Zprávy o chystaném softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o chystaném softwaru pro Macy

15. listopadu 2010, 00.00 | Apple a Oracle se dohodli na společné implementaci OpenJDK pro Mac OS X. Steve Jobs přislíbil na příští rok novou verzi Final Cut Studia a naznačil, že Keynote '11 bude moci posílat své prezentace na Apple TV. A otevřený dopis žádá virtualizaci Mac OS X Serveru na hardwaru nepocházejícím od Applu.

Apple minulý týden vydal řadu softwarových novinek pro Macy, avšak objevily se i další zprávy o softwaru, který se teprve chystá nebo se o něm alespoň uvažuje:

Apple se dohodl s Oraclem na společném projektu OpenJDK pro Mac OS X

Události poslední doby vyvolaly dost značné obavy o další osud Javy pod Mac OS X. Když Apple koncem října uvolnil její nové aktualizace pro Leoparda a Snow Leoparda, v doprovodné vývojářské dokumentaci poznamenal, že současná implementace Javy je nadále nedoporučovaná (deprecated) a může být z budoucí verze Mac OS X odstraněna.

Brzy poté ale Steve Jobs v odpovědi na dotaz k této záležitosti naznačil, že by se způsob distribuce Javy mohl změnit (v současnosti se o aktualizace Javy a jejich distribuci koncovým uživatelům stará samotný Apple), avšak teprve minulý pátek se vyjasnilo, jak tomu bude s Javou na Macu dál, Apple k tomu dokonce vydal tiskovou zprávu.

Firmy Apple a Apple Oracle totiž oznámily svůj nový společný projekt OpenJDK pro Mac OS X (Oracle po převzetí Sunu vlastní také všechna práva k Javě, OpenJDK je otevřenou implementací Javy, na níž Sun začal pracovat již v roce 2006).

V rámci nové dohody Apple poskytne nástroje a prostředky potřebné k přenesení Javy SE 7 pod Mac OS X, půjde například o knihovny tříd, sadu komponent pro práci v sítích, základ nového grafického klienta a o jak 32bitový, tak 64bitový virtuální stroj odvozený z virtuálního stroje HotSpot (který nabízí takové vlastnosti jako JIT kompilaci a adaptivní optimalizaci zvyšující výkon zpracování javového kódu).

Díky implementaci v podobě OpenJDK bude nová javová technologie Applu dostupná všem vývojářům pracujícím s otevřeným softwarem.

Dohodu uvítaly obě strany. Pro Oracle je přirozeně důležité, aby byla Java dostupná pro Mac OS X, protože bez toho by ji těžko propagoval jako řešení vhodné pro více platforem. Podporu OpenJDK už v říjnu vyslovila také IBM, takže nyní tuto implementaci podporují tři velice významná jména softwarového průmyslu.

A Apple se zase již nebude muset starat o aktualizace a bezpečnostní opravy Javy, ty bude po vzniku OpenJDK pro Mac dodávat přímo Oracle (předejde se tak situacím z minulosti, kdy Apple občas opravy Javy implementoval i s několikaměsíčním zpožděním).

Tisková zpráva navíc obsahuje ujištění, že Java SE 6 od Applu bude nadále dostupná jak ve Snow Leopardovi, tak také v chystaném Mac OS X Lion (o čemž se začínalo pochybovat), Javu SE 7 a další budoucí verze už bude pro Mac OS X dodávat Oracle (stejně jako pro ostatní platformy).

Obavy, že Apple Javu z Mac OS X vypustí, tak byly přehnané, zatím stále bude dostupná jeho Java SE 6 (nebudou ji moci používat pouze aplikace obchodu Mac App Store, protože ten nedovolí užití nedoporučovaných technologií), až bude hotové OpenJDK pro Javu SE 7, všechna omezení zmizí a Java pro Mac OS X se dostane na stejnou úroveň s implementacemi ostatních platforem.

Nekritičtí obdivovatelé Applu by sice asi chválili i odstranění Javy, kdyby k němu skutečně došlo, ale vývojáře by to rozhodně nepotěšilo, protože mnohá podniková řešení Javu vyžadují, stejně jako určité další aplikace. Zvlášť podnikové správní nástroje Javu využívají kvůli podpoře více platforem (například terminálová řešení Citrixu) a byly v ní napsány i některé oblíbené aplikace (třeba FTP klient CyberDuck).

Nyní se ovšem zdá být budoucnost Javy pod Mac OS X docela nadějná, až bude nové OpenJDK hotové, zmizí většina dosavadních potíží, Apple většinu starostí s Javou totiž poté přesune na Oracle (tento přístup zřejmě v poslední době Apple volí častěji, podobně například přestane předinstalovávat na nové Macy Flash Player, uživatelé si budou moci jeho nejnovější verzi stáhnout přímo od Adobe).

Nová verze Final Cut Studia by se mohla objevit už brzy

Hodně dohadů koluje také kolem profesionálního střihového balíku Applu, Final Cut Studia. K jeho poslední významné aktualizaci došlo v červenci 2009, letos v květnu se pak objevilo tvrzení, že by Apple mohl změnit jeho zaměření a uzpůsobit ho pro širší uživatelské vrstvy, což však záhy popřel samotný Apple a v říjnu se vynořily pověsti o tom, že nová verze tohoto balíku byla odložena na příští rok. Navíc se údajně odložilo též zavedení jednotného uživatelského rozhraní pro všechny jeho aplikace (až na rok 2013) a část vývojového týmu Final Cut Studia měla být přeřazena na práci na iOS.

To se samozřejmě těžko potvrzuje, ale odpovídalo by to nejnovějšímu vyjádření Steva Jobse. Tomu totiž elektronickou poštou zaslal postprodukční konzultant Dustyn Gobler stížnost, v níž poukazuje na to, že firmy potřebují znát plány Applu ohledně jeho softwaru, aby mohly správně investovat značné finanční částky. A podotkl, že Avid a Adobe jsou nyní mnohem otevřenější, co se týče budoucnosti jejich střihového softwaru. Na to Jobs ze svého iPadu odpověděl svým obvyklým stručným způsobem, že „skvělá verze Final Cutu přijde začátkem příštího roku“.

Jde sice o obvyklý pythický Jobsův výrok, ale dá se z něj usuzovat, že se nová verze Final Cut Studia skutečně již připravuje. (Jobs si je nepochybně vědom toho, že jeho odpovědi si tazatelé nenechají pro sebe, takže se brzy rozšíří po celém Webu.)

Goblerova stížnost ovšem není vůbec nemístná, v oblasti profesionálního softwaru je skutečně potřebné mít dlouhodobější výhled, aby se dalo rozhodovat o investicích, tajnůstkářství Applu v tomto případě dost vadí.

Vyvstává ovšem otázka, nakolik to vlastně Apple zajímá, uvážíme-li, že největší zisky mu dnes přináší iPhone, dále pak Macy, iPad a iPody, prodávané však běžným zákazníkům, zatímco profesionální trh začíná být z hlediska příjmů spíše okrajový.

Keynote '11 možná bude moci posílat své prezentace na Apple TV

A máme tu ještě jeden Jobsův náznak, tentokrát se týká kancelářského balíku iWork '11. Blog TUAW minulou sobotu dostal od svého čtenáře Jareda kopii zprávy elektronické pošty, kterou mu Steve Jobs zaslal jako odpověď na jeho dotaz (podle hlaviček se zdá být autentická).

Jared se ptal, zda nová Apple TV bude schopná přijímat prezentace ze zařízení s iOS nebo z Macu, protože kdyby to uměla, hned by si běžel koupit rovnou dvě. Jobs odpověděl „Všechno to brzy přijde. Sledujte další dění“.

To nasvědčuje, že očekávaný kancelářský balík iWork '11 bude podporovat funkci AirPlay a Keynote '11 bude moci bezdrátově vysílat své prezentace na novou Apple TV přes WiFi připojení. (A totéž zřejmě bude umět nová verze balíku iWork pro iOS, ve spojení s iOS 4.2, jenž zahrnuje funkci AirPlay.)

Pokud by skutečně byl možný bezdrátový streaming prezentací na Apple TV, znamenalo by to výhodu proti konkurenci, jež zatím nic podobného nenabízí.

A též by to vysvětlovalo, proč Apple na říjnové akci k Macům neuvedl novou verzi balíku iWork a představil tam jenom mediální balík iLife '11. Na mobilních zařízeních tahle funkce pochopitelně vyžaduje iOS 4.2 a pod Mac OS X asi také budou potřebné určité nové komponenty (možná obsažené v Mac OS X 10.6.5), které tehdy ještě nebyly dostupné.

Lze tedy předpokládat, že po vydání ostré verze iOS 4.2 se brzy objeví též odpovídající aktualizace balíku iWork pro iOS, podporující AirPlay. V případě balíku iWork '11 pro Mac OS X však datum uvedení není zcela jasné, podle nedávných pověstí Apple s jeho vydáním čeká až na zprovoznění obchodu Mac App Store a k tomu dojde teprve počátkem příštího roku.

Sice to ukážou až příští týdny a měsíce, ale bylo by logické, kdyby Apple nové verze balíku iWork a jeho aplikací doplnil o podporu funkce AirPlay.

Otevřený dopis Stevu Jobsovi žádá hardwarově nezávislou virtualizaci Mac OS X Serveru

Poslední zdejší zpráva se netýká toho, co chystá Apple, ale naopak požadavků některých uživatelů jeho produktů, pochopitelně však není vůbec jisté, jestli tyto hlasy vyslyší.

Když Apple předminulý týden oznámil, že od února 2011ukončuje prodej serverů Xserve a nebude je nadále vyvíjet, vyvolalo to značný rozruch. Sice nabízí alternativy, serverové konfigurace Maců mini a Maců Pro, ale zdaleka na každý je považuje za plnohodnotnou náhradu.

Názory těchto lidí dobře vyjádřil minulý týden otevřený dopis, který Stevu Jobsovi zaslal Dave Schroeder, profesor univerzity Wisconsin-Madison.

V dopisu uvádí, že ukončení serverů Xserve způsobí odklon od serverových technologií Applu a připomíná, že nejde pouze o prodeje samotných serverů, protože datová centra jimi vybavená často podporují velký počet Maců v roli klientů.

Servery Xserve podle Schroedera nelze plnohodnotně nahradit jinými Macy, a to ani novou serverovou konfigurací Macu Pro, takže jestliže Apple nenabídne nový hardware serverové třídy, nebo neumožní provoz Mac OS X Serveru ve virtualizovaném prostředí, nebude možné v datovém centru univerzity dále provozovat Mac OS X Server.

Potřeba virtualizace Mac OS X Serveru se tak ukazuje jako kriticky důležitá a její potřeba stále roste, dopis proto navrhuje jednoduché řešení, Apple by ji měl dovolit i v prostředích nepocházejících od něj, samozřejmě při užití odpovídající licence a cenového modelu.

Schroeder na závěr připomíná, že Apple sice možná není firma zaměřená na podniky, ale dlouho se zaměřoval na oblast vzdělávání, avšak pro současná informační řešení (amerických) akademických institucí nepřichází v úvahu provozovat Mac OS X Server na Macu Pro nebo Mac mini.

Jako řešení se nabízí jeho virtualizace na hardwaru třetích stran, jež od Applu nevyžaduje vyvíjet či spravovat žádný další hardware, dopis na závěr prosí, aby Apple dovolil dále podporovat uživatele Maců v takovýchto prostředích.

Jsou to logické a rozumné argumenty, pro Apple by povolení virtualizace Mac OS X Serveru na „cizím“ hardwaru jistě bylo schůdným řešením, jak nahradit Xserve, zatím ovšem není vůbec jasné, jak se k této žádosti postaví a zda mu ještě na takovýchto uživatelích a trzích vůbec záleží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: