Softwarové zprávy: Údajné novinky iTunes 8, Canto Cumulus 7.6 a AppleJack 1.5. (4.9.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové zprávy: Údajné novinky iTunes 8, Canto Cumulus 7.6 a AppleJack 1.5. (4.9.08)

4. září 2008, 06.00 | Objevily se nové pověsti o vlastnostech iTunes 8. Canto Cumulus 7.6 vylepšuje práci s PDF a s PowerPointem. A záchranná utilita AppleJack 1.5 je nyní kompatibilní s Leopardem.

V tomto článku najdete popis několika softwarových novinek pro Macy, druhý dnešní článek přináší bližší popis údajných nových iPodů.

Také zde první softwarová novinka vychází z nepotvrzených pověstí:

iTunes 8 mají přinést podporu HDTV a automatickou tvorbu přehrávacích seznamů

Bylo potvrzeno, že příští úterý (9. září) Apple uspořádá mediální akci. Tam by se měly představit hlavně nové iPody, ale čekají se též další novinky, mezi nimi uvedení softwaru iTunes 8.

A právě o vlastnostech tohoto softwaru pojednávají nové pověsti. Opět s nimi přišel Kevin Rose z Diggu.

Ten tvrdí, že se dostal k doprovodným poznámkám nové verze iTunes, podle nich uživatelé dostanou možnost stahovat televizní epizody v HD kvalitě, Apple tak zřejmě nabídne HD obsah i mimo Apple TV a ten by se nejspíš již neomezoval jen na filmy jako nyní.

iTunes 8 by dále měly obsahovat doporučující systém nazvaný Genius, který bude automaticky vytvářet přehrávací seznamy (playlisty) ze skladeb, o nichž software usoudí, že se k sobě dobře hodí. Nové iTunes budou také nabízet postraní lištu doporučující nákup skladeb na iTunes Store, podobně jako to dělá už dnes funkce Just for You v samotném iTunes Store, jež doporučuje alba podle nákupní historie zákazníka.

Dále by měl software obsahovat nový vizualizátor a též mřížkové (Grid) zobrazení, vizuálně třídící alba, obdobnou metodu používá k pohybu po hudbě software přehrávače Microsoft Zune.

Sice se jedná o nepotvrzené pověsti, ale všechny tyto novinky vypadají jako rozumné a potřebné, to platí zvlášť o rozšíření nabídky HD obsahu, který se začíná pomalu stávat standardem (alespoň v některých zemích).

Za pět dní uvidíme, kolik z těchto novinek se do iTunes 8 skutečně dostane (budou-li na oné akci opravdu představeny).

Canto Cumulus 7.6 vylepšuje práci s PDF a s dokumenty PowerPointu

Firma Canto vydala svůj software správy obsahu Cumulus v nové verzi 7.6.

Jde o systém typu klient-server, použitelný jen v síti a určený spíše pro rozsáhlejší organizace, který existuje jak pro Windows, tak pro Mac OS X (a podporuje rovněž Linux a Solaris). Na konci loňského roku se objevila verze 7.5.2, jež zlepšila kompatibilitu s Leopardem, nyní přichází další významnější aktualizace. (Podrobnější informace o systému Cumulus 7 najdete na Grafice.)

K novinkám verze 7.6 patří integrované vykreslování miniatur PDF dokumentů, které funguje na všech podporovaných operačních systémech a platformách, včetně webových prohlížečů, aniž by bylo třeba mít nainstalovaný Adobe Reader nebo Acrobat.

Rovněž se zlepšilo zacházení s dokumenty PowerPointu, uživatelé mohou vytvářet prezentace PowerPointu z katalogizovaných prezentací, snímků a obrázků, a to i bez nainstalovaného PowerPointu. Nová verze Cumulu nové prezentace navíc uloží do souborů, které půjde uložit na flash disk či jiná přenosná média.

Podrobnější popis novinek verze 7.6 naleznete v tomto PDF dokumentu.

Canto Cumulus 7.6 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší. Jak již bylo řečeno, jedná se o řešení určené pro podniky, cena se proto liší podle konkrétní instalace, nízká ovšem rozhodně není, pohybuje se v řádu desítek až stovek tisíců Kč, poskytuje však odpovídající služby.

AppleJack 1.5 spolupracuje s Leopardem

V nouzových případech může přijít vhod utilita AppleJack. Ta umožňuje spustit Mac i v případě, že se nedá nahrát grafické uživatelské rozhraní a nemáte po ruce spouštěcí CD. Utilita se spustí v jednouživatelském režimu a nabízí jednoduchá menu, z nichž lze spouštět různé opravné funkce, jež by měly daný stroj vrátit do provozuschopného stavu, přičemž není potřeba spouštěcí disk.

Stačí Mac restartovat do jednouživatelského režimu přidržením kombinace Command-S během spouštění a pak napsat příkaz applejack, či applejack auto (automaticky provede všechny opravné úlohy), anebo applejack auto restart (to nakonec počítač ještě automaticky restartuje).

Tato utilita byla nyní vydána v nové verzi 1.5, jejíž hlavní novinka spočívá v tom, že je konečně plně kompatibilní s Leopardem, což dnes samozřejmě představuje velice důležitou vlastnost.

AppleJack 1.5 se dá stáhnout ze SourceForge, to napovídá, že jde o otevřený software, který vás nebude nic stát (rozhodně však není bezcenný). Uživatelé Leoparda a Tigera by si měli stáhnout verzi 1.5, pro ty, kdo stále zůstávají u Panthera či dokonce Jaguara, se nabízí starší verze 1.4.3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: