Zprávy o iPhonu: Šestá beta verze vývojářské sady, rozpoznávání rukopisu od třetí strany a iPhone v Hongkongu a Macau. (2.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: Šestá beta verze vývojářské sady, rozpoznávání rukopisu od třetí strany a iPhone v Hongkongu a Macau. (2.6.08)

2. června 2008, 07.00 | Apple vydal již šestou verzi beta verzi vývojářské sady a firmwaru 2.0. Rozpoznávání rukopisu pro čínštinu ve firmwaru 2.0 údajně Apple koupil od jiné firmy. A operátor Three bude prodávat iPhone v Hongkongu a v Macau.

Z minulého týdne se přirozeně sešly též některé zprávy spojené s iPhonem, ty najdete tady:

Šestá beta verze vývojářské sady a firmwaru 2.0

Asi nejdůležitější zprávu představuje vydání už šesté beta verze vývojářské sady (a firmwaru 2.0).

Objevila se minulou středu a toto datum nebylo tak úplně náhodné. Jak uvádí iLounge, toto nové sestavení vývojářské sady (označené 9m2192), ke svému provozu totiž vyžaduje Mac OS X 10.5.3, uvolněný ve stejný den.

Nová verze Leoparda tedy zřejmě opravdu obsahuje nějaké prvky spojené s novým firmwarem iPhonu, jak se spekulovalo, ale ukryté kdesi v hlubinách systému.

Blog TUAW jako obvykle přináší první podrobnosti:

Vedle vývojářské sady, sestavení 9m2192, se nabízí nová beta verze firmwaru 2.0, v podobě sestavení 5a308.

Nově se zavádějí aplikační identifikátory (App IDs), ty jsou nyní nutné pro instalaci aplikací na iPhone. Tvoří novou povinnou položku implementačních profilů (provisioning profiles), vývojáři je musí vytvořit, zaregistrovat a nově začlenit do všech implementačních profilů. Předchozí profily s šestou beta verzí nefungují.

Jak víte již z dnešního prvního článku, nová vývojářská sada také obsahuje odkazy na pravděpodobného nástupce služby .Mac, jež se zřejmě bude jmenovat Mobile Me.

Dále byly objeveny další textové řetězce ukazující na zavedení 3G technologie, to ovšem už nijak nepřekvapuje, podobných náznaků se objevila spousta. Ostatně, kdyby nový iPhone neobsahoval 3G technologii, kterou očekávají prakticky všichni, akcie Applu by zřejmě zažily skutečný volný pád, 3G iPhone se pro finanční sféru stal hotovou věcí. (A vzhledem k tomu, že Apple hodlá se svým telefonem více proniknout mimo USA, v podstatě ani jinou možnost nemá.)

Novou beta verzi vývojářské sady lze stáhnout z příslušného webu Applu, to však mohou pouze registrovaní vývojáři, příslušný DMG soubor má velikost 1,19 GB. Novou beta verzi doprovázejí odpovídající poznámky, jenže též ty jsou přístupné jenom registrovaným vývojářům. Jako vždy se vývojáři zavazují takovéto informace nešířit, ale hlavní novinky se nejspíš stejně brzy objeví na Webu.

Zjevně tedy ještě probíhají nějaké změny, ovšem již ne tak výrazné jako u prvních beta verzí. Není divu, do slibovaného vydání ostré verze zbývají už pouhé týdny (při oficiálním představení vývojářské sady Apple slíbil uvedení ostré verze koncem června). Bylo by tedy vhodné, aby Apple zmrazil API rozhraní a další zásadní prvky a soustředil se na pilování chyb.

Navíc se čeká, že již 9. června, tedy přesně za týden, Steve Jobs v zahajovacím proslovu na konferenci WWDC 2008 oficiálně představí nový iPhone a spolu s ním také ostrou verzi vývojářské sady a firmwaru 2.0, času na stabilizaci softwaru tedy zbývá ještě méně, vývojové týmy iPhonu asi teď mají pořádně napilno.

Nyní se nejspíš začnou rojit různé spekulace a pověsti, ale za týden snad už bude nejistotě konec a spatříme konkrétní plody tohoto úsilí.

Rozpoznávání rukopisu Apple koupil od třetí strany

Již od čtvrté beta verze obsahuje firmware 2.0 rozpoznávání rukopisu pro čínštinu. Tento jazyk, pracující s tisíci ideogramů (grafických znaků), v podstatě ani jinou možnost vkládání textu neumožňuje, klasická virtuální klávesnice se zde nedá použít.

A teď se objevily bližší podrobnosti o původu tohoto softwaru. Tvůrce aplikace HWPen, jež nabízí rozpoznávání rukopisu pro hackersky otevřené („jailbroken“) iPhony, tvrdí, že tento software původně napsal pro čínskou firmu Hanwang Technologies jako prostředek k zadávání čínských znaků, ale poté ho za stejným účelem koupil Apple. Zatímco původní software vedle čínštiny zvládal také angličtinu, Apple údajně podporu angličtiny odstranil (HWPen ji obsahuje).

Dotyčný vývojář nechce diskutovat o podrobnostech, protože podepsal dohodu o nezveřejňování důvěrných údajů. Apple se prý již snaží o odstranění zmínek o aplikaci HWPen z jednotlivých webů, avšak pro otevřené iPhony se zřejmě aplikace ještě stále nabízí. Ostatně snahy o odstranění „nepohodlných“ informací a softwaru z Webu málokdy bývají stoprocentně úspěšné.

Někteří se podivují, proč se Apple vlastně vůbec touto záležitostí zabývá, když se mu zatím nepodařilo dohodnout s čínskými mobilními operátory, možnou odpověď představuje následující zpráva:

iPhone se bude prodávat v Hongkongu a Macau

Hongkongská telekomunikační firma Hutchison minulý čtvrtek oznámila, že podepsala s Applem dohodu o prodeji iPhonu v Hongkongu a Macau, distribuci bude zajišťovat Hutchisonem vlastněný mobilní operátor Three (3). Tento operátor působí i v řadě evropských zemí (třeba v Británii či Irsku) a zaměřuje se na 3G sítě (což plyne už z jeho názvu). Všechny zmíněné firmy majetkově ovládá Hutchison Whampoa, obří investiční společnost sídlící v Hongkongu, dnes však již s celosvětovou působností.

Samotné prohlášení o prodávání iPhonu vyznělo úplně stejně jako všechna dosavadní oznámení, Apple snad operátorům rozesílá přetištěný formulář. Takže jako obvykle Hutchison neprozradil nic konkrétního, pouze uvedl, že začne telefon nabízet „později v letošním roce“ (jaké překvapení, tohle jsme už dlouho neslyšeli).

V této souvislosti začíná být jasné, proč Apple klade takový důraz na podporu čínštiny. Oproti kontinentální Číně sice jde o mnohem menší trhy, avšak s vysokou kupní silou (což platí především pro Hongkong).

Mimochodem, de iure se tak vlastně iPhone přece jen začne v Číně prodávat. Tyto bývalé evropské kolonie jsou od roku 1997 (Hongkong), respektive 1999 (Macao) formální součástí Číny, těší se však vysoké míře autonomie, zejména v ekonomické oblasti.

Obrovský trh kontinentální Číny by samozřejmě byl ještě lákavější, zatím se však zdá, že dohoda s hlavními čínskými operátory zůstává v nedohlednu, přinejmenším dokud se nezmění obchodní politika Applu. (Prohlášení některých operátorů, kteří začnou iPhone prodávat, naznačují, že to není tak úplně vyloučené.) A tak je docela dobře možné, že by Hongkong a Macao mohly Applu posloužit jako zadní vrátka do zbytku Číny. (O čínském šedém trhu, už dnes značně rozsáhlém, ani nemluvě.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: