Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nový software pro Macy

20. dubna 2011, 00.00 | Apple vydal iTunes 10.2.2. Hra Portal 2 se začala nabízet současně pro Windows, Mac OS X a herní konzoly. Utilita Smasher pro údržbu písem se nabízí v nové verzi 2. A správce písem FontExplorer X Pro 3 přidává nové možnosti.

Stále vychází nový software pro Macy, zde se podíváme na některé novinky jak z tohoto, tak z minulého týdne:

iTunes 10.2.2 opravují drobné chyby

V pondělí Apple uvolnil další setinovu aktualizaci iTunes na verzi 10.2.2. (Předchozí verze 10.2.1 se objevila počátkem března, verze 10.2 přišla nedlouho před vydáním iOS 4.3, protože přinesla jeho podporu. A dále vylepšila funkci Home Sharing dovolující přehrávání obsahu z knihoven iTunes na přístrojích s iOS 4.3).

Podle doprovodných poznámek Applu iTunes 10.2.2 poskytují opravy řady chyb. Konkrétně Apple uvádí, že byl vyřešen problém, který mohl způsobit zamrznutí iTunes při synchronizaci iPadu a dále napravují potíž, jež mohla zapříčinit, že synchronizace fotografií s iPhonem, iPodem touch nebo iPadem bude trvat déle, než by bylo nutné. Opravena byla též chyba, která při přehrávání ukázek videa v iTunes Store způsobovala jejich přeskakování a dále má verze 10.2.2 zahrnovat další blíže neurčené opravy zlepšující stabilitu a výkon aplikace.

Mimoto iTunes 10.2.2 přinášejí jednu bezpečnostní opravu pro uživatele Windows (Mac OS X se vůbec netýká), popsanou v tomto podpůrném dokumentu. Jde o opravu několika porušení paměti ve WebKitu pod Windows, jež mohly umožnit útok typu „man-in-the-middle“ při procházení obchodu iTunes Store z iTunes na PC. Jako vždy by takový útok mohl způsobit nečekané ukončení aplikace nebo spuštění libovolného (potenciálně nebezpečného) kódu.

iTunes 10.2.2 se nabízejí jednak přes Software Update, jednak se dají ručně stáhnout odtud (vlastní stažení ovšem obstará tato stránka, jež nabídne variantu programu odpovídající přistupující platformě), takto lze získat iTunes pro Mac OS X (instalační soubor má velikost 75,59 MB) a pro 32bitová vydání Windows (77,13 MB), pro 64bitová vydání Windows se příslušná varianta iTunes 10.2.2 nabízí tady (78,01 MB).

iTunes 10.2.2 vyžadují Mac OS X 10.5 či vyšší, případně Windows XP SP2 a vyšší, 64bitová varianta však podporuje pouze 64bitová vydání Visty a Windows 7. Pod Windows dále potřebují QuickTime 7.6.6 nebo vyšší a pod Mac OS X QuickTime 7.6 či vyšší a Safari 4.0.3 nebo vyšší.

Hra Portal 2 se počala nabízet současně pro Windows a pro Mac

Loni 12. května byla spuštěna herní služba Steam firmy Valve Software pro Mac OS X, jež významně rozšířila nabídku her pro Macy. (Jistě, Mac App Store Applu také nabízí množství her, jenže to jsou většinou pouze jednodušší tituly přenesené z iOS, zatímco Steam poskytuje mnohé náročnější tituly, především však obstarává četné doprovodné herní funkce, jaké obchodu Applu chybí. Steam například umožňuje hladkou synchronizaci mezi verzemi dané hry pro Windows a Mac, dovoluje snadný přenos her mezi více počítači a podporuje hry více hráčů.)

Spuštění služby Steam pro Mac doprovázel přenos řady známých herních titulů Valve pod Mac OS X, přičemž jako první přišla hra Portal, později následovaly další. Valve tehdy navíc slíbila, že své nové hry již bude uvádět současně pro Windows a Mac OS X (mnohé z loni přenesených titulů se pro Windows nabízely už o několik let dříve). A první takovou hrou měla být Portal 2, pokračování zmíněné hry Portal. (Původně ji Valve ohlásila na podzim 2010, ale nakonec se termín posunul na letošní jaro.)

A včera Valve svůj slib opravdu splnila, protože začala prodávat Portal 2 pro více platforem současně. (Oficiální upoutávka hry se již nachází na YouTube.)

Zatímco první hra Portal byla zpočátku jen přívažkem balíku her The Orange Box (záhy si ovšem získala ohromnou oblibu a osamostatnila se), představuje Portal 2 samostatný herní titul od počátku a je dostupná pro Windows, Mac OS X a herní konzoly Xbox 360 a PlayStation. Verze hry pro Windows a Mac OS X se navíc dodávají společně, jak na službě Steam, tak také v krabicovém balení. (Steam pro Portal 2 přirozeně poskytuje všechny funkce SteamPlay pro hladkou spolupráci verzí na obou platformách.)

Portal 2 se prodává na službě Steam za 49,99 USD (v Evropě za 37,99 EUR), verze pro konzoly jsou o 10 USD dražší, ceny krabicových balení se mohou u jednotlivých prodejců poněkud lišit.

Na Macu hra vyžaduje minimálně procesor Intel Core Duo s taktovací frekvencí alespoň 2 GHz, 2 GB RAM, přinejmenším 7,6 GB prostoru na disku a grafickou kartu ATI Radeon 2400 či vyšší nebo NVIDIA 8600M či vyšší, případně integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000. A dále požaduje Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší.

První recenze hry vyznívají příznivě a na novějších Macích se dá Portal 2 hrát plynule i s maximálními nastaveními, například tohle video ukazuje, jak běží na letošním 15“ MacBooku Pro s 2,3GHz procesorem.

Už minulý týden se objevily nové verze dvou utilit pro správu písem na Macu, jež nyní zmíníme:

Smasher 2 přináší lepší náhledy písem a nový systém ověřování jejich integrity

Firma Insider Software, jež už 10 let dodává známou utilitu FontAgent Pro pro správu písem, minulý týden aktualizovala na verzi 2 také svou další utilitu týkající se písem, program Smasher pro automatickou údržbu písem na Macu.

Program funguje tak trochu podobně jako antivirový software, pravidelně čistí vyrovnávací paměti a automaticky prověřuje nová i stávající písma, aby odstranil jejich porušení či konflikty, zejména co se týče vyrovnávacích pamětí a dočasných souborů. Snižuje tak pravděpodobnost chybných náhrad písem, vzniku nečitelných textů, nestability aplikací a jiných potíží plynoucích ze špatných písem nebo z porušených vyrovnávacích pamětí pro písma.

Verze 2 přináší zcela nové, zjednodušené uživatelské rozhraní a řadu nových funkcí. Smasher 2 nabízí vylepšené náhledy písem, zcela nový systém ověřování integrity písem a podporu pro všechny typy písem dostupných pod Mac OS X (tedy pro písma OpenType, TrueType pro Mac a pro Windows a Type 1 Postscript). Podporuje programy Adobe InDesign, Illustrator a Photoshop verzí CS5, stejně jako jejich dřívější verze.

Dále umožňuje archivaci písem do ZIP souboru nebo diskového obrazu a nový importní nástroj automaticky najde všechna písma ve složkách a v dřívějších kufřících písem. Aplikace nyní zahrnuje automatický aktualizátor, který se postará o získávání nových verzí samotné aplikace a nových definic vyrovnávacích pamětí. Utilita spolupracuje nejenom s programy Adobe, ale též s Quarkem Xpress, Microsoft Office a se sdílenými soubory systému CUPS.

Zkušební verze programu (funkční po 30 dní) se dá stáhnout zde (má velikost 19,27 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence. Po omezenou dobu bude program z webu výrobce dostupný za sníženou cenu 34,95 USD (plná cena bude činit 49,95 USD), registrovaní uživatelé předchozí verze nebo utility FontAgent Pro dostanou novou verzi za 24,95 USD. Ti, kdo si Smasher koupili po 1. únoru 2011, získají novou verzi 2 zdarma, stejně jako ti, kdo si platí rozšířenou podporu. Utilita vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší (podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC).

FontExplorer X Pro 3 přidává znakovou paletu

Nové verze 3.0 se minulý týden dočkal také známý správce písem FontExplorer X Pro německé firmy Linotype GmbH, jež nyní patří pod Monotype Imaging.

Tato utilita umí spravovat, aktivovat a uspořádávat stávající složky písem a vyhledávat nová písma pomocí integrovaného elektronického obchodu. Písma s ní lze uspořádávat podobně jako mediální soubory podle různých kategorií, o jednotlivých písmech umí poskytovat obsáhlé informace a sdružuje písma do sad, které se dají nechat aktivovat pro určité aplikace. Dále nabízí funkce pro tisk vzorníků písem, umožňuje řešit konflikty mezi písmy a poskytuje nástroje pro jejich zálohování.

Přehled hlavních funkcí programu předkládá tato stránka, tady najdete video předvádějící jeho hlavní rysy a z jeho webu si navíc lze stáhnout stostránkovou uživatelskou příručku předchozí verze 2.5 ve formátu PDF.

Verze 3.0 přidává novou znakovou paletu (Character Toolbox) poskytující ještě více informací o daném písmu. Umožňuje porovnávat spotřebu inkoustu a papíru pro vybraná písma a dovoluje vyhledávat v písmech dostupné znaky a jazyky, jaké podporují. Do panelu podrobného náhledu písem byla začleněna prezentační funkce, v průsvitném režimu lze překládat různá písma přes sebe, dokud uživatel nenajde to nejvhodnější písmo pro svůj projekt.

„Inteleligentní“ sady písem Smart Set se mohou uspořádávat do složek a písma se dají snadno umisťovat do automaticky generovaných sad jejich vybíráním z prezentace, náhledu či seznamu stiskem klávesové zkratky. Písma a sady písem je teď možné importovat z programů FontAgent Pro, Extensis Suitcase Fusion 2 a Extensis Suitcase Fusion 3, přibyl zásuvný modul pro QuarkXPress 9 a nový aktualizátor zásuvných modulů usnadňuje přístup k jejich nejnovějším verzím.

Zlepšila se funkce zjišťování písem v dokumentech, výtisky vzorníků písem mohou nově obsahovat také grafické symboly, rozšířily se možnosti generování zpráv o písmech a mnoha vylepšení se dočkalo uživatelské rozhraní programu. Dále přibyla francouzská lokalizace a samozřejmě byla opravena řada chyb. Podrobný seznam změn pro verzi 3.0 obsahuje tahle stránka.

Program funguje pod Mac OS X 10.4 nebo vyšším a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. (Linotype nabízí také FontExplorer X Pro Server pro správu písem v síti, který lze provozovat pod Mac OS X a pod Windows a zahrnuje též klienty pro Mac a pro Windows.)

Třicetidenní zkušební verze se dá stáhnout odtud (jde o 27,4 MB), plnou verzi z ní udělá zakoupení licence, jež pro jednoho uživatele stojí 79 EUR, upgrade z předchozích verzí přijde na 29 EUR. Ti, kdo si utilitu zakoupili po 1. lednu 2011, dostanou verzi 3.0 zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: