Novinky virtualizačního softwaru: Parallels vydala Server for Mac a CodeWeavers dodává CrossOver 7. (18.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky virtualizačního softwaru: Parallels vydala Server for Mac a CodeWeavers dodává CrossOver 7. (18.6.08)

18. června 2008, 08.00 | Parallels uvolnila Server for Mac, umožňující spouštět na Macích s Intely virtuální servery. A CodeWeavers začala prodávat CrossOver 7, zvyšující počet podporovaných aplikací.

Významné novinky se objevily též na poli virtualizačního softwaru:

Parallels zahájila prodej Serveru for Mac

Firma Parallels známá zatím hlavně svým virtualizačním programem Desktop, umožňujícím provozovat vedle Mac OS X další operační systémy, vstoupila do oblasti serverové virtualizace.

Včera totiž uvolnila ostrou verzi Parallels Serveru for Mac, nového produktu dovolujícího provozovat na Macích s procesory Intel virtuální servery. (V principu sice Server funguje na každém Macu s Intelem, ale v praxi se využije především na Macu Pro a na Xserve).

Vývoj tohoto softwaru probíhal poměrně dlouho, minulý týden se objevila verze Release Candidate, stručný přehled jednotlivých beta verzí najdete tady.

Serverová virtualizace si ve světě serverů získává stále větší oblibu, protože nabízí mnoho způsobů, jak zlepšit správu a využití informační infrastruktury. Lze ji využít ke konsolidaci serverů, k provozování zděděných starších operačních systémů, a tak dále. Hodí se rovněž k testování softwaru, nový operační systém se musí před praktickým nasazením otestovat, díky virtualizaci se dá takové testování provést bez dodatečného hardwaru.

Parallels Server for Mac teď přináší všechny tyto možnosti i na Macy. Umí využívat vícejádrové procesory a víceprocesorové stoje, virtuálnímu stroji lze přiřadit až čtyři virtuální procesorová jádra pro výjimečně vysoký výkon při silných zátěžích. Rovněž se dají vytvářet dvouprocesorové virtuální stroje. Dále Server podporuje virtualizační technologii Intel VT zvyšující výkon virtualizace. Dokáže využít až 32 GB fyzické RAM a zvládá virtuální disky o velikosti až 2 TB. Ve virtuálních strojích podporuje ACPI BIOS pro správu spotřeby.

Ve virtuálních strojích lze provozovat přes 50 různých 32bitových a 64bitových operačních systémů, včetně Mac OS X Serveru 10.5.

Parallels k Serveru navíc dodává řadu užitečných nástrojů. Správní konzola Parallels Management Console dovoluje spravovat virtuální a fyzické servery jak lokálně, tak na dálku. API rozhraní konzoly jsou plně otevřená a skriptovatelná v jazyku Python, což umožňuje automatizaci běžných správních úloh.

Dále Parallels přikládá sadu integrovaných nástrojů, jež zahrnuje Parallels Tools, utility usnadňující práci s virtuálními servery, Parallels Transporter, nástroj pro migraci virtuálních strojů a pro převod fyzických počítačů na virtuální stroje a konečně Parallels Image Tool, dovolující měnit nastavení virtuálních pevných disků.

Navíc zákazníci dostanou vývojářskou sadu (SDK), která umožňuje nezávislým vývojářům integrovat podporu Parallels Serveru do jejich produktů. Výše zmíněná správní konzola byla vyvinuta právě s pomocí této sady.

Podrobnější popis vlastností Parallels Serveru for Mac najdete na firemním webu.

Parallels Server vyžaduje Mac s procesorem Intel, minimálně 2 GB RAM, 40,5 MB na disku pro vlastní software, minimálně 15 GB pro soubory virtuálních strojů a virtuálních pevných disků, optickou mechaniku a síťový adaptér typu Ethernet nebo FireWire. Dále Server požaduje Mac OS X Server 10.5 nebo vyšší.

Parallels Server je určen pro náročné úlohy a výkonné konfigurace, tomu odpovídá i jeho cena. V USA ho Parallels prodává za 999 USD, avšak cena pro Evropu činí 1080 EUR, případně 26 000 Kč pro ČR. Jde o cenu za samotný software, k němu ještě lze přikoupit balíčky rozšířené údržby, zahrnující bezplatné aktualizace a podporu.

Parallels tak nabídla první řešení serverové virtualizace pro Macy, jeho kvality ovšem budou muset teprve ověřit nezávislé testy.

Parallels Server zatím nemá konkurenci, to by se však mělo časem změnit, VMware totiž oznámila, že její virtualizační program Fusion 2.0 bude podporovat též Leopard Server a další serverové operační systémy. Podpora serverové virtualizace se však má teprve objevit ve druhé beta verzi Fusionu 2.0 a jeho doladění jistě ještě nějaký čas zabere, do té doby bude mít Parallels Server volné pole působnosti.

CrossOver 7 rozšiřuje počet podporovaných aplikací

Další možnost, jak provozovat na Macu aplikace Windows, nabízí CrossOver firmy CodeWeavers. CrossOver se sice často označuje jako virtualizační software, to však není přesné, tenhle software, vycházející z otevřeného projektu WINE, prostě převádí funkční volání aplikací Windows na obdobné služby Mac OS X. Podrobnější popis fungování tohoto řešení najdete tady.

Zde stačí říci, že CrossOver umožňuje provozovat aplikace Windows pod Mac OS X, aniž by bylo třeba pořizovat si licenci Windows, avšak proti virtualizačním řešením či Boot Campu je kompatibilita omezená.

A včera CodeWeavers oznámila novou verzi CrossOver 7.

Ta především rozšiřuje počet podporovaných aplikací, přibyla podpora pro Microsoft Office 2007, Photoshop CS a CS2 pro Windows a pro sadu „Compatibility Pack for the 2007 Office System“ umožňující Office 2003 otvírat dokumenty Office 2007.

Opravy chyb zlepšily podporu internetového bankovnictví v programech Quicken 2007 a 2008 (to je ovšem specifická záležitost pro americké uživatele, kde se tento finanční program těší velké oblibě, pro české podmínky se použít nedá), vylepšilo se též chování Outlooku, zejména při spolupráci s Exchange servery, prohloubila se podpora servisních balíku různých verzí Microsoft Office a zlepšila se podpora Internet Exploreru. CrossOver 7 se také synchronizuje s WINE verze 1.0.

Míru kompatibility jednotlivých aplikací lze zjistit na stránce Compatibility Center, podrobnější popis CrossOver 7 pro Mac najdete zde.

Verze 7 také přináší nové licenční schéma, software se nyní dodává ve dvou různých vydáních, Standard a Professional. Vydání Standard je určeno pro jednotlivé zákazníky, kteří chtějí provozovat aplikace Windows za nízkou cenu, v tomto případě za 39,95 USD.

Vydání Professional míří na podnikové zákazníky, za 69,95 USD dostanou navíc CrossOver Games (variantu CrossOver zaměřenou hlavně na kompatibilitu s hrami Windows, viz tady), rozšířené funkce pro nasazování softwaru, podporu více uživatelů a technickou podporu vyšší úrovně. Stávající vlastníci CrossOver mohou na vydání Professional přejít zdarma.

CrossOver pro Mac má celkem skromné požadavky, stačí libovolný Mac s procesorem Intel (PowerPC se z principu nepodporuje) a 120 MB na disku. Zkušební verze vydání Standard, fungující po dobu 30 dní,se dá stáhnout odtud, vyžaduje to však registraci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: