Podíl Maců na prodeji PC v USA činí zhruba jedenáctinu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Podíl Maců na prodeji PC v USA činí zhruba jedenáctinu

19. října 2009, 00.00 | Analytické firmy Gartner a IDC zveřejnily předběžné výsledky prodeje osobních počítačů za třetí čtvrtletí 2009, podíl Applu v USA se podle nich pohybuje okolo 9 procent, takže si udržel čtvrté místo mezi tamními hlavními výrobci počítačů.

Minulý čtvrtek Apple upozornil, že dnes 19. října zveřejní své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí (za třetí kalendářní čtvrtletí 2009).

Vzhledem k časovému posunu budou u nás známé až večer, podrobnější zprávu o nich přineseme v průběhu týdne, ale už minulý týden zveřejnily analytické firmy IDC a Gartner své předběžné odhady prodeje osobních počítačů, a to jak pro USA, tak pro celý svět (jde ovšem o údaje získané odhady, oficiální výsledky Applu se budou určitě lišit, ty navíc zahrnují i další odbytové kanály).

Údaje firmy IDC

Nyní tato čísla probereme podrobněji, protože v USA zaujímá Apple docela významné postavení, nejprve se podíváme na výsledky firmy IDC:

Prodeje osobních počítačů v USA

Odhad prodeje PC v USA za 3. čtvrtletí 2009 podle IDC

Podle zjištění IDC se za třetí čtvrtletí v USA prodalo 17,5 milionu PC, což znamená nárůst asi o 2,5 procenta proti stejnému období před rokem. O tento růst se zasloužily především přenosné počítače a zejména netbooky.

Dobře si však vedl i Apple, který prodal (podle IDC) 1,64 milionu Maců, meziročně se tak jejich odbyt zvýšil o 11,8 procenta a podíl Maců na celkovém maloobchodním prodeji osobních počítačů v USA dosáhl 9,4 procenta (před rokem to bylo 8,6 procenta). Za druhé čtvrtletí 2009 přitom IDC vyšel prodej jen 1,2 milionu Maců, což znamenalo meziroční pokles o 12,4 procenta, zdá se tedy, že se v poslední době prodej Maců výrazně zlepšil.

<>Největším prodejcem PC v US zůstává HP s podílem 22,5, procenta, těsně druhý skončil Dell s 25 procenty, ten však meziročně ztratil 13,4 procenta. Třetí místo obsadil Acer s 11,1 procenta, jenž vykázal obrovský nárůst prodeje o 48,3 procenta. To se ovšem dá snadno vysvětlit, protože Acer patří k největším dodavatelům netbooků, které si američtí zákazníci zjevně oblíbili.

IDC jmenovitě uvádí pouze pět největších výrobců počítačů, a tak vedle Applu tabulka zahrnuje ještě pátou Toshibu s podílem 8,1 procenta, jež však zaznamenala výrazný nárůst o 37,4 procenta, opět hlavně díky levnějším přenosným strojům.

Celosvětové prodeje PC

Odhad celosvětového prodeje PC za 3. čtvrtletí 2009 podle IDC

IDC ale zveřejnila také odhady prodeje osobních počítačů pro celý svět, a ty vypadají poněkud jinak. Ve třetím čtvrtletí se prodalo celkem 78,1 milionu počítačů, o 2,3 procenta více než před rokem.

Světovou jedničkou byl opět HP s podílem 20,2 procenta, avšak druhé místo obsadil Acer s meziročním nárůstem 25,6 procenta. Zbývající tři příčky získaly firmy Dell, Lenovo a Toshiba, Apple se zde neobjevuje, jeho celosvětový podíl na vstup do první pětky nestačil, takže skončil mezi ostatními výrobci, kteří dodali 38,9 procenta prodaných strojů.

V minulém čtvrtletí se tak odbyt PC již mírně zvýšil ve většině regionů (vyjma Japonska), celkový růst ovšem zůstává v řádu jednotek procent. Vysoký nárůst si připsal především Acer, jenž ho však dosáhl svými netbooky s minimální marží, z tohoto hlediska si Apple vedl docela dobře, ale teprve pondělní výsledky přesně ukážou, jak se to promítlo do firemních financí.

Údaje firmy Gartner

Své předběžné výsledky pro třetí čtvrtletí 2009 vydala též firma Gartner, bude proto zajímavé porovnat je s údaji IDC, rozdíly mezi nimi by měly ukázat „chybu měření“.

Prodeje v USA

Odhad prodeje PC v USA za 3. čtvrtletí 2009 podle firmy Gartner

Gartner odhaduje, že Apple v USA za minulé čtvrtletí prodal 1,57 milionu Maců, což mu zajišťuje tržní podíl 8,8 procenta a meziroční nárůst prodeje o 6,8 procenta, v předchozím čtvrtletí přitom došel k číslu 1,42 milionu prodaných Maců a podílu 8,7 procenta, oproti IDC tak zaznamenává mnohem menší sezónní rozdíly.

Odlišně této firmě vyšel rovněž žebříček pěti největších amerických výrobců PC, první místo přisuzuje Dellu s 26,2 procenta, na HP s 25,7 procenta zbylo druhé místo. Na třetím místě jí skončil Acer s 13,9 procenta trhu, a také u něj zaznamenala ohromný meziroční nárůst, dokonce o 61, 4 procenta.

Apple zde zase obsadil čtvrté místo a na Toshibu vybyla pátá příčka při osmiprocentním podílu, ta také vykázala mohutný nárůst prodeje o 45,8 procenta.

Gartner odhaduje celkový prodej PC v USA za sledované období na 17,81 milionu kusů, přičemž trh jako celek vzrostl o 3,9 procenta. Vzestup počtu prodaných počítačů připisuje hlavně zvýšenému odbytu levných přenosných PC a též prodeji pro školy, tento nárůst však byl spojen s výrazným poklesem cen, zákazníci hledali především levné stroje, průměrná cena notebooku pro běžného uživatele klesla meziročně o více než 20 procent.

Celosvětové prodeje

Odhad celosvětového prodeje PC za 3. čtvrtletí 2009 podle firmy Gartner

Pro celý svět firma odhaduje prodeje PC na 80,86 milionu kusů, což proti předchozímu roku znamená nárůst jen o 0,5 procenta. První místo mezi výrobci PC přisoudila HP s podílem 19,9 procenta, druhé místo získal Acer, jehož prodeje meziročně vzrostly o 23,6 procenta.

Třetí, čtvrté a páté místo obsadily firmy Dell, Lenovo a Toshiba, Apple se opět do pětky největších globálních prodejců nedostal (zůstal mezi ostatními výrobci s úhrnným podílem 38,3 procenta).

Shrnutí

Vzhledem k tomu, že se jedná o odhady a každá z firem používá poněkud odlišnou metodiku, je pochopitelné, že se jejich údaje rozcházejí, ale v základních trendech se shodují. Jejich výsledky ukazují, že v minulém čtvrtletí trh osobních počítačů sice už rostl, avšak jenom velice pomalu.

Někteří výrobci ovšem zaznamenali opravdu raketové nárůsty, jenže v jejich případě zjevně jde o vliv vysoké poptávky po levných netboocích s nízkou marží. V této souvislosti vypadají výsledky Applu, který netbooky vůbec neprodává a jehož stroje patří spíše k těm dražším, velice dobře.

Výše uvedené tabulky také ukazují, že si Macy zvlášť dobře vedou v USA, kde tvoří asi jedenáctinu všech nově prodaných osobních počítačů. Lepší představu o prodeji Maců v jednotlivých regionech si ovšem bude možné udělat teprve až Apple dnes zveřejní své oficiální výsledky, ale už teď je jasné, že i u nich převažuje poptávka po levnějších modelech.

Sice není pravděpodobné, že by Apple přišel se svým netbookem (jeho zástupci dosud tyto stroje důrazně odmítají), ale levný notebook by nepochybně odbyt dále zvýšil, právě to by měl zřejmě zajistit přepracovaný a zlevněný polykarbonátový MacBook. A i když podíl stolních strojů obecně klesá, svou úlohu by mohly sehrát též inovované iMacy a Macy mini.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: