Předběžná zpráva o úterní mediální akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o úterní mediální akci Applu

5. října 2011, 00.00 | Apple představil iPhone 4S, vylepšený iPhone 4 s novou výkonnější elektronikou a softwarovým asistentem, jehož prodej začne 14. října, iOS 5 bude vydán 12. října. V nabídce též nadále zůstávají 8GB verze iPhonů 4 a 3GS. iPod touch se dočkal pouze doplnění bílých modelů, cena nejnižšího modelu však klesla. A u iPodu nano došlo pouze k drobným úpravám uživatelského rozhraní a ke zlevnění, zatímco iPody shuffle a classic se pořád prodávají.

Včera se v cupertinském areálu Applu konala jeho velmi očekávaná mediální akce, na níž měl být představen nový iPhone pro letošní rok. V tomto článku přinášíme předběžnou zprávu o jejím průběhu, podrobnější zprávu vydáme v příštích dnech.

Předem musíme říci, že pro mnohé znamenaly včera představené novinky spíše zklamání, do značné míry se naplnily pověsti, jež jsme shrnuli o víkendu. Zprávy o akci pochopitelně přinesl v podstatě každý zpravodajský server, zápis z jejího průběhu nabízí například CNET a samozřejmě také Macworld předkládá souhrn postřehů z ní a současně poskytuje souhrnný přehled hlavních novinek s odkazy na jejich podrobnější popisy.

A jak nás upozornili naši čtenáři, na YouTube se již objevilo video se záznamem celé akce, na webu Applu najdete stejný videozáznam (ovšem pro QuickTime) tady.

Zahájení akce

Akci zahájil nový generální ředitel Tim Cook, k němuž se poté připojili další viceprezidenti Applu, Steve Jobs se však vůbec neobjevil. Cook nejprve přednesl tradiční souhrn dosavadních úspěchů Applu, mimo jiné uvedl, že Lion si již z Mac App Store stáhlo 6 milionů zákazníků.

Aplikace Cards a iOS 5

A pak už došlo na představování novinek, jako první byl na řadě iOS 5, s nímž publikum seznámil Scott Forstall. Nejprve ale uvedl novou aplikaci Cards pro iOS, jež umožní na přístrojích s iOS 5 připravovat pohlednice podobně, jako se to dá dělat na Macu v programu iPhoto.

Poté již začal vyjmenovávat novinky iOS 5, které ovšem byly v podstatě shodné s tím, co předvedl už na WWDC 2011 v červnu. Nyní však Forstall již mohl oznámit přesné datum vydání ostré verze, bude to příští středa 12. října. (Mimochodem, včera už vývojáři obdrželi GM verzi iOS 5.)

Služba iCloud

Po něm se na scéně objevil Eddy Cue a začal popisovat službu iCloud. Vedle funkcí a aplikací známých již z WWDC 2011 Cue včera zmínil další novou aplikaci „Find My Friends“ (pověsti o ní ovšem kolovaly už dříve) umožňující vyhledání rodinných příslušníků a přítel, co se nacházejí na stejném místě jako daný uživatel. Sdílení polohy lze navíc omezit jen na určitá časová období a aplikace nabízí obsáhlé možnosti ochrany soukromí.

Služba iCloud bude dostupná pro zařízení s iOS 5 a pro Macy s Lionem, na PC bude vyžadovat Windows Vista či Windows 7. Bude se nabízet zdarma a bude poskytovat 5 GB pro poštu, dokumenty a zálohování, další úložnou kapacitu si půjde přikoupit. Podle očekávání bude tato služba spuštěna také 12. října, ovšem doplňková (placená) hudební služba iTunes Match v té době ještě funkční nebude, Apple tvrdí, že v USA bude zprovozněna do konce října. Do dalších zemí se ji bude snažit rozšířit do konce letošního roku.

Apple k blížícímu se spuštění služby iCloud vydal tuto tiskovou zprávu, v ní najdete další podrobnosti. iCloud sice bude dostupná celosvětově, ale v některých zemích bude podporovat jenom určité své funkce.

Nový hardware

Nakonec přišel Phil Schiller, aby promluvil o novém hardwaru, tedy o iPodech a iPhonu (o Apple TV se vůbec nemluvilo).

iPod nano

Nejprve Schiller probral iPod nano, u něhož došlo k drobným úpravám uživatelského rozhraní. To teď nabízí větší ikony pro snazší ovládání a 16 nových vzhledů hodin. Přehrávač navíc nyní má přímo v sobě zabudovanou podporu Nike+, sledování pohybu uživatele tak už nevyžaduje dodatečné příslušenství, hned po vybalení dokáže sledovat uraženou vzdálenost, tempo, čas a další parametry.

A navíc byl iPod nano zlevněn, cena 8GB modelu teď činí 129 USD (bývalo to 149 USD) a 149 USD pro 16GB verzi (namísto původních 179 USD). Český Apple Store pro nové modely uvádí ceny 3 290 Kč a 3 790 Kč.

iPod touch

Následoval iPod touch. Jeho hardware se vůbec nezměnil, vyjma toho, že se nyní všechny modely nabízejí jak v černé, tak v bílé barvě. Teď ovšem budou mít nainstalovaný iOS 5, který možnosti přístroje dále rozšíří.

Došlo však také ke zlevnění nejnižšího 8GB modelu, jenž nově stojí jenom 199 USD (v ČR 4 790 Kč). Avšak ceny vyšších modelů zůstaly stejné, 32GB verze přijde na 299 USD (6 990 Kč) a 64GB na 399 USD (9 490 Kč). Tyto nové modely se začnou prodávat od 12. října (kdy začne být dostupný iOS 5).

Ostatní iPody se nijak nemění

Nakonec Schiller zopakoval složení současné řady iPodů, tvořené iPodem shuffle za 49 USD (ten se vůbec nezměnil), iPody nano za 129 a 149 USD a iPody touch za 199, 299 a 399 USD. O iPodu classic se sice nezmínil, ale v nabídce Applu stále zůstává. Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy Apple též o iPodu classic zarytě mlčel a jeho prodej pokračoval dál. Ke změnám u iPodů nano a touch Apple vydal tuto tiskovou zprávu.

Představuje se iPhone 4S

A potom konečně došlo na tolik očekávaný nový iPhone. Všichni, kdo čekali nový „iPhone 5“ se změněným designem a větším displejem, byli zklamáni, protože Apple včera uvedl iPhone 4S. Podle Schillera byl loňský iPhone 4 převratným telefonem, jemuž se konkurence zatím nepřiblížila (ta s tím ovšem asi nebude souhlasit), a proto letos uvádějí jeho vylepšenou verzi.

Výkonnější procesor a grafika

Vnější pouzdro a displej „Retina“ s 3,5“ úhlopříčkou zůstaly stejné, ale uvnitř telefonu je všechno úplně nové. Jako SoC čip používá telefon čip Apple A5 z iPadu 2. Jeho dvoujádrový hlavní procesor zajišťuje až dvojnásobný výkon procesoru a dvoujádrová grafika slibuje proti iPhonu 4 až sedminásobné urychlení. (Pro iPad 2 ovšem Apple sliboval až devítinásobné zrychlení grafiky ve srovnání s prvním iPadem, je proto možné, že čip A5 v iPhonu 4S běží na trochu nižší frekvenci než v iPadu 2.)

Jako ukázku grafických možností nového iPhonu předvedl zástupce Epic Games chystanou hru Infinity Blade 2, nástupce úspěšné hry Infinity Blade. Některé grafické techniky Infinity Blade 2 jsou údajně srovnatelné se špičkovými herními konzolami.

Vyšší výkon však není na úkor výdrže baterie, ta se naopak ještě prodloužila, ve 3G sítích má iPhone 4S zajišťovat až 8 hodin hovoru a proti iPhonu 4 se zvětšily i další výdrže, například brouzdat po Webu půjde přes 3G sítě až 6 hodin a přes WiFi až 9 hodin.

Nový systém antén

Přepracovány byly také antény, iPhone 4S automaticky přepíná mezi anténami pro vysílání a příjem, což by mělo zlepšit kvalitu hovorů. Zvýšily se též přenosové rychlosti pro data, u stahování až na 14,4 Mb/s (telefon zřejmě podporuje technologii HSPA+) a u odesílání až na 5,8 Mb/s. Jiné telefony ovšem zvládají ještě podstatně vyšší rychlosti, o podpoře 4G sítí ani nemluvě (Schiller se o 4G sítích odmítl na akci bavit).

Nový anténní systém spolu s novou baseband elektronikou navíc umožňují provozování iPhonu 4S jak v GSM, tak v CDMA sítích, nebudou tedy potřebné samostatné verze telefonu jako v případě iPhonu 4. (Pro Evropu to nemá valný význam, ale v USA a dalších zemích to bude hodně důležité.)

Výrazně vylepšený hlavní fotoaparát

Výrazně vylepšen byl též zadní fotoaparát. Používá osmimegapixelový snímač o rozlišení 3 264 x 2 448, kvalitu obrazu ovšem zvyšuje hlavně to, že jde o snímač typu BSI, přivádějící na jednotlivé pixely více světla. Navíc je opatřený hybridním infračerveným filtrem. Zlepšila se ale také optika fotoaparátu, ta dostala speciální objektiv s pěti optickými členy. To vše by mělo zajistit výjimečně vysokou kvalitu fotografií, Schiller předvedl několik ukázek.

Nový fotoaparát ovšem funguje i jako videokamera, schopná nahrávat HD video v rozlišení 1080p a obrazový signálový procesor dovoluje stabilizaci videonahrávek v reálném času.

iPhone 4S podporuje také AirPlay zrcadlení, obsah obrazovky půjde bezdrátově zrcadlit na Apple TV (stejně jako z iPadu 2) a pro výstup do televizorů lze užít HDMI kabel.

Asistent Siri se snaží usnadnit práci s telefonem

Hlavní novinku iPhonu 4S však tvoří jeho nový inteligentní asistent postavený na technologii převzaté firmy Siri. Asistent umožňuje zadávat telefonu hlasové příkazy v přirozené řeči, bude se snažit pochopit jejich význam a provede odpovídající úkon, v případě potřeby si na pomoc vezme i další dostupné údaje třeba ze seznamu kontaktů. Pro získávání informací z Webu bude asistent využívat Wikipedii a službu Wolfram Alpha. A klepnutí na tlačítko „i“ vypíše všechny dostupné příkazy asistenta.

Asistent bude fungovat jak přes WiFi, tak přes 3G sítě, dostupný však bude pouze na iPhonu 4S a zpočátku bude podporovat jenom angličtinu, francouzštinu a němčinu. Asistenta Siri Apple zatím považuje za beta verzi, protože postupně bude přidávat podporu dalších jazyků a nových služeb.

Ceny a dostupnost

iPhone 4S se bude nabízet s 16, 32 a 64 GB flash paměti, všechny modely budou dostupné v černém a v bílém provedení (pověsti se tak naplnily). Ceny pro USA (s dvouletým úvazkem u operátorů) budou činit 199, 299 a 399 USD.

V prodeji však nadále zůstává také původní iPhone 4, který ale nyní bude dostupný jen ve verzi s 8 GB paměti a v USA se začal nabízet za (dotovaných) 99 USD. Stále se však prodává i 8B iPhone 3GS, ten se bude v USA dodávat zdarma při úpisu u tamních mobilních operátorů. (Český Apple Store nyní nabízí 8GB iPhone 4 bez SIM karty za 11 990 Kč a 8GB iPhone 3GS bez SIM karty za 8 990 Kč.)

Prodej iPhonu 4S začne příští pátek 14. října v Austrálii, Francii, Japonsku, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii, v USA bude telefon dostupný u operátorů AT&T, Verizon a Sprint (z těch hlavních tak chybí už pouze T-Mobile USA). Do dalších 22 zemí (včetně České republiky) se telefon dostane do konce října a koncem letošního roku by se již měl prodávat ve více než 70 zemích světa. K iPhonu 4S, iOS 5 a službě iCloud Apple pochopitelně též vydal tiskovou zprávu, v níž najdete některé další podrobnosti.

A tím akce skončila, Tim Cook ještě provedl stručnou rekapitulaci předvedených novinek a rozloučil se s účastníky, aniž by představil cokoli dalšího.

Novinky znamenají spíše zklamání

První reakcí je spíše zklamání, odložení termínu uvedení nového iPhonu vzbudilo značná očekávání, jež se nakonec tak docela nenaplnila. Nyní bude hodně záležet na tom, jak dobře bude fungovat nový fotoaparát iPhonu 4S a především na tom, jak spolehlivý bude jeho asistent, to se ovšem ukáže teprve poté, co telefon přijde na trh. V případě iOS 5 a služby iCloud se žádná překvapení nekonala, jejich základní vlastnosti byly známé již od WWDC 2011 a změny u iPodů, vyjma snížení cen, jsou jenom kosmetické.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: