřejnění.

Pro některé si Apple vyžádal krátkodobé utajení, na dobu 45 dnů od data schválení. Konkrétně se to týká následujících částí: Fotografií testovacího uspořádání, fotografií zevnějšku a vnitřku přístroje a uživatelské příručky iPhonu.

Avšak pro další části si Apple zažádal dokonce o trvalé utajení, nechce zveřejnit blokový diagram iPhonu, jeho provozní popis, rádiové schéma, seznam rádiových součástek, popis postupu ladění rádiové části a poznámky o rádiové expozici.

Žádosti o utajení a některé technické podrobnosti k rádiovým testům najdete v přehledné podobě zde. Určitý úlek vyvolalo, že zpráva z testování popisuje pouze americká frekvenční GSM pásma, ale iPhone by skutečně měl být čtyřpásmový, FCC prostě testuje jenom ty frekvence, na nichž se bude iPhone provozovat v USA.

Schválení od FCC představuje velice důležitý mezník, protože bez něj by se iPhone vůbec nemohl dostat na trh. Ostatně již od jeho představení kolovaly pověsti, že dlouhá doba mezi prvotním představením na Macworld Expu a skutečným uvedením na trh je způsobena právě čekáním na schvalovací procedury FCC.

Tato překážka ovšem nyní odpadla a uvedení iPhonu teď zřejmě závisí už jen na stavu softwaru. (V lednu předváděný iPhone měl ještě některé aplikace nefunkční.)

Nijak nepřekvapuje ani žádost o utajení některých částí. FCC jinak veškerou dokumentaci zveřejňuje a již nejednou se stalo, že první informace o nových typech mobilních telefonů a podobných zařízeních pronikly na veřejnost právě z vystavených dokumentů FCC. Krátkodobě utajené věci jsou jasně ty, jež stejně uvidíte, až se iPhone dostane na trh. (Ze lhůty 45 dní se jistě budou mnozí snažit odhadnout datum uvedení).

Ovšem bližší informace o vnitřním fungování iPhonu si Apple hodlá nechat pro sebe napořád, což odpovídá jeho zvyklostem.

Tato zpráva je zatím asi nejpádnějším důkazem, že se dokončení iPhonu opravdu blíží.

Chystá se Mac OS X 10.4.10

Odložení Leoparda bude nejspíš mít za následek vydání další aktualizace stávajícího systému Tiger. AppleInsider tvrdí, že odklad uvedení Leoparda až na říjen dal Applu čas, aby uhladil neurovnaná místa v současném Mac OS X 10.4 Tiger a všechny tyto opravy hodlá sdružit do nové aktualizace. Ta bude zajímavá z číselného hlediska, po delší době totiž přijde meziverze „tečka 10“. Vzhledem k minulému vývoji se začalo považovat za standard, že meziverze končí devítkou, poté obvykle následovala nová „velká“ verze. On s tím asi Apple i původně tak počítal, jenže odklad Leoparda si vynutil změnu.

Podle zdrojů AppleInsideru už počátkem tohoto měsíce začala v Cupertinu kolovat první sestavení Mac OS X 10.4.10 a Apple doufá software stabilizovat tak, aby mohl začít rozesílat testovací kopie externím vývojářům již příští týden.

Zatím se neví, co přesně by měla nová aktualizace obsahovat, podle určitých náznaků by mimo jiné mohla přinést nápravu toho, že Tiger 10.4.9 nastavuje příliš vysoko hlasitost vnitřních reproduktorů u některých Maců.

A není vyloučeno ani to, že nová verze bude obsahovat podporu pro nový hardware, spekuluje se hlavně o modernizovaném MacBooku Pro ( u něhož se uvažuje o nasazení čipové sady Santa Rosa), případně o nových iMacích.

Původně se nejspíš tato podpora měla objevit spolu s Leopardem, avšak jeho odložení změnilo situaci. Minulá aktualizace na verzi 10.4.9 se objevila v půlce března, doufejme, že „jedenáctka“ už přece jen potřeba nebude.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: