Zprávy o iPhonu a iPodech: MTS potvrdil prodej v Rusku, údajná fotografie iPodu nano 4G, pověsti o úterní akci a Spore pro iPhone. (8.9.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu a iPodech: MTS potvrdil prodej v Rusku, údajná fotografie iPodu nano 4G, pověsti o úterní akci a Spore pro iPhone. (8.9.08)

8. září 2008, 13.00 | Prodej iPhonu v Rusku potvrdil také třetí operátor MTS. Objevila se údajná fotografie nového iPod nano 4. generace. Ars Technica předkládá dávku pověstí k úterní akci Applu, očekává iTunes 8 a firmware 2.1. A hra Spore Origins pro iPhone plně využívá možností telefonu.

Přes víkend se sešly též zprávy související s iPhonem a iPody:

Prodej iPhonu v Rusku potvrdil i třetí operátor MTS

Prodej iPhonu 3G v Rusku už minulý týden potvrdili dva z tamních tří hlavních mobilních operátorů, takže zpráva o tom, že se k nim připojil i třetí operátor Mobile Telesystem (MTS) sotva někoho překvapila.

MTS, největší ruský mobilní operátor, oznámil uzavření dohody s Applem o iPhonu v pátek, podle agentury Associated Press. Následoval tak ostatní dva operátory VimpelCom a MegaFon a stejně jako oni neudal žádné bližší podrobnosti, ani konkrétnější časové údaje (vyjma toho, že prodej začne ještě letos).

iPhone je v Rusku velice oblíbený, podle některých odhadů se tam již dnes provozuje až půl milionu původních iPhonů dovezených „šedými kanály“ a samozřejmě odblokovaných. Není tedy divu, že se Apple na takovýto trh snaží proniknout oficiálně, o podmínkách prodeje v Rusku se ovšem zatím nic konkrétnějšího není, předpokládá se však, že ruští operátoři iPhone 3G pravděpodobně nebudou dotovat.

Rusko se tak brzy stane další zemí, kde budou iPhone 3G oficiálně prodávat hned tři operátoři, první zemí s takovým uspořádáním byla Česká republika, tím ovšem většina podobností mezi oběma zeměmi končí, jedná se opravdu o hodně rozdílné trhy.

Údajná fotografie nového iPodu nano

O tom, že Apple na zítřek chystá mediální akci, se ví už déle než týden. Panuje všeobecná shoda na tom, že Apple zítra především představí nové iPody, očekává se hlavně nový iPod nano (čtvrté generace).

A jak se dalo čekat, již se objevila údajná fotografie nového iPodu nano. Přišel s ní server MacNN, ten tvrdí, že existenci nového iPodu nano může potvrdit a že získal ověřenou fotografii nového přehrávače. Přístroj podle MacNN přesně odpovídá informacím zakladatele Diggu Kevina Roseho, má protáhlé, zkosené pouzdro z hliníku, podobně jako iPod nano druhé generace. Stejné je též umístění dokového konektoru a vrací se i přinejmenším jedna z barev, jež ze současné řady iPodů nano zmizela – kus, který MacNN viděl, totiž měl kovově oranžovou barvu na způsob iPodu shuffle z počátku roku 2007. Ostatní barvy nového iPodu nano by měly být výraznější, než bledé odstíny stávajících iPodů nano třetí generace, tvrdí zasvěcené zdroje. Také balení nového iPodu nano by se mělo podobat balení iPodů shuffle, což ukazuje příslušný snímek.

Většina dalších podrobností zůstává neznámá, ale zasvěcenci tvrdí, že se nový přehrávač začne prodávat už tento týden, prakticky okamžitě po úterní mediální akci a nový iPod nano by mě být vyloučen z akce přikládající iPod zdarma k zakoupenému Macu (zásoby stávajících iPodů se prostě nějak vyprodat musí). Předpokládá se, že ceny nových iPodů nano budou podobné cenám stávajících modelů, avšak kapacita paměti by se měla zdvojnásobit na 16 GB (dost pravděpodobné při klesající ceně flash čipů).

Potvrzení či naopak vyvrácení těchto informací se dočkáme již zítra večer (našeho času).

Ars Technica předpovídá na úterý iTunes 8 a firmware 2.1

Také Ars Technica přišla s dávkou pověstí o tom, co nás čeká na úterní akci Applu, její informace se týkají softwaru.

Už minulý týden se objevily informace o tom, jaké novinky přinesou nové iTunes 8, jež by měl Apple zítra představit vedle nových iPodů. Mnozí však tyto zprávy přijímali se skepsí, včetně Ars Technicy, ale osoba se zákulisními informacemi ji informovala, že iTunes 8 byly skutečně pro zítřejší akci potvrzeny. A většina z toho, co o iTunes 8 uvedl Kevin Rose, též odpovídá skutečnosti (na podrobnosti se podívejte do výše odkazovaného článku).

Další zákulisní zdroj Ars Technice sdělil, že zítra bude rovněž vydán firmware 2.1 pro iPhone a iPod touch. Některé vlastnosti firmwaru 2.1 jsou již známé z beta verzí rozeslaných externím vývojářům, avšak podle onoho zdroje byly z beta verzí rozeslaných vývojářům záměrně odstraněny některé části, které si Apple přál utajit.

Ostrá verze firmwaru 2.1 by tak mohla obsahovat nečekaná překvapení. Na mysl přichází například podpora kopírování a vkládání či zprovoznění oznamovací služby nahrazující běh aplikací v pozadí. Případně něco zcela nečekaného, ovšem stejně dobře může jít pouze o nějaké nezajímavé drobnosti, to zjistíme zítra večer (kvůli časovému posunu se ovšem článek na MůjMacu objeví až ve středu ráno).

Pro nás bude důležité také to, zda firmware 2.1 bude konečně obsahovat oficiální podporu češtiny. O tom se na akci Applu pochopitelně příliš mluvit nebude, ale popis firmwaru 2.1 (bude-li skutečně vydán) to nepochybně zmíní.

Spore pro iPhone plně využívá možností telefonu

Jak víte z prvního dnešního článku, na trh minulý týden přišla hra Spore.

Ta podporuje řadu platforem, k nimž patří téá iPhone (a iPod touch, přirozeně). Verze Spore pro iPhone se však poněkud liší. Jmenuje se Spore Origins iPhone a není to prostý přenos verze z jiných platforem, ale přepracovaná hra snažící se maximálně využít grafických schopností iPhonu, jeho dotykového (multi-touch) uživatelského rozhraní a integrovaného akcelerometru.

Spore pro iPhone vydává Electronic Arts Mobile a její producent Mike Pagano prohlásil, že jeho tým na hře pracoval s pomocí vývojářské sady (SDK) pro iPhone celé měsíce a její schopnosti je překvapily.

Narozdíl od verze pro Mac a PC, jež začínají od fáze mikroorganismů, z nichž se vývojem postupně dojde až rozvinuté civilizaci, se hra pro iPhone omezuje pouze na buněčnou fázi v pravěkém moři. Hlavním cílem hry je udržet se na vrcholu potravního řetězce v celkem 35 úrovních hry. (Jen pro úplnost, Spore Origins existuje také pro iPody s dotykovým kolečkem, kvalit verze pro iPhone ovšem kvůli omezením daného hardwaru nedosahuje.)

Pravděpodobně si pamatujete, že při prvním oficiálním představení vývojářské sady byla mezi předváděnými aplikacemi předběžná verze Spore, napsaná za dva týdny. Od té doby se ovšem hodně změnilo, vývojáři EA zjistili, že vývojářská sada umí spoustu věcí, které neočekávali. Například bylo možné využít hardwarové akcelerace iPhonu k vytvoření paralaktických efektů, k prolínání obrázků a pro 3D grafiku v měřítku, jaké dříve nebylo na mobilních zařízeních možné.

Pagano tvrdí, že Spore Origins pro iPhone nabízí zcela odlišný herní zážitek oproti stávajícím hrám na mobilních zařízeních, měla by poskytnout herní zážitky na tři až pět hodin podle zdatnosti hráče.

Na druhou stranu proti verzi Spore pro osobní počítače varianta pro iPhone některé věci nedovoluje. Nejde stahovat již vytvořené příšerky a hra rovněž nepodporuje hru více hráčů přes Internet. Při tvorbě příšerek však lze importovat textury či obrázky (včetně fotografií tváří). A snímky ze hry se dají odesílat elektronickou poštou nebo sdílet s přáteli na MySpace a podobných sociálních sítích.

Podle Pagana už první hry typu Super Monkey Ball od Segy ukázaly, že iPhone má značný potenciál jako herní platforma, ale to považuje jen za špičku ledovce. Telefon Applu pokládá za „plně životaschopnou platformu“ a programátoři podle něj teprve začínají pořádně využívat jeho možností. Přirovnává iPhone ke konzole Sony PlayStation I, kdy vývojáři her potřebovali čas, aby začali plně využívat možností her distribuovaných na CD-ROM (zatímco předchozí konzoly používaly paměťové kazety s omezenou kapacitou).

Spore Origins pro iPhone by se měl začít nabízet na App Store za 10 USD. Představu o tom, jak tato hra vypadá a jak se na iPhonu hraje, si lze udělat například z tohoto ukázkového videa na YouTube.

EA Mobile navíc má v plánu i řadu dalších her pro iPhone a iPod touch, už oznámila devět chystaných titulů: Yahtzee Adventures, EA Mini Golf, Lemonade Tycoon, Mahjong, Monopoly: Here & Now The World Edition, Sim City, Tiger Woods 09, Need for Speed Undercover a The Sims 3.

Jak vidět, velcí distributoři her tuší v iPhonu zajímavou příležitost (pokud by se naplnily některé odhady počtu prodaných iPhonů, jednalo by se o trh srovnatelný se specializovanými přenosnými herními konzolami), bude rozhodně zajímavé sledovat další vývoj v této oblasti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: