Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky pro Macy

30. září 2009, 00.00 | Apple vydal iWork 9.0.3 a současně aktualizoval službu iWork.com. FileMaker Inc. uvolnila Bento 3, novou hlavní verzi své osobní databáze. Carbon Copy Cloner 3.3 podporuje Snow Leoparda a zachovává kompresi souborového systému HFS+. A StuffIt Deluxe 2010 zavádí službu pro internetové sdílení souborů.

V minulých dnech se objevilo též několik softwarových novinek pro Mac OS X, nejprve se podívejme na ty od Applu:

iWork 9.0.3 opravuje řadu chyb

V pondělí Apple vydal další aktualizaci svého kancelářského balíku iWork '09. Nová verze 9.0.3 opět především opravuje chyby (předchozí verze 9.0.2 se objevila koncem května).

Verze 9.0.3 řeší otázky obecné kompatibility, zvyšuje celkovou stabilitu balíku, aktualizuje jeho nápovědu a opravuje řadu chyb v aplikacích Keynote (prezentační program), Pages (textový procesor) a Numbers (tabulkový procesor).

Některé opravy Apple zmiňuje konkrétněji, zmenšila se velikost souborů, na něž byla použita funkce Instant Alpha (zprůhledňující pozadí), při vkládání určitých filmů lze spravovat velikost souboru, zlepšila se práce s daty a dobami trvání v editoru diagramů v aplikacích Keynote a Pages a z programu Numbers se dá exportovat do formátu CSV při používání tabulkových kategorií.

Podrobnější popis jednotlivých oprav v programech Keynote 5.0.3, Pages 4.0.3 a Numbers 2.0.3 najdete v tomto podpůrném dokumentu.

Služba iWork.com zlepšila ochranu a komentování sdílených dokumentů

A současně Apple aktualizoval službu iWork.com pro sdílení dokumentů balíku iWork '09 a spolupráci na nich, její novinky Apple blíže popisuje v přehledu zpráv o službě.

Sdílené dokumenty lze nyní chránit heslem a pro jejich zabezpečení se nově používá 128bitové SSL šifrování. Další novinka spočívá v tom, že ti, jimž dovolíte prohlížení svých dokumentů, je teď mohou opatřovat vlastními komentáři, přidání nových komentářů si můžete nechat oznamovat elektronickou poštou. A zjednodušilo se zvaní uživatelů k prohlížení dokumentů, pozvánky se dají posílat přímo ze serverů Applu, už není třeba používat poštovního klienta Mac OS X.

Služba iWork.com je zatím bezplatná (pro její využívání se ale musíte zaregistrovat a samozřejmě musíte vlastnit balík iWork '09), nachází se však dosud v beta verzi, do budoucnosti Apple nevylučuje její zpoplatnění. A pro využití nejnovějších funkcí služby potřebujete iWork 9.0.3.

Novou verzi balíku iWork '09 lze získat buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout ručně odsud (jde o 59,62 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.6 či vyšší.

Mezi podporovanými jazyky ovšem není čeština, takže uživatelé české lokalizace Mac OS X si budou muset počkat na českou verzi. Ta by se měla objevit zde (zatím se tam nabízí jenom česká lokalizace pro iWork 9.0.2, jež je od víkendu konečně dostupná také pro Snow Leoparda).

Bento 3 přináší lokální sdílení databází a integraci s iPhotem

Dodavatel databázového softwaru FileMaker Inc. (majetkově se vlastně jedná o jednu z divizí Applu) vydal novou hlavní verzi své osobní databáze Bento. Loni v říjnu přišla verze 2.0, která se dočkala řady menších následných aktualizací a nyní se objevila další nová hlavní verze. (Prodej Benta 1.0 začal počátkem roku 2008.)

Hlavními novinkami verze 3 jsou rozšířené možnosti sdílení dat a prohloubená integrace s programem iPhoto. Ta dovoluje se snímky spojovat dodatečné informace, fotografie lze propojovat s údaji v databázi, například s událostmi, kontakty nebo projekty a snímky z iPhota se dají v Bentu 3 prohlížet bez importu.

Další novinku tvoří sdílení databází, jež umožňuje, aby si osobní knihovny prohlíželo v lokální síti až pět uživatelů, přičemž kvůli zabezpečení může hostitel databáze zašifrovat její jednotlivá pole, tak lze ukrýt důležité údaje, zatímco ty ostatní zůstanou volně přístupné. A proti neoprávněnému prohlížení se dají sdílené databáze chránit heslem.

Přibylo nové mřížkové zobrazení (Grid) zobrazující jak obrázky, tak data v podobě miniatur a též seznamy souborů mohou nově obsahovat vedle textu i miniatury a v tabulkovém zobrazení je možné užívat buňky s miniaturami mediálního obsahu, zobrazovatelného funkcí Quick Look.

Knihovny (databáze Benta) lze teď uspořádávat do složek, jež se dají exportovat jako šablony, jako textové soubory s oddělovači nebo též jako soubory Excelu či Numbers.

Nově program podporuje hromadné zasílání elektronické pošty, když se z databáze vyberou adresy, půjde na ně použít příkaz, který otevře poštovního klienta Mail s novou zprávou a do pole příjemce vloží příslušné adresy.

K formulářům lze nově přidávat statické obrázky, dají se tisknout prázdné formuláře a vytvořené formuláře je možné kopírovat mezi knihovnami a sbírkami knihoven. Rozšířily se možnosti přiřazování ikon knihovnám a k programu přibylo deset nových šablon pro takové úlohy jako hledání zaměstnání a domů, plánování dovolené či správa osobní vinotéky.

Úplný přehled všech novinek verze 3, s doprovodnými ilustracemi, obsahuje tahle stránka.

Bento 3 vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší (program byl od počátku psán pro Leoparda), podporuje samozřejmě i Snow Leoparda, funguje jak na procesorech Intel, tak PowerPC.

Jde o poměrně levný software, licence pro jednoho uživatele přijde na 49 USD (rodinné balení s 5 licencemi pak na 99 USD) a poprvé se také nabízí upgrade z předchozí verze (v případě verze 2 museli plnou cenu zaplatit i ti, kdo si koupili první verzi), vlastníci verze 1 a 2 teď dostanou slevu 20 USD a ti, co si pořídili Bento 2 po 30. srpnu 2009, získají verzi 3 zdarma. Zkušební verzi Benta 3 si lze (po vyplnění registračního formuláře) stáhnout tady.

Chystá se Bento 1.0.3 pro iPhone

V květnu FileMaker Inc. uvolnila též Bento pro iPhone. I tato mobilní verze by se měla brzy dočkat aktualizace, ke schválení pro App Store již byla odeslána verze 1.0.3, jež zavádí podporu pro nové prvky „velké“ verze 3, zlepšuje kompatibilitu s ní a opravuje některé chyby. Bento pro iPhone stojí 5 USD, stávající zákazníci dostanou novou verzi zdarma.

Carbon Copy Cloner 3.3 podporuje kompresi HFS+

Přestože Mac OS X od Leoparda zahrnuje zálohovací software Time Machine, zálohovací utility pro Macy pořád mají své místo na trhu, protože obvykle nabízejí ještě něco navíc. To platí i pro program Carbon Copy Cloner 3. Ten na jaře ve verzi 3.1 přidal mnohé nové zálohovací funkce a minulý týden se objevil ve verzi 3.3, která přináší především plnou podporu Snow Leoparda.

Carbon Copy Cloner, jak napovídá jeho název, umožňuje zejména klonování disků a diskových svazků, včetně klonů na úrovni diskových bloků. Umí vytvářet spustitelné a přírůstkové zálohy, zálohovací úlohy lze načasovat a je možné zálohovat v síti. Vytvořené zálohy používají otevřený formát, takže se dají procházet nebo užít s Migration Assistantem.

Přehled základních funkcí program předkládá tato stránka a zde se nabízí celá jeho nápověda, z níž si lze udělat přesnější obraz o jeho schopnostech.

Nová verze 3.3 přináší především podporu Mac OS X 10.6 Snow Leopard, při zálohování zachovává kompresi souborového systému HFS+ zavedenou se Snow Leopardem. A pod Snow Leopardem program udává diskové kapacity podle jeho nové konvence (jako mocniny čísla 10), zatímco u dřívějších verzí Mac OS X uchovává původní schéma (vycházející z mocnin čísla 2).

Dále se zlepšil výkon zálohování velkého počtu souborů s rozšířenými atributy a pokud se zálohuje na cílový svazek nevytvořený Applem doporučeným schématem GUID či APM, program vydá oznámení o možných potížích se spustitelností zálohy.Kromě toho verze 3.3 zahrnuje ještě řadu jiných menších oprav a vylepšení, jejichž seznam se nalézá tady.

Carbon Copy Cloner 3.3 vyžaduje Mac OS X 10.4.8 nebo vyšší a umí pracovat s HFS+ svazky a disky, zálohovat dokáže též na externí disky připojené přes rozhraní FireWire nebo USB (a to včetně některých iPodů), optická média nepodporuje.

Carbon Copy Cloner 3.3 toho umí skutečně hodně, o to zajímavější je jeho cena. V zásadě se dá totiž získat zdarma, odtud si lze stáhnout ničím neomezenou verzi programu (o velikosti 3,2 MB).

Budete-li s ní však spokojeni, můžete autorovi, Miku Bombichovi, poslat malý příspěvek, jedná se tedy o takzvaný donationware. Program kromě toho zobrazuje (nepříliš vtíravé) proužkové reklamy, jimiž Bombich financuje své datové připojení, po zaplacení dobrovolného příspěvku reklamy zmizí.

StuffIt Deluxe 2010 se službou StuffIt Connect vstupuje do světa cloud computingu

Tento týden se také objevila nová verze známé kompresní utility StuffIt Deluxe. StuffIt je software vpravdě zasloužilý, protože vznikl již v roce 1987 a jeho stejnojmenný kompresní formát se brzy stal v podstatě standardem na Macu. Od té doby ovšem prošel dlouhým a spletitým vývojem (podrobnosti najdete na Wikipedii) a od původní kompresní utility se dostal úplně jinam, což dosvědčuje i nejnovější verze StuffIt Deluxe 2010.

Program podporuje mnoho různých kompresních formátů (okolo 30) a zvládá kompresi, rozbalování a archivaci mnoha různých typů dat a dokumentů, přičemž se snaží o maximální účinnost jejich komprese. Program se samozřejmě integruje s Finderem, nabízí zásuvný modul pro Quick Look, dovolující prohlížení archivů v podporovaných formátech.

Prostřednictvím samostatného zásuvného modulu poskytuje též podporu pro MacFUSE, umožňující pracovat s archívy jako s normálními disky a podporuje rovněž oznamovací službu Growl.

Ve verzi 2010 ale přidává ještě četná další vylepšení. Především zavádí novou službu StuffIt Connect pro přenos a ukládání souborů, jež dovoluje bezpečně uložit na Internetu až 2 GB souborů a sdílet je pomocí pozvánek posílaných elektronickou poštou. StuffIt tak vstupuje do světa takzvaného „cloud computingu“, služeb provozovaných na internetových serverech (podrobnější vysvětlení tohoto pojmu najdete například tady).

Dále program zavádí nástroj StuffIt SmartSend, který sám rozhodne, zda se vybrané velké soubory, jež uživatel chce zkomprimovat a odeslat, pošlou elektronickou poštou, anebo se k tomu užije služba StuffIt Connect.

StuffIt Deluxe 2010 též vylepšil kompresi obrázků, dokáže výrazně zmenšit velikost TIFF a PNG souborů vysokého rozlišení, aniž by to ohrozilo jejich obrazovou kvalitu. A objemné JPEG obrázky zvládne díky nové technologii (na niž byla podána patentová přihláška) zmenšit o 30 procent beze ztráty kvality. Program také nově nabízí exportní zásuvné moduly pro aplikace iPhoto a Aperture.

A přímo z menu MagicMenu (jež StuffIt doplní do systémového menu) teď lze vytvářet soubory diskových obrazů (DMG soubory), stačí vybrat požadované soubory a zvolit příkaz „Create Disk Image“.

StuffIt Deluxe 2010 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, přičemž podporuje Snow Leoparda, funguje jak na procesorech Intel, tak PowerPC. Zkušební 30dení verze programu se dá stáhnout odtud, plná verze stojí 79,99 USD, upgrade z předchozí verze přijde na 29,99 USD.

Současný majitel softwaru, SmithMicro Software, nabízí též omezenější variantu StuffIt 2010 Standard, jež poskytuje pouze základní kompresní funkce, ta stojí 49,99 USD. A program existuje rovněž pro Windows.

StuffIt Deluxe 2010 sice nabízí skutečně široké možnosti komprese a archivace souborů, jedná se však o poměrně drahý software a když se uváží, že Mac OS X samotný zahrnuje vlastní (i když pochopitelně mnohem jednodušší) kompresní nástroje, osloví StuffIt zřejmě jen omezenou skupinu zákazníků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: