Zprávy o iPhonu: vývojářský program i pro vývojáře mimo USA, rozpoznávání rukopisu ve firmwaru 2.0 a 3G iPhone pro Rakousko. (6.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: vývojářský program i pro vývojáře mimo USA, rozpoznávání rukopisu ve firmwaru 2.0 a 3G iPhone pro Rakousko. (6.5.08)

6. května 2008, 08.00 | Apple otevírá svůj vývojářský program také pro zájemce nesídlící v USA. Ve firmwaru 2.0 beta bylo objeveno vstupní rozhraní pro rozpoznávání rukopisu, ale jen pro čínštinu. A T-Mobile naznačil, že Rakousko poslouží jako testovací základna pro uvedení 3G iPhonu.

Objevilo se několik docela zajímavých zpráv souvisejících s iPhonem:

Vývojářský program se otevře pro zájemce mimo USA

Když Apple 6. března oficiálně představil vývojářskou sadu pro iPhone a iPod touch, rozběhl též související vývojářské programy.

Ty však zpočátku byly přístupné pouze pro zájemce z USA, příslušná webová stránka uváděla, že „program iPhone Developer Program bude zpočátku dostupný omezenému počtu vývojářů v USA a rozšíří se na další země v následujících měsících“. A nyní zřejmě již tato doba nastala, na vývojářské stránce pro iPhone totiž nyní stojí, že „iPhone Developer Program bude zpočátku dostupný omezenému počtu vývojářů během beta fáze“.

Z toho jasně plyne, že omezení na USA přestalo platit. Apple to sice zatím neoznámil oficiálně, ale už se objevují zprávy od mimoamerických vývojářů, že se dokázali do programu zařadit. Jeden Brit například tvrdí, že ho to přišlo na 59 GBP, tedy o trochu více než Američany. Ti za vstup do standardního vývojářského programu platí 99 USD, zmíněná částka v librách však odpovídá asi 116 USD.

Vzhledem k tomu, že by se ostrá verze vývojářské sady měla objevit koncem června, tento krok Applu nijak nepřekvapuje. Zároveň s hotovou vývojářskou sadou a firmwarem 2.0 má být spuštěn App Store, obchod s oficiálními aplikacemi pro iPhone. Větší počet vývojářů by měl zajistit širší nabídku aplikací, navíc se předpokládá rozšíření prodeje do dalších regionů, takže je žádoucí získat vývojáře v nich žijících, zvlášť v zemích, kde se nemluví anglicky, to může být docela důležité, tamní vývojáři by měli obstarat lokalizované aplikace. Těžit z toho ovšem budou i američtí zákazníci, již teď autoři mnohých zajímavých aplikací žijí mimo USA a se zpřístupněním vývojářského programu za hranice USA takových vývojářů ještě přibude.

Firmware 2.0 beta obsahuje rozpoznávání rukopisu pro čínštinu

Koncem dubna Apple uvolnil už čtvrtou beta verzi vývojářské sady a firmwaru 2.0. Firmware 5A258f od té doby probírají spousty lidí a snaží se něm najít nové funkce.

Nyní se v něm podařilo objevit podporu pro jazyky používající ideografická (obrázková písma). Jedná se především o čínštinu (tradiční a zjednodušenou), pro ni firmware 2.0 dokonce nabízí podporu rozpoznávání rukopisu. Vzhledem k tomu, že čínština užívá tisíce znaků, je prakticky nemožné nasadit pro ni klasickou virtuální klávesnici, rozpoznávání rukopisu vypadá jako schůdné alternativní řešení.

Nový firmware předkládá vstupní rozhraní pro čínštinu, v němž uživatel kreslí symboly, rozpoznávání rukopisu přitom ve sloupci vpravo vedle vstupní oblasti předkládá odpovídající čínské znaky. Funguje to v obou orientacích telefonu.

Rozpoznávání rukopisu však slouží jenom pro čínštinu, angličtinu nepodporuje (pro jazyky užívající latinku stejně nejspíš bude klasická virtuální klávesnice pohodlnější). Firmware 5A258f zahrnuje také japonštinu, ale zatím není jasné, zda zmíněné vstupní rozhraní zvládá tento jazyk.

S prodejem iPhonu v Číně to sice prozatím nevypadá příliš nadějně (s čínskými operátory neprobíhá ani přípravné vyjednávání a požadavek Applu na sdílení výnosů z měsíčních poplatků zákazníků odporuje tamním zvyklostem), ovšem i tak je podpora čínštiny důležitá, lze předpokládat, že se stejné vstupní rozhraní objeví pro iPod touch, což by mělo posílit jeho prodej na ohromném čínském trhu.

A pokud se potvrdí pověsti o tom, že se nové iPhony budou alespoň v některých případech prodávat neblokované, tak se do Číny mnohé z nich určitě dostanou, zvlášť když budou obsahovat výše popisovanou podporu čínštiny.

Rakousko možná bude testovací základnou pro 3G iPhone

Zdá se, že se 3G iPhone brzy objeví v Rakousku. Tamní deník Der Standard uvádí, že na tiskové konferenci ve Vídni rakouský T-Mobile potvrdil brzké uvedení 3G iPhonu (článek mluví o UMTS verzi, to je ovšem totéž) na rakouský trh. Rakousko by mělo být jednou prvních zemí, kam 3G iPhone přijde, údajně poslouží jako testovací základna nového modelu.

Ředitel marketingu rakouského operátora Hendrik Kasteel navíc zmínil, že pro nový iPhone budou existovat „flexibilnější“ nabídky, ale blíže to neupřesnil, takže lze jen spekulovat, co tím mínil. (Na mysl přichází prodej neblokovaného telefonu, případně dotování pořizovací ceny při uzavření smlouvy na delší dobu.)

Testování 3G iPhonu v Rakousku by celkem dávalo smysl, protože zatímco pokrytí technologií EDGE je dost omezené, na 75 procentech rozlohy země jde užívat UMTS sítě (a to včetně podpory protokolu HSDPA). Kasteel přímo prohlásil, že Rakousko je testovacím trhem pro 3G přístroje.

Bylo by však zřejmě předčasné mluvit o vídeňské konferenci jako o potvrzení vstupu 3G iPhonu na rakouský trh, německému serveru heise online rakouský T-Mobile sdělil, že sice plánuje uvedení UMTS iPhonu na trh, ale zatím nemůže a nesmí říci, kdy to bude. Operátor nejspíš hlavně nechce riskovat zhoršení vztahů s Applem, Steve Jobs na předčasná prozrazení novinek často reaguje dost prudce.

Při této příležitosti se zároveň objevily náznaky, jak to vypadá s dosavadním prodejem iPhonu v Rakousku (jenž byl zahájen letos v březnu). T-Mobile nechtěl uvést konkrétní čísla o prodeji, zmínil však, že v jeho síti bylo zatím zaregistrováno 8 000 iPhonů (to píše heise online, Der Standard mluví o 18 000, tudíž někdo z nich udělal chybu). Toto číslo však zahrnuje i odblokované telefony, případně přístroje oficiálně prodané bez blokování (z Francie), takže T-Mobile ve skutečnosti prodal stávajících 2G iPhonů (s EDGE) ještě méně.

Žádná velká sláva to není (i kdyby platilo vyšší číslo), rakouský T-Mobile nepochybně spoléhá na to, že s 3G iPhonem bude mít větší úspěch. Situace sice nadále zůstává nejasná, ale když se dají dohromady všechny dosavadní pověsti, mohl by se 3G iPhone objevit v Rakousku někdy koncem června, kdy se předpokládá zahájení jeho prodeje. Přetrvávají však mnohé nezodpovězené otázky, především jaké ceny budou pro nové iPhony nastaveny a zda se bude telefon nadále prodávat jen blokovaný. Protože se jedná o naše sousedy, bude další dění v Rakousku zajímavé také pro nás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: