Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

17. května 2010, 00.00 | Vývojáři obdrželi třetí testovací sestavení Mac OS X 10.6.4. Adobe uvolnila konečnou beta verzi zásuvného modulu Camera Raw 6.1 pro Photoshop CS5. e-on Software vydala verzi 8.5 svých profesionálních generátorů krajin Vue a také časné beta verze 64bitových variant Vue 8. A CodeWeavers nabízí CrossOver Games 9.0, novou verzi softwaru umožňujícího provozování her pro Windows pod Mac OS X.

Minulý týden se přece jenom objevily nějaké novinky na poli softwaru pro Macy:

Třetí beta verze Mac OS X 10.6.4

V pátek Apple poskytl vybraným externím vývojářům již třetí testovací sestavení Mac OS X 10.6.4 (předchozí druhé sestavení přitom vyšlo předminulý čtvrtek).

Nové sestavení 10F50, jež jako rozdílová aktualizace má velikost 581.3 MB, opět opravuje některé chyby, podrobnosti o tom zase přináší World of Apple.

Vedle chyb opravených ve druhém sestavení tohle nové navíc opravuje chybu způsobující, že klávesnice nebo trackpad přestanou reagovat, dále napravuje potíže se spouštěním aplikací balíku Adobe CS3 a s editací fotografií v celoobrazovkovém režimu v programech iPhoto a Aperture. A měla se zlepšit spolehlivost VPN připojení, kompatibilita technologie VoiceOver s programy iMovie a GarageBand a též kompatibilita s brailleskými displeji pro nevidomé.

Objevil se nový známý problém (ten předchozí už byl vyřešen), nesprávně se formátuje marketingový text. Oblasti, na něž se mají testující především zaměřit, se také nezměnily, stále mají věnovat pozornost grafickým ovladačům, protokolu SMB, rozhraní USB, technologii VoiceOver a VPN připojení.

Práce na nové aktualizaci Snow Leoparda tedy pokračují poměrně rychle, nadále se opravují různé menší chyby, takže uvedení ostré verze v červnu se zdá nanejvýš pravděpodobné, uvidíme, zda vyjde ještě před zahájením konference WWDC 2010, k němuž dojde 7. června (to bude zřejmě záležet hlavně na tom, jestli se tam objeví nějaké nové modely Maců).

Konečná beta verze zásuvného modulu Camera Raw 6.1 pro Photoshop přidává korekce chyb objektivů

Profesionální fotografové stále častěji pracují s digitálními fotografiemi ve formátu RAW, aplikace Adobe proto samozřejmě tento formát (či spíše skupinu formátů) podporují, v případě Photoshopu se to řeší zásuvným modulem Camera Raw (zatímco Lightroom má funkce modulu integrované přímo v sobě).

Nedávno vydaný Photoshop CS5 však zahrnuje významně přepracovanou verzi tohoto modulu, Camera Raw 6 (pro Photoshop CS4 se stále vydávají aktualizace řady 5, koncem dubna se objevila verze 5.7). Modul Camera Raw 6 bude také integrovaný do připravovaného Lightroomu 3, podrobnější popis novinek beta verze modulu přinesla Grafika již loni na podzim.

S Photoshopem CS5 tak přišel modul Camera Raw 6.0, jemuž však ještě chyběly některé slibované funkce a proti verzi 5.x též nepodporoval některé typy fotoaparátů. Minulý týden ale Adobe uvolnila konečnou beta verzi (RC verzi) modulu Camera Raw 6.1, která doplňuje mnohé, co verzi 6.0 chybělo.

Především přidává nové funkce korekce chyb objektivů, umožňující s pomocí profilů objektivů opravovat geometrická zkreslení a chromatické vady a odstraňovat efekt vinětace. Kromě toho lze provádět ruční korekce geometrických zkreslení a perspektivních transformací ve vodorovném a svislém směru.

S modulem se dodává sada předdefinovaných profilů objektivů a další budou moci vytvářet samotní uživatelé pomocí utility Adobe Lens Profile Creator (zatím dostupné v předběžné verzi na Adobe Labs).

Dále modul Camera Raw 6.1 doplňuje podporu nových typů fotoaparátů, konkrétně jde o Canon EOS 550D, Sony A450, Panasonic G2 a G10, Olympus E-PL1 a E-600, Leaf Aptus-II 8 a Aptus-II 10R a Kodak Z981 (přibyly tak chybějící fotoaparáty podporované verzí 5.7 a nově ještě Olympus E-600, vývojáři totiž ukončili práce na verzi 6.0 dříve než na verzi 5.7, aby stihli začlenit modul Camera Raw 6 do Photoshopu CS5).

Verze 6.1 vedle výše uvedených novinek také zvyšuje svůj výkon, proti verzi 6.0 by se měla zlepšit odezva ovládacích prvků modulu a mechanismu pro posouvání. A varianta modulu pro Mac má opravenou chybu, jež způsobovala, že se Photoshop CS5 nečekaně ukončil při otevření RAW souboru v modulu Camera Raw 6.0.

Modul Camera Raw 6.1RC se nabízí na Adobe Labs, kde najdete odkazy pro stažení variant pro Windows a Mac OS X, stejně jako podrobnější dokumentaci. Vyžaduje Photoshop CS5, pro Photoshop CS4 nadále poslouží verze 5.7. Ze stejné stránky lze stáhnout též samostatnou utilitu Adobe DNG Converter 6.1RC (opět ve variantách pro Windows a Mac), která umí převádět jednotlivé formáty RAW do formátu DNG, „digitálního negativu“ Adobe.

Jde o RC (release candidate) verze, což znamená, že sice už byly poměrně důkladně testovány, ale nyní Adobe chce shromáždit zkušenosti od širší skupiny uživatelů, než vydá ostré verze, jež se budou automaticky distribuovat všem uživatelům, zájemci o RC verze si je musí nainstalovat ručně (odkazovaná stránka Adobe Labs obsahuje popis instalačního postupu).

Programy Vue 8.5 přinášejí interaktivní nastavování vlastností oblaků a nové modelovací nástroje

Firma e-on Software, působící v Oregonu a ve Francii, dodává aplikace pro generování realistických krajinných scén (sama to označuje jako „Digital Nature“, tedy „digitální přírodu“), a to jak pro Windows, tak pro Mac OS X.

Základ její nabídky tvoří řada programů Vue 8 (e-on Software nabízí širokou paletu různých vydání a variant lišících se vlastnostmi a cenou) a počátkem května uvedla novou verzi 8.5 profesionálních vydání (o předchozí verzi 8.4 jsme informovali v únoru).

Programy Vue 8.x umí generovat, vykreslovat a animovat realisticky vyhlížející 3D krajiny, včetně vegetace a efektů počasí. Nová verze 8.5 dále vylepšuje různé nástroje pro tyto účely.

Přibyla možnost globálního nastavování gama hodnot, což zajišťuje věrnější barvy a osvětlení v konečných výstupech, lze nastavovat vstupní a výstupní gama hodnoty pro textury a barvy přímo v aplikaci. Zlepšily se nástroje pro vytváření oblaků, nově s nimi lze interaktivně manipulovat, otáčet je a měnit jejich velikost a dají se animovat standardními animačními nástroji programu. Navíc je možné definovat animované mapy hustoty oblaků v celoplanetárním měřítku.

Rychlost vykreslování se dá zkrátit a potenciální úzká místa odhalí diagnostické vykreslovací běhy, programy Vue 8.5 dokážou odhadnout dobu pro vykreslení každého pixelu a počty potřebných operací. Nový nástroj pro materiálové kreslení dovoluje kreslit distribuční mapy libovolným počtem materiálů a kreslené materiály lze použít také jako omezující masky pro stávající distribuční mapy.

Nová zónová extrakce umožňuje extrahovat určité části procedurálního terénu prostým vybráním zóny a jejím převedením na samostatný procedurální terén. Přibyly nové nástroje pro modelování terénu, čtyři nové modelovací štětce (Pinch - stlačení, Flatten – zarovnání, Plateau - plošina a UniSlope – stejnoměrný svah) a při modelování v editoru terénu se může používat referenční bitová mapa.

Vylepšení se dočkaly ovládací prvky modulu EcoSystem, z prohlížeče do něj lze přetahovat a upouštět více objektů či rostlin současně, jde snadno nastavovat vliv proměn barev na jeho populace a pro kreslení se dají používat materiálová pravidla.

Vylepšení přišlo pochopitelně ještě mnohem víc, týkají se například OpenGL jádra a Viewport zobrazování, Z-buffer lze volitelně vyhlazovat, v modulu EcoSystem se mohou kdykoli zobrazovat náhledy a v editorech je možné nadefinovat si vlastní klávesové zkratky. Podrobně novinky profesionálních programů Vue 8.5 popisuje tato tisková zpráva výrobce.

V nové verzi se nabízí jednak Vue 8.5 Infinite, což je samostatná aplikace a pak také Vue 8.5 xStream fungující jako doplněk jiných animačních a modelovacích 3D programů (je kompatibilní s programy 3ds Max, Maya, LightWave, Cinema 4D a Softimage, verze 8.5 přidává podporu nových verzí 2011).

Vue 8.5 Infinite a Vue 8.5 xStream se dodávají pro Windows (od Windows XP výše) a pro Mac, v případě Maců se vyžaduje procesor Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší (tedy Leopard či Snow Leopard).

Jde o profesionální software, čemuž odpovídá jeho cena, Vue xStream stojí 1 790 USD a Vue Infinite 1 090 USD, upgrade z předchozích verze lze pořídit za 595, respektive 395 USD, ale v rámci placené podpory se nové verze dodávají zdarma a uživatelům z oblasti školství se poskytují zvýhodněné ceny. Zkušební verze Vue 8.5 Infinite a xStream zatím nejsou dostupné, e-on Software však slibuje, že by se měly objevit do konce června, a to zde (v současnosti se tam nacházejí jen verze 8).

Uživatelům se již nabízejí časné beta verze 64bitových variant Vue 8 pro Mac

Profesionální vydání programů Vue 8.x se pro Windows dodávají jak v 32bitových, tak 64bitových variantách, pro Mac však zatím byla dostupná pouze 32bitová varianta, to se ale brzy změní, protože minulé úterý e-on Software uvolnila časné beta verze 64bitových vydání Vue 8 Infinite a xStream pro Mac.

Jak vysvětluje tisková zpráva, jde o přepracované verze programů Vue, jež se snaží využít předností 64bitového zpracování v Mac OS X 10.6 Snow Leopard na vhodném hardwaru (64bitových procesorech Intel, které ovšem používají všechny novější Macy).

Hlavní přednost 64bitového zpracování představuje podstatně vyšší rychlost vykreslování, podle e e-on Software se může oproti 32bitovým variantám zrychlit až trojnásobně, navíc vývojáři mohou připravovat větší a detailnější scenérie, vzrůstá též celkový výkon aplikací.

Převod programů Vue do 64bitové verze pro Mac nebyl úplně snadný, musely se totiž přepsat pro prostředí Cocoa (jde o podobný případ jako u Photoshopu CS5, předchozí verze zřejmě byly psány pro prostředí Carbon, které 64bitový režim nepodporuje). Takovýto přechod je pochopitelně složitý a pracný, v případě programů Vue ještě ani nebyl tak docela dokončen, stále se jedná o časné beta verze, jež rozhodně nelze použít k produkčním účelům.

e-on Software proto zdůrazňuje, že jsou tyto časné beta verze určeny jen pro vyhodnocování a postrádají řadu funkcí oproti ostrým verzím, kupříkladu podporu Poseru či možnost ukládat animace do souborů .mov QuickTimu. A 64bitová varianta Vue xStream pro Mac zatím může pracovat jenom v samostatném režimu a vykreslovací jádro OpenGL Shader 4 není ještě dostupné. A konečně obrázky nelze ukládat jako TIFF soubory, formáty JPG a BMP se ale již podporují.

Nové beta verze si mohou zdarma stáhnout registrovaní uživatelé Vue 8 Infinite a xStream ze stránky svého účtu.

CrossOver Games 9.0 přináší nové uživatelské rozhraní a instalační profily

Ti, kdo chtějí pod Mac OS X používat aplikace Windows, aniž by si přitom museli pořizovat samotná Windows, mohou zkusit použít software přesměrovávající volání API rozhraní Windows na obdobná rozhraní Mac OS X. Už z principu samozřejmě takto nelze zajistit plnou kompatibilitu, ale některé aplikace se tak skutečně provozovat dají. Základ tohoto řešení obvykle tvoří otevřený projekt WINE, pro Macy se ovšem nabízejí též jeho komerční odvozeniny, asi nejpoužívanější je CrossOver Mac od firmy CodeWeavers.

Základní software CrossOver již v březnu dospěl k verzi 9.0, CodeWeavers ovšem nabízí také software CrossOver Games (pro Mac OS X a Linux), který se zaměřuje především na provozování her Windows na jiných platformách, je totiž vyladěn tak, aby poskytoval vyšší výkon her, a to i za cenu nižší stability. Jak se dalo předpokládat, též CrossOver Games se minulý týden dočkal verze 9.0 (viz příslušná tisková zpráva).

CrossOver Games 9.0 přináší přepracované uživatelské rozhraní, další změny se v podstatě shodují s CrossOver 9.0. Změnil se proces instalace aplikací, výrazně se urychlilo vytváření virtuálních prostředí Windows (takzvaných „bottles“) a manipulace s nimi a instalaci aplikací lze zařizovat pomocí „C4 profilů“, instalačních předpisů z databáze kompatibility CodeWeavers. Tvoří je XML soubory, které mohou připravovat samotní uživatelé, objeví-li způsob instalace určité aplikace, takto se o něj lze snadno podělit s ostatními uživateli. A samozřejmě došlo ke spoustě změn v kódu převzatém z WINE.

Ale vedle novinek společných s CrossOver Mac 9.0 zahrnuje CrossOver Games 9.0 také specifické novinky týkající se her. Především přibyla podpora pro nové grafické uživatelské rozhraní služby Steam a též nové podpůrné profily pro hry Star Trek Online, Lord of the Rings Online a StarCraft 2 Beta. A řada dalších her by údajně měla buď začít fungovat, nebo má pracovat lépe než v předchozích verzích CrossOver Games. Podrobný popis změn nabízí tenhle seznam.

Zkušební verze CrossOver Games 9.0 pro Mac se dá stáhnout odtud (po vyplnění stručného registračního formuláře), za plnou verzi se ovšem musí zaplatit, jedna licence přijde na 39,95 USD.

Nároky tohoto softwaru nejsou nijak vysoké, potřebuje samozřejmě procesor Intel (na procesorech PowerPC nemůže z principu fungovat), Mac OS X 10.4 nebo vyšší a 120 MB na disku. Další místo na disku pochopitelně budou potřebovat samotné hry, ty graficky náročnější navíc mohou mít potíže na Macích se starší integrovanou grafikou.

Služba Steam se ovšem od minulé středy nabízí i pro Macy a díky dalším krokům Valve Software lze očekávat, že se postupně bude zvyšovat počet her pro Mac OS X, takže by význam softwaru jako CrossOver Games mohl klesat. Her pro Windows však bude nejspíš pořád mnohem víc a významnější rozšíření herní nabídky pro Mac OS X bude i v tom nejpříznivějším případě ještě chvíli trvat, takže si své zákazníky stále najde též řešení CodeWeavers.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: