Reportáže z rozbalování a rozebírání nových Maců mini a iMaců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Reportáže z rozbalování a rozebírání nových Maců mini a iMaců

6. března 2009, 02.00 | Macminicolo.net vybalila nový Mac mini a iMac, Macu mini se podívala i do jeho útrob, oba stroje důkladněji rozebrala firma iFixit.

V úterý Apple uvedl na trh řadu nových modelů Maců, především modernizované Macy mini a iMacy (podrobnosti najdete tady). Tyto stroje se již začaly prodávat, a tak nepřekvapuje, že se počaly objevovat první zprávy o jejich vybalování a též rozebírání.

Nejprve se podívejme na informace o novém Macu mini:

Macminicolo.net vybaluje nový Mac mini

Kalifornská kolokační firma Macminicolo.net nabízí hostování serverů tvořených právě Macy mini (a nově hostuje také Time Capsule), v souvislosti s novými Macy mini jsme o ní slýchali už dříve, právě od ní pocházela řada předběžných informací o nových modelech, jež se nakonec do značné míry potvrdily

Tato firma si samozřejmě nový Mac mini koupila jako jedna z prvních a nyní přináší reportáž z jeho rozbalení (a též částečné demontáže, ale o tom až níže).

Nový stroj dostal i novou krabici, ta je nyní menší, podle Applu o 31 procent (pochopitelně se to bude prezentovat jako další příspěvek k ochraně životního prostředí, v novém balení se všeobecně projevuje snaha omezit množství použitého materiálu a usnadnit jeho recyklaci). Jak ukazuje tato fotografie, krabice nového Macu mini není o mnoho větší než krabice Leoparda. A na krabici se skutečně nachází fotografie zadního panelu stroje s novými porty (malá kuriozita: nový Mac mini vzadu nese 10 větracích průduchů, ale snímek na krabici jich zobrazuje jen 9). Potvrzuje to tak autenticitu fotografie krabice, která kolovala po Webu ještě před uvedením stroje na trh.

08mm06032009f.jpg

09mm06032009f.jpg

Po otevření krabice (nově se vysouvá do strany) se objeví další malá krabička, v obsahující instalační DVD Mac OS X (s verzí 10.5.6), DVD pro instalaci aplikací (dovoluje nainstalovat Safari, Mail, Spaces, iChat a Time Machine bez spuštění z DVD Mac OS X) a dokumentaci.

Dále se v krabici samozřejmě nalézá vlastní počítač a pod ním napájecí adaptér, napájecí šňůra a adaptér z mini-DVI na DVI (takhle vypadá obsah krabice po vybalení). Počítač tak lze ihned připojit k monitoru s DVI vstupem, Macminicolo.net si rovněž pochvaluje, že napájecí adaptér už nenese nálepku, kterou dříve musela strhávat. Ars Technica si také všimla, že součástí balení již není dálkové ovládání Apple Remote, to je teď třeba přikoupit za 19 USD, Apple ovšem stejně postupuje i u ostatních Maců, takže to nijak zvlášť nepřekvapuje.

Pokud jde o vnější vzhled nového Macu mini, zůstal prakticky stejný, nadále má hliníkové boky a bílé plastové (polykarbonátové) víko, zpracování hliníkových součástí se však zdá být odlišné. Značnou shodu vzhledu dokládá fotografie porovnávající nový a předchozí model, nový Mac mini se nachází dole.

10mm06032009f.jpg

Rozdíly jsou patrné především na zadním panelu, tento snímek zobrazuje zadní panely obou modelů, nová verze opět leží dole, tentokrát se stroje liší na první pohled, protože nový Mac mini nabízí jeden port FireWire 800, pět USB portů a jak mini-DVI konektor, tak Mini DisplayPort.

11mm06032009f.jpg

Vypínač a zdířka napájení, větrací průduchy, Ethernet port a zdířky zvukového vstupu a výstupu se nezměnily, zato zmizel port FireWire 400, nyní nahrazený portem FireWire 800, počet portů USB 2.0 se zvětšil o jeden a dva nové zobrazovací konektory vystřídaly původní DVI konektor plné velikosti.

Rozebrání nového Macu mini

Macminicolo.net se nezastavila jenom u vybalení nového Macu mini, ale podívala se též do jeho útrob. Narozdíl od hardwarových specialistů sice stroj nerozložila na prvočinitele, přesto si o základním vnitřním uspořádání nového Macu mini i tak lze udělat celkem dobrou představu.

Také víko nového modelu se dá vyjmout poměrně snadno, v Macminicolo.net k tomu použili špachtli. Pak bylo třeba vyšroubovat šrouby ze všech čtyř rohů pouzdra a bylo možné pustit se do vyjímání komponent. U předchozího modelu však stačilo při rozebírání odpojit jediný kabel, teď jsou to kabely tři. Nově se ve stroji nacházejí tři antény, ta vepředu vlevo zřejmě slouží pro Bluetooth, zatímco antény vpravo vzadu a vzadu vlevo (jež nově přibyla) jsou určeny pro AirPort, nový model tedy má dvě antény pro bezdrátové WiFi připojení, což by mohlo zlepšit WiFi komunikaci. (Tento snímek ukazuje napojení všech tří antén na základní desku).

Poté bylo možné vyjmout větrák, optickou mechaniku a pevný disk, což odhalilo základní desku, na ní se změnila orientace RAM, která předtím byla kolmá k čelní straně, nyní je s ní rovnoběžná.

12mm06032009f.jpg

Macminicolo.net již před třemi měsíci tvrdila, že nový Mac mini bude používat optickou mechaniku s rozhraním SATA (předchozí modely obsahovaly IDE mechaniku), to se teď potvrdilo, jak dokládá nálepka na mechanice. Mělo by tedy být snazší místo optické mechaniky nasadit druhý pevný disk, samotný Apple však tuto možnost nenabízí ani volitelně.

Macminicolo.net se do dalšího rozebírání nového Macu mini už nepouštěla, nyní chce především otestovat jeho výkon při nasazení v roli serveru.

Rozebrání Macu mini v podání firmy iFixit

Hlavním specialistou na rozebírání nových Maců (a dalších produktů Applu) je ovšem firma iFixit, jež poskytuje návody a náhradní díly pro svépomocné opravy notebooků Applu a iPodů.

Ta se rovněž pustila do rozebrání nového Macu mini, který jí půjčila právě Macminicolo.net.

Tahle fotografie srovnává (zleva doprava) původní Mac mini s PowerPC, předchozí model s Intelem a nejnovější provedení, takto vypadá porovnání zadních panelů (nejstarší model leží úplně dole), jak vidíte, portů pořád přibývalo.

13mm06032009f.jpg

14mm06032009f.jpg

A poté následovalo rozebírání, postup se přirozeně velmi podobal tomu uvedenému výše. A ještě jedno srovnání, tentokrát pohled na všechny tři modely zbavené víka. Plyne z něj, že nejprve Mac mini neměl žádnou anténu pro AirPort, pak jednu a teď dvě, RAM moduly pro stolní počítače nakonec nahradily notebookové moduly a mechaniky přešly od rozhraní PATA k rozhraní SATA.

15mm06032009f.jpg

iFixit samozřejmě pokračovala v rozebírání stroje, po odstranění bezdrátových antén uvolnila čtyři křížové šrouby přidržující vnitřní rám nesoucí větrák, pevný disk a mechaniku SuperDrive, odstrojený stroj nakonec vypadá takhle. (Karta bezdrátové komunikace v novém Macu mini nese WiFi transceiver Broadcom BCM4312KFBGH.)

16mm06032009f.jpg

Vyjmutí optické mechaniky vyžaduje uvolnění šesti šroubů a pevného disku čtyř. iFixit rozebírala Mac mini se 120GB diskem, který (oprávněně) považuje za malý, a proto již začala místo toho nabízet 500GB disk (za 130 USD).

Rozebírání horní části Macu mini (onoho vnitřního rámu) pokračovalo dále a nakonec byl rozložen na základní komponenty.

17mm06032009f.jpg

Pak se iFixit pustila do zbývající dolní části počítače, ve snaze uvolnit základní desku, což se jí povedlo, tím zatím rozebírání skončilo, zde vidíte, jaké „míry rozkladu“ se podařilo dosáhnout, později firma jistě prozkoumá útroby nového Macu mini ještě důkladněji.

18mm06032009f.jpg

Vybalování nového iMacu

Macminicolo.net se sice zabývá hlavně Macy mini, ale rozhodla se podívat také na nové iMacy a jeden si koupila, takže přirozeně přináší zprávu o jeho rozbalování.

Krabice nového iMacu se téměř shoduje s předchozími modely (viz toto srovnání), liší se jenom fotografiemi nového stroje a logy pro iLife '09.

19mm06032009f.jpg

Nezměnilo se ani vnitřní uspořádání krabice, její obsah ovšem ano. Vedle modernizovaného iMacu v ní najdete též novou klávesnici bez numerického bloku (o ní více v samostatném článku). Kromě klávesnice dostanete myš, dokumentaci a dvě DVD s Leopardem a aplikacemi (viz tento snímek). A samozřejmě se v krabici nalézá i vlastní iMac, jehož zabalení zůstalo stejné.

Nové iMacy si ponechaly také stejné monitory s lesklou povrchovou úpravou, což dobře dokládá tahle fotografie.

20mm06032009f.jpg

Pohled na porty vzadu ukazuje, že zde rovněž došlo ke změnám. Tady se musím omluvit čtenářům (kteří na to v diskusi již upozornili), v úterý jsem uváděl, že Apple pouze nahradil DVI port novým konektorem Mini DisplayPort. Ono však došlo i k dalším změnám, port FireWire 400 zmizel, zůstal jen jeden port FireWire 800 a zadní panel iMacu teď nese čtyři porty USB 2.0 místo dosavadních tří (další dva USB porty se nacházejí na klávesnici).

21mm06032009f.jpg

A ukazuje se, že k jistým drobným změnám přece jen došlo též na pouzdře iMacu, ačkoli to z fotografií zveřejněných Applem nebylo patrné. Konkrétně se změnil podstavec displeje, který je nyní tenčí, jak dokazuje tohle srovnání s předchozím modelem.

22mm06032009f.jpg

Také se zdá, že displej nového iMacu má o trochu chladnější barvy, jak ukazuje toto porovnání, pravděpodobně však jde o důsledek odlišné kalibrace monitoru (a tu lze v Mac OS X změnit), zobrazovací hardware se pravděpodobně nezměnil.

Rozebrání nového 20” iMacu

iFixit se sice zabývá hlavně notebooky Applu, ale pochopitelně nepominula ani nové stolní Macy, vedle Macu mini se rozhodla podívat též do nitra nového iMacu. Koupila si nový 20” model a jako obvykle ho důkladně rozebrala.

Ačkoli displej 20” iMacu není tak kvalitní jako obrazovky 24” modelů, přesto se iFixit zdál být velmi jasný, překvapivě kvalitní a hlasitý byl i zvuk „neviditelných“ reproduktorů. A samozřejmě si všimla nových portů, port FireWire 800 poskytuje napájení až do 7 wattů.

Nové iMacy se standardně dodávají s novou klávesnicí bez numerického bloku, ale volitelně si lze objednat klávesnici s tímto blokem, za stejnou cenu.

A teď se již podívejme na postup rozebírání nového iMacu:

Na pouzdře iMacu se nachází jediný šroubek, ten přidržuje kryt RAM paměti, jež se odhalí po jeho sejmutí.

Další rozebírání vyžadovalo použití přísavek, jimiž se uvolnily magnety (celkem čtrnáct) přidržující krycí sklo displeje s kovovou obrubou. Odhalený displej (už zdaleka ne tak lesklý) upevňuje celkem dvanáct šroubů. Po jejich vyšroubování se dal odejmout i samotný displej, odkryté vnitřnosti iMacu rozebírajícím připomněly filmy Tima Burtona.

23mm06032009f.jpg

Většina komponent počítače se ukrývá v montáži LCD displeje, vlastní displej přidržuje osm šroubů a vede k němu pět kabelů, teprve po jejich uvolnění bylo možné obrazovku vyjmout.

24mm06032009f.jpg

Dvacetipalcový iMac používá obrazovku AU Optronics M302EW02, specifikace výrobce potvrzují, že se jedná o TN panel s podsvícením fluorescenčními lampami (na LED podsvícení si tedy u iMacu ještě počkáme).

V dalším kroku iFixit vyndala pevný disk, běžný 3,5” 320GB stolní model.

25mm06032009f.jpg

Disk není přišroubovaný, k jeho uvolnění stačí otočit černou příchytku a odpojit SATA kabely, ovšem než se k disku v iMacu vůbec dostanete, musíte vyšroubovat 21 šroubů.

Nyní přišly na řadu reproduktory, pro přístup k základní desce postačuje odšroubovat jen ten pravý, ale iFixit sejmula oba dva. Nahoře uprostřed se nachází malá modrá destička, ta nese Bluetooth adaptér, vpravo vedle základní desky leží karta 802.11n, k ní vedou dva kabely od antén (viz tenhle snímek).

26mm06032009f.jpg

Vyjmutí základní desky bylo dost složité, vyžadovalo odpojení 13 konektorů a uvolnění celkem 12 šroubů.

Dále šla ven optická mechanika SuperDrive. iFixit k tomu poznamenává, že iMacy nadále zůstávají kombinací prvků z notebooků a stolních počítačů, současné modely používají notebookovou RAM a DVD vypalovačku, ale stolní pevný disk.

Úplně nakonec byl odpojen a vyjmut zdroj iMacu, který na první pohled zaujme svým pestrobarevným provedením.

Uvolněná základní deska iMacu vypadá seshora takto a zezdola takhle. Přímo nad 2,66GHz procesorem Core 2 Duo se nalézá pasivní chladič, z něhož vedou kabely teplotního čidla. Procesor se zdá být zasazený do patice, avšak nálepka na chladiči varuje, že její odstranění způsobí ztrátu záruky.

27mm06032009f.jpg

28mm06032009f.jpg

Podstavec 20” iMacu (skutečně robustní, váží skoro kilogram) je velmi silně integrovaný do počítače, jeho vyjmutí vyžaduje, aby se nejprve odstranily prakticky všechny vnitřní komponenty.

A jako vždy na závěr iFixit předvádí nový 20” iMac rozložený na základní komponenty.

29mm06032009f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: