Steve Jobs v Londýně upřesnil podmínky uvedení iPhonu na britský trh. (18.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Steve Jobs v Londýně upřesnil podmínky uvedení iPhonu na britský trh. (18.9.07)

18. září 2007, 18.00 | Na dnešní tiskové konferenci v Londýně Steve Jobs podle očekávání zveřejnil podmínky, za nichž přijde iPhone na britský trh, ceny a další podmínky však Brity asi příliš nenadchnou.

Dnes dopoledne se konala napjatě očekávaná tisková konference Applu v Londýně, v jeho hlavním britském obchodu Apple Store na Regent Street. Už předem mohu říci, že se v zásadě potvrdily pověsti ze včerejška – náplní tiskové konference skutečně bylo pouze oznámení podmínek, za nichž na britský trh přijde iPhone.

Použité informační zdroje

Jako jeden z prvních přirozeně přinesl shrnutí zpráv z konference britský Macworld, již tradičně podrobný přepis dění doprovázený fotografiemi nabízí Engadget. Právě z těchto zdrojů zde budu vycházet, ostatní zpravodajské servery nejspíš též budou přebírat informace od nich.

Vlastní dění na konferenci

Tisková konference začala v 10:00 místního času, shromáždilo se na ní přes 100 lidí (pozvaní analytici a zástupci médií). Pár minut po desáté se objevil na pódiu Steve Jobs a hned začal svůj projev. Oznámil dostupnost iPhonu pro Velkou Británii, poněkud nadneseným stylem.

Základní údaje o iPhonu pro Británii

Apple podle něj vybral toho nejlepšího, nejoblíbenějšího operátora, O2 UK. Připomněl nedávné zlevnění 8GB iPhonu v USA na 399 USD a sdělil, že v Británii se bude stejný (tedy 8GB) telefon prodávat za 269 GBP, včetně daně z přidané hodnoty. (To asi Brity příliš nepotěší, protože v dolarech jde o částku 535 USD. Při dnešním kursu americká cena 399 USD vychází na asi 198 GBP. Daň z přidané hodnoty – VAT– činí v Británii 17,5 procenta, ovšem i poté to dává 232 GBP, tudíž se opět projevuje „zaoceánská přirážka“. )

Prodej telefonu ve Velké Británii začne 9. listopadu. Britské zákazníky na to bude připravovat televizní reklama,v níž podle Jobse bude iPhone mluvit dám za sebe. Následně promítl příslušné šoty, které nijak nepřekvapily, jedná se o stejné reklamy jako v USA, pouze hlasový doprovod byl přetočen v britské angličtině. A samozřejmě se na telefonu objevuje logo operátora O2 a prohlížené noviny nejsou New York Times, ale Guardian. Apple prostě „lokalizoval“ původní reklamy pro britské prostředí. Následovala další chvála na O2, Apple prý vybral operátora, s nímž se cítí nejlépe.

Vystoupení ředitele O2 UK

Poté na pódium vystoupil generální ředitel O2 UK Matthew Key, který prohlásil, že každý rok pracuje se stovkami přístrojů, ale po několika minutách hraní si s iPhonem cítil, že má v rukou převratný produkt. A proto ho chce dostat do rukou svých zákazníků. O2 uzavřel partnerství s prodejcem mobilních telefonů Carphone Warehouse (ten už zřídil zvláštní stránku pro iPhone, kde najdete i tabulku tarifů), jenž bude telefon nabízet na celkem 1 300 distribučních místech, v každé prodejně prý bude expert na iPhone. Telefon se bude rovněž prodávat v britských obchodech Applu a O2. (Těch není zase tolik, proto toto partnerství.)

Dále pokračoval v podrobnostech o tarifech nabízených pro iPhone. Smlouva se bude uzavírat na dobu 18 měsíců, prodej telefonu na ni zřejmě bude vázaný stejně pevně jako v USA. O2 nabízí tři různé tarify, s měsíčními paušálními poplatky ve výši 35, 45 a 55 GBP. Všechny tarify zahrnují neomezený přenos dat, liší se počet volných minut a SMS (konkrétně to bude 200, 600 a 1200 minut, nejlevnější tarif poskytuje v ceně 200 SMS, oba dva dražší pak 500). Součástí služby bude i vizuální hlasová pošta, O2 tedy zprovozní příslušnou podporu.

Data se ovšem budou přenášet přes EDGE a GPRS, podpora 3G nebude, na britský trh přijde stejný iPhone jako ten prodávaný v USA. To možná bude kámen úrazu, podrobněji k tomu níže.

Pochopitelně bude možný přenos čísla od jiného operátora na iPhone od O2 a O2 vyčlenil 1 000 pracovníků pro zákaznickou podporu iPhonu. Matthew Key poté vychvaloval Google Maps a přitom zavedl řeč na WiFi připojení. O2 UK uzavřel dohodu s jeho poskytovatelem, po celé Velké Británii bude k dispozici 7 500 přípojných míst. Tam, kde WiFi nebude, přejde iPhone na EDGE.

Závěrečné otázky z publika

Na pódium se vrátil Steve Jobs a začal spolu s Matthewem Keyem odpovídat na otázky z publika. První dotaz se pochopitelně týkal chybějící podpory 3G sítí. Jobs odpověděl stejnými argumenty jako předtím – čipové 3G sady podle něj mají velkou spotřebu a zkracují výdrž o 2 až 3 hodiny. Současný iPhone vydrží 8 hodin hovoru a to považuje za ideální, pokud ho chcete využívat i pro Internet a hudbu. Podle Jobse bude třeba počkat, až 3G telefony vydrží přes 5 hodin, to by prý mohlo nastat příští rok, potom se tím Apple bude zabývat. A pro rychlé připojení poslouží WiFi. Takže stále stejná argumentace: energeticky úspornější EDGE a rychlejší WiFi.

Na dotaz k přípojným WiFi bodům v Británii Jobs upřesnil, že je provozuje operátor Cloud a pro britské majitele iPhonů bude toto připojení skutečně zdarma.

Na otázku, zda Apple uzavře ve Velké Británii podobné partnerství s kavárnami Starbucks jako v USA, odpověděl, že na to bude třeba zeptat se Starbucks.

Z další odpovědi vyplynulo, že se iPhone bude v Británii rovněž aktivovat přes iTunes, kdy si zákazník vybere tarif (ovšem zde od O2) a potom spustí vlastní aktivaci. A iTunes budou zajišťovat také aktualizace firmwaru.

Následný dotaz se týkal nové purpurové ikony (viz obrázek) na obrazovce iPhonu, Jobs vysvětlil, že to je ikona pro iTunes WiFi Music Store (přístup k iTunes Store přes WiFi), který přijde do Británie ještě tento měsíc. (Na amerických iPhonech by se tato ikona měla objevit v rámci další aktualizace firmwaru (pověsti o ní už kolují po Webu.)

V upřesňující odpovědi na podmínky tarifní smlouvy Matthew Key potvrdil, že se bude uzavírat na dobu 18 měsíců a vylezlo z něj též omezení „neomezeného“ přenosu dat. Za den bude možné přenést nejvýše 1 400 internetových stránek, překročení tohoto počtu se bude považovat za porušení smlouvy. Jinými slovy, O2 nasazuje tolik „oblíbený“ „FUP“. Z obecných odpovědí ředitele O2 UK není jasné, jak přesně se budou stránky počítat, ani jaké sankce přestupcům hrozí, zákazníky tím ovšem asi nerozjásá.

Na otázku, jak si O2 a Apple budou dělit výnosy, Jobs (nepřekvapivě) přímo neodpověděl, dotaz sice ocenil, ale dal jasně najevo, že takové věci se nesdělují.

Následovala další ožehavá otázka, totiž na odblokování. Podle Jobse to je trvalá hra na kočku a myš, podobně jako v případě iPodu a hudby. Otočil se na Keye s předstíraným dotazem, zda jsou kočka nebo myš a dodal, že musí být alespoň o krok napřed.

Docela zajímavá byla i odpověď ředitele O2 UK na dotaz, jak připravují svou síť. Uvedl, že investují do technologie EDGE a do okamžiku uvedení iPhonu na trh (tedy 9. listopadu) budou mít pokrytí přes 30 procent a budou ho dále rozšiřovat. Tedy s něčím takovým bych se snad raději nechlubil. (Ještě se k tomu vrátím v závěrečném shrnutí).

Další dotaz se týkal iPodu touch, který se s iPhonem hodně překrývá, odpovědi obou aktérů byly vyhýbavé, Jobs nazval iPod touch „cvičným kolem“ pro iPhone, Key pouze vypustil obecný blábol o skvělé spolupráci s Applem.

Na dotaz, kolik iPhonů hodlá O2 prodat do Vánoc, Key jen uvedl, že 80 procent majitelů špičkových telefonů u jiných operátorů vyjádřilo ochotu přejít na iPhone, avšak o konkrétních číslech se odmítl bavit.

Následovaly dotazy na další plány Applu v Evropě a na znechucené reakce operátorů, kteří smlouvu o iPhonu neuzavřeli. Jobs připomněl, že už dříve zveřejnil plány na vstup do několika evropských zemí a ty nadále platí. Pokud jde o operátory, hledají toho, kdo nejlépe vyhovuje – je to jako chodit s několika ženami, než si jednu z nich vezmete. A z toho vzejde i pár zklamaných děvčat.

Konkrétnější plány pro další evropské země však Jobs odmítl zveřejnit, zdůraznil, že dnešní konference se týká pouze O2 a Velké Británie.

Na otázku, proč Apple nezvolil jednoho operátora pro celou Evropu, Jobs odpověděl, že čelili řadě důležitých rozhodnutí a současné řešení považují za správné, rozhodně to platí v případě O2.

Další dotaz směřoval na možné otevření iPhonu vývojářům třetích stran, Jobs i tentokrát zopakoval své předchozí argumenty, podle nichž otevření zajišťují aplikace typu Web 2.0. Apple prý přemýšlí i o hlouběji jdoucích aplikacích, ale majitelé telefonů prý mají větší požadavky na stabilitu než majitelé PC a příliš otevřené telefony jsou málo předvídatelné.

Jedna z posledních otázek, jež vzbudila všeobecné veselí, zněla, zda existuje záruka, že Apple v Británii nezlevní o třetinu. Jobs si nemyslí, že by se to stalo, avšak na druhé straně jde o moderní techniku, takže si nikdy nelze být zcela jistý. Dodal, že Apple sice nemá v plánu změnu ceny, ale v budoucnosti se to rozhodně změní. Již teď se pracuje na nástupci iPhonu a na nástupci tohoto nástupce, s čímž mohou zákazníci počítat.

Následný dotaz se ptal, zda Jobs nepovažuje za problematický 2megapixelový fotoaparát vzhledem k poměrům na evropském trhu. Jobs odvětil, že nikoli, protože samotný počet megapixelů ještě netvoří lepší fotoaparát a ten v iPhonu je už nyní skvělý, za dobrého osvětlení. (To ovšem lze říci o každém fotoaparátu, ty dobré se poznají právě podle toho, jak se vypořádají s horším osvětlením.)

Úplně poslední otázka se týkala tarifů s neomezeným objemem dat, zda se budou vztahovat i na jiné telefony a smlouvy. K tomu Matthew Key uvedl, že od 1.října začne O2 UK nabízet neomezené datové přenosy pro všechny své zákazníky. (Bude to ovšem nejspíš „neomezeně“ s FUP.) Podle Jobse právě v takovýchto tarifech je budoucnost. A tím konference skončila.

Shrnutí

Londýnská tisková konference vzbuzuje značné rozpaky. Nijak převratné novinky nepřinesla, prakticky všechny údaje už předtím pronikly jako pověsti na Web, přesto se jejich prezentace nesla ve značně nabubřelém stylu. A lze s úspěchem pochybovat, že britští zákazníci budou podmínky prodeje iPhonu vítat s nadšením (a nemá to nic společného s údajně chladnou britskou povahou).

Telefon se bude prodávat za cenu o dost vyšší, než by odpovídalo kursovému přepočtu americké ceny (viz výpočty výše), v této souvislosti se jako docela pravděpodobná jeví pověstmi zmiňovaná cena 399 EUR (asi 11 000 Kč) pro zbytek Evropy. (Steve Jobs ovšem vyšší cenu hájí s tím, že většinu rozdílu tvoří daň z přidané hodnoty a zbytek zdůvodňuje obtížnějším podnikáním v evropských zemích než v USA.)

Tarify O2 se hodně podobají těm, jež pro iPhone v USA nabízí AT&T, ne každému budou vyhovovat. Navíc zde vystává otázka FUP, 1 400 stránek denně není zas tolik, bude ovšem hodně záležet na tom, co se bude za jednu stránku počítat. Navíc FUP podle všeho platí i pro připojení přes WiFi.

Připojení přes EDGE zrovna s tímhle asi mít problém nebude, při obvykle dosahovaných rychlostech. Ovšem tady se objevuje další značný problém. Jestliže má O2 v Británii pokryto EDGE jenom 30 procent území, znamená to, že na zbylých 70 procentech bude iPhone odkázán na technologii GPRS a teprve s ní zákazníci zažijí, co je to pomalé připojení. (Pravda, my jsme před pár lety byli vděční i za GPRS připojení za paušál, ovšem mezitím jsme si zvykli na alespoň teoreticky širokopásmová připojení, z nichž se těžko někdo bude chtít vrátit zpět. Britové, kteří se těší z nabídky širokopásmových připojení podstatně déle, budou na GPRS nejspíš reagovat s ještě větší nechutí.)

Je třeba si uvědomit, že na britském trhu mobilních komunikací vládne velice tvrdá konkurence, v níž nabídka Applu právě nevyniká. V Británii začínají 3G technologie nastupovat docela rázně, někteří operátoři kvůli tomu EDGE úplně přeskočili. Ano, 3G přístroje mají kratší výdrž na baterii, ale právě nyní se to začíná zlepšovat. Potíž bude i s cenou iPhonu, mezi dotovanými telefony typu Nokie N95 bude mít docela nesnadné postavení.

Jobs o tom sice odmítl mluvit, ale lze předpokládat, že pro další evropské země budou platit obdobné (nepříliš výhodné) podmínky.

Vypadá to, že přinejmenším z počátku hodlá Apple nabídnout iPhone v Evropě za stejných podmínek jako v USA. Avšak jak už tu bylo mnohokrát řečeno, evropský a americký trh mobilních telefonů se podstatně liší. A tak to, s čím Apple slaví poměrný úspěch v USA, pro Evropu nemusí stačit. Sice se to těžko odhaduje, ale iPhone první generace v Evropě asi nevyvolá zdaleka takový rozruch jako v USA, naopak mnohé zákazníky spíše odradí. A řada zájemců raději počká do příštího roku, zda se objeví onen Jobsem naznačovaný nástupce dnešního iPhonu. (Ostatně v té době se Apple chystá s iPhonem také do Asie a pokud má uspět v nejvyspělejších asijských zemích jako Japonsko a Jižní Korea, bude muset svou nabídku výrazně inovovat.)

Celkově tedy tisková konference přinesla spíše zklamání, uvidíme, zda se podobná oznámení objeví i pro další evropské země, nyní už ovšem v zásadě víme, s čím pro ně lze počítat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: