Softwarové zprávy: aktualizace pro MacBook Air, testovací sestavení Mac OS X 10.5.5 a Safari 4, CUDA 2.0 pro Mac, HSC Edit 1.3 a RapidWeaver 4.1. (25.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: aktualizace pro MacBook Air, testovací sestavení Mac OS X 10.5.5 a Safari 4, CUDA 2.0 pro Mac, HSC Edit 1.3 a RapidWeaver 4.1. (25.8.08)

25. srpna 2008, 15.00 | Apple vydal první softwarovou aktualizaci pro MacBook Air. Externí vývojáři dostali nová testovací sestavení Mac OS X 10.5.5 a Safari 4. nVidia uvolnila ostrou verzi balíku CUDA 2.0 pro Mac OS X. Sada zásuvných modulů HSC Edit 1.3 pro Aperture přidává potlačení šumu. A webový editor RapidWeaver 4.1 poskytuje náhledy projektů a automatickou změnu velikosti obrázků.

Pozornost se sice soustředila hlavně na zahájení druhé vlny prodeje iPhonu 3G, ale objevilo se i několik softwarových novinek pro Macy, právě těmi se zabývá tento článek:

Byla vydána první softwarová aktualizace pro MacBook Air

V pátek v noci Apple uvolnil první softwarovou aktualizaci pro svůj ultratenký notebook MacBook Air. Uvážíme-li, že tento stroj byl poprvé představen na letošním Macworldu, dal si Apple dost na čas.

Tahle aktualizace, nazvaná prostě MacBook Air Update 1.0, řeší některé problémy již dlouho hlášené uživateli na podpůrných forech Applu. Jde především o dlouhodobý problém s „utlumováním“ procesoru a také o potíže s přehráváním videa.

Když se MacBook Air začne nadměrně zahřívat, jedno jádro jeho procesoru Core 2 Duo (vyvinutého přímo pro tento stroj) se vypne, což by mělo pomoci ke snížení teploty, avšak výkon notebooku výrazně poklesne.

Vydaná aktualizace by měla tuto věc řešit a též napravuje další potíže s přehráváním videa na MacBooku Air. Na webu Applu se nabízí tady, zabírá pouhých 368 KB.

Apple ji doporučuje všem uživatelům MacBooku Air, vyžaduje Mac OS X 10.5.4 nebo vyšší. A varuje před používáním utilit třetích stran nastavujících taktovací frekvenci nebo pracovní napětí procesoru. Ty by mohly s touto aktualizací kolidovat, proto Apple doporučuje jejich odinstalování před nasazením aktualizace.

Několik testovacích sestavení pro vývojáře

Externí vývojáři dostali v pátek od Applu hned tři testovací verze chystaného softwaru Applu, totiž nová sestavení klientské a serverové verze Mac OS X 10.5.5 a předběžnou vývojářskou verzi Safari 4.

Mac OS X 10.5.5, sestavení 9F23

Vývojáři se dočkali již čtvrtého testovacího sestavení klientské verze Mac OS X 10.5.5 (informace o předchozích sestaveních najdete zde).

Sestavení 9F23 řeší tři menší problémy, jeden se týká poštovního klienta Mail.app a prohledávání domovského adresáře. Na rozdíl od předchozích dvou sestavení tohle zřejmě obsahuje jeden známý problém bránící prohledávání poštovních zpráv v klientovi Mail.

Mac OS X Leopard Server 10.5.5, sestavení 9F22

Vedle klientské varianty nové verze Leoparda vývojáři obdrželi také testovací sestavení serverové verze. To nese označení 9F22 a podle zasvěcenců zahrnuje pět oprav, jejich celkový počet v Mac OS X 10.5.5 Serveru tak překračuje čtyři desítky.

Leopard Server 10.5.5 by se měl v ostré verzi objevit současně se svým klientským protějškem, vzhledem ke zrychlenému vydávání testovacích sestavení se předpokládá, že by k tomu mohlo dojít už za několik týdnů.

Safari 4.0 Developer Preview

Kromě testovacích verzí operačního systému externí vývojáři v pátek dostali předběžnou vývojářskou verzi (Developer Preview) jedné aplikace – totiž chystané nové verze webového prohlížeče Safari. Jedná se hned o tři různá testovací sestavení Safari 4.0 – 40A12 pro Leoparda, 40A8 pro Tigera a 40A12 pro Windows. (První testovací sestavení Safari 4 obdrželi vývojáři již v červnu).

Tato nová verze prohlížeče by měla přinést několik nových prvků právě pro vývojáře, patří k nim nové menu „develop“, přepracovaný Web Inspector, integrovaný debugger JavaScriptu a javascriptový profiler.

Nová sestavení též údajně zahrnují mnohá vylepšení obsažená v nejnovější verzi WebKitu (na němž Safari staví), ta především výrazně rozšiřuje podporu HTML 5.

Konkrétně implementace kaskádových stylů (CSS) Safari 4.0 zahrnuje podporu pro masky, gradienty, odrazy a pojmenovaná „plátna“ (canvas) pro grafiku.

Z nového WebKitu byla rovněž převzata základní podpora pro WAI-ARIA aplikace (bohaté internetové aplikace) a pro specifikace požadavku XMLHttpRequest mezi weby.

K dalším podporovaným technologiím z HTML 5 patří možnost zasílání zpráv mezi dokumenty, ukládání dat buď lokálně, nebo jen pro danou relaci uživatele, možnost provozovat webové aplikace vně prohlížeče nebo při odpojení od sítě a manipulace s pixely „plátna“.

Na ostrou verzi Safari 4 si asi ještě nějakou dobu počkáme, ale až bude hotová, rozhodně bude stát za pozornost. Vývoj ostatních prohlížečů ovšem také nestojí na místě, zatím se však zdá, že Safari zdatně drží krok s konkurencí a v některých oblastech má dokonce náskok.

nVidia vydala ostrou verzi CUDA 2.0 pro Mac OS X

Softwarový balík CUDA od nVidie umožňuje v jazyku C psát programy, které využijí k výpočtům i grafického procesoru, což v řadě úloh může výrazně zvýšit výkon díky masivně paralelní architektuře nejnovějších grafických čipů nVidie. CUDA teď existuje již ve verzi 2.0, jak pro Windows Vista, tak pro Mac OS X.

Beta verze CUDA 2.0 pro Mac se objevila už v únoru, ale nyní nVidia přišla s ostrou verzí.

Tu Apple vystavil 19. srpna na svém webu, aniž by to dával nějak najevo, dokonce ani neudal, že se jedná o ostrou verzi. Balík se dá stáhnout odtud, zabírá jen 21,2 MB a vyžaduje Mac OS X 10.5.2 nebo vyšší.

A samozřejmě potřebujete vhodnou grafickou kartu od nVidie, aplikace napsané s pomocí CUDA vyžadují čipy se sjednocenou architekturou stínovačů (shaderů), k nim patří všechny karty sérií GeForce 8 a 9 a též novější karty Quadro FX. Univerzální akcelerační karty Tesla a Quadro Plex přirozeně také podporují tento software.

Takovéto aplikace se využijí především v profesionálních úlohách typu objemových rekonstrukcí diagnostických dat ve zdravotnictví nebo ke zpracování seismických dat pro ropný průmysl, ale nVidia by pochopitelně ráda rozšířila jejich využití i do „obyčejnějších“ sfér, proto do balíku CUDA 2.0 zahrnula referenční zásuvný modul pro Adobe Photoshop, dovolující vývojářům vytvářet filtry a další efekty využívající architekturu CUDA (a příslušné grafické čipy) k rychlejšímu zpracování obrazu než pomocí hlavního procesoru.

Aplikace tohoto typu v budoucnosti nejspíš nabudou na významu, jak vidět, nVidia v tomto ohledu počítá i s Macy. CUDA se ovšem zaměřuje na hardware nVidie, zatímco Apple pracuje na obecnějším řešení v rámci Mac OS X 10.6 „Snow Leopard“, nepřekvapuje tedy, že snahy nVidie příliš nezdůrazňuje.

Sada modulů HSC Edit 1.3 pro Aperture přidává potlačení šumu

Mezi zásuvnými moduly pro Apple Aperture, určený k profesionálnímu zpracování fotografií, se značné pozornosti těší sada modulů HSC Edit firmy Human Software, jež nabízí řadu možností úprav snímků. Human Software svou sadu průběžně vylepšuje, koncem června uvolnila verzi 1.2 (v odkazovaném článku najdete podrobnější popis této sady).

A ve čtvrtek přišla s novou verzí 1.3. Tu tvoří 13 jednotlivých modulů, hlavní novinku představuje modul DeNoise potlačující šum v digitálních fotografiích. S rostoucím rozlišením digitálních fotoaparátů se právě šum stává vážným problémem, zvlášť při fotografování za ne zcela ideálních světelných podmínek.

Existuje řada řešení k potlačení šumu, pro majitele sady HSC Edit bude ovšem zajímavé, když tyto funkce získají jako integrální součást balíku Human Software.

Modul DeNoise se snaží potlačit šum (a také zrnitost) ve fotografiích (v jednom snímku nebo celé jejich sadě) pomocí složitých matematických algoritmů, navíc dovoluje uživateli uložit si nastavení pro konkrétní typ fotoaparátu a druh fotografie.

Všech 13 modulů sady HSC Edit 1.3 toho umí ještě mnohem víc, podrobný popis jejich možností najdete na webu výrobce.

Moduly HSC Edit vyžadují Mac OS X Leopard a Apple Aperture 2.1 či vyšší. Celá sada vyjde na 300 USD, jednotlivé moduly lze pořídit po 70 USD (modul Multi-Curve přijde jen na 30 USD a Image Enhancer na 50 USD), pokud tedy využijete více modulů, vyplatí se nákup celé sady.

RapidWeaver 4.1 přidává náhledy a automatickou změnu velikosti obrázků

Programů pro tvorbu webů existuje pro Mac OS X celkem dost. Patří k nim též RapidWeaver, který není u nás tak docela neznámý (tento web slibuje, že o něm bude přinášet aktuální zpravodajství v češtině).

Výrobce programu Realmac Software ve čtvrtek oznámil jeho novou verzi 4.1.

RapidWeaver si klade za cíl umožnit snadnou tvorbu webů od těch nejjednodušších až po složité firemní projekty. Používá šablony postavené na XHTML a CSS a jím generovaný kód vyhovuje standardům.

Verze 4.1 doplňuje mnoho nových funkcí, k nimž patří náhledy uložených projektů pomocí funkce Quick Look Leoparda, automatické přizpůsobování velikosti obrázků přetažených do textových oblastí, vylepšené publikování prostřednictvím služby MobileMe a samozřejmě opravy chyb.

Možnosti RapidWeaveru jsou velice rozsáhlé, jejich podrobný popis najdete na webu výrobce.

RapidWeaver 4.1 vyžaduje Mac OS X 10.5 Leopard (uživatelům Tigera se nabízí starší verze 3.6). Zkušební verze RapidWeaveru 4.1 se dá stáhnout odsud, bude funkční po 30 dní. Plná verze přijde na 80 USD, upgrade z verze 3.5 nebo starší na 30 USD (z verze 3.6 a vyšší lze přejít zdarma).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: