Zprávy o iOS a jeho aplikacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS a jeho aplikacích

8. listopadu 2011, 00.00 | Apple krátce po sobě vydal první a druhou beta verzi iOS 5.0.1, řešící mimo jiné potíže s výdrží baterie. Aplikace GarageBand 1.1 funguje také na iPhonu a iPodu touch. V App Store se objevila aplikace pro Gmail, ale kvůli chybě ji Google záhy zase stáhnul. A Apple skutečně převzal firmu C3 Technologies zabývající se 3D mapami.

Minulý týden se sešla též řada důležitých zpráv o iOS a jeho aplikacích:

iOS 5.0.1 by měl vyřešit potíže s výdrží baterie

Mnozí uživatelé nového iPhonu 4S si stěžovali na malou výdrž jeho baterie a podobné potíže zaznamenali také vlastníci dalších zařízení, na něž nainstalovali nový iOS 5. A minulou středu Apple v podstatě potvrdil, že skutečně jde o chyby v iOS 5.

Webu The Loop Jima Dalrympla totiž mluvčí Applu sdělil, že malý počet zákazníků ohlásil kratší než očekávanou výdrž baterie na zařízeních s iOS 5. A dodal, že Apple našel několik chyb, jež ovlivňují výdrž baterie. Za několik týdnů vydají softwarovou aktualizaci, která je napraví.

První beta verze iOS 5.0.1 opravila řadu chyb

A skutečně, ještě tentýž den (tedy ve středu 2. listopadu) vývojáři obdrželi první beta verzi iOS 5.0.1, sestavení 9a402. Podle doprovodných poznámek tato beta verze opravuje chyby ovlivňující výdrž baterie, přidává multitaskingová gesta pro původní iPad, opravuje chyby spojené s funkcí „Documents in the Cloud“, zlepšuje rozpoznávání řeči při diktování pro australské uživatele a dále ještě zahrnuje bezpečnostní opravy.

Navíc zavádí pro vývojáře nový způsob, jak určit soubory, které mají zůstat na zařízení uloženy, i když dochází úložná kapacita. Jak totiž upozornil Marco Arment, iOS 5.0 nenabízel způsob uložení souborů, jež sice není třeba zálohovat, ale neměly by se náhodně mazat, což působilo potíže aplikacím ukládajícím offline data. iOS 5.0.1 by to zřejmě měl napravit.

Vedle oficiálně popsaných chyb však první beta verze iOS 5.0.1 vyřešila ještě jednu další chybu. Za určitých okolností totiž heslem chráněný iPad 2 mohli probudit, i když s omezenými funkcemi, neoprávnění uživatelé.

Stačilo přístroj uspat během vypínání, pak ho mohl jiný uživatel s krytem Smart Cover či nějakým podobným krytem nebo dokonce i jenom s malým magnetem znovu probudit a proceduru vypínání zrušit, čímž se vrátil do domovské obrazovky. Jestliže zůstaly otevřené nějaké aplikace, mohl je vetřelec v omezené míře používat. Popsaná situace sice vzniká jen zřídka, ale iOS 5.0.1 řeší i ji.

Avšak první beta verze iOS 5.0.1 sama nebyla bez problémů, nejméně 20 vývojářů oznámilo, že přístroje s touto verzí iOS nemohou aktivovat.

Už po dvou dnech vyšla druhá beta verze

Není jisté, jestli Apple reagoval právě na tyto stížnosti, ale v každém případě již po dvou dnech, tedy ve čtvrtek 4. listopadu, uvolnil druhou beta verzi iOS 5.0.1, sestavení 9A404.

Tato druhá beta verze je dostupná jak ke stažení z vývojářského portálu Applu, tak také jako bezdrátová (OTA) aktualizace stažitelná přímo na zařízení s iOS 5.x (v tom případě by navíc měla fungovat jako rozdílová aktualizace). O druhé beta verzi 5.0.1 však zatím nejsou známy žádné bližší podrobnosti, ale jistě opravuje další chyby.

GarageBand 1.1 pro iOS se dá používat také na iPhonech a iPodech touch

Minulé úterý Apple přišel ještě s jednou novinkou týkající se iOS, vydal verzi 1.1 aplikace GarageBand pro iOS. O tom, jak velký význam tomu Apple přikládá, svědčí, že uvedení téhle aplikace oznámil tiskovou zprávou (už je dostupná i v českém překladu).

Hudební aplikace GarageBand byla původně vyvinuta pro Mac OS X (první verze se objevila v roce 2004) a později se stala součástí mediálního balíku iLife. Avšak při představení iPadu 2 letos v březnu Apple zároveň oznámil též přenesení této aplikace pod iOS, tehdy však fungovala pouze na iPadech obou generací (MůjMac zanedlouho poté přinesl recenzi této aplikace).

Ovšem to se s verzí 1.1 změnilo, teď už je GarageBand univerzální aplikace schopná pracovat na iPadech, iPhonech a iPodech touch. Také na iPhonech a iPodech touch podporuje až osm zvukových stop, hudební nástroje ovládané dotyky, střihové nástroje a export vytvořených skladeb.

Mimoto to ale GarageBand 1.1 nabízí ještě další vylepšení pro všechna podporovaná zařízení. Uživatelé nyní mohou pro nástroje Smart Instruments (Chytré nástroje) vytvářet vlastní akordy (předtím jich bylo možné použít jen osm na danou tóninu) a nástroj Smart Keyboard (Chytré klávesy) nově může používat Arpeggiator a pro všechny dotyky ovládané nástroje se dá nastavovat též rychlost. (A aplikace je nyní plně lokalizovaná do češtiny.)

Pro signatury tempa lze používat 3/4 a 6/8 značky, je možné resetovat tóninu skladby bez transpozice původních nahrávek, skladby lze transponovat o půltóny nebo o celé oktávy, přibyly nové kvantizační možnosti při nahrávání a skladby se mohou do iTunes exportovat také jako nekomprimované AAC a AIFF soubory. Aplikace přináší ještě četná další zlepšení, například automatické doznívání a vylepšené možnosti importu zvuku.

GarageBand 1.1 pracuje na iPhonech 3GS, 4 a 4S, iPodech touch 3. a 4. generace a samozřejmě na všech iPadech s iOS 4.3 nebo vyšším. Není to však žádný drobeček, z App Store se musí stáhnout plných 501 MB. Stojí 4,99 USD nebo 3,99 EUR, ovšem vlastníci předchozí verze pro iPad dostanou novou verzi zdarma.

Aplikace Gmail byla z App Store záhy stažena kvůli chybě

Také dorazilo několik zpráv o aplikacích Googlu pro iOS. Apple a Google sice již delší dobu nemají příliš přátelské vztahy, protože si v řadě oblastí vzájemně konkurují, ale pro Google je důležité především to, aby jeho služby využívalo co nejvíce lidí, a tak pochopitelně nemůže platformu iOS s tolika potenciálními uživateli opomíjet.

Nebylo proto nijak překvapivé, když minulou středu Google vydal aplikaci Gmail pro iOS, jež měla umožňovat snadný přístup k poštovní službě Googlu, oznámil to na blogu Gmailu. Aplikace dovolovala procházení schránky, hledání zpráv a na iPadu bylo možné pracovat v rozděleném zobrazení (poskytujícím současné zobrazení schránky a vybrané zprávy). Nabízela tíž organizační funkce Gmailu pro označování zpráv, jejich archivaci a podobně.

V App Store se aplikace Gmail nabízela pouze několik hodin

Avšak už za několik hodin po zveřejnění této aplikace v App Store ji Google zase stáhl, oznámení na svém blogu doplnil dodatečnou poznámkou, že ho k tomu vedla chyba související s oznamováním. Po spuštění aplikace totiž uživatel obdržel oznámení o chybovém hlášení a aplikace Gmail se navíc nedala najít v nastaveních iOS pro oznamování.

Uživatelům se ovšem na aplikaci nelíbily i další věci, třeba to, že příliš připomínala webovou verzi Gmailu (nadále přístupnou z Mobile Safari), nebo že nedovolovala přidat více účtů. Oproti webové verzi však aplikace iOS přece jenom něco uměla navíc, například dokázala vybírat poštovní adresy z adresáře přístroje a přímo ze zobrazení pro sestavení zprávy se daly přidávat mediální přílohy.

Aplikace Gmail se do App Store dosud nevrátila, ale Google jistě pracuje na nápravě. Ovšem ti, kdo si ji již stáhli, ji mohou používat dál, budou se ovšem muset vyrovnat se zmíněnými chybami.

Google v poslední době nějak nemá štěstí na aplikace iOS, podobné potíže zaznamenal též s novou verzí aplikace pro Google Voice, zdá se, že jeho vývojáři mají potíže s přechodem na iOS 5.

Došlo k menší aktualizaci klienta služby Google+

Už minulé úterý Google také aktualizoval klientskou aplikaci iOS pro svou sociální síť Google+ na verzi 1.0.6.2591 (předchozí aktualizace dorazila koncem září). Tato nová verze především podporuje používání Google+ na doménách hostovaných prostřednictvím Google Apps, dále přidává podporu pro oznamování psaní a přítomnosti v Messengeru, doplňuje podporu tlačítka „+1“ pro fotografie a opravuje některé chyby.

Tato aktualizace přišla o den později než nová verze klienta Google+ pro Android, jež toho změnila mnohem více, ale to těžko někoho překvapí, svou vlastní mobilní platformu Google pochopitelně podporuje silněji (navíc klienta pro Android musel přizpůsobit nově uvedené verzi 4.0 Androidu).

Klient Google+ pro iOS se dá stáhnout zdarma, pracuje na všech zařízeních s iOS 4.0 nebo vyšším, stále to však není univerzální aplikace a uživatelům toho v ní pořád ještě hodně chybí.

Apple skutečně převzal mapovou firmu C3 Technologies

Mimochodem, když už zmiňujeme soupeření mezi Applem a Googlem, již dlouho se mluví o tom, že Apple chystá vlastní mapovou službu, jež by měla konkurovat mapám Googlu. iOS (a vlastně také Mac OS X) pořád používají mapovou službu Googlu, ovšem Apple už delší dobu skupuje firmy, které mají něco do činění právě s mapami.

V roce 2009 převzal firmu Placebase a v létě 2010 získal firmu Poly9. A letos v létě se začalo mluvit o tom, že neznámý kupec převzal švédskou firmu C3 Technologies zabývající se 3D mapami.

Již tehdy sílilo podezření, že oním novým vlastníkem je právě Apple a koncem října 9to5mac oznámil, že podle jeho zdrojů Apple skutečně vlastní C3 Technologies, protože tři její klíčoví vedoucí pracovníci jsou nyní součástí divize iOS Applu, i když stále zůstávají ve Švédsku.

C3 Technologies, jež vznikla vydělením z koncernu Saab AB zabývajícího se leteckou a zbrojní výrobou, vyvolala velkou pozornost letos v lednu na výstavě CES 2001, když tam předvedla svou technologii 3D map pro iOS a pro Android. (Její možnosti názorně předvádí tohle video průletu nad norskou metropolí Oslo. Základní principy užitého 3D mapování vysvětluje starší video Saabu.) Licenci na ni si mimo jiné pořídila též Nokia, používá ji pro své vlastní 3D mapy.

C3 Technologies nabízela také obdobu Street View a panoramata interiérů

MacRumors v této souvislosti připomíná, že C3 Technologies předtím, než ji převzal Apple, pracovala též na obdobě Street View (uvádí to článek BrightSideOfTheNews z ledna popisující představení možností C3 Technologies na CES 2011) a vytvářela i panoramatické fotografie interiérů, užitý postup popsal SingularityHub (pomocí speciálního kamerového systému bylo možné vytvořit 3D model vnitřku budovy stejnými technologiemi jako modely pro ostatní 3D mapy, narozdíl od Street View ovšem pro interiéry byla obvykle potřebná spolupráce s vlastníkem dané budovy).

Není samozřejmě jisté, zda tohle všechno Apple využije, ale pokud opravdu spustí vlastní mapovou službu, dá se předpokládat, že nějakou obdobu Street View nasadí, už kvůli tomu, aby se vyrovnal dosavadnímu řešení Googlu.

Možná však bude ještě nějakou dobu trvat, než Apple svou vlastní mapovou službu zprovozní, vždyť od první akvizice tohoto druhu uplynuly již skoro dva roky. Je ovšem možné, že převzetím C3 Technologies Apple už získal vše potřebné a zanedlouho skutečně vyrukuje s vlastními mapami, které díky nejnovější koupi zřejmě budou schopné poskytovat také 3D zobrazení a obdobu Street View.

Zároveň je zřejmé, že technologie C3 Technologies Apple sotva zpřístupní konkurenci (pro Android se jistě už nabízet nebudou) a vůči stávajícím držitelům licencí asi též nebude příliš vstřícný (nakonec Nokia je rovněž konkurent, i když slábnoucí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: