Pověsti o nových Macích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Pověsti o nových Macích

27. dubna 2011, 00.00 | Modernizované iMacy by mohly přijít na trh již příští týden. Výroba nových MacBooků Air má začít příští měsíc. A další generace MacBooků Pro prý bude mít přepracovanou konstrukci pouzdra.

V minulých dnech se sešlo hned několik pověstí o chytaných modernizacích Maců, zde se je pokusíme shrnout:

Nové iMacy by se mohly začít prodávat příští úterý

Když Apple uvedl koncem února modernizované MacBooky Pro, pochopitelně se počalo spekulovat, kdy se podobné modernizace dočkají také další typy Maců. Mluvilo se především o iMacích, podle některých dřívějších pověstí měly přijít již s letošními MacBooky Pro, což se ovšem nestalo

Koncem března se pak objevila tvrzení, že nové iMacy Apple chystá na přelom dubna a května. A před Velikonocemi se skutečně začaly ztenčovat skladové zásoby iMaců jak v USA, tak v dalších zemích, což obvykle bývá signál blížícího se uvedení nových modelů.

A v pondělí přišly zprávy, podle nichž by tyto stroje mohly dorazit na trh už příští úterý. Konkrétně 9to5mac uvedl, že podle jeho zdroje „pana X“ máme nové iMacy očekávat příští týden, protože tento týden Apple přestal dodávat stávající iMacy svým prodejcům.

Novinky Apple obvykle uvádí v úterý nebo ve středu, takže nové iMacy se pravděpodobně objeví 3. nebo 4. května. Jeden čtenář navíc serveru 9to5mac napsal, že Apple pozdržel jeho objednávku iMacu z internetového obchodu pro školství. Objednávka nebyla zrušena, ale pouze odložena na 2. květen, což dobře souhlasí s výše uvedenými daty.

A MacRumors zaslechl, že Apple plánuje výměnu propagačních materiálů pro své kamenné obchody právě na příští úterý. Takovéto výměny obvykle probíhají v době uvedení aktualizovaných modelů, protože přilákají větší pozornost zákazníků. Příslušné materiály (stejně jako případné plány změn vnitřního rozvržení obchodů) Apple jednotlivým obchodům posílá několik dní předem, takže pak už se informace snadno dostanou „ven“.

Když to vše shrneme, sešlo se více náznaků, že příští týden (nejspíš již v úterý) počne prodej modernizovaných iMaců. Předpokládá se, že se tyto stroje zevně nezmění, ale dostanou procesor Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt.

Už v květnu by mohla začít výroba nových MacBooků Air

Nové MacBooky Pro se již prodávají, a tak se samozřejmě hodně spekuluje o tom, kdy se obdobné modernizace dočkají i další typy notebooků Applu, hlavní pozornost se zaměřuje na MacBooky Air.

Současné modely (používající výlučně kompaktní SSD disky) se prodávají od loňského října, pořád však užívají kombinaci procesorů Core 2 Duo a čipové sady s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320m.

Všeobecně se očekává, že v průběhu letošního roku Apple také tyto stroje osadí procesory Sandy Bridge, přičemž grafiku NVIDIA nahradí grafika Intel HD 3000 integrovaná přímo v procesoru, tak jak je tomu u současných 13“ MacBooků Pro. (Integrovaná grafika Intelu je o sice o něco slabší než GeForce 320m, avšak díky podstatně vyššímu výkonu procesorů Sandy Bridge vychází celkový výkon vyšší.)

A k tomu by zřejmě mohlo dojít už docela brzy, tvrdí analytik Ming-Chi Kuo z firmy Concord Securities. Ten řekl serveru AppleInsider, že podle jeho zdrojů mezi asijskými dodavateli komponent a OEM výrobci, s nimiž Apple spolupracuje, by výroba modernizovaných MacBooků Air měla začít již příští měsíc.

Apple údajně takovýmto krokem chce opět oživit slábnoucí poptávku po těchto ultratenkých strojích. Kuo uvádí, že za první čtvrtletí, co byly současné MacBooky Air na trhu, se jich vyrobil asi 1 milion (jde pochopitelně pouze o odhady, samotný Apple uvádí jen celkové pošty prodaných Maců).

Zákazníci v té době nakupovali dvakrát více MacBooků Air než MacBooků Pro, ovšem po uvedení letošních modelů MacBooků Pro začaly dodávky MacBooků Air klesat, podle Kua v únoru došlo ke 40procentnímu meziměsíčnímu propadu prodeje a během prvního čtvrtletí 2011 odbyt klesl o 51 procent proti předchozímu čtvrtletí.

Poptávku by měly opět oživit nové modely osazené procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt. Kuo tvrdí, že hromadná výroba těchto strojů začne koncem května, což souhlasí s dřívějšími pověstmi, že nové MacBooky Air dorazí na trh v červnu.

Dá se předpokládat, že nahradí procesory Core 2 Duo ULV variantami mobilních procesorů Core i5 a i7 z rodiny Sandy Bridge, AppleInsider odhaduje, že 11,6“ modely by mohly používat procesory Core i5 a i7 taktované na 1,4 až 1,6 GHz a 13,3“ modely procesory Core i7 na 2,10 a 2,30 GHz.

Nepochybně dostanou také rozhraní Thunderbolt, vzhledem k tomu, že využívá stávající Mini DisplayPort, nebudou potřebné žádné další úpravy portů, což je zvlášť důležité u těchto ultrakompaktních notebooků, kde se musí maximálně šetřit prostorem.

Tvrzení analytiků je sice třeba vždy posuzovat velice obezřetně, ovšem pokud Kuo skutečně má informace od asijských dodavatelů, dalo by se jeho tvrzením věřit. Nové MacBooky se tak asi opravdu objeví někdy v průběhu června.

Poznámka k bílému MacBooku

Mimochodem, předminulý týden Kuo též oznámil, že od začátku letošního roku trvale klesají prodeje bílého MacBooku. To dává tušit, že Apple bude chtít něco udělat i s tímto strojem, nic přesnějšího se o tom však zatím neví. Možná dojde k jeho modernizaci po vzoru ostatních notebooků Applu, ale zcela vyloučit nelze ani ukončení jeho prodeje, to ukážou až následující měsíce.

Budoucí MacBooky Pro by měly dostat nové pouzdro

MacBooky Pro se dočkaly nových modelů teprve před dvěma měsíci, a tak se dá předpokládat, že se nyní delší dobu nijak významně nezmění, přinejmenším do konce letošního roku. Ovšem i ony budou nakonec nahrazeny a server MacRumors prohlašuje, že budoucí MacBooky Pro dostanou zcela nová pouzdra.

MacRumors totiž prý získal potvrzení, že příští řada MacBooků Pro bude používat novou konstrukci vnějšího pouzdra, jež se tak změní poprvé po několika letech. Už těsně před uvedením současných MacBooků Pro tvrdil iLounge, že zatímco letošní modernizace bude pouze evolučním vylepšením, příští rok Apple uvede MacBooky Pro zcela nové konstrukce, které již teď vyvíjí tchajwanská Quanta.

Příští rok tak podle zmíněných zdrojů dojde k zásadní přeměně celé této řady notebooků. Naposledy MacBooky Pro prošly podobně rozsáhlou změnou v říjnu 2008, kdy Apple zavedl hliníková „unibody“ pouzdra, jež se používají dodnes s jen nepatrnými obměnami. (Na „unibody“ pouzdra od té doby Apple převedl i většinu ostatních Maců).

A nyní MacRumors říká, že získal potvrzení této změny (svůj zdroj však blíže neupřesňuje), o vzhledu budoucích MacBooků Pro však zatím nic přesnějšího neví, pouze připomíná, že podle mnoha dřívějších spekulací by se nové modely MacBooků Pro mohly inspirovat vlastnostmi MacBooků Air. V každém případě však mluvíme o vzdálenější budoucnosti, protože k téhle změně dojde teprve v příštím roce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: