Nové modely iMaců pro jaro 2003 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové modely iMaců pro jaro 2003

5. února 2003, 00.00 | Po aktualizaci řady PowerMac minulý týden nyní došlo i na stroje řady iMac a eMac, i když v případě eMaců se nejedná o faktické změny konfigurací, ale pouze cen. Jaké tedy jsou nové jarní iMacy?

Po aktualizaci řady PowerMac minulý týden nyní došlo i na stroje řady iMac a eMac, i když v případě eMaců se nejedná o faktické změny konfigurací, ale pouze cen. Jaké tedy jsou nové jarní iMacy?

Design iMaců samozřejmě zůstává - elegantní a funkční iMacy, které byly uvedené před rokem v lednu jsou stále velmi zajímavé a designové změny nepotřebovaly.

Apple řadu iMac mírně zredukoval - ze čtyř modelů, které nabízel doposud, jsou nyní již pouze dva. Nižší konfigurace má 15" LCD, PowerPC G4 na 800 MHz, combo mechaniku a stejné funkce jako loňské modely - podporuje AirPort, Bluetooth pouze přes USB převodník, má grafickou kartu GeForce2 MX, nyní se počítač dodává i včetně externích reproduktorů, kapacita dodávané RAM je 256 MB a 60 GB má disk. Cena tohoto modelu je 1299 USD - loni v lednu za tuto cenu byl uveden model na 700 MHz, s CD-RW, bez reproduktorů - v průběhu roku cena tohoto modelu spadla o 100 USD, takže nejlevnější model je nyní o 100 USD dražší než v předchozí řadě, samozřejmě tento je s lepší výbavou.

Zajímavější však je vyšší model se 17" LCD. Ten je již opravdu nový a přepracovaný, novinek je celá řada. Procesor je PowerPC G4 na 1 GHz, na mateřské desce s rychlostí 133 MHz. Použity jsou DDR SDRAM, standardně je osazených 256 MB (max. 1 GB). Grafická karta je GeForce4 MX tak jak tomu bylo u 17" modelu již předtím (pouze má karta 64 místo původních 32 MB VRAM). Tento iMac je připraven na AirPort Extreme (tedy 802.11g) a také může být interně osazený Bluetooth modulem - standardně se však nedodává ani jedno, pouze jako placené příslušenství.

Stejně jako předchozí nejvyšší verze i tato konfigurace obsahuje SuperDrive, a stejně jako nové PowerMacy rychlejší verzi s 4x zápisem DVD. Disk je k dispozici ve velikosti 80 GB.

Další změny jsou v oblasti audia a videa - k 17" iMacu lze připojit analogový videovýstup, buď jako S-video nebo jako kompozitní výstup - stejně jako v případě iBooku přes VGA výstup a speciální převodník. Druhou novinkou je návrat zvukového vstupu. Rozlišení zabudovaného displeje zůstalo 1440 x 900, přes VGA výstup je možné pouze zrcadlení obrazu, nikoliv rozšíření pracovní plochy. Sestava dalších rozhraní je poměrně standardní - 3 USB přímo na počítači, 2 FireWire 400 (tedy pouze "pomalý" FireWire), Ethernet 100 Mbit, V.92 modem, příslušné audiovýstupy.

Cena iMaca G4/1GHz je 1799 USD, což je o 200 USD méně, než za nejvyšší model předchozí řady s 800 MHz procesorem a pomalejší verzí SuperDrive mechaniky.

I tyto modely nyní podporují pouze Mac OS X, modely podporující Mac OS 9 asi budou k dispozici pouze pro školství, shodně s tím, co Apple ohlásil. Součástí je i iLife, tedy nové verze iAplikací, včetně iDVD u verze s DVD-R mechanikou.

Druhou oznámenou novinkou bylo snížení ceny u eMaců. Zde se neodehrály žádné změny v konfiguracích, dodávají se nadále dva modely se 700 a 800 MHz PowerPC G4, jeden se SuperDrive mechanikou (ovšem "pomalou", pouze s 2x zápisem DVD-R), druhý s combo (DVD-ROM/CD-RW) - tedy v identické konfiguraci, jak se dodávaly doposud, pouze cena se snížila z 1099 USD u nižší verze na 999 USD a z 1499 USD na 1299 USD u vyššího modelu. Vzhledem k tomu, že jde pouze o snížení cen a nikoliv nové modely, eMacy stále podporují Mac OS 9.

Všechny počítače se začaly v USA již prodávat, kdy budou dostupné u nás a za jakou cenu ještě netušíme, tuto informaci vám přineseme jakmile bude dostupná.


Komentář: Tyto novinky asi mohou někoho trošku zklamat či zaskočit. Řada iMac byla poměrně radikálně zredukovaná na dva celkem nevyrovnané stroje, jeden vycházející z loňských iMaců, druhý přece jen nabízející rychlejší procesor na nové desce, s podporou AirPort Extreme a Bluetooth. Zdá se, že Apple chce aby si zákazníci kupovali spíše vyšší iMac a vyšší eMac (který má SuperDrive), než nižší konfiguraci iMacu. Nová verze iMacu je každopádně poměrně zajímavá, s nižší cenou, vyšším výkonem (i když ta nVidia GeForce4 MX by mohla být nahrazená nečím svižnějším) a s podporou nových technologií. Alespoň že externí reproduktory jsou nyní u obou modelů...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: