Softwarové zprávy: iTunes 7.7.1, VMware Fusion 2.0 beta 2 a zahájen prodej QuarkXPressu 8. (1.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: iTunes 7.7.1, VMware Fusion 2.0 beta 2 a zahájen prodej QuarkXPressu 8. (1.8.08)

1. srpna 2008, 06.00 | Apple vydal iTunes 7.7.1. VMware uvolnila druhou beta verzi virtualizačního programu Fusion 2.0, přinášející řadu vylepšení. A začal se (přinejmenším v USA) prodávat QuarkXPress 8.

Nejprve důležitá provozní poznámka: Dohodl jsem se s redakcí na delším volnu, protože můj vetchý organismus je už značně vyčerpaný a potřebuje zregenerovat. Po dnešních článcích se odmlčím na dva týdny, další články vydám až v pondělí 18. srpna. V redakčním systému jsou přichystány články dalších autorů, na témata dlouhodobější platnosti, takže stále budete mít důvod MůjMac navštívit.

Přísun aktuálních zpráv nyní stejně poněkud ochabuje, zvlášť v případě Applu, lze předpokládat, že do 22. srpna, kdy bude zahájena druhá vlna prodeje iPhonu 3G, se mnoho novinek neobjeví, významnější inovace (jako třeba nové notebooky a iPody) se čekají až v září. To byl i jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl vybrat si volno teď.

V tomto článku najdete zprávy o softwaru pro Macy, druhý dnešní článek se zabývá iPhonem, opět spíše z hlediska softwaru.

Následuje popis oněch softwarových novinek:

Apple vydal iTunes 7.7.1

Apple ve středu uvolnil aktualizaci iTunes na verzi 7.7.1.

Z čísla verze jasně plyne, že jedná o menší aktualizaci verze 7.7, vydané v souvislosti s uvedením iPhonu 3G na trh.

Své softwarové aktualizace Apple sice vždy popisuje velmi stručně, ale tentokrát byl opravdu skoupý na slovo, v doprovodné poznámce uvádí pouze to, že verze 7.7.1 zahrnuje opravy zvyšující stabilitu a výkon.

Na serveru TidBITS se však objevily citace zaměstnance Applu, který do vnitrofiremních for zaslal příspěvky blíže popisující zmíněné opravy. Podle všeho bylo vyřešeno alespoň pět problémů, patří k nim špatné zobrazování jmen interpretů s diakritickými znaky, chyba zabraňující vysouvání CD, nerozpoznávání iPodu, zdlouhavé zálohování iPhonu a problémy synchronizace s Outlookem.

iTunes 7.7.1 se nainstalují přes Software Update, případně se dají stáhnout z webu Applu (stránka sama pozná, zda k ní přistupujete z Macu či Windows a podle toho zvolí příslušnou verzi). iTunes 7.7.1 pro Mac mají velikost 48 MB, pro spolupráci s iTunes Store vyžadují alespoň Mac OS X 10.3.9 a pro podporu iPhonu Mac OS X 10.4.10 nebo vyšší.

VMware uvolnila druhou beta verzi Fusionu 2.0

K významným dodavatelům virtualizačního softwaru pro Mac patří firma VMware, její program Fusion mnozí považují za kvalitnější než konkurenční řešení. To se ovšem jedná o verzi 1.1. VMware však pracuje na verzi 2.0, jež by měla přinést citelná zlepšení. V květnu vydala první veřejnou beta verzi Fusionu 2.0. A ve středu představila druhou beta verzi, která dále výrazně rozšiřuje možnosti programu.

Nová beta verze se zaměřila na zlepšení použitelnosti, včetně přehrávání videa, na ochranu dat a na pracovní prostředí Unity.

Jedno z hlavních vylepšení druhé beta verze tvoří prostředí Unity 2.0. Toto prostředí dovoluje provozovat Windows, aniž by byla vidět jejich pracovní plocha, k aplikacím Windows tak lze přistupovat z prostředí Mac OS X.

Unity 2.0 vedle toho, že umožňuje sdílení aplikací mezi Macem a virtuálními stroji, též nabízí zrcadlené složky, což znamená, že se složky na Macu (plocha, dokumenty, hudba a obrázky) budou synchronizovat s odpovídajícími složkami Windows.

Unity dále podporuje mapování klávesnice a myši do virtuálních strojů a možnost kopírování a vkládání mezi Macem a virtuálními stroji, a to až do objemu 4 MB, přenášet lze i formátovaný text.

Pro zvýšení ochrany virtuálních strojů Fusion 2.0 nově podporuje automatické stavové snímky. Program v pravidelných časových intervalech pořídí a uloží stavový snímek běžícího virtuálního stroje, což dovoluje snadné navrácení do tohoto stavu, pokud se něco nevyvede a virtuální stroj se zhroutí. Stavové snímky lze pořizovat každou půlhodinu, každou hodinu nebo každý den a dá se určit, kolik po sobě následujících stavových snímků se má udržovat.

VMware tuto funkci, nazvanou AutoProtect, přirovnává k Time Machine pro virtuální stroje. Jestliže se něco pokazí, lze se takto snadno vrátit zpět, a to bez ručního zásahu.

Zlepšila se též podpora videa pod Windows, ve Windows XP nebo Windows Vista provozovaných ve virtuálním stroji nyní jde přehrávat video v plném HD rozlišení 1080p. Při testování VMware spustila video ve formátu 1080p ve virtualizovaných Windows na MacBooku, a to se přehrávalo hladce.

Vylepšení se dočkala rovněž podpora 3D grafiky (konkrétně Shader Modelu 2 DirectX 9.0) a možnost vstupovat do celoobrazovkového režimu a opouštět ho během hraní her.

Pod Mac OS X 10.5 (Leopardem) je teď možné připojit virtuální disk virtuálního stroje s Windows, i když ten právě neběží, pomocí utility VMDKMounter. Tak lze přistupovat k souborům virtuálního disku, aniž by bylo potřeba spustit příslušný virtuální stroj. Pod Leopardem Fusion 2.0 také podporuje funkci QuickLook, obsah souborů se tak dá prohlížet i bez otvírání v příslušné aplikaci.

VMware strávila hodně času na výkonnostní optimalizaci virtuálních strojů, když nyní běží virtuální stroj v pozadí, prakticky to neovlivní výkon aplikací Mac OS X běžících v popředí. Druhá beta verze rovněž umožňuje virtuální stroj provozovat až na čtyřech virtuálních procesorech.

Velkou novinku představuje možnost provozovat pod Fusionem 2.0 Mac OS X Server (a další serverové operační systémy). VMware ji ohlásila již v červnu pro druhou beta verzi, což skutečně splnila, Fusion 2.0 tak vlastně do značné míry konkuruje Parallels Serveru.

Jednu věc, kterou uživatelé žádali, však zřejmě Fusion 2.0 obsahovat nebude, totiž podporu rozhraní FireWire ve virtuálních strojích. USB zařízení program podporuje, FireWire však nikoli, VMware k tomu podotýká, že většina FireWire zařízení jsou buď datová úložiště, nebo kamery. Úložiště lze provozovat pod Macem a sdílet je s virtuálním strojem a kamery obvykle nabízejí software pro Mac, proto VMware nepovažuje podporu FireWire za tak důležitou.

Podrobný popis vlastností druhé beta verze Fusionu 2.0 najdete tady. Lze si ji zadarmo stáhnout odsud, před vlastním stažením se však musíte zaregistrovat.

VMware si s druhou beta verzí dala docela na čas, ovšem novinek přibylo opravdu hodně. Na ostrou verzi Fusionu 2.0 budeme nejspíš čekat ještě nejméně stejně dlouho, ale mělo by se to vyplatit.

Fusion 1.x stojí 80 USD, cena verze 2.0 zřejmě bude podobná, avšak registrovaní uživatelé verze 1.x budou moci na verzi 2.0 přejít zdarma, VMware tak chce poděkovat časným osvojitelům svého programu.

Fusion 2.0 v nové beta verzi opět významně rozšířil své možnosti, až bude dostupná ostrá verze, zřejmě na poli virtualizačního softwaru pro Mac značně vychýlí misku vah ve svůj prospěch. Rovněž zajímavá bude podpora serverové virtualizace. Tu již dnes poskytuje Parallels Server, ten ovšem stojí přes 1 000 EUR, zatímco Fusion 2.0 proti verzi 1.x asi příliš nezdraží (a stávající vlastníci Fusionu 1.x ho dostanou zadarmo, takže celkově je přijde na oněch 80 USD). Je samozřejmě otázka, nakolik bude serverová virtualizace Fusionu 2.0 srovnatelná s Parallels Serverem, avšak cenový rozdíl je tak velký, že Fusion 2.0 jistě přiláká mnohé zájemce.

Začal se prodávat QuarkXPress 8

Tohle je sice téma spíše pro Grafiku, ale zmínit se o tom musím. Macy nepochybně byly průkopníky DTP a do značné míry k tomu přispěl program QuarkXPress, zvlášť ve verzi 3. To je však už dávná minulost, situace se od té doby značně změnila, Quark byl v poslední době spíše na ústupu. Zvrátit tento vývoj se pokusí verze 8, která byla oznámena již v květnu. Ta přináší skutečně hodně novinek, jejich popis v češtině najdete třeba zde.

A nyní se tento program začal skutečně prodávat, alespoň v USA. U nás by však jeho prodej měl také brzy začít, vzhledem k tomu, že český distributor Quentin nabízel bezplatný přechod na verzi 8 z verze 7 do 1. srpna 2008.

Předpokládám, že se podrobnější informace o novém QuarkXPressu, případně i recenze, brzy objeví na Grafice, aktuální informace o stavu na českém trhu naleznete na příslušných stránkách Quentinu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: