Zprávy o iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu 4

13. září 2010, 00.00 | Program bezplatných pouzder pro iPhone 4 končí 30. září. iPhone 4 se začal prodávat v Jižní Koreji, počet předběžných objednávek dosáhl 300 000. Foxconn nyní vyrábí 137 000 iPhonů 4 denně. A TomTom nabízí ke své automobilové GPS sadě zdarma adaptér pro iPhone 4.

Koncem minulého týdne se objevilo několik zpráv souvisejících s iPhonem 4, jež stojí za zmínku:

Program bezplatných pouzder pro iPhone 4 skončí 30. září

Jistě si pamatujete na bouřlivé debaty okolo oslabení příjmu signálu iPhonu 4 při uchopení určitým způsobem, plynoucího z užité externí antény. Zuřivé spory zastánců a kritiků iPhonu 4 přiměly Apple v polovině července uspořádat tiskovou konferenci.

Na ní sice Steve Jobs prohlásil, že stejným problémem trpí i ostatní telefony, ale přesto Apple spustil program, v jehož rámci nabídl ochranná pouzdra pro telefon zdarma a dokonce se zavázal vrátit peníze těm, kdo si takové pouzdro od Applu již koupili („oficiální“ pouzdro Bumper totiž původně stálo 29 USD).

Ovšem už při vyhlášení Apple jasně řekl, že program bude trvat do 30. září a pak se rozhodne, co dál. A minulý pátek Apple oznámil, že program skutečně 30. září končí.

Na stránce programu pro bezplatná pouzdra se objevilo oznámení, podle něhož Apple nyní vidí, že problém s oslabováním signálu je ještě menší, než se původně myslelo. Jen malé procento uživatelů iPhonu 4 potřebovalo pouzdro, těm Apple chce nadále poskytovat pouzdro Bumper zdarma. Ale pro všechny ostatní program končí, nebude se již vztahovat na iPhony 4 prodané po 30. září 2010. Zároveň tam však stojí, že uživatelé, kteří by přece jen zaznamenali problém s anténou, si mohou pouzdro Bumper vyžádat zdarma u služby AppleCare.

Jinými slovy, majitelé iPhonů 4 prodaných po 30. září už nebudou mít automatický nárok na pouzdra zdarma, budou muset Apple přesvědčit, že pouzdro skutečně potřebují. Takových lidí asi mnoho nebude, takže v podstatě celý program od října skončí, těch vytrvalců, co zkusí dál žádat Apple, asi již mnoho nebude. Vzhledem k výrobní ceně pouzder by sice pro Apple nebylo nijak osudné, ani kdyby pouzdro přidával ke každému iPhonu, ale pochopitelně to něco stojí (nenulové náklady jistě má také administrativa okolo toho).

Ukončení programu bezplatných pouzder přirozeně vyvolalo dohady, že Apple připravuje po 30. září hardwarovou úpravu iPhonu 4 (uvažovalo se o nějaké formě izolace externí antény), v srpnu to tvrdil vedoucí pracovník mexického operátora Telcel, ale to se nezdá příliš pravděpodobné, takový krok by neušel pozornosti médií, nejspíš se na telefonu nic měnit nebude, zcela jasno v tom ovšem bude teprve počátkem října.

Začal prodej iPhonu 4 v Jižní Koreji

Problémy iPhonu 4 s anténou zjevně zákazníky neodrazují, o čemž svědčí jejich zájem o tento telefon. To platí také o jednom z nejvýznamnějších mobilních trhů na světě, o Jižní Koreji. Tam se počal iPhone 4 prodávat minulý pátek, ale už od konce srpna bylo možné podávat předběžné objednávky u operátora KT, který jako jediný iPhony v této zemi prodává a provozuje.

Zájem byl velký, KT oznámil (v deníku Korea Times), že počet předběžných objednávek dosáhl celkem 300 000 kusů, přičemž jen minulý pátek jich přibylo dalších 20 000. KT tak již teď má skluz v jejich vyřizování, ovšem i tak si za první den iPhone 4 odneslo 10 000 zákazníků.

V každém případě zaznamenal iPhone 4 v Jižní Koreji ještě lepší nástup než jeho předchůdce iPhone 3GS, jehož se tam dosud prodalo 900 000 kusů. To znamená, že samotné vyřízení už podaných objednávek iPhonu 4 bude plnou třetinou počtu dodaných iPhonů 3GS.

Jihokorejský trh je silně konkurenční a navíc tamní regulační úřady postupují velice přísně (zvlášť vůči zahraničním výrobcům), a tak Apple musel podstatně posílit své servisní služby a zlepšit jejich podmínky (jihokorejské úřady totiž začaly zkoumat stížnosti na vysoké servisní poplatky a na to, že jako náhradní telefony se často dávaly repasované kusy).

A samozřejmě musí Apple v této zemi čelit silné konkurenci domácích výrobců LG a Samsung, jejichž nové telefony s Androidem jsou opravdu hodně vyspělé (modelu Galaxy S prodal Samsung ve své domovině za první dva měsíce přes 800 000 kusů a stal se tak opět největším výrobcem chytrých telefonů v Jižní Koreji).

Do hry vstupuje též soupeření mezi operátory KT a SK Telecom. SK Telecom, největší jihokorejský operátor, prosazuje telefony s Androidem, zatímco KT (druhý největší operátor) vsází spíše na iPhone, dá se ovšem předpokládat, že se na tomto trhu nakonec uplatní všichni výrobci.

V každém případě bude Jižní Korea pro Apple důležitý trh, i když se na něm asi bude muset snažit víc než jinde, KT předpokládá, že již brzy prodá milion iPhonů 4.

Foxconn vyrábí 137 000 iPhonů 4 denně

Z výše uvedeného plyne, že po iPhonu 4 je stále značná poptávka, již není snadné uspokojit, proto Apple nechal své OEM partnery dále zvýšit objem výroby tohoto telefonu.

Ten nyní dosáhl skutečně značné výše, Terry Gou, zakladatel a prezident Foxconnu, který výrobu iPhonu 4 zajišťuje, minulý týden řekl (týdeníku BusinessWeek v rámci rozsáhlého titulního článku o Foxconnu), že továrna v čínském Šen-ženu teď vyrábí zhruba 137 000 iPhonů 4 denně. To dává 1,5 kusu za sekundu, 90 za minutu a za celý rok 50 milionů (ve skutečnosti to ovšem bude méně vzhledem k nezbytným prostojům).

Gou také podotkl, že výroba iPhonu 4 vyžaduje některý nesmírně drahý hardware, například kovový rámeček telefonu (sloužící zároveň jako tolik diskutovaná anténa) se dá vyrábět jen strojem běžně užívaným pouze pro prototypy, protože má nízký výstupní výkon. Apple však specifikace telefonu odmítl změnit, a tak bylo nutné koupit přes 1 000 těchto strojů při ceně 20 000 USD za kus, přestože většina podniků mívá takový stroj jen jeden.

Apple je očividně hodně náročný zákazník, ovšem vzhledem k objemu zadávané výroby se vyplatí jeho přání plnit. A nově zvýšená úroveň výroby by měla pomoci postupně celosvětově uspokojit poptávku po iPhonu 4. Zatím však webový obchod Applu stále udává jako dodací lhůtu pro iPhone 4 tři týdny, uvidíme, zda se to začne nyní měnit.

TomTom nabízí ke své automobilové GPS sadě zdarma adaptér pro iPhone 4

Od iOS 3.0 bylo možné začít psát plnohodnotné navigační aplikace, čehož samozřejmě využily přední firmy zabývající se GPS navigacemi. Jedno z nejznámějších jmen tohoto oboru, firma TomTom, však svou aplikaci pro iPhone vydala až se značným zpožděním (s mapami východní Evropy včetně ČR tato aplikace stojí skoro 50 EUR, současná verze ovšem už podporuje iOS 4 včetně multitaskingu.)

A s ještě větším zpožděním začala TomTom dodávat svou automobilovou GPS sadu, jež zahrnuje spoustu dodatečného hardwaru (včetně vlastního GPS přijímače, napojení na autorádio a handsfree).

Je dost drahá (kvůli tomu všemu dodatečnému hardwaru), v Evropě se prodává za 100 EUR, dokáže však spolupracovat i s jinými navigačními aplikacemi, než je ta od TomTomu (tu mnozí silně kritizují, zato chválu sklízí aplikace Navigonu, jež by měla s automobilovou sadou rovněž hladce spolupracovat).

Sada je však určena jen pro iPhone 3G a 3GS, iPhone 4 v ní držet nebude, protože má odlišné rozměry. Samozřejmě se však již našlo řešení, TomTom začala od 10. září nabízet adaptér pro iPhone 4. Ten se prostě vloží do stávající automobilové sady a do něj už hladce vklouzne iPhone 4.

Od 10. září se nové sady dodávají s tímto adaptérem, stávající vlastníci si mohou adaptér zdarma objednat u TomTomu v tomto formuláři. A díky tomu jak noví, tak i stávající majitelé automobilové sady TomTom mají možnost použít ji též pro iPhone 4.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: