Zprávy spojené s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy spojené s iPhonem

9. října 2009, 00.00 | Operátor AT&T povolil VoIP komunikaci pro iPhone i přes svou mobilní síť, na což Apple zareagoval změnou licenčních podmínek pro vývojáře. FileMaker Inc. vydala databázi Bento 1.0.3 pro iPhone. A aplikace TouchPad měnící iPhone v dálkové ovládání Macu se objevila v nové verzi 2.0.

Sešlo se také několik zpráv souvisejících s iPhonem:

AT&T povolil používání VoIP na iPhonu

To, že Apple klade na aplikace pro iPhone četná a přísná omezení, je všeobecně známo. Některá z nich si však vyžádaly jiné subjekty, především operátor AT&T, výlučný provozovatel iPhonu v USA.

Ten mimo jiné zakazoval provozovat na iPhonu VoIP aplikace komunikující přes jeho mobilní síť, bylo dovoleno užívat je pouze přes WiFi připojení, což musely příslušné aplikace dodržovat, Apple to vyžadoval v licenčním ujednání vývojářské sady pro iPhone.

Samozřejmě toto omezení vyvolávalo protesty, v dubnu dokonce aktivistická skupina Free Press podala americkému telekomunikačnímu úřadu podnět, aby začal vyšetřovat omezení aplikace Skype pro iPhone. Rozhořčení vyvolávalo hlavně to, že tahle omezení platila pro iPhone, ale nikoli pro jiné přístroje v síti AT&T (což operátor vysvětloval tím, že by iPhony generovaly příliš silný provoz v jeho síti).

Avšak v úterý AT&T oznámil, že změnil názor a dovolí VoIP hovory i přes svou mobilní síť (generální ředitel AT&T to sdělil deníku Wall Street Journal, k článku však mají přístup jen předplatitelé), rozhodnutí údajně vyšlo z vyhodnocení očekávání zákazníků a z porovnání využití iPhonu oproti jiným telefonům v síti AT&T. Hlavním motivem ovšem nejspíš bylo to, že FCC právě začal vyšetřovat podobné praktiky amerických mobilních operátorů.

Na prohlášení AT&T záhy zareagoval i Apple, jeho mluvčí uvedla, že toto rozhodnutí vítají a doplní licenční ujednání s vývojáři tak, aby se již brzy na App Store dostaly nové VoIP aplikace.

Na to vývojáři jistě rychle odpoví, lze očekávat příval nových, nijak neomezených VoIP aplikací. Jedno z významných omezení tak padlo, avšak mnohá jiná nadále zůstávají. Například to neznamená, že by Apple ihned povolil také aplikace pro službu Googlu Voice, jejichž odstranění z App Store též vyšetřuje FFC a o něž se Apple a Google nadále přou, protože v daném případě nejde o VoIP službu a námitky Applu se týkaly jiných věcí.

Bento 1.0.3 pro iPhone přináší kompatibilitu s Bentem 3 pro Mac

Koncem září FileMaker Inc. vydala verzi 3 své osobní databáze Bento pro Mac. Bento ovšem existuje také pro iPhone a již tehdy FileMaker Inc. slíbila, že vydá rovněž aktualizaci této mobilní verze, jež zajistí kompatibilitu s novou verzí pro Mac.

A opravdu, týden po vydání Benta 3 se na App Store objevilo aktualizované Bento 1.0.3 pro iPhone.

Nová verze 1.0.3 především posiluje kompatibilitu s Bentem 3, podporuje šifrovaná pole, jejichž obsah se zobrazí až potom, co uživatel zadá heslo, tak lze chránit citlivé údaje a zároveň zbytek databáze nechat volně přístupný. A nová verze též podporuje pole typu jednoduchých seznamů a inteligentní sbírky knihoven (databází Benta). Podrobněji vlastnosti programu popisuje tahle stránka, možnosti synchronizace s jednotlivými verzemi Benta pro Mac se blíže probírají tady.

Bento 1.0.3 pro iPhone se prodává na App Store za 4,99 USD, registrovaní uživatelé předchozích verzí získají novou verzi zdarma. Program bude pracovat na iPhonu nebo iPodu touch s firmwarem 3.0 a vyšším.

TouchPad 2.0 přidává podporu pro gesta více prstů a pro FrontRow

Kanadská firma Edovia vydala verzi 2.0 své aplikace TouchPad. Ta změní iPhone nebo iPod touch v dálkové ovládání Macu, přes WiFi připojení a s pomocí služby Bonjour dovoluje ovládat Mac OS X. To lze použít například pro ovládání Macu mini připojeného k HD televizoru, ale určitě se najdou i mnohá jiná využití.

S pomocí sdílení obrazovek Mac OS X nebo VNC umožňuje TouchPad simulovat trackpad a klávesnici, nová verze 2.0 k tomu navíc přidává mediální dálkové ovládání pro FrontRow připomínající dálkové ovládání Apple Remote. (Ano, Apple zdarma nabízí podobnou aplikaci dovolující dálkové ovládání iTunes, TouchPad toho ovšem umí mnohem víc.)

TouchPad 2.0 dále rozšířil funkce pro ovládání klávesnice. Lze používat klávesové zkratky, protože aplikace podporuje i klávesy modifikátorů a též kurzorové šipky, klávesy PgUp a PgDn a Tab a Esc. Simulovat se dají rovněž gesta trackpadu prováděná více prsty (včetně těch vykonávaných 4 prsty). Nová verze ještě doplnila lokalizace do několika evropských jazyků a pochopitelně přináší četné opravy chyb.

TouchPad 2.0 dokáže ovládat Macy s Mac OS X 10.4 nebo vyšším, na iPhonu či iPodu touch vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší. Prodává se na App Store za 3,99 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: