Recenze nových iMaců (13.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze nových iMaců (13.8.07)

13. srpna 2007, 02.00 | Servery CNET a Ars Technica přinesly podrobnější recenze nových iMaců.

V úterý 7. srpna Apple uvedl na americký trh nové iMacy, které se pochopitelně staly tématem četných diskusí. Velice záhy se začaly objevovat podrobnější recenze nových strojů, za bližší pozornost stojí především dvě. Tu první přinesl server CNET, pod nějž patří i známé počítačové zpravodajství News.com. Jde tedy o dosti prestižní médium, jehož názory mají svou váhu, navíc vzhledem k všeobecnému zaměření CNETu lze recenzi považovat za pohled z hlediska světa PC. Druhá recenze se objevila na serveru Ars Technica, který se zabývá technickými novinkami do větší hloubky, takže se přirozeně věnuje i produktům Applu. Recenze nového iMacu je opět velice důkladná a umožňuje si o novém stroji udělat ucelený obraz. Nejprve se podívejme, jak nový iMac vidí CNET:

Recenze iMacu na CNETu

Tuto recenzi naleznete zde. Sepsal ji Rich Brown, od Applu obdrželi lidé ze CNETu na testování 20“ iMac s procesorem Intel Core 2 Duo T7700 na 2,4 GHz. Oproti standardně dodávanému modelu měl testovací stroj RAM zvětšenu na 2 GB, což jeho cenu zvýšilo na 1 649 USD (proti 1 499 USD za model s 1 GB RAM). Stroj dále nesl mechaniku SuperDrive, 320GB pevný disk a grafickou kartu ATI Radeon HD 2600 Pro s 256 MB RAM. K počítači redaktoři CNETu dostali myš Mighty Mouse a novou tenkou klávesnici v kabelem připojeném provedení. Textovou recenzi doprovází stručná videorecenze (v rámečku „CNET Video and Photos“ vlevo nahoře), v níž Rich Brown představuje základní rysy testovaného stroje.

Povšechný pohled na nový iMac

Vlastní text představuje nový design pouze povšechně, mimo jiné připomíná, že se na americkém trhu objevilo více strojů typu vše v jednom, se štíhlým profilem a tenkou klávesnicí, žádný však nebyl tak elegantní. Recenzenti považují nový iMac za vizuálně působivý a vlastnostmi a výkonem srovnatelný s obdobnými stolními počítači za podobnou cenu. Upozorňují, že se u iMacu jako u všech počítačů typu vše v jednom musí počítat s omezenými možnostmi rozšiřování, ale to berou jako jednu z charakteristik dané kategorie. S vybavením jsou vcelku spokojeni, pouze poznamenávají, že stroj nenabízí optickou HD mechaniku, což ale nepřekvapuje. (Vzhledem k tomu, jaký zmatek v této oblasti panuje, bych to nepovažoval za slabinu). Jako designérskou drobnost zmiňují,že se k počítači dodává i semišová utěrka pro stírání otisků prstů z lesklého povrchu.

Výkonnostní testy

A pak už se recenze pouští do testování. Srovnání samozřejmě provádí s jinými stolními PC provozujícími Windows, s pomocí aplikací existujících jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Díky tomu, že Adobe začala dodávat verzi Photoshopu přímo podporující procesory Intel, byly použity testy s Adobe Photoshopem CS3. Další testy zkoumají kódování v iTunes. Testy multimediálního multitaskingu pracují s QuickTimem a test Cinebench využívá program Maxon Cinema 4D, opět dostupný pro obě platformy. Ke zkoumání výkonnosti ve hrách pak slouží Quake 4. Podrobný popis testovací metodiky CNETu najdete tady, díky ní je zajištěno poměrně objektivní srovnání obou platforem.

iMac se poměřoval se stolními PC Dell Inspiron, Velocity Micro, Sony VAIO a též s Media Center strojem HP Pavilion, podrobné specifikace počítačů užitých ke srovnání najdete na konci originální recenze (pro jednotlivé testy byla vybrána ke srovnání různá PC), vesměs se jedná o stroje prodávané pouze na americkém trhu za podobnou cenu jako daný iMac.

V testu Photoshopu CS3 obsadil iMac první místo, stejně tak v testu multimediálního multitaskingu. V testu kódování iTunes skončil druhý, v testu Cinebench s využitím obou procesorových jader pro rendering obsadil třetí místo, při renderingu na jednom jádru se umístil zhruba uprostřed, tehdy se ovšem výsledky mnohem víc vzájemně přiblížily. Jako multimediální stroj si tedy nový iMac nevede vůbec špatně. Zato ve hře Quake 4 podal chabý výkon, s 39,1 snímku za sekundu skončil předposlední, překonal jenom Media center PC HP Pavilion, jež ovšem není určené pro náročné hry. Vzhledem k použité grafické kartě se ovšem těžko dalo čekat něco jiného.

Další vlastnosti počítače

Další vlastnosti iMaca už recenze hodnotí pouze ve zkratce. Všímá si ukryté kamery iSight a chybějící diody napájení na přední straně, hardwarové inovace považuje za spíše kosmetické, s povděkem však hodnotí podporu bezdrátové technologie 802.11n a nasazení portu FireWire 800, dříve vyhrazeného jen pro Mac Pro. Recenzenti však měli k dispozici pouze přístupový bod standardu 802.11g, takže skutečný výkon bezdrátového připojení nemohli vyzkoušet, přesto ho považují za jeden z faktorů zvyšujících hodnocení, protože stolní počítače zatím podporu pro „n" technologii obvykle nenabízejí. Totéž platí pro port FireWire 800, který u strojů s Windows nenajdete a teprve díky novým iMacům se začíná stávat běžnějším vybavením.

S obavami recenzenti přistupovali k nové klávesnici, měli obavy, že nebude příliš stabilní, avšak použití hliníku a možná i další zátěže způsobuje, že klávesnice pevně leží na stole. Recenze opět oceňuje její design a citlivě reagující klávesy. (Bezdrátová verze klávesnice ještě není na trhu, podle Applu bude stát o 30 USD víc.)

Za zmínku stojí též poznámka, že již po několika minutách začíná být stroj velice horký, k tomu se ještě vrátím.

Lidé ze CNETu na iMacu také vyzkoušeli mediální balík iLife '08, jemuž hodlají věnovat samostatnou recenzi, zde pouze poznamenávají, že ten rovněž hodně přispěl k vysokému hodnocení.

Několik výtek

Našly se ovšem i nějaké výtky, ty se však týkají spíše zákaznické politiky Applu. Zatím se totiž Apple nevyjádřil, jak to bude s upgradem na příští verzi operačního systému, Mac OS X 10.5 Leopard. Vzhledem k tomu, že ten by měl přijít na trh už za dva měsíce, nutnost platit plnou cenu by byla nemilá, recenzenti říkají, že v takovém případě by s koupí raději počkali až na uvedení Leoparda, aby ho dostali v ceně stroje. A dále se jim nelíbí telefonická podpora počítače, poskytovaná pouze 90 dní od data koupě. Záruka na komponenty a zpracování platí jeden rok. Tyto záležitosti se ovšem týkají amerického trhu, situace u nás se pochopitelně liší.

Hodnocení CNETu

Když to recenzenti CNETu všechno sečetli a zvážili, dali iMacu vynikající hodnocení ve výši 8,2 bodu z možných deseti a udělili mu ocenění Editors' Choice (volba redaktorů). Ocenili nový design, vysoký výkon (mimo her), podporu rychlého bezdrátového připojení a port FireWire 800 a též balík iLife '08.

Mnohým našim čtenářů se takové hodnocení možná bude zdát nadnesené, musím však upozornit, že CNET hodnotil iMac v kategorii multimediálních strojů, kde například lesklý displej patří ke standardnímu vybavení a srovnatelná PC vycházejí o dost hůř.

Něco dodatečných úvah

Recenze, tak jako předchozí postřehy, zmiňuje značné zahřívání stroje. Domnívám se, že se zde projevuje jedno dost závažné omezení nového designu, který kvůli štíhlosti směstnal komponenty do co nejmenšího prostoru. Z fotografií rozebraného stroje víme, že obsahuje několik větráků, avšak ty zřejmě jen taktak stačí udržovat přijatelnou provozní teplotu. V tom bych hledal příčinu nasazení poměrně slabých grafických karet, protože dnešní nejvyšší modely mají opravdu obludný příkon a tomu odpovídá jimi vyvíjené teplo. Obávám se, že taková karta by nový iMac prostě „upekla“, tudíž pro náročné hry nebude použitelný ani teoreticky.

Z hodnocení CNETu lze dovozovat, že na americkém trhu si nový iMac zákazníky najde a vzhledem k velikosti tohoto trhu jich nebude právě málo. Není to ovšem univerzální stroj a na hry se příliš nehodí. Jenže Američané upřednostňují herní konzoly a spousta domácností tam zpracovává multimediální materiál. Situace u nás je přirozeně jiná, avšak těžko lze čekat, že zrovna český trh bude brán v potaz, Apple přes všechny řeči o mezinárodnosti nadále zůstává především americkou firmou, což se v jeho konstrukčních rozhodnutích jasně projevuje.

Nyní se však pojďme podívat na nový iMac ještě důkladněji, předchozí recenze poskytuje spíše jen všeobecný přehled vlastností, zatímco recenze Ars Technicy jde hlouběji:

Recenze Ars Technicy

Server Ars Technica přináší důkladnější recenzi 20“ iMacu. Napsal ji Eric Bangeman, osoba velice povolaná, protože už zpracoval řadu recenzí Maců. Tato nejnovější zabírá celkem šest stran, text doplňují poměrně kvalitní fotografie.

První stránka zmiňuje nový design s lesklým displejem, kombinací hliníku a skla a užitím černé barvy. Zadní strana počítače je sytě černá a v ní se nachází rovněž černé a navíc lesklé logo Applu, což vypadá velice působivě. Další černé logo uvidíte vepředu.

Základní vlastnosti nových iMaců

Poté Bangeman připomíná, že nový iMac používá stejně jako nové MacBooky Pro čipovou sadu Santa Rosa, což znamená vyšší taktovací frekvenci sběrnice, podporu bezdrátové technologie 802.11n a do budoucna podporu 45nm procesorů Penryn.

Na přetřes přišly i grafické karty, konkrétně ATI Radeon 2400XT se 128 MB RAM v nejnižším 20“ modelu a ATI Radeon 2600 Pro se 256 MB RAM GDDR3 v těch ostatních. Jak poznamenává recenzent, Radeon 2400XT není právě působivá karta, Radeon 2600 je na tom již o trochu lépe, všechny však podporují DirectX 10, důležité, pokud hodláte na iMacu provozovat Vistu (Eric Bangeman podotýká, že takovéto nepravděpodobné případy jsou skutečně známy). Určitý obrázek o možnostech zmíněných grafických karet si lze udělat z tohoto článku CD-R serveru.

Dále následuje letmý pohled na novou klávesnici a potom srovnání vlastností předchozího bílého 2,16GHz iMacu s novým „hliníkovým“.

Vybalení počítače a dojmy z práce s ním

Druhá stránka popisuje vybalení stroje a první dojmy z něj. Bangeman zde též zmiňuje, že se všechny nové iMacy standardně dodávají s 1 GB RAM v podobě jednoho SO-DIMM modulu, což nechává volnou druhou paměťovou patici. Ta je velice snadno přístupná přes dvířka ležící mezi reproduktory, připevněná jediným šroubem. Po sejmutí dvířek prostě do patice zasunete druhý RAM modul. Nic jiného na iMacu rozšířit či vyměnit nejde, aspoň ne běžnými postupy.

Následuje popis vstupních a výstupních konektorů a poté již došlo na měření rychlosti spouštění.

Čipová sada Santa Rosa spouštění systému urychluje, což Bangeman zaznamenal už při testování nového MacBooku Pro. Nový iMac se spustil za 26,38 sekundy, trvalo mu to jen o 0,36 sekundy déle než 17“ MacBooku Pro.

Další, třetí stránka, zběžně popisuje nový softwarový balík iLife '08, což můžeme pro účely tohoto článku přeskočit. Zato čtvrtá stránka vás bude jistě hodně zajímat, v ní totiž Eric Bangeman blíže zkoumá nový lesklý displej a novou klávesnici.

Lesklý monitor

První, čeho si po vybalení počítače všimnete, bude použití eloxovaného hliníku a skla. LCD panel navíc obklopuje černý rámeček o síle asi 2 centimetrů a to vše se ukrývá pod sklem. Velice lesklým sklem. Tato fotografie to názorně ukazuje. Podle Bangemana je první pohled na displej zarážející a měl velké obavy, jak se s ním bude pracovat. Zřejmě to však není tak hrozné, protože zpočátku to sice vnímal velice výrazně, ale už po pár minutách na odlesky zapomněl, jeho oči či mozek se tomu nějak přizpůsobily a nový iMac dokázal používat bez potíží i po delší dobu. Přesto však odlesky vnímá pokaždé, když k němu přisedne a na displeji se odráží okno jeho pokoje. Ještě hůře odlesky působí při pohledu na displej ze strany. Dochází k závěru, že pokud patříte lidem, co lesklé displeje bytostně nenávidí, tahle generace iMaců nebude pro vás, protože nic jiného než lesklý displej nedostanete. (Ostatně matný panel pod lesklým sklem by toho asi mnoho nezachránil.)

Monitor je však velice jasný, s živými a sytými barvami, podle Bangemana například vypadá citelně jasnější než jeho 23“ Apple Cinema Display. Optimálního zobrazení dosáhl s 80 procenty jasu, plná hodnota pro něj již byla příliš silná.

Za hlavní zklamání 20“ monitoru považuje zmenšený pozorovací úhel. Zatímco předchozí 20“ bílý iMac nabízel úhel 170o, nový monitor poskytuje jen 160o, což už bude za určitých okolností znát, zvlášť když se na něj dívá více lidí. Ovšem 24“ iMac se pyšní pozorovacím úhlem 178o.

Poznámka k LCD panelům monitorů

Dovolte mně malou osobní vsuvku k monitorům nových iMaců. Rozpoutala se totiž mohutná debata o tom, jaké LCD panely to vlastně Apple používá. Z rozborky na webu Kodawarisan vyplývá, že 20“ iMac by měl používat panel LG PHILIPS LM201WE3. Bohužel, webové stránky LG Philipsu jsou v poslední době, slušně řečeno, ve značném nepořádku, odkazy na jednotlivé typy LCD panelů zobrazují prázdné tabulky. Jistě jde o TN LCD panel, tedy spíše levnější model, velké rozepře však vznikly kolem toho, zda pracuje s 6bitovými či s 8bitovými barvami. Šestibitová varianta by byla rozhodně zklamáním, ale pokud Bangeman tvrdí, že má displej dobré barvy, snad se přece jen jedná o 8bitový panel.

Větší 24“ monitor by měl být podstatně kvalitnější, podle některých náznaků jde o panel typu S-IPS, téměř určitě s 8bitovými barvami. Bohužel, běžné prohledávání Webu dává natolik rozporné informace, že se neodvažuji vynést nějaký konečný závěr, dokud nebude mít v pořádku údaje samotný výrobce. A bez nich se lze dohadovat do nekonečna. Předpokládám, že se tato záležitost bude řešit ještě dlouho.

Dojmy z nové klávesnice

Dále se Eric Bangeman zaměřil na novou tenkou hliníkovou klávesnici. Udělal s ní podobnou zkušenost jako s displejem, ze začátku mu trvalo, než si na ni zvykl (klávesy jsou ploché jako na MacBooku oproti prohloubeným klávesám běžných stolních klávesnic), avšak po čase si zvykl. Podobnou zkušenost učinila i jeho žena.

Víc mu však vadí to, že multimediální klávesy, například pro regulaci jasu či hlasitosti nebo pro vyvolání Exposé, osadily funkční klávesy, jež k jejich původnímu účelu musíte přepínat klávesou Fn, tak jako na noteboocích. V preferencích Mac OS X se sice dá trvale přepnout na klasické funkční klávesy, jenže to zase přijdete o mediální funkce. (Zde asi opět převážil design nad funkčností, jednou z výhod stolní klávesnice by mělo být právě to, že podobná přepínání nebudou třeba.)

Klávesnice navíc není tak skloněná jako jiné stolní klávesnice, což se též nemusí mnoha lidem líbit. A při zadávání číslic lidé se silnějšími prsty asi budou častěji nechtěně tisknout ony funkční klávesy.

Hluk a zahřívání

Následně se recenze zabývá otázkou hluku a tepla. Nový iMac pracuje skutečně tiše, musíte se snažit, abyste ho vůbec zaslechli, a to platí i při velkých zátěžích, větráky neuslyšíte (přičemž víme, že se jich tam nachází hned několik). Docela dobře to vypadalo také s provozními teplotami. Procesorová jádra se při normálním použití zahřívala na 40o až 45o C, horkým místem byl grafický procesor, který vyšplhal až na 61o C. Pod silnou zátěží se procesorová jádra dostala až na 56o C.

Horní část stroje se zahřívá natolik, že se na ni nedá sáhnout a pod logem Applu ucítíte vyfukovaný teplý vzduch, zahřívání se však zdá být menší než u notebooků. Apple podle všeho chlazení stroje zvládl docela dobře, alespoň pro použitý hardware (viz mé úvahy výše).

Bezdrátové připojení

Bangeman poté otestoval bezdrátové připojení. Ve svém domě má celkem tři přístupové body, iMac se připojil i k tomu nejvzdálenějšímu, ale signál byl už dost slabý. Když na stejné místo postavil svůj MacBook Pro, byl signál mezi ním a nejvzdálenějším přístupovým bodem silnější, navíc zachytil též přístupový bod souseda, který iMac neviděl. Hliníkové pouzdro tedy zřejmě WiFi signál trochu tlumí. Bluetooth připojení fungovalo zcela hladce.

Výkonnostní testy

A na řadu přicházejí měření výkonu, jimž se věnuje celá pátá stránka recenze. iMac s 20“ displejem na 2,4 GHz se srovnával se 17“ iMacem na 1,83 GHz, dále s MacBookem Pro na 2,4 GHz a s Macem Pro osazeným dvěma Xeony 2,66 GHz (celkem tedy čtyřjádrovým), všechny stroje měly 1 GB RAM.

Výkon počítačů nejprve prověřily syntetické benchmarkové testy – PSBench 7 (využívající Photoshop CS3), Xbench 1.3 a Cinebench 10. Nový iMac v nich dosahoval velice dobrých výsledků. Většinou bodoval podobně jako MacBook Pro, což vzhledem ke stejné čipové sadě nepřekvapuje. Celkově obvykle vítězil Mac Pro, ovšem uváží-li se, že měl dvojnásobek procesorových jader, nebyl jeho náskok nijak výrazný. V některých testech Xbench nový iMac výrazně překonal i MacBook Pro, což se dá vysvětlit výkonnějším diskem (7 200 otáček za minutu je proti disku s 5 400 ot./min docela znát). Předchozí 17“ iMac oproti svému nástupci zaostával poměrně výrazně.

Dále zde máme aplikační testy, jež spočívaly v extrakci CD v iTunes do AAC souborů, v extrakci DVD do MPEG-4 programem Handbrake, v exportu 60MB QuickTime filmu do iPodu, ve zkompilování WebKitu a v rozbalení 256MB ZIP archivu.

Výsledky byly podobné jako předtím, nový iMac a MacBook Pro předváděly podobná skóre. Mac Pro byl obvykle ještě rychlejší, ne však vždy, v extrakci CD, v exportu do iPodu a v rozbalovaní ZIP archívu obsadil první místo nový iMac, Mac Pro skončil těsně za ním. „Starý“ 17“ iMac skončil vždy poslední, v extrakci DVD a v kompilování WebKitu s opravdu značným rozdílem.

Přesný obraz o výsledcích testů si uděláte z příslušných diagramů, jasně z nich vyplývá, že výkonově si nový iMac nevede vůbec špatně.

Závěrečná hodnocení recenze

A tím se dostáváme na konec recenze, její poslední stránka přináší závěrečná hodnocení. Nový displej a klávesnice vyvolaly obavy, ale recenzent si na ně nakonec zvykl. Stroj podával velice solidní výkony, totéž platí o jeho výbavě, hlavně o 1 GB RAM a 320GB disku. A cenově dokáže plně konkurovat obdobně vybaveným PC typu vše v jednom. Poněkud slabší je grafická karta, ovšem tohle se u Applu stalo již tradicí. Přesto, vzhledem k tomu, že dnes už většina aplikací podporuje procesory Intel, představuje nový iMac dobrou příležitost pro ty, kteří chtějí přejít ze svého PowerPC Macu na Intel, tvrdí autor recenze.

Přednosti a slabiny nového iMacu stručně shrnul do následujících seznamů:

Přednosti:

  • Dobrý výkon
  • Solidní zpracování
  • Integrovaná podpora bezdrátové technologie 802.11n
  • Solidní, elegantní design
  • Slušný poměr ceny a výkonu
  • Standardně 1 GB RAM při jedné volné patici
  • Jasný, zářivý displej

Slabiny:

  • Na klávesnici si bude třeba zvyknout, ne každému se bude líbit
  • Nabízí se pouze lesklý displej
  • Hliníkové pouzdro omezuje výkon bezdrátového spojení
  • Grafická karta by mohla být lepší
  • Monitor má horší pozorovací úhel proti předchůdci

Shrnutí

Vše podstatné již bylo řečeno ve výše probíraných recenzích, musí se však brát v úvahu, že nové iMacy hodnotily z hlediska amerického trhu a ten se pro Macy od toho našeho skutečně výrazně liší.

A tak lesklý displej a spíše notebooková klávesnice u nás budou podstatně větším problémem, protože my obvykle potřebujeme, aby ne právě laciný počítač (měřeno vůči místní kupní sile) posloužil jako univerzální nástroj. Diskuse na toto téma proběhla na MůjMacu už minulý týden, v našich podmínkách prostě dává smysl použít pro kancelářské práce, DTP a podobně iMac, protože Mac Pro představuje příliš vysokou investici. Ostatně po stolním Macu stojícím někde mezi iMacem a Macem Pro volají v diskusích i někteří američtí uživatelé. (Ono by spoustě lidí prostě stačil stroj s výkonem iMaca, ale s možnostmi rozšíření na úrovni stolního věžového PC a s odděleným monitorem.) Obávám se však, že Apple na toto příliš slyšet nebude. (O ohledech na náš trh ani nemluvě.) Právě v tom se projevuje rozdíl trhů. Zatímco Američané stroje typu vše v jednom přijímají docela ochotně, u nás zůstávají v naprosté menšině (a ta navíc sestává hlavně z iMaců).

Nové iMacy na mě působí dojmem, že v mnoha ohledech převážil design nad funkčností. Ano, tenká konstrukce je elegantní, ovšem není snadné ji při dnešních komponentách uchladit. Procesor Core 2 Duo s tím naštěstí nemá problémy, avšak výrazné zahřívání nijak zvlášť výkonného grafického čipu ukazuje na omezení v tomto směru. A stále zde přetrvává otázka kvality použitých LCD panelů, uvidíme, jaké se objeví další informace. Naopak se nás ovšem netýká problém s Leopardem, protože v době, kdy nové iMacy přijdou na náš trh, už nejspíš budou Leopardem vybaveny standardně.

Očekávám, že nové iMacy budou nadále vyvolávat spory, protože u nich víc než dříve záleží na tom, z jakého hlediska je hodnotíte. Ovšem vzhledem k velikosti pro Apple relevantních trhů (zejména toho amerického) lze čekat, že mu přinesou obchodní úspěch, protože své zákazníky si tam tyto stroje určitě najdou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: